Рішення № 96409469, 21.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2021
Номер справи
420/12060/20
Номер документу
96409469
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/12060/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 з 02 січня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років без обмеження заробітної плати та максимального розміру пенсії з розрахунку 90% від суми місячного доходу у зв`язку з підвищенням посадового окладу відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" розмір якого складає півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 22,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України № 951110134662 від 26.03.2020р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку з 02.01.2020р. пенсії за вислугою років; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії у вигляді: провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, без обмеження її граничного розміру та обмеження заробітної плати, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яку обчислити з посадового окладу (військовий прокурор Болградського гарнізону (нині Білгород-Дністровського гарнізону) відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону № 1774-VІІІ від 06.12.2016 та № 1798-VІІІ від 21.12.2016) у розмірі півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 22,5 мінімумів, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; окладу за військове звання (підполковник юстиції) відповідно до додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 0,8 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року); надбавки за вислугу років, відповідно до пункту 1 розділу IV наказу Міністра оборони України № 260 від 07.06.2018 року "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (45%); надбавки за службу в умовах режимних обмежень -15% посадового окладу; інших виплат (надбавка за виконання особливо важливих завдань або за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 року у розмірі 70% посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугою років; місячної премії, згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 р. у розмірі 55% суми грошового забезпечення; 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення, яка обчислюється з середньомісячного розміру грошового забезпечення; 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка обчислюється з середньомісячного розміру грошового забезпечення; індексації заробітної плати; надбавки ОУП, яка обчислюється шляхом множення загального розміру інших виплат (без посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років) та коефіцієнту підвищення посадового окладу та надбавки до нього за класний чин, розрахований відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства Фінансів України №226/509 від 11.08.2003р.; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії у вигляді: виплатити разом з поточною виплатою пенсії внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 02 січня 2020 року по час проведення такого перерахунку з урахуванням вже отриманих виплат; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області забезпечити корегування пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з щорічним підвищенням окладу за військове звання внаслідок законодавчої зміни розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб або мінімальної заробітної плати станом на 01 січня кожного наступного календарного року.

Ухвалою суду від 16.11.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 16.11.2020р. зупинено провадження у справі №420/12060/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20.

Ухвалою суду від 17.03.2021р. поновлено провадження у справі.

До суду від позивача надійшов уточнений адміністративний позов від 05.03.2021р. та 16.03.2021р. до суду надійшли докази направлення вказаного уточненого адміністративного позову на адресу відповідача.

ОСОБА_1 виклав позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог від 05.03.2021р., у наступній редакції:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 з 02 січня 2020р. у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років без обмеження заробітної плати та максимального розміру пенсії з розрахунку 90% від суми місячного доходу у зв`язку з підвищенням посадового окладу відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" розмір якого складає півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 22,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 1 січня календарного року;

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у № 951110134662 від 26.03.2020 р. про відмову ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку з 02.01.2020 р. пенсії за вислугою років;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії у вигляді: провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, без обмеження її граничного розміру та обмеження заробітної плати, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яку обчислити з посадового окладу (військовий прокурор Болградського гарнізону (нині Білгород-Дністровського гарнізону) відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону № 1774-VIІІ від 06.12.2016 та № 1798-VIII від 21.12.2016) у розмірі півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 22,5 мінімумів, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; окладу за військове звання (підполковник юстиції) відповідно до додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 0,8 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року); надбавки за вислугу років, відповідно до пункту 1 розділу IV наказу Міністра оборони України № 260 від 07.06.2018 року "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (45%); надбавки за службу в умовах режимних обмежень -15% посадового окладу; інших виплат (надбавка за виконання особливо важливих завдань або за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 року у розмірі 70% посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугою років; місячної премії, згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 року у розмірі 55% суми грошового забезпечення; 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення, яка обчислюється з середньомісячного розміру грошового забезпечення; 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка обчислюється з середньомісячного розміру грошового забезпечення; індексації заробітної плати; надбавки ОУП, яка обчислюється шляхом множення загального розміру інших виплат (без посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років) та коефіцієнту підвищення посадового окладу та надбавки до нього за класний чин, розрахований відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства Фінансів України №226/509 від 11.08.2003 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) вчинити певні дії у вигляді: виплатити разом з поточною виплатою пенсії внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 02 січня 2020 року по час проведення такого перерахунку з урахуванням вже отриманих виплат;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області забезпечити корегування пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з щорічним підвищенням посадового окладу, а саме з 01 січня 2021 року повинен складати 68100 гривен (2270*20*1,5), а с 01 січня 2022 року виходячи з прожиткового мінімуми для працездатних осіб помножити на їх кількість - 25, та помножити на коефіцієнт 1,5, та окладу за військове звання внаслідок законодавчої зміни розміру мінімальної заробітної плати помноженої на кофіціент 0,8 станом на 01 січня кожного наступного календарного року.

Ухвалою суду від 17.03.2021р. прийнято до провадження заяву ОСОБА_1 про зміну (уточнення) позовних вимог від 05.03.2021р.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, зазначив, що рішенням від 26 березня 2020 року №951110134662 Головного Управління Пенсійного фонду України у Одеській області позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, оскільки п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» № 1155 від 11 грудня 2019 року визначено, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції якого року не визначено), з чим позивач не погоджується. Так, позивач вказав, що постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури. В той же час, відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком. При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Позивач вказав, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2019р. №420/5553/19 підтверджено його право на перерахунок пенсії, виходячи з конкретних розмірів складових заробітної плати (грошового забезпечення) та судом врахований вичерпний перелік даних складових та, з 02 січня 2020 року у системі складових заробітної плати (грошового забезпечення) відбулися лише зміни у розмірі посадового окладу з 12*1,5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 18 мінімумів до 15*1,5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 22,5 мінімумів. Відтак, враховуючи положення ст. 81 Закону України «Про прокуратуру" в редакції рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ/2019) позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру посадового окладу. Також, як вказав позивач, застосування розміру посадового окладу прокурорського працівника виключно виходячи із закону підтверджено рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020 та Головним управлінням не заперечується його право на отримання пенсії довічно з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати (грошового забезпечення) та без обмеження її максимальним розміром. Щодо визначення складових заробітної плати (грошового забезпечення) та відсотків надбавок та доплат, з якої відповідачем має бути проведено перерахунок пенсії, слід виходити, на думку позивача, з наступних письмових доказів, а саме: рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.11.2019 року у справі № 420/5553/19; довідки військової прокуратури Південного регіону України від 17.03.2020 року №84. Також, позивач вказав, що відповідач повинен щорічно станом на 01 січня календарного року корегувати пенсію, виходячи з прожиткового мінімума для працездатних осіб або мінімальної заробітної плати, щоб встановити розмір окладу за військове звання та надбавку за вислугу років, та у подальшому самостійно перерахувати пенсію. Дані законодавчі дії були націлені на заміну такого застарілого поняття як «індексація пенсії» на цілком прагматичне «розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб або мінімальної заробітної плати». Дана законодавча зміна зафіксована на майбутнє, а тому підлягає задоволенню з метою не породжувати додаткового звернення до адміністративного суду з відповідним позовом. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 4 жовтня 2019 року № 187-ІХ, який вступив у законну силу 17 жовтня 2019 року, та діє з дня роботи Офісу Генерального прокурора України, тобто з 02 січня 2020 року підвищені посадові оклади працівникам прокуратури відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" розмір мого посадового окладу складає півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 22,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 1 січня календарного 2020 року – 47 295,00грн., з 01 січня 2021року -51075,00грн. Однак, як зазначив позивач, ним в позовній заяві розрахунок посадового окладу з 01 січня 2021 року вказаний невірно, оскільки відповідно до частини третьої статті 81 Закону з 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а і 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року та відповідно посадовий оклад з 01 січня 2021 року повинен складати 68 100,00 грн. (2270*20*1,5), а з 01 січня 2022 року виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб помножити на їх кількість — 25, та множити на коефіцієнт 1,5. Отже, як зазначив позивач, відбулося на законодавчому рівні підвищення його посадового окладу до 2022 року включно. Додатково позивач просить суд звернути увагу суду, що відсутні вимоги на майбутнє, оскільки він не просить суд зобов`язати відповідача перерахувати пенсію за 20021-2022 роки, так як відсутня відмови у цьому перерахунку останнього, а просить суд зобов`язати відповідача забезпечити корегування пенсії, виходячи із вищеназваних законодавчих змін. Враховуючи вищевикладене та посилаючись на те, що позовні вимоги заявлені відповідно до рішення Конституційного суду України від 26 березня 2020 року у справі №6-р/2020, «який вказав, що застосування розміру посадового окладу прокурорського працівника має бути виключно виходячи із закону, тобто відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

01.12.2020р. та 18.03.2021р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли відзив на позовну заяву та відзив на уточнення позовних вимог у яких відповідач вказав, що не погоджується із уточненими позовними та просить суд відмовити у їх задоволенні у повному обсязі. Так, відповідач вказав, що рішенням від 26.03.2020р. відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019р., які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років. Наразі, як зазначив позивач, 26.03.2020р. Рішенням Конституційного Суду України №б-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України окреме положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення « Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст, 81 Закону №1697 зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціальною страхування. З урахуванням ст. 152 Конституції України вказане рішення КСУ дає підстави здійснювати перерахунок пенсій прокурорам з 01.04.2020р. на підставі заробітку станом на 26.03.2020р. Однак такі зміни стосуються лише працюючих працівників прокуратури, або тих, хто звертається за призначенням пенсії звільнившись після 01.04.2020р. Враховуючи те, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019р. не відбулося, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є, на думку відповідача, правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства України. Поряд з цим, відповідач вказав, що позивач із відповідною заявою у 2021 році до Головного управління про перерахунок розміру його пенсії не звертався, відповідної довідки не надав.

23.03.2021р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказав, що з доводами відповідача не згоден, а посилання відповідача, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури з 01 січня 2021 в розмірі 1600,00грн. не має значення при вирішення справи по суті, оскільки гривнева величина прожиткового мінімуму не с позовною вимогою, а її правильне застосування може лише виникнути під час проведення перерахунку пенсії, тобто під час виконання рішення суду, якщо судом позовні вимоги будуть задоволені. Поряд з цим, відповідно до рішення Конституційного суду України від 26 березня 2020 року у справі № 6-р/2020 застосування розміру посадового окладу прокурорського працівника має бути виключно виходячи із закону, тобто відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України «Про прокуратуру» та відповідно надавати до Головного управління додаткову довідку про збільшений посадовий оклад не має потреби.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з листопада 2010 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 90% від суми, визначеної місячної заробітної плати.

24.03.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою провести перерахунок пенсії за вислугою років без обмеження максимального розміру заробітної плати та без обмеження граничного розміру пенсії. Одночасно, звернувся із проханням виплатити відповідну заборгованість з 01 січня 2020 року по день проведення перерахунку пенсії з урахуванням вже отриманих виплат(а.с.23-24 т.1).

Разом із заявою ОСОБА_1 надано до Пенсійного фонду довідку Військової прокуратури Південного регіону України №84 від 17.03.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, яка видана ОСОБА_1 , відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019р. №7-р(ІІ)/2019р. та постанови КМУ від 30.08.2017р. №657(а.с.22 т.1).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.03.2020р. №951110134662 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, з підстав того, що у заявника відсутнє право на перерахунок пенсії, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019р., які є підставою для перерахунків пенсії за вислугу років.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ).

Згідно із частиною 2 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 12 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах 12 та 17 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ.

Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” № 3668-VІ від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Разом з тим, положення статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ від 08 липня 2011 року не зазнали. Відбулась лише зміна порядкового номеру частин статті, що регламентували вказаний порядок та підстави.

Так, згідно з частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції Закону №3668-VІ від 08 липня 2011 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсій. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий період може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Надалі Законом України “Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ (далі - Закон №76-VІІІ) до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.

14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України “Про прокуратуру” № 1697-VІІ (далі Закон №1697-VІІ), який набрав чинності з 15 липня 2015 року.

Відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону №1697-VІІ попередній Закон України “Про прокуратуру” із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.

У рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року №5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст.46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч.1 ст.3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст.48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.

Новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законами України від 02 березня 2015 року №213-VІІ, від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ та від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.50-1 Закону №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), оскільки редакції вказаних законів звужують права позивача в частині розміру пенсії.

Постановою Верховного Суду від 24 квітня 2019 року у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 січня 2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У вказаному рішенні Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Поряд із тим, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

В той же час, відповідно до положень статті 50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься в ст.91 Закону України “Про Конституційний Суд України” від 13 липня 2017 року №2136-VIII.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Таким чином, відповідні положення втратили чинність з 13 грудня 2019 року.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а відтак, позивач має право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, відповідно до положень ч.20 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” - з 13 грудня 2019 року.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.03.2020р. №951110134662 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, є протиправним та підлягає скасуванню.

За таких обставин, керуючись положеннями ч.2 ст.9 КАС України, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 за вислугою років, згідно довідки Військової прокуратури Південного регіону України №84 від 17.03.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 , з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 з 02 січня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років без обмеження заробітної плати та максимального розміру пенсії з розрахунку 90% від суми місячного доходу у зв`язку з підвищенням посадового окладу відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" розмір якого складає півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 22,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку без обмеження максимального розміру заробітної плати та без обмеження граничного розміру пенсії, а також виплату відповідної заборгованості з 01 січня 2020 року по день проведення перерахунку пенсії з урахуванням вже отриманих виплат згідно наданої довідки прокуратури Південного регіону України № 84 від 17.03.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) та позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з підстав відсутності права на проведення такого перерахунку на підставі наданої довідки.

Враховуючи вищевикладене та те, що суд прийшов до висновку про скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.03.2020р. №951110134662 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та фактично позивачу не було відмовлено у перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадового окладу відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" розмір якого складає півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 22,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 з 02 січня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років без обмеження заробітної плати та максимального розміру пенсії з розрахунку 90% від суми місячного доходу у зв`язку з підвищенням посадового окладу відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" розмір якого складає півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (всього 22,5 мінімумів), розмір якого встановлено на 1 січня календарного року є такими, що задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії у вигляді: провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугою років, без обмеження її граничного розміру та обмеження заробітної плати, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яку обчислити з посадового окладу (військовий прокурор Болградського гарнізону (нині Білгород-Дністровського гарнізону) відповідно до частини третьої та пункту 11 частини п`ятої статті 81 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону № 1774-VIІІ від 06.12.2016 та № 1798-VIII від 21.12.2016) у розмірі півтора (1,5) 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 22,5 мінімумів, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року; окладу за військове звання (підполковник юстиції) відповідно до додатку 14 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" у розмірі 0,8 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року); надбавки за вислугу років, відповідно до пункту 1 розділу IV наказу Міністра оборони України № 260 від 07.06.2018 року "Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (45%); надбавки за службу в умовах режимних обмежень -15% посадового окладу; інших виплат (надбавка за виконання особливо важливих завдань або за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 року у розмірі 70% посадового окладу з урахуванням надбавки за вислугою років; місячної премії, згідно з Постановою КМУ № 505 від 31.05.2012 року у розмірі 55% суми грошового забезпечення; 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення, яка обчислюється з середньомісячного розміру грошового забезпечення; 1/12 матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, яка обчислюється з середньомісячного розміру грошового забезпечення; індексації заробітної плати; надбавки ОУП, яка обчислюється шляхом множення загального розміру інших виплат (без посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років) та коефіцієнту підвищення посадового окладу та надбавки до нього за класний чин, розрахований відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства Фінансів України №226/509 від 11.08.2003 року; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) вчинити певні дії у вигляді: виплатити разом з поточною виплатою пенсії внаслідок перерахунку пенсії відповідну заборгованість з 02 січня 2020 року по час проведення такого перерахунку з урахуванням вже отриманих виплат; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області забезпечити корегування пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з щорічним підвищенням посадового окладу, а саме з 01 січня 2021 року повинен складати 68100 гривен (2270*20*1,5), а з 01 січня 2022 року виходячи з прожиткового мінімуми для працездатних осіб помножити на їх кількість - 25, та помножити на коефіцієнт 1,5, та окладу за військове звання внаслідок закодавчої зміни розміру мінімальної заробітної плати помноженої на кофіціент 0,8 станом на 01 січня кожного наступного календарного року, суд зазначає, що вказані вимоги є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки перерахунок пенсії позивача на підставі довідки прокуратури Південного регіону України № 84 від 17.03.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, не здійснено за вказаним рішенням.

При цьому, при прийнятті вказаного рішення, суд враховує, що ОСОБА_1 просить суд зобов`язати Пенсійний фонд провести перерахунок його пенсії без обмеження її граничного розміру та обмеження заробітної плати, з розрахунку 90%, із зазначенням конкретних видів та розміру складових заробітної плати, порядку проведення такого перерахунку, а також конкретним підвищення його посадового окладу з 01.01.2021р., проте оскільки права позивача цій частині не порушені, так як перерахунок пенсії на підставі вказаного рішення не проведено, а стосуються правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, а також те, що у межах вказаної справи позивачем не оскаржуються рішення, дії чи бездіяльність щодо визначення видів та розміру складових заробітної плати, порядку проведення такого перерахунку, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.

Під час прийняття рішення судом враховані висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/2020.

Щодо викладеної в прохальній частині позовної заяви позивача заяви про звернення до негайного виконання рішення в частині стягнення пенсії за один місяць, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.371 КАС України, суд який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні суду звернути до негайного виконання рішення: у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що в даному випадку судом не ухвалено рішення про стягнення певних сум з відповідача, відсутні підстави для звернення до негайного виконання цього рішення суду.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 26.03.2020р. №951110134662 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області(код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугою років, згідно довідки Військової прокуратури Південного регіону України №84 від 17.03.2020р. про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої ОСОБА_1 , з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра