
Справа № 560/7050/20
РІШЕННЯ
іменем України
21 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неврахування до загального трудового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у Джанкойському філіалі ОРД НОД-4 з 27.09.1983 року по 26.07.1989 року згідно трудової книжки НОМЕР_1 при призначенні пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до загального трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 27.09.1983 року по 26.07.1989 року згідно трудової книжки НОМЕР_1 при призначенні пенсії за віком.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після настання пенсійного віку, в липні 2020 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком.
Разом із заявою та іншими документами надала також трудову книжку.
За результатами розгляду документів, позивачу видали довідку за формою ОК-5 та повідомили про неможливість призначення пенсії за віком в зв`язку із відсутністю необхідного трудового стажу.
При обрахуванні трудового стажу відповідачем не врахований стаж роботи у Джанкойському філіалі ОРД НОД-4 з 27.09.1983 року по 26.07.1989 року.
Таке рішення обгрунтоване тим що на першій сторінці трудової книжки відсутня печатка підприємства на якому вперше заповнювалася трудова книжка позивача.
Позивач не має можливості звернутися в трудовий архів міста Джанкой для підтвердження свого трудового стажу в зв`язку із анексією Криму.
Позивач вважає, що зазначене рішення відповідача є протиправним, так як вона має необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком, що підтверджується записами в трудовій книжці, тому звернулася до суду для захисту свого порушеного права.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.11.2020 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
21.12.2020 року представник відповідача подала відзив на даний адміністративний позов, в якому не визнала позовні вимоги і в обгрунтування якого зазначила, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР № 162 від 20.06.1974 року, перша сторінка (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа відповідальна за видачу трудових книжок і після цього ставиться печатка підприємства на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
15.07.2020 року на усне звернення ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за віком, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області їй роз`яснено про неможливість зарахувати до загального трудового стажу період роботи з 27.09.1983 року до 26.07.1989 року у Джанкойському філіалі ОРД НОД-4, оскільки трудова книжка НОМЕР_1 від 30.03.1983 року заповнена з порушенням пункту 4.11 Інструкції № 162, зокрема на титульній сторінці відсутня печатка підприємства.
Крім того позивач не надала будь-яких інших документів щодо підтвердження спірного періоду роботи для зарахування його до страхового стажу.
Представник відповідача звертає увагу суду на те, що позивач не зверталася із заявою про призначення пенсії за віком згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 року, тому відповідно рішення щодо призначення пенсії не приймалося.
З врахуванням викладених обставин представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.07.2020 року усно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення їй пенсії за віком, надавши працівникам пенсійного органу трудову книжку.
Працівниками пенсійного органу на таке звернення позивача надано усне роз`яснення про неможливість зарахувати їй до загального трудового стажу період роботи з 27.09.1983 року до 26.07.1989 року у Джанкойському філіалі ОРД НОД-4, оскільки трудова книжка НОМЕР_1 від 30.03.1983 року заповнена з порушенням пункту 4.11 Інструкції № 162, зокрема на титульній сторінці відсутня печатка підприємства яке вперше видало позивачу трудову книжку.
Оскільки позивач не звернулася із письмовою заявою про призначення їй пенсії за віком згідно із Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року №13-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 року, тому відповідно відповідачем рішення щодо призначення пенсії не приймалося.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV).
Підстави за яких настає право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи, визначені статтею 8 цього Закону.
Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення ними певного віку та за наявності необхідного страхового стажу, обрахованих відповідно до вимог статті 26 Закону № 1058-IV.
Згідно із частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 (далі Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637;
3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам;
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи:
5) документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно із пунктами 4.2, 4.3 Порядку № 22-1 (в редакції яка була чинною на дату звернення позивача), при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Згідно п.4.7 вказаного Порядку, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Із змісту наведених правових норм Закону № 1058-IV, Порядку № 22-1, вбачається, що рішення пенсійного органу про призначення особі пенсії за віком можливе тільки у разі звернення такої особи до такого органу із відповідною письмовою заявою про призначення їй пенсії за віком та документами які підтверджують право такої особи на отримання пенсії.
Оскільки на усне звернення позивача щодо можливого призначення їй пенсії за віком вона фактично отримала усну консультацію відповідача щодо такого звернення, суд приходить до висновку, що такі дії позивача та відповідача не породжують будь-яких правових наслідків для сторін такої консультації.
Позивач оскаржує рішення відповідача щодо відмови їй у призначенні пенсії за віком яке не приймалось пенсійним органом, тому що позивач не звернулася в установленому чинним законодавством порядку із заявою для призначення такої пенсії.
Об`єктивно такі обставини підтверджуються крім пояснень представника відповідача наведених у відзиві на позов також листом відповідача від 18.12.2020 року, яким представник відповідача повідомила, що неможливо виконати ухвалу суду щодо надання завірених копій матеріалів пенсійної справи позивача в зв`язку із її відсутністю.
Пенсійна справа не формувалася, тому що позивач не подала заяви про призначення їй пенсії за віком.
Враховуючи наведене, суд вважає, що в зв`язку із відсутністю предмету спору, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Суд при вирішення спору не надає правову оцінку обставинам щодо правомірності чи протиправності наданої позивачу усної консультації на її усне звернення до пенсійного органу, оскільки такі дії відповідача не є предметом спору вказаного позову, а також такі дії не породжують правовідносини які мають негативні наслідки, що порушують права, інтереси позивача та можуть бути предметом адміністративного спору.
Аналізуючи все в сукупності суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський