
Справа № 420/2093/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,
за участю
від позивача - не з`явився
від відповідача - не з`явився
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду 15 лютого 2021 надійшла позовна заява ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10), в якій позивач просив визнати протиправною бездіяльність Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) у вирішенні заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) від 11.01.2021 року за №К13/02-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області та зобов`язати Великомихайлівську селищну раду Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області.
Ухвалою від 17 лютого 2021 цю позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 06.12.2016 року отримав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області.
Позивач зазначив, що у 2017 році ним замовлено проект землеустрою та 11.01.2021 року позивач звернувся до відповідача із клопотанням про затвердження проекту землеустрою.
Проте на своє звернення позивача повідомлено, що заява розглянута на сесії Великомихайлівської селищної ради 26.01.2021, рішення - не прийнято.
Так, позивач заначив, що процедура погодження проекту землеустрою передбачає перевірку цього проекту на відповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації та прямо встановлює обов`язок компетентного органу здійснити одночасно перевірку дотримання всіх вказаних вимог розробником проекту і саме на цій стадії відповідний орган має повноваження відмовити в погодженні проекту землеустрою з наданням часу його розробнику на усунення визначеного вичерпного переліку недоліків проекту.
Таким чином, позивач вважає, що відсутність належним чином оформленого рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність свідчить про протиправну бездіяльність уповноваженого органу.
Ухвалою від 31 березня 2021 року суддею Потоцькою Н.В. задоволено заяву позивача та забезпечено позов шляхом заборони Великомихайлівській селищній раді вчиняти будь-які дії, приймати будь-які рішення щодо розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 до набрання законної сили рішенням у справі.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до довідкової інформації 29 березня 2021 року судове засідання не відбулось, у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, розгляд справи призначено на 15 квітня 2021 року.
Учасники справи на судове засідання не з`явились, повідомлені належним чином та завчасно, про що свідчать звіт від поштового сервера.
Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України, у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
Виходячи із характеру спірних правовідносин та предмету доказування, суд доходить висновку, що неявка позивача не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 (а.с.13).
Згідно з наказу ГУ Держгеокадастру в Одеській області №15-10463/13-1608 від 06.12.2016 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою», гр. ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності , розташованої на території Великомихайлівсього району Одеської області (за межами населеного пункту) орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до п. 2 цього наказу, розроблений проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.26).
Матеріалами справи підтверджено, що 24 грудня 2020 року ГУ Держгекуадастру в Одеській області затверджено висновок державної експертизи землевпорядної документації від 24 грудня 2020 року № 938 щодо проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 на території Великомихайлівського району Одеської області, відповідно до якого проект землеустрою відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам та правилам, оцінюється позитивно та погоджується, при умові врахування зауважень п. 10 (а.с.16-17).
Згідно з листа ГУ Держгекадастру в Одеській області від 04.11.2020 року вих. № ПІ-723/0-743/0/63-20 «Щодо надання інформації» ОСОБА_1 повідомлено про те, що технічна документація із землеустрою, на підставі якої відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 внесені до Державного земельного кадастру, обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації не підлягає (а.с.19-20).
Так, суд встановив, що 11 січня 2021 року позивач звернувся до Великомихайлівської селищної ради з клопотанням, в якому просив затвердити документацію із землеустрою та передати безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 на території Великомихайлівського району Одеської області. До клопотання додано: проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на 31 аркушів та витяг із Державного земельного кадастру на 3 арк. (а.с.28).
Відповідно до листа від 08.02.2021 року вих. № К-13/02-15 Великомихайлівська селищна рада повідомила позивача про те, що заява від 11.01.2021 року розглянута на сесії Великомихайлівської селищної ради 26.01.2021 року, рішення не прийнято та надано витяг із протоколу засідання (а.с.22-23).
Листом від 03.03.2021 року Великомихайлівська селищна рада повідомила позивача, що заява від 16.02.2021 року за №К-427/02-15 розглянута на сесії 19.02.2021 року, рішення - не прийнято (а.с. 91).
Судом досліджено відеозаписи сесії Великомихайлівської селищної ради від 26.01.2021 року та 19.02.2021 року в частині, що стосується розгляду заяви позивача.
Таким чином, суд встановив, що заява позивача про затвердження проекту землеустрою два рази розглядалося на сесії Великомихайлівської селищної ради та рішення з порушеного питання прийняті не були.
Враховуючи те, що рішення за заявою позивача не було прийнято, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, відеозапис сесії Великомихайлівської селищної ради від 26.01.2021 року та 19.02.2021 року, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України.
Частиною 2 статті 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо не затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до положень частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 цієї ж статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно частини 4 статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 14 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.
Відповідно до частини 8 статті 186-1 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
З аналізу вказаних норм вбачається, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок підлягають погодженню у порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, після чого відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зобов`язаний прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Так, суд встановив, що на клопотання позивача від 11 січня 2021 року про затвердження документації із землеустрою та передачі безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 на території Великомихайлівського району Одеської області, відповідачем не прийнято жодного рішення.
Згідно відеозапису засідання Великомихайлівської селищної ради від 26 січня 2021 року та від 19.02.2021 року рішення з питання затвердження технічної документації гр. ОСОБА_1 прийняті не були.
Окрім того, суд встановив, відповідно до відеозапису № 1, що депутати вказують на те, що хочуть передати спірну земельну ділянку громадянину ОСОБА_5 та це була єдина причина, за якою депутати утримались від голосування з питання затвердження технічної документації гр. ОСОБА_1
Таким чином, враховуючи те, що відповідач ухиляється від прийняття рішення за заявою позивача від 11.01.2021 року, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області у невирішені заяви ОСОБА_1 від 11.01.2021 року за №К13/02-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області та зобов`язання Великомихайлівську селищну раду Роздільнянського району Одеської області прийняти рішення у встановленому законодавством порядку за заявою ОСОБА_1 від 11.01.2021 року за №К13/02-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області.
Однак, суд доходить висновку, що слід відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов`язання затвердити поданий ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки судом встановлено, що за заявою позивача не прийнято жодного рішення, а тому такі вимоги є передчасними.
У свою чергу, суд зазначає, що відповідно до приписів ч. 1 п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з ч. 2 ст. 59 цього Закону, рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Таким чином, суд доходить висновку, що ефективним способом відновлення прав позивача, з дотриманням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є саме зобов`язання Великомихайлівську селищну раду Роздільнянського району Одеської області прийняти рішення у встановленому законодавством порядку за заявою ОСОБА_1 від 11.01.2021 року за №К13/02-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач, не довів правомірності своєї бездіяльності, в зв`язку з чим позовні вимоги належать задоволенню частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Тому належать стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 1816,00 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) до Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) у невирішенні заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) від 11.01.2021 року за №К13/02-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області.
Зобов`язати Великомихайлівську селищну раду Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) прийняти рішення у встановленому законодавством порядку за заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) від 11.01.2021 року за №К13/02-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 2,0 га з кадастровим номером 5121680500:01:002:0817 для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Великомихайлівської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379367, місцезнаходження: 67100, Одеська обл., Роздільнянський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , ІН НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 1816,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 розділу УІ Прикінцеві положення КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 20» квітня 2021 року.
Суддя Л.Р. Юхтенко