
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2021 року справа №380/168/21
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3913 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Військової частини А3913 (місцезнаходження: 81464, Львівська область, Самбірський район, м.Новий Калинів, пл.Авіації, 29, код ЄДРПОУ 07699476) (відповідач), в якому, з врахуванням клопотання про уточнення позовних вимог від 28.01.2021, просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати, нарахування не у повному обсязі та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2010 по 18.09.2020 із застосуванням при нарахуванні січня 2008 року та березня 2018 року, як базових місяців;
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу у повному розмірі індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2010 по 18.09.2020 із застосуванням січня 2008 року та березня 2018 року, як базових місяців.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач, посилається на те, що станом на день прийняття наказу про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу, відповідач не провів з ним розрахунків по індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 01.01.2010 по 18.09.2020 з врахуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців. Вказує, що за деякі місяці цього періоду індексація нараховувалася не в повному обсязі, а за деякі місяці не нараховувалась та не виплачувалась взагалі. На підставі цього, звернувся до відповідача із заявою про виплату такої. Проте, отримав у відповідь відмову, в якій відповідач вказав, що в межах фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в січні 2016 року – лютому 2018 року у Міністерства оборони України не було, у зв`язку з чим нарахування та виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України у цей період не здійснювались. Крім цього, у вказаній відмові зазначено, що індексація не здійснювалась з квітня 2018 року, оскільки поріг індексації не перевищував 103%, та не здійснювалась включно по 30.11.2018. Позивач також зазначає, що посилання відповідача на відсутність на рахунках відповідача коштів для виплати індексації грошового забезпечення не є належним доказом неможливості здійснення вказаних виплат. Вважаючи у зв`язку з цим свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 11.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву та заперечення на клопотання про уточнення позовних вимог, в яких просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що у межах наявного фінансового ресурсу можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в Міністерстві оборони України не було та фінансування на виплату індексації не здійснювалося. Відповідач звернув увагу, що у періоди з травня 2014 року по грудень 2015 року та з грудня 2018 року по вересень 2020 року позивачу нараховувалася індексація грошового забезпечення. Оскільки військова частина А3913 повністю фінансується з Державного бюджету України, то взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. З врахуванням наведеного вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, підтвердженням чого є наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 по 18.09.2020 проходив військову службу у військовій частині А3913.
Проте на день звільнення позивачу не була у повному обсязі виплачена індексація грошового забезпечення за період з січня 2010 року по вересень 2020 року включно, що слідує із довідки про нараховане грошове забезпечення та індексацію грошового забезпечення в період з 01.01.2010 по 18.09.2020, виданої ОСОБА_1
ОСОБА_1 24.11.2020 звернувся до відповідача із заявою, у якій, зокрема, просив видати довідку про всі види грошового забезпечення, ураховуючи індексацію, та нарахувати індексацію грошового забезпечення з 01.01.2010 по 18.09.2020.
Відповідач листом № 71/1/1303 від 22.12.2020 повідомив позивача, що в січні 2016 року - лютому 2018 року фінансового ресурсу для виплати індексації грошового забезпечення в Міністерстві оборони не було, фінансування для виплати індексації не здійснювалося. Механізм нарахування та виплати індексації за попередні роки Порядком проведення індексації грошових доходів населення не передбачено. У зв`язку з тим, що поріг індексації з квітня 2018 року не перевищував 103 відсотки, відповідно нарахування індексації на грошове забезпечення не проводилось включно по 30.11.2018.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2010 по 18.09.2020 у належному розмірі, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 9 цього ж Закону грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Індексація грошових доходів населення здійснюється відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 03.07.1991 (далі - Закон №1282-ХІІ) та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 (далі - Порядок № 1078).
Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 03.07.1991 (далі - Закон №1282-XII) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Абзацом другим ч.4 ст.9 Закону № 2011-XII встановлено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 9 цього ж Закону до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Судом встановлено, що згідно з довідкою про нараховане грошове забезпечення та індексацію грошового забезпечення в період з 01.01.2010 по 18.09.2020 ОСОБА_1 в період з 01.01.2010 по 18.09.2020 індексація грошового забезпечення виплачувалася не в повному обсязі, а в певні періоди не виплачувалася взагалі.
Щодо наявності у позивача права на проведення індексації його доходів суд зазначає таке.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (ст. 9 Закону №1282-XII).
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» № 2017-III від 05.10.2000 визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що згідно з ст. 19 цього Закону є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
У пункті 1-1 Порядку №1078 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»» № 491-IV від 06.02.2003.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно з п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме:
1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів;
2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету;
3) об`єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів;
4) індексація допомоги по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, проводиться за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;
5) індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються;
6) індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів;
7) індексація сум відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також сум, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговості його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Таким чином, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці (грошового забезпечення). За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутності затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку - Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.
Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону підлягає обов`язковому нарахуванню та виплаті.
Проте, як вже зазначалося, позивачу за період з січня 2010 року по травень 2014 року та з січня 2016 по листопад 2018 року індексація грошового забезпечення не виплачувалась, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу.
Крім цього, суд також звертає увагу, що обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення, що є предметом спору у даній справі.
Наведене в сукупності свідчить про те, що доводи відповідача щодо відсутності коштів для виплати індексації судом не заслуговують на увагу, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 825/874/17.
Суд також звертає увагу на те, що в своїй діяльності військова частина А3913 має діяти відповідно до закону, який має вищу юридичну силу, а тому посилання відповідача на розпорядження Департаменту фінансів Міністерства оборони України як на підставу для невиплати індексації грошового забезпечення позивача є хибними та не ґрунтуються на нормах чинного законодавства, а роз`яснення Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами.
Як вже встановлено судом, відповідно до довідки про нараховане грошове забезпечення та індексацію грошового забезпечення в період з січня 2010 року по травень 2014 року та з січня 2016 року по листопад 2018 року ОСОБА_1 індексація грошового забезпечення не нараховувалась та, відповідно, не виплачувалась.
Підставою ненарахування та невиплати відповідач вказав відсутність фінансового ресурсу, що, як зазначалося вище, не впливає на наявність у позивача права на нарахування індексації грошового забезпечення.
Позивач зазначає, що в період з травня 2014 року по грудень 2015 року та з грудня 2018 по вересень 2020 року відповідачем нараховано та виплачено ОСОБА_1 індексацію не в повному обсязі, оскільки відповідачем не враховано як базові місяці січень 2008 року та березень 2018 року.
Водночас, на підтвердження таких доводів позивачем не надано жодних доказів.
Суд звертає увагу, що відповідач ні у відповіді на заяву позивача, ні у відзиві на позовну заяву не вказує, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення у вказані періоди здійснено без врахування січня 2008 року та березня 2018 року як базових. За таких обставин у суду відсутні підстави вважати, що такі дії вчинені відповідачем з порушенням вимог законодавства.
Тому, суд вважає необґрунтованими позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність військової частини А3913 щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу в період з травня 2014 року по грудень 2015 року та з грудня 2018 по вересень 2020 року не в повному обсязі, та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за цей період з застосуванням січня 2008 року та березня 2018 року як базових місяців.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
Щодо доводів позивача про необхідність застосування для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення в період з січня 2010 року по травень 2014 року та з січня 2016 року по листопад 2018 року січня 2008 року та лютого 2018 року, суд враховує таке.
Як вже зазначалось судом, у вказаний період індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась. В той же час нарахування індексації та визначення базового місяця належить до безпосередніх повноважень відповідача, як роботодавця. Тобто, розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача як органу, в якому позивач проходив службу, і який виплачував йому грошове забезпечення. Саме на відповідача за наявності законних підстав покладається обов`язок нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення та визначити базовий місяць.
Таким чином, визначення розміру індексації грошового забезпечення, який підлягає виплаті на користь позивача належить до компетенції відповідача і суд не має повноважень здійснювати її розрахунок до моменту його проведення відповідачем. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини.
Оскільки на даний час нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за спірний період не здійснено та базовий місяць при нарахуванні не визначено, суд вважає, що відсутні порушені права позивача щодо правильного нарахування на його користь відповідачем індексації грошового забезпечення, які підлягають захисту в судовому порядку.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Щодо судового збору, то такий позивачем не сплачувався, оскільки відповідно до п.13 ст.5 Закону України «Про судовий збір» останній звільнений від його сплати.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А3913 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з січня 2010 року по травень 2014 року та з січня 2016 по листопад 2018 року.
Зобов`язати Військову частину А3913 (місцезнаходження: 81464, Львівська область, Самбірський район, м.Новий Калинів, пл.Авіації, 29, код ЄДРПОУ 07699476) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з січня 2010 року по травень 2014 року та з січня 2016 по листопад 2018 року, відповідно до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Р.І. Кузан