
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17448/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 27.09.2019 позивач ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком. На усній консультації позивачу повідомили про необхідність надати додаткові документи для підтвердження страхового стажу та в подальшому позивач оскаржив у судовому порядку дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі № 140/8243/20 зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997.
05.11.2020 позивач подав заяву до ГУ ПФУ у Волинській області, у якій повідомив про рішення суду та просив призначити пенсію з 05.08.2019 як з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, з виплатою невиплачених сум пенсії.
Листом від 09.12.2020 № 16961-16783/Н-02/8-0300/20 відповідач повідомив, що питання призначення пенсії за віком з урахуванням рішення суду буде розглянуто у разі подання відповідної заяви.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача та вказує, що має право на призначення пенсії за віком з 05.08.2019, відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), проте відповідач, незважаючи на звернення від 27.09.2019, виплату пенсії не здійснює.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 05.08.2019 як дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, з виплатою невиплачених сум пенсії, та зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 05.08.2019 як дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, з виплатою невиплачених сум пенсії.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 26).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 29-32) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні. При цьому, вказує, що 27.09.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії та листом від 09.01.2020 № 717/02-39 позивача повідомлено про відмову у призначенні пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Після набрання законної сили рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі № 140/8243/20 позивача було запрошено у відділ обслуговування громадян (сервісний центр) та повідомлено про необхідність подання заяви на призначення пенсії, проте така заява від позивача не надходила. Крім того, дії відповідача та рішення про відмову у призначенні пенсії за результатом розгляду заяви від 27.09.2019 протиправними визнані не були.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 27.09.2019 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Луцького об`єднаного управління ПФУ із заявою про призначення пенсії, що підтверджується розпискою-повідомленням (а. с. 7).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі № 140/8243/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії встановлені такі обставини.
Відділом з питань перерахунків пенсій № 7 Управління застосування пенсійного законодавства розглянуто заяву позивача від 27.09.2019 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, та листом від 09.01.2020 № 717/02-39 повідомлено ОСОБА_1 , що при розгляді наданих ним документів було з`ясовано, що в трудовій книжці серія НОМЕР_1 записи № 6-8 зaвipeнi неналежним чином (печатка cтapoгo зразка УРСР). Уточнюючу довідку № 1 від 16.12.2019, видану Торчинським міжгосподарським підприємством по птахівництву і підписану головою ліквідаційної комісії Торчинського MПП О.С. Сидун, не взято до уваги, оскільки в довідці відсутнє посилання про перейменування підприємства (накази, протоколи).
10.03.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про перерахунок страхового стажу, у якій просив чітко повідомити, який період роботи йому зарахований до страхового стажу для призначення пенсії та зарахувати до страхового стажу для призначення пенсії період роботи на Торчинському міжгосподарському підприємстві по виробництву яєць, яке з 1982 року було перейменоване у Торчинське міжгосподарське підприємство по птахівництву, a саме з 25.05.1982 до 09.07.1997.
Листом від 26.03.2020 ГУ ПФУ у Волинській області стосовно зарахування до страхового стажу періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 у Торчинському міжгосподарському підприємстві по птахівництву, повідомило позивача, що листом від 09.01.2020 №717/02-39 його повiдoмлeнo щoдo вiдмoви y зарахуванні до страхового стажу періоду з 24.05.1982 по 09.07.1997 за записами трудової книжки. При цьому, надана довідка від 16.12.2019 № l, видaнa Торчинським міжгосподарським підприємством по птахівництву, не врахована для підтвердження згаданого періоду роботи в зв`язку з відсутністю інформації стосовно перейменування організації, з якою він перебував у трудових відносинах.
Крім того вказано, що у разі надання необхідних даних, спеціалістами управління буде переглянуто обчислення тривалості страхового стажу з урахуванням періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997. Вважаючи дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу для призначення та нарахування пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 протиправними, позивач звернувся до суду (а. с. 12-18).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020, яке набрало законної сили, у справі № 140/8243/20 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії позов задоволено, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997, зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії період роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 (а. с. 12-18).
05.11.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив призначити пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 05.08.2019 як з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, з виплатою невиплачених сум пенсії (а. с. 19-20).
Листом від 09.12.2020 № 16961-16783/Н-02/8-0300/20 відповідач повідомив позивача, що після набуття рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 по справі № 140/8243/20 законної сили ОСОБА_1 було запрошено у відділ обслуговування громадян (сервісний центр) та повідомлено про необхідність подання заяви на призначення пенсії, оскільки у згаданому рішенні відсутнє зобов`язання щодо призначення пенсії; питання призначення пенсії за віком з урахуванням рішення суду буде розглянуто у разі подання відповідної заяви (а. с. 22-23).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Відповідно до частин першої, другої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Пунктом 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно із абзацом першим частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач відповідного рішення (про призначення пенсії чи про відмову у призначенні пенсії з 05.08.2019) за результатами розгляду заяв позивача від 27.09.2019 та від 05.11.2020 про призначення пенсії не прийняв, скерувавши на його адресу листи про відмову у зарахуванні до страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 та про необхідність подання нової заяви про призначення пенсії.
Тобто, у справі відсутні рішення (у вигляді окремого письмового документу, із підписами посадових осіб, які його прийняли, та з відповідним обґрунтуванням) про відмову у призначенні пенсії за віком, що позбавляє суд можливості надати правову оцінку наявності / відсутності у позивача права на призначення пенсії за віком у зв`язку із наявністю / відсутністю необхідного страхового стажу.
Суд також враховує, що пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, за заявою позивача від 27.09.2019, ОСОБА_1 призначено не було саме у зв`язку із не зарахуванням відповідачем до страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997. При цьому, такі дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 були визнані протиправними рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі № 140/8243/20, яким також зобов`язано ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії період роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997.
Проте, відповідач доказів виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі № 140/8243/20 про зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 не надав.
Суд вважає, що для виконання вказаного рішення суду позивач не зобов`язаний формально подавати нової заяви про призначення пенсії, а визнання в судовому порядку вказаним рішенням суду протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 свідчить про відсутність правових підстав для відмови у призначенні пенсії позивачу за його заявою від 27.09.2019 саме через не зарахування до страхового стажу вказаного періоду роботи.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки при розгляді заяв позивача від 27.09.2019 та від 05.11.2020 про призначення пенсії відповідач не забезпечив дотримання вимог зазначених вище приписів Закону № 1058-IV, не прийнявши відповідного рішення по суті, а рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.07.2020 у справі № 140/8243/20 встановлена протиправність дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоду роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997, що у свою чергу свідчить про відсутність правових підстав для відмови у призначенні пенсії позивачу за його заявою від 27.09.2019, проте доказів виконання вказаного рішення суду про зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу позивача для призначення пенсії період роботи з 24.05.1982 по 09.07.1997 не надано (що позбавляє суд можливості встановити наявність / відсутність у позивача достатнього страхового стажу для призначення пенсії), тому взаємопов`язані позовні вимоги належить задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо розгляду заяв позивача про призначення пенсії за віком з 05.08.2019 та зобов`язання відповідача повторно, у встановленому законом порядку розглянути заяви позивача від 27.09.2019 та від 05.11.2020 про призначення пенсії за віком з 05.08.2019 з прийняттям відповідного рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Отже, оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений квитанцією від 22.12.2020 № 0.0.1953602484.1 в сумі 840,00 грн. (а. с. 3, 25), пропорційно до задоволених вимог в розмірі 420,40 грн.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо розгляду заяв ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком з 05 серпня 2019 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) повторно, у встановленому законом порядку розглянути заяви від 27 вересня 2019 року та від 05 листопада 2020 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про призначення пенсії за віком з 05 серпня 2019 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, з прийняттям відповідного рішення, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 420 гривень 40 копійок (чотириста двадцять гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх