
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 квітня 2021 року м. Рівне№ 460/1049/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В :
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
1. визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 згідно підпункту 1 пункту 2 та пункту 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
2. зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 період робіт, а саме:
- підземним горним майстром, 04.08.1994 - 30.09.1996 в ВАТ шахті «Комунист»;
- підземним помічником начальника дільниці, 01.10.1996 - 12.01.1997 в СП «Інтерком ЛТД»;
- підземним заступником начальника дільниці, 13.01.1997 - 28.02.1997 в ВАТ шахті «Комунист»;
- підземним помічником начальника дільниці, 01.03.1997 - 02.03.1997 в СП «Інтерком ЛТД»;
- підземним помічником начальника дільниці, 03.03.1997 - 31.07.1997 в ВАТ шахті «Комунист»;
- підземним заступником начальника дільниці, 01.08.1997 - 09.06.1999 в ВАТ шахті «Комунист» - ДП ДКХ «Жовтеньвугілля» міністерства вугільної промисловості України;
- підземним помічником начальника дільниці, 10.06.1999 - 31.12.1999 в ВАТ шахті «Комунист» - ДП ДКХ «Жовтеньвугілля» міністерства вугільної промисловості України.
3. зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року, зареєстровану за №12197, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно підпункту 1 пункту 2 та пункту 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07 грудня 2020 року він звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, що зареєстрована за №12197. 14 грудня 2020 року листом №1700-0304-8/40306 відповідач повідомив про прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до пп.1 п.2, п.1 ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». До вказаного листа Пенсійним фондом додано розрахунок страхового стажу, з якого вбачається, що не підтверджується стаж роботи Позивача за Списком 1 за період 04.08.1994 - 31.12.1998 роки, а страховий стаж позивача складає 26 років 1 місяць 14 днів, з них додаткові роки за Список 1 - 7 років 0 місяців 0 днів. У зв`язку із не зарахуванням відповідачем стажу роботи за період 04.08.1994 - 31.12.1998 роки як пільгового, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав, просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву від 19.03.2021 №1700-0802-8/11976, в якому заперечив проти задоволення позову. На обґрунтування поданих заперечень зазначив, що що період роботи позивача у ВАТ шахті "Комунист" - ДП ДКХ "Жовтень вугілля" Міністерства вугільної промисловості України з 01.01.1999 по 31.12.1999 зараховано до пільгового стажу за Списком №1 відповідно до відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку форми ОК-5. В свою чергу, для підтвердження спеціального трудового стажу позивачем не надано жодної уточнюючої довідки, яка видається на підставі первинних документів за час виконання роботи із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 у ВАТ шахті "Комунист" та в СП "Інтерком ЛТД". Також документально не підтверджено проведення атестації робочого місця позивача у спірні періоди. Таким чином, відповідач вважає, що немає підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 через відсутність необхідного пільгового стажу 10 років.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Харцизським МВ УМВС України в Донецькій області 25 вересня 1996 року.
Управлінням праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Рівненської міської ради 19 жовтня 2020 року ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу, що підтверджується довідкою №5612-5000317303 від 19.10.2020.
07 грудня 2020 року позивач звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, що зареєстрована за №12197.
До заяви ОСОБА_1 було долучено такі документи: довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, заява про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, трудова книжка, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
07 грудня 2020 року відповідачем винесено рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до підпункту 1 пункту 2 та пункту 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У рішенні зазначено, що згідно з документами, доданими до заяви про призначення пенсії та даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж ОСОБА_1 становить 26 років 1 місяць 14 днів з врахуванням пільгового стажу за Списком №1, який становить 7 років 9 місяців 4 дні.
14 грудня 2020 року листом №1700-0304-8/40306 відповідач повідомив про прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до пп.1 п.2, п.1 ст.114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В матеріалах справи наявні: копія трудової книжки серії НОМЕР_2 , копія розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 .
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, відзив та пояснення учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Згідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно пункту 2 частини другої статті 114 Закону №1058, працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
За приписами частини першої статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Згідно зі статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи в трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Дослідженням трудової книжки позивача Серії НОМЕР_2 судом встановлено, що у ній серед інших наявні записи щодо періоду роботи позивача з 04.08.1994 по 31.12.1998, а саме:
- підземним горним майстром, 04.08.1994 - 30.09.1996 в шахті «Комунист»;
- помічником начальника дільниці, 01.10.1996 - 12.01.1997 в СП «Інтерком ЛТД»;
- заступником начальника дільниці, 13.01.1997 - 28.02.1997 в шахті «Комунист»;
- підземним помічником начальника дільниці, 01.03.1997 - 02.03.1997 в СП «Інтерком ЛТД»;
- підземним помічником начальника дільниці, 03.03.1997 - 31.07.1997 в шахті «Комунист»;
- підземним заступником начальника дільниці, 01.08.1997 - 09.06.1999 в шахті «Комунист»;
- підземним помічником начальника дільниці, 10.06.1999 - 31.12.1999 в шахті «Комунист».
Цей період роботи позивача відноситься до періоду роботи за Списом №1, однак відповідач його взагалі не зарахував.
В трудовій книжці Позивача серії НОМЕР_2 наявна інформація про те, що 22.12.1999 року на підприємстві проведена атестація, за результатами якої підтверджено право позивача на пенсію по Списку №1.
З рішення відповідача від 07 грудня 2020 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 вбачається зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 7 років 9 місяців 4 дні. Також у рішенні зазначено, що за таких умов немає підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 через відсутність необхідного пільгового стажу 10 років.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Згідно із пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442, атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92р. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92р., відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Згідно із пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно п.4.4 Порядку №383, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб (частина друга).
Так, в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 чітко зазначені відомості щодо характеру виконуваної роботи позивача у відповідний період на посадах, що віднесені до Списку №1, та не потребує відповідних документів для підтвердження спеціального трудового стажу.
Також, з рішення відповідача від 07 грудня 2020 року вбачається, що пільговий стаж позивача за Списком №1 становить 7 років 9 місяців 4 дні, що суперечить розрахунку стажу ОСОБА_1 (номер пенсійної справи НОМЕР_3 ), що був долучений відповідачем до листа №1700-0304-8/40306 від 14 грудня 2020 року.
Так судом встановлено, що відповідачем зараховано до пільгового стажу позивача за Списком №1 7 років 0 місяців 0 днів, що на 9 місяців 4 дні менше, ніж вказано у рішенні про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року.
У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, що період роботи позивача у ВАТ шахті «Комуніст» - ДП ДКХ «Жовтень вугілля» міністерства вугільної промисловості України з 01.01.1999 по 31.12.1999 зараховано до пільгового стажу за Списком №1 відповідно до відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку форми ОК-5.
Разом з тим, будь-яких доказів такого суду не надано, а відтак немає підстав стверджувати про часткову відсутність предмету спору.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд приходить до висновку, що позивачем належними та допустимими доказами підтверджено період роботи з 04.08.1994 по 31.12.1998, як пільгового, а саме:
- підземним горним майстром, 04.08.1994 - 30.09.1996 в шахті «Комунист»;
- помічником начальника дільниці, 01.10.1996 - 12.01.1997 в СП «Інтерком ЛТД»;
- заступником начальника дільниці, 13.01.1997 - 28.02.1997 в шахті «Комунист»;
- підземним помічником начальника дільниці, 01.03.1997 - 02.03.1997 в СП «Інтерком ЛТД»;
- підземним помічником начальника дільниці, 03.03.1997 - 31.07.1997 в шахті «Комунист»;
- підземним заступником начальника дільниці, 01.08.1997 - 09.06.1999 в шахті «Комунист»;
- підземним помічником начальника дільниці, 10.06.1999 - 31.12.1999 в шахті «Комунист».
Також суд звертає увагу, що у відповідності до абз.3 пп.1 п.2 ст.114 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок.
Як вбачається з розрахунку страхового стажу, що наданий відповідачем, станом на день звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідач підтвердив страховий стаж позивача - 26 років 1 місяць 14 днів.
Та з урахуванням вимог абз.3 пп.1 п.2 ст.114 Закону № 1058-IV, відповідач зобов`язаний був призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 1 (26 років 1 місяць 14 днів більше ніж 23 роки, що встановлені Законом).
Таким чином, період роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, підтверджений належними та допустимими доказами, що, у свою чергу, доводить протиправність дій відповідача щодо відмови в призначенні позивачу даного виду пенсії з дати звернення за її призначенням.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з дати звернення за її призначенням, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення", такі дії не відповідають приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 з 07 грудня 2020 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Витрати на професійну правничу допомогу належать до витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн, що відповідає вимогам Закону України "Про судовий збір".
Частиною 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюються судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
09 квітня 2021 року через канцелярію суду надійшла заява від представника позивача адвоката Клочек Г.В. про стягнення судових витрат.
Так, адвокат вказує, що 03 лютого 2021 року позивачем укладено договір про надання правничої допомоги з АО «Скорпіон», предметом якого є надання правничої допомоги в частині оцінки правомірності дій ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області стосовно відмови Замовнику в призначенні останньому пенсії за віком на пільгових умовах; підготовка адвокатських запитів до ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області; підготовка позовної заяви до ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасувати рішення ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області від 14 грудня 2020 року «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно з пп.1 п. 2, п.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , зобов`язання ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за віком згідно з пп.1 п. 2, п.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; подання позовної заяви та інших процесуальних документів до Рівненського окружного адміністративного суду у справі за позовом Замовника до ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасувати рішення ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області від 14 грудня 2020 року «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно з пп.1 п. 2, п.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 , зобов`язання ГУ Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за віком згідно з пп.1 п. 2, п.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п.3.1 вказаного договору, вартість таких послуг становить 3 000,00 грн.
Відповідно до п.3.2 договору, вартість наданих послуг оплачується замовником протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту підписання Акту наданих послуг.
07 квітня 2021 року між АО «Скорпіон» та ОСОБА_1 складено та підписано Акт наданих послуг на загальну суму 3 000,00 грн.
На підтвердження виконання договору про надання правничої допомоги від 03.02.2021, акту наданих послуг від 07.04.2021, рахунку від 07.04.2021.
Таким чином, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням правової позиції ВС/КАС від 21.01.2021 року у справі № 280/2635/20, від 28.12.2020 року у справі № 640/18402/19 суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 908,00 грн. в рахунок відшкодування судового збору, та 3000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076) задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 а Списком №1 період робіт а саме: підземним горним майстром, 04.08.1994 - 30.09.1996 в ВАТ шахті «Комунист»; підземним помічником начальника дільниці, 01.10.1996 - 12.01.1997 в СП «Інтерком ЛТД»; підземним заступником начальника дільниці, 13.01.1997 - 28.02.1997 в ВАТ шахті «Комунист»; підземним помічником начальника дільниці, 01.03.1997 - 02.03.1997 в СП «Інтерком ЛТД»; підземним помічником начальника дільниці, 03.03.1997 - 31.07.1997 в ВАТ шахті «Комунист»; підземним заступником начальника дільниці, 01.08.1997 - 09.06.1999 в ВАТ шахті «Комунист» - ДП ДКХ «Жовтеньвугілля» міністерства вугільної промисловості України; підземним помічником начальника дільниці, 10.06.1999 - 31.12.1999 в ВАТ шахті «Комунист» - ДП ДКХ «Жовтеньвугілля» міністерства вугільної промисловості України.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07 грудня 2020 року, зареєстровану за №12197, про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно підпункту 1 пункту 2 та пункту 1 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076) судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, код ЄДРПОУ 21084076) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 3000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 15.04.2021.
Суддя В.В. Щербаков