
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/2222/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О. розглянувши в письмовому провадженні справу
за позовомОСОБА_1 доКомунального некомерційного підприємства "Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня" Чернігівської обласної радипровизнання протиправними дій,У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради, в якому просить визнати неправомірним не зазначення у відповіді-відмові відповідача від 12.01.2021 № 2333 ім`я, по батькові та посади особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації.
В обґрунтування свого позову позивач посилається на те, що у наданій відповіді на запит відсутнє зазначення ім`я, по батькові та посади особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації, як того вимагають положення чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про доступ до публічної інформації», що в свою чергу є неправомірними діями.
Представник відповідача у відзиві зазначає, що з позовними вимогами не погоджується та просить суд відмовити у їх задоволенні повністю, оскільки на запит позивача йому була надана відповідь по суті запиту, а не відмова в його задоволенні, тому у відповідача відсутній обов`язок зазначати ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту. Зазначена вимога відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» стосується лише випадку надання відмові в задоволенні запиту на інформацію.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
23.12.2020 позивач звернувся до Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради з запитом на доступ до публічної інформації, в якому просив надіслати йому наступну публічну інформацію:
- копію акту медичного огляду 16.07.2020 ОСОБА_1 , з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу, та швидкість реакції (додаток №3 до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за №1413/27858);
- копію висновку 16.07.2020 ОСОБА_1 , щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (Додаток №4 до Інструкції).
На вказаний запит, відповідачем було направлено письмову відповідь від 12.01.2021 №522 разом з копією виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №1220 від 16.07.2020.
Оскільки зазначена вище відповідь не містить ім`я, по батькові та посади особи, відповідальної за розгляд запиту, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначається порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
- суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання;
- юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
- особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків;
- суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Водночас, ч.2 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що до розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють: інформацією про стан довкілля; інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров`ю та безпеці громадян; іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.03.2019 у справі №800/369/17, зазначила, що порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом №2939-VI, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає цей Закон.
У п.6 ч.1 ст.14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов`язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
За змістом ч.1 ст.5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та надання інформації за запитами.
Згідно ст.19 Закону №2939 запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити:
ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є;
загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
Відповідно до ч.1, 4 ст.20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту.
За приписами ч.4 ст.22 Закону №2939 у відмові в задоволенні запиту на інформацію, зокрема, має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації.
Як вбачається з відповіді на запит позивача, остання дійсно не містить ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту.
З матеріалів справи вбачається, що направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначеного Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, відносно ОСОБА_1 до Комунального некомерційному підприємстві «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради 16.07.2020 не надходило. Огляд 16.07.2020 в Комунальному некомерційному підприємстві «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради здійснювався відповідно до направлення для проведення медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння із визначенням підстави направлення «медичний огляд на стан сп`яніння та можливості утримання в ІТТ».
Працівниками Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради був проведений медичний огляд на стан сп`яніння, результати якого були внесені до Медичної карти амбулаторного хворого від 16.07.2020 №1220 на громадянина ОСОБА_1 , яка є основним первинним медичним документом хворого, який лікується амбулаторно або вдома, і заповнюється на усіх хворих при зверненні у заклад охорони здоров`я, який надає амбулаторно-поліклінічну допомогу (Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації №025/о «Медична карта амбулаторного хворого № ___, затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 14.02.2012 №110).
З метою надання повної інформації на запит від 23.12.2020 відповідачем надана виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №1220 на ім`я ОСОБА_1 , що є відповіддю по суті запиту, а тому не зазначення в ній ім`я, по батькові та посади особи, відповідальної за розгляд запиту, визначеного п.1 ч.4 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», є обґрунтованим.
Згідно з преамбулою Закону №2939 цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно ч.1 ст.2 Закону №2939 метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
На переконання суду, доводи позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів, в даному випадку, є абстрактними, не містять жодного обґрунтування негативного впливу спірним рішенням відповідача на його конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси, в частині, що стосується отримання публічної інформації.
Відтак, суд вважає, що у позові ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради про визнання неправомірними дій слід відмовити.
Керуючись статтями 241-243, 246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради про визнання неправомірними дій – відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Комунальне некомерційне підприємство "Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня" Чернігівської обласної ради, вул. І.Мазепи, 3, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 02006076.
Дата складення повного рішення суду - 21.04.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб