Рішення № 96410189, 20.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
480/8698/20
Номер документу
96410189
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2021 року Справа № 480/8698/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8698/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру його грошового забезпечення при перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. в результаті неврахування щомісячних надбавок та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області включити до складу його грошового забезпечення 50% надбавку за особливі умови служби та 100% надбавку за безперервний стаж служби, та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 р. Позовні вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області. Після звільнення у 2000 році отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір якої склав 79% грошового забезпечення за 28 років вислуги. На час звільнення зі служби до складу його грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсії, входила надбавка за особливі умови служби (50%), передбачена Указом Президента України від 16 червня 1999 року N 650/99, та надбавка за безперервний стаж служби (90%), передбачена Указом Президента України від 24 квітня 2003 року N 370/2003.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 з 1 січня 2016 р. відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з розміру 70% грошового забезпечення, внаслідок чого розмір його пенсійного забезпечення зменшився на 9%. Крім того, при проведенні перерахунку відповідачем не було враховано у складі грошового забезпечення позивача щомісячні надбавки: за особливі умови служби (50%) та за безперервний стаж служби (90%). На звернення до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення зазначених надбавок отримав відмову. Вважає таке рішення відповідача протиправним та зазначає, що неврахування зазначених надбавок у складі грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від Управління МВС України в Сумській області до Головного управління надійшла довідка про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку його пенсії, в якій зазначено такі складові: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, премія. На підставі наданої довідки Головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача. Інших рішень щодо порядку чи механізму проведення перерахунків пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, зокрема, що визначення структури грошового забезпечення, строків проведення перерахунків та виплати перерахованих коштів, Кабінетом Міністрів України не ухвалювалося та відповідного повідомлення від Пенсійного фонду України до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не надходило. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

29.09.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення надбавок за особливі умови служби (50%) та за безперервний стаж служби (90%), передбачених Указом Президента України від 16 червня 1999 року N 650/99 та Указом Президента України від 24 квітня 2003 року N 370/2003.

Листом від 30.10.2020 р. відповідач відмовив у проведенні перерахунку (а.с.10,11).

Суд вважає, що відмова Головного управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням у складі його грошового забезпечення зазначених надбавок є обґрунтованою та відповідає вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За змістом наведених норм права підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та його складові визначені в постанові Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських, схему посадових окладів курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, та схеми посадових окладів поліцейських.

У даному випадку позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01.01.2016 р., врахувавши у складі у складі грошового забезпечення надбавки за особливі умови служби (50%) та за безперервний стаж служби (90%), передбачені Указом Президента України від 16 червня 1999 року N 650/99 та Указом Президента України від 24 квітня 2003 року N 370/2003, зазначаючи, що відповідачем протиправно не було їх враховано при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Так, Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності органів внутрішніх справ та громадських формувань з охорони громадського порядку" від 16 червня 1999 року N 650/99 (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби) постановлено внести зміни до абзацу п`ятого підпункту "а" статті 3 Указу Президента України від 4 жовтня 1996 року N 926 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ", виклавши його в такій редакції: "за особливі умови служби, кваліфікацію, професійний ризик та виконання особливо важливих завдань - до 50 відсотків окладів грошового забезпечення".

Тобто Указом передбачено право керівників внутрішніх справ у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів, установлювати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за високі досягнення у службі та виконання особливо важливих завдань надбавки у розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Указом Президента України "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" від 24 квітня 2003 року N 370/2003 (чинному на час звільнення позивача зі служби) з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців Служби безпеки України та працівників органів внутрішніх справ України постановлено надати Голові Служби безпеки України та Міністрові внутрішніх справ України право встановлювати відповідно військовослужбовцям Служби безпеки України і працівникам органів внутрішніх справ України щомісячні надбавки за безперервну службу в органах безпеки і органах внутрішніх справ у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби в таких розмірах: понад 5 років - до 10; понад 10 років - до 30; понад 15 років - до 50; понад 20 років - до 70; понад 25 років - до 90 відсотків.

При цьому суд звертає увагу, що з 1 січня 2008 року набрав чинності Указ Президента України "Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року N 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" від 18 грудня 2007 року N 1234/2007, відповідно до якого статтю 3 Указу Президента України від 16 червня 1999 року N 650 "Про додаткові заходи щодо поліпшення діяльності органів внутрішніх справ та громадських формувань з охорони громадського порядку" та Указ Президента України від 24 квітня 2003 року N 370 "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" визнано такими, що втратили чинність, відповідно, названі укази не можуть бути застосовані.

Отже, з 01 січня 2008 року надбавка за особливі умови служби у розмірі 50% від посадового окладу та надбавка за безперервний стаж служби у розмірі 90% від посадового окладу не нараховується, не виплачується та не враховується у складі грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З огляду на викладене позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на перерахунок розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.

При цьому надбавка за особливі умови служби та надбавка за безперервний стаж служби як складові грошового забезпечення поліцейських даною постановою не передбачені.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, під час здійснення перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" спірні надбавки не були передбачені та, відповідно, не були враховані у складі грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії. Вказане було доведено до відома позивача листом від 07.12.2020 р. (а.с.36).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд вважає, що у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача, його дії відповідають критеріям правомірності, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, тому за наведених обставин і правових норм вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - відмовити за необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах