
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19 квітня 2021 року 17 год. 58 хв.Справа № 280/1472/21 м.ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Шелепко Б.В. та сторін
від позивача: ОСОБА_1 , адвокат Калниш Д.О.,
від відповідача: Савіщенко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до - Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
19 лютого 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому позивач просиа- визнати протиправною реєстраційну дію та скасувати запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з 20.10.2005 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за №21030000000014546 від 20.10.2005;
- зобов`язати відповідача скасувати запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця позивача з 20.10.2005 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за №21030000000014546 від 20.10.2005.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що фактично займався приватною підприємницькою діяльністю з 21.10.2005 по 28.01.2013. Відповідно до відкритої інформації Державної податкової служби України, станом на 16.02.2021 щодо платника податків ОСОБА_1 наявна інформація про припинення (ліквідацію, закриття, реорганізацію); взяття та зняття з обліку платника податків; відсутність у платника податків податкового боргу. Разом з тим, під час звернення до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради було виявлено також інший запис про проведення державної реєстрації як фізичної особи-підприємця № 21030000000014546 від 20.10.2005, який помилково був внесений державним реєстратором до Єдиного державного реєстру (далі - Запис 2). Запис 1 та Запис 2 є ідентичними. Таким чином, Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради допущено протиправну дію (вчинення реєстраційної дії з порушенням Закону) та протиправну бездіяльність, яка полягає в невжитті заходів щодо усунення виявленої помилки у відомостях Єдиного державного реєстру (помилково внесеного до нього запису про реєстраційну шю). З наведеених пітав проситьь позов ззадоволнити.
24 лютого 2021 р. ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощенного позовного провадження. Судове засідання призначено на 22 березня 2021 року об 10 год. 00 хв.
30.03.2021 представник відповідача подав через канцелярію суду (вх. №18018) відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову, та зазначає, що Департамент здійснює повноваження з питання державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 22.04.2016 та не є правонаступником органів державної реєстрації, які здійснювали повноваження у сфері державної реєстрації до зазначеного часу. Департаментом були прийняті реєстраційні справи юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які станом на 22 квітня 2016 року були наявні в Єдиному державному реєстрі. Виходячи з вищезазначеного, твердження Позивача про те, що Департаментом допущено протиправну дію не відповідає дійсності, а сама позовна вимога про визнання дії, вчиненої 20.10.2005 (до створення Департаменту), що звернута до Департаменту, протиправною. Оскільки жодної заяви відповідної Форми згідно вимог чинного законодавства Позивачем не було подано, у суб`єкта державної реєстрації - Департаменту, був відсутній обов`язок щодо вчинення будь-яких реєстраційних дій, а надто - виправлення помилок. Таки чином, за умови відсутності обов`язку, передбаченого законодавством, вчиняти ті чи інші дії, бездіяльність суб`єкта владних повноважень не може бути предметом оскарження. Таким чином, вищевикладені підстави свідчать про відсутність спору між сторонами та відсутність порушеного права з боку Департаменту відносно Позивача. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 22.03.2021 витребувано від Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 40302133; 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36) копії документів з реєстраційних справ в паперовій формі за записами про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця № 21030000000014550 від 21.10.2005 та № 21030000000014546 від 20.10.2005. Копію ухвали надіслано до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 40302133; 69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36) для виконання.
Ухвалою суду від 22.03.2021 відкладено судове засідання в адміністративній справі №280/1472/21 на 19 квітня 2021 року о 17 год. 00 хв.
На виконання ухвали суду від 22.03.2021 від представника Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради за вх. №21080 від 13.04.2021 надійшли письмові пояснення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.10.2005 по 28.01.2013 здійснювала господарську діяльність як фізична особа-підприємець відповідно до внесених до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про проведення державної реєстрації № 21030000000014550 від 21.10.2005 та запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності № 21030100003014550 від 28.01.2013.
Відповідно до відкритої інформації Державної податкової служби України, станом на 16.02.2021 щодо платника податків ОСОБА_1 наявна інформація про припинення (ліквідацію, закриття, реорганізацію); взяття та зняття з обліку платника податків; відсутність у
Разом з тим, під час звернення до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради було виявлено також інший запис про проведення державної реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця № 21030000000014546 від 20.10.2005 року, який помилково був внесений державним реєстратором до Єдиного державного реєстру (далі - Запис 2).
Відповідно до листа Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 04.02.2021 № Л-0022 про розгляд звернення, в силу закону він позбавлений можливості самостійно вилучити з Єдиного державного реєстру помилково внесений до нього запис.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 755 Державна реєстрація базується на таких основних принципах: 1) обов`язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі; 2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення; 3) врегулювання відносин, пов`язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом; 4) державної реєстрації за заявницьким принципом; 6) єдності методології державної реєстрації; 7) об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі; 8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; 9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.
Пункт 13 частини першої статті 1 Закону визначає, що реєстраційна справа - пе сукупність документів у паперовій та/або електронній Формі, шо подавалися для проведення реєстраційних дій.
Водночас статтею 29 Закону визначено, що реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу, тощо.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-ІУ в редакції від 13.10.2005 (далі - Закон в редакції від 13.10.2005), яка була чинною на момент вчинення оскаржуваної реєстраційної дії, визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Водночас статтею 11 Закону в редакції від 13.10.2005 визначено, що державний реєстратор після внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця зобов`язаний сформувати реєстраційну справу.
Реєстраційна справа має реєстраційний номер, який присвоюється при внесенні запису про проведення державної реєстрації до Єдиного державного реєстру.
Відповідність/невідповідність тих чи інших відомостей Єдиного державного реєстру здійснюється державним реєстратором виключно під час перевірки державним реєстратором документів, що подаються на наявність підстав для зупинення їх розгляду або проведення державної реєстрації. Чітка послідовність дій державного реєстратора передбачена частиною другою статті 6 Закону України про реєстрацію, а саме:
Державний реєстратор:
1) приймає документи;
1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;
3-1) під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів;
3-2) перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей;
3-3) перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів;
4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 1 Закону України про реєстрацію фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Як встановлено матеріалами адміністративної справи, у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виявлено зокрема інший запис про проведення державної реєстрації як фізичної особи-підприємця № 21030000000014546 від 20.10.2005, який був внесений державним реєстратором до Єдиного державного реєстру (далі - Запис 2). Запис 1 та Запис 2 є ідентичними.
Запис 1 та Запис 2 є ідентичними. На це вказують: прізвище, ім`я, по батькові, іпн, адреса місцезнаходження, вид діяльності позивача.
Натомість одна й та сама особа не може бути двічі зареєстрована як фізична особа - підприємець у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В Єдиному державному реєстрі місцезнаходженням обох реєстраційних справ вказано Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради.
Відповідно до листа Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 04.02.2021 № Л-0022 про розгляд звернення, в силу закону він позбавлений можливості самостійно вилучити з Єдиного державного реєстру помилково внесений до нього запис.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність внесення запису в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Номер запису: 21030000000014546 від 20.10.2005.
За таких обставини, оскільки без належних підстав внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію позивача як фізичну особу-підприємця, то запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №21030000000014546 від 20.10.2005, підлягає скасуванню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з частини 5 статті 25 Закону України Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суб`єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру та формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що позовні підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 908,00 грн, що підтверджується квитанцією №5 від 18.02.2021.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36, код ЄДРПОУ 40302133) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною реєстраційну дію та скасувати запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з 20.10.2005 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за №21030000000014546 від 20.10.2005.
Зобов`язати Департамент реєстраційних послуг Запорізької міської ради (69063, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд. 36, код ЄДРПОУ 40302133) скасувати запис про проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 ) з 20.10.2005 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за №21030000000014546 від 20.10.2005.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 21.04.2021.
Суддя Р.В. Сацький