Рішення № 96410723, 21.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
560/2226/20
Номер документу
96410723
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 560/2226/20

РІШЕННЯ

іменем України

21 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому, з урахуванням заяви від 27.11.2020 про зміну розміру позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області (листи-відповіді начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08.04.2020 та 30.07.2020, відзив представника відповідача у справі від 14.05.2020) про відмову у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 за вислугою років у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 та довідки Офісу Генерального прокурора від 04.03.2020 р. № 21-287зп.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 14.01.2019 у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Офісу Генерального прокурора від 04.03.2020 р. № 21-287зп, без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою і належною до сплати сумою пенсії за період з 14.01.2019.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звертався до відповідача з довідкою прокуратури Хмельницької області для перерахунку пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для перерахунку та виплати пенсії позивачу згідно оновленої довідки.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.04.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, згідно якого у задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що, враховуючи положення ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України", рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та відсутність відповідного нормативного-правового акту про підвищення заробітної працівникам органів прокуратури після 13.12.2019, підстав для проведення перерахунку пенсій немає.

У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку зі складністю справи, та з метою з`ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також подало до суду клопотання про зупинення провадження у цій справі до прийняття рішення Великою Палатою Верховного Суду по справі №510/1286/16-а.

Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Суд вважає, що Велика Палата Верховного Суду у справі №510/1286/16-а не переглядає судове рішення у подібних правовідносинах, тому підстави для зупинення провадження у цій справі відсутні.

Крім цього, адміністративна справа №510/1286/16-а не є зразковою справою, тому посилання відповідача на пункт 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України є безпідставним.

Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження слід відмовити.

22.05.2020 позивач подав відповідь на відзив, де зазначив, що відповідачем не обґрунтовані обставини, на які він посилається у відзиві, вони є припущеннями та не ґрунтуються на вимогах закону.

Згідно з ухвалою суду від 26.05.2020 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.

Відповідно до ухвали суду від 23.02.2021 провадження в справі поновлено. Розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач з грудня 2001 року є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Офісом Генерального прокурора позивачу видано довідку від 04 березня 2020 року № 21-287з.п про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.

На звернення позивача про перерахунок пенсії від 10.03.2020, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 08.04.2020 №1539-1291/О-03/8-2200/20 відмовило у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій з 01.01.2020 з урахуванням Постанови №657 в розмірі 90% суми заробітної плати, зазначеної у довідці, виданій Офісом Генерального прокурора від 04 березня 2020 року № 21-287з.п.

04.06.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної згідно Закону України "Про прокуратуру".

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30.07.2020 № 3623-3103/О-03/8-2200/20 повідомило позивача, що листами Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.02.2020 № 537-385/О-03/8-2200/20, від 08.04.2020 № 1539-1291/О-03/8-2200/20, від 03.07.2020 №3219-2771/О-03/8-2200/20, від 08.07.2020 № 2200-0301-8/30061 позивачу надано детальне роз`яснення щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України "Про прокуратуру" з урахуванням Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019. З 01.04.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії згідно довідки про складові заробітної плати на посаді начальника відділу станом на 26.03.2020, виданої Офісом Генерального прокурора 04.06.2020 № 21-1156 зп, відповідно до рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020, з урахуванням норм статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року № 1697-VII. Відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" максимальний розмір пенсії, призначеної, зокрема, згідно Закону України "Про прокуратуру" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги , пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи зазначене, максимальний розмір пенсії з 01.12.2019 становить 16380,00 грн., а з 01.07.2020 - 17120,00 грн. З врахуванням постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.01.2009 розмір пенсійної виплати не змінився і залишився на рівні 28148,25 грн.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Станом на дату призначення позивачу пенсії, пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих визначалось статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з частиною 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів визначені у частинах 12, 17 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ.

У подальшому до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", внаслідок яких частина 17 статті 50-1 з 01.10.2011 стала 18, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

Законом України від 28.12.2014 №76-VІІІ "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

14.10.2014 прийнято новий Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ, який набрав чинності 15.07.2015.

Частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ (у первинній редакції) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами 2, 3 та 4 цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ та частина 17 (18 з 01.10.2011) статті 50-1 Закону №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України "Про прокуратуру" із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1 Закону.

Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01.01.2015, зокрема, внесено зміни:

- частину 18 статті 50-1 №1789-ХІІ викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

- частину 20 статті 86 Закону №1697-VІІ викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, починаючи з 01.01.2015, жоден закон не визначав умов (підстав) та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Конституційний Суд України 13.12.2019 за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ; положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Пунктом 3 Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина 20 статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, з 13.12.2019 Закон №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Після прийняття рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (ІІ)2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

Право позивача на перерахунок пенсії також виникло у зв`язку із прийняттям постанови КМУ "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" від 30.08.2017 №657 (далі - постанова №657).

Позивач не працює з липня 2007, тобто до прийняття рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, втім, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закон №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати всім прокурорським працівникам, а не лише працівникам, звільненим після набрання чинності зазначеним рішенням Конституційного Суду України.

При цьому, суд звертає увагу, що постанова №657 є чинною та є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам", тому відсутні підстави для її незастосування.

Суд враховує, що підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ наразі відсутні, адже ця норма втратила чинність з 15.07.2015. Натомість, у спірних відносинах мають застосовуватись положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019.

До аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 20.01.2021 у справі №560/2120/20.

Суд встановив, що в матеріалах справи міститься довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, видана Офісом Генерального прокурора від 04.03.2020 р. № 21-287з.п, в якій зазначений розмір заробітної плати позивача, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове соціальне страхування станом на 06.09.2017.

Отже, право позивача на перерахунок пенсії виникло з 13.12.2019, довідка від 04.03.2020 р. № 21-287з.п містить інформацію щодо заробітної плати станом на 06.09.2017, тому твердження відповідача, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача суд вважає необґрунтованими.

Отже, враховуючи встановлене, суд визнає протиправним відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листах від 25.09.2020 №2200-0301-8/42194 та від 30.07.2020 № 3623-3103/О-03/8-2200/20, у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років та вважає за необхідне з метою захисту прав позивача зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.03.2020 р. № 21-287з.п, з урахуванням раніше проведених виплат.

Разом з тим, щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення) та без обмеження максимальним розміром, суд зазначає, що підстав для задоволення вказаної вимоги немає, оскільки будь-якого рішення щодо обмеження пенсії позивача у відсотковому розмірі та максимальним розміром, відповідачем не приймалось.

При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, така вимога є передчасною, і відповідно задоволенню не підлягає.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 06.03.2018 по справі №696/1016/17.

Стосовно позовної вимоги позивача про скасування відзиву Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у справі від 14.05.2020, суд зазначає, що остання задоволенню не підлягає, оскільки відзив на позов не є рішенням суб`єкта владних повноважень, а є лише запереченням щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх часткового задоволення.

Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 08.04.2020 №1539-1291/О-03/8-2200/20 та в листі від 30.07.2020 № 3623-3103/О-03/8-2200/20, щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VII "Про прокуратуру" на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 04.03.2020 р. № 21-287з.п, з урахуванням проведених раніше витрат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький "Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький