
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2203/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
16 березня 2021 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати державної пенсії та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 05.02.2014 по 25.07.2019 компенсацію втрати частини доходів з огляду на порушення термінів виплати державної пенсії (основної та додаткової), донарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2014 у справі №524/7103/14-а, відповідно до вимог Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з несвоєчасною виплатою пенсії на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, оскільки тривале ненарахування пенсії за минулі періоди сталося з вини відповідача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2203/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано від відповідача докази.
02 квітня 2021 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 23-24/, у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що в судових рішеннях відсутні зобов`язання щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати". Зазначає, що компенсація втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків її виплати не входить до складу пенсії.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Постановою Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області від 18 вересня 2014 року у справі №524/7103/14-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії - задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (основної та додаткової) у розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням ст. 28 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області відповідно до вимог ст.ст. 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної основної державної пенсії як інваліду ІІ групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, виходячи і з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 року по 05.08.2014 року з урахуванням фактично виплачених сум. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області відповідно до вимог ст.ст. 50, 67 ЗУ "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, встановленого ст. 28 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 року по 05.08.2014 з урахуванням фактично виплачених сум /а.с. 44-46/.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а апеляційні скарги ОСОБА_1 , Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області задоволено частково. Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18.09.2014р. по справі №524/7103/14-а скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій - задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсій відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 05.02.2014 року. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням вимог ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , та провести відповідні виплати, за період з 05.02.2014 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій за період з 01.01.2014 року по 04.02.2014 року - залишено без розгляду /а.с. 11-14/.
На виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а, розпорядженням Автозаводського УПФУ №802577 від 13.11.2014 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.02.2014 /а.с. 42/.
23.07.2019 позивачу виплачено нараховану заборгованість за період з 05.02.2014 по 02.08.2014 в сумі 37573,70 грн., що підтверджується інформацією з автоматизованої підсистеми ПФУ Реєстру судових рішень /зворот а.с. 54-а.с. 55/.
ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з заявою від 12.02.2021, у якій просив повідомити про те, чи було проведено нарахування та виплата компенсації втрати частини грошових коштів у зв`язку з порушенням термінів виплати державної пенсії (основної та додаткової) (у зв`язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених за період недоплат державних пенсій з 05.02.2014 по 02.08.2014 на підставі рішення суду) при виконанні 25.07.2019 постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14, а в разі не проведення таких дій вчинити дії з нарахування та виплати такої компенсації за період з 05.02.2014 по 25.07.2019 /а.с. 4/.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 25.02.2021 №1410-1268/І-02/8-1600/20 позивача повідомлено, що відповідно постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховано доплату у розмірі 37537,70 грн. за період з 05.02.2014 по 02.08.2014, яка виплачена у липні 2019 року. Одночасно повідомлено, що в зазначеному рішенні суду відсутні зобов`язання щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати", а також даним Законом та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 не передбачено нарахування компенсації втрати частини доходів на суми, що виплачуються за минулий час за рішенням суду. Враховуючи викладене, правові підстави для нарахування компенсаційних виплат відсутні /а.с. 5/.
Не погодившись з відмовою відповідача у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати державної пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (надалі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (надалі - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Статтями 3 та 4 Закону №2050-ІІІ встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до приписів статті 6 Закону №2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок:
- власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об`єднання громадян;
- коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету;
- коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Пунктом 2 Порядку №159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
соціальні виплати (допомога сім`ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
стипендії;
заробітна плата (грошове забезпечення).
Із наведеного слідує, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у тому числі, пенсії.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 18.11.2014 у справі №21-518а14, від 11.07.2017 у справі №21-2003а16, Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 у справі №681/423/15-а, від 20.02.2018 у справі №522/5664/17, від 21.06.2018 у справі №523/1124/17, від 03.07.2018 у справі №521/940/17, від 05.10.2018 у справі №127/829/17, від 12.02.2019 у справі №814/1428/18.
Як встановлено судом, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а апеляційні скарги ОСОБА_1 , Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області задоволено частково. Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 18.09.2014р. по справі №524/7103/14-а скасовано. Прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій - задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку державної та додаткової пенсій відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 05.02.2014 року. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням вимог ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , та провести відповідні виплати, за період з 05.02.2014 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсій за період з 01.01.2014 року по 04.02.2014 року - залишено без розгляду /а.с. 11-14/.
На виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а, розпорядженням Автозаводського УПФУ №802577 від 13.11.2014 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05.02.2014 року /а.с. 42/, та 23 липня 2019 року позивачу виплачено нараховану заборгованість за період з 05.02.2014 по 02.08.2014 в сумі 37573,70 грн., що підтверджується інформацією з автоматизованої підсистеми ПФУ Реєстру судових рішень /зворот а.с. 54-а.с. 55/.
З урахуванням викладеного вище, беручи до уваги те, що суму пенсії, нарахованої на виконання судового рішення ОСОБА_1 вчасно не виплачено, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на одержання компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, відповідачем у порушення вимог статті 19 Конституції України, Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та приписів Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, протиправно відмовлено у нарахуванні та виплаті позивачу компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14, за період з 05.02.2014 по 02.08.2014, починаючи з 05 лютого 2014 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 23 липня 2019 року.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п`ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені вище норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, з метою належного та ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а, за період з 05 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року, починаючи з 05 лютого 2014 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 23 липня 2019 року, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а, за період з 05 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року, починаючи з 05 лютого 2014 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 23 липня 2019 року.
Позовні вимоги в іншій частині задоволенню не підлягають, оскільки матеріалами справи підтверджено, що фактична виплата заборгованості пенсії позивачу здійснена 23 липня 2019 року, а не 25 липня 2019 року, як стверджує позивач. Доказів того, що вказана вище заборгованість була виплачена позивачу 25 липня 2019 року позивачем суду не надано.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 229, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а, за період з 05 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року, починаючи з 05 лютого 2014 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 23 липня 2019 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2014 року у справі №524/7103/14-а, за період з 05 лютого 2014 року по 02 серпня 2014 року, починаючи з 05 лютого 2014 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 23 липня 2019 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич