
Справа №524/6082/20
Провадження №2-а/524/5/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2021 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі головуючого судді Андрієць Д.Д., розглянувши у письмовому провадженні в м.Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Копилова Антона Сергійовича, третя особа Департамент патрульної поліції Національної поліції, про визнання протиправними дій інспектора щодо зупинки транспортного засобу, ігнорування норм Закону при винесенні постанови та фіксування правопорушення; про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ №3153485 від 18.09.2020, ухвалив таке рішення.
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 18.09.2020 відносно нього була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ №3153485 за ч.2 ст.122 КУпАП за те що він, керуючи транспортним засобом, не надав перевагу в русі автомобілю, що рухався в зустрічному напрямку. З постановою він не згоден та вважає, що вона має бути скасована, оскільки ПДР України він не порушував. Вважає, що оскаржувана постанова складена відповідачем без дотримання процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, яка б передувала б ухваленню постанови, тобто не у відповідності до вимог ст.247, 251, 279, 283 КУпАП та п.п.9,10 розділу ІІІ Інструкції. Зокрема, не було встановлено та досліджено належні та допустимі докази, а в основу суті проступку були покладені лише певні міркування та/або висновки відповідача без зазначення відповідних доказів, які не були подані суду.
В судовому засіданні 15.03.2021 позивач підтримав свій позов та просив його задовольнити. Зазначив, що під час зупинки інспектор не вислухав його пояснення, інспектор не представився. Йому було продемонстровано відеозапис, однак на ньому зафіксовано не його транспортний засіб. Вказав, що він бажав надати пояснення, однак така можливість йому не була надана .
ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА
В своєму відзиві інспектор роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Копилов А.С. зазначив, що під час патрулювання в місці, час та дату, вказані в постанові, був виявлений транспортний засіб під керуванням позивача, який повертаючи ліворуч не надав перевагу в русі автомобілю, що рухався в зустрічному напрямку. Звертав увагу на те, що в позові позивач не надає жодних пояснень щодо вчиненого ним правопорушення, що свідчить про те, що позивач не сприяє своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи. Зазначив, що жодних доказів, в порядку ст.268 КУпАП на підтвердження дотримання ПДР України на місці розгляду справи водій не надав. На місці зупинки транспортного засобу, він представився, повідомив водія про причину зупинки та про адміністративну відповідальність за вчинене порушення. Водію роз`яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, порядок та строки оскарження постанови і сплати адміністративного штрафу. Вважає, що пояснення водія не відповідали дійсним обставинам та не спростовували факт порушення позивачем п.16.6 ПДР України.
ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ
В письмових поясненнях третя особа зазначила, що проти задоволення позову заперечує. Департамент патрульної поліції Національної поліції зазначив, що позивач не надав доказів, які б свідчили про обґрунтованість заявлених ним вимог. Під час винесення оскаржуваної постанови було прийнято до уваги порушення водієм ПДР України, враховано пояснення водія, з`ясовано всі фактичні обставини справи та прийнято правомірне рішення про накладення адміністративного стягнення. Постанова вручена на місці розгляду справи про адміністративне правопорушення.
В судовому засіданні 15.03.2021 представник третьої особи проти задоволення позову заперечував. Зазначив, що транспортний засіб під керуванням позивача був зупинений не одразу на місці вчинення правопорушення, а через 500-600 м. Водій сперечався з інспектором з приводу того, як здійснювати проїзд перехрестя.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
18.09.2020 інспектором роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Копиловим А.С. була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ №3153485, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
В постанові зазначено, що 18.09.2020 о 09:55 в Чкалова, 18, водій керуючи транспортним засобом, повертаючи ліворуч на зелений сигнал світлофора не надав перевагу в русі транспортним засобам, які рухались в зустрічному напрямку прямо та повертали праворуч, чим порушив п.16.6 ПДР України.
НОРМАТИВНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із п.16.6 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, повертаючи ліворуч або розвертаючись при зеленому сигналі основного світлофора, водій нерейкового транспортного засобу зобов`язаний дати дорогу трамваю попутного напрямку, а також транспортним засобам, що рухаються в зустрічному напрямку прямо або повертають праворуч..
Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Стаття 72 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
В ч.3 ст.286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Згідно із ч.ч.1, 7 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
ОЦІНКА СУДУ
На підтвердження правомірності прийнятого відповідачем рішення відповідачем надано суду відеозапис, здійснений, в тому числі, відеореєстратором та нагрудними камерами інспекторів.
Так, на вказаному відеозаписі зафіксовано факт повороту ліворуч при зеленому сигналі основного світлофора транспортного засобу під керуванням позивача. Суд відзначає, що вказаний відеозапис підтверджує те, що здійснюючи відповідний маневр водій не пропустив транспортні засоби, які рухались в зустрічному напрямку прямо. Вказана обставина також не заперечувалась позивачем на місці зупинки транспортного засобу.
В даній справі спір між учасниками виник з приводу процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на норми, які передбачають випадки складання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки відповідно до ч.2 ст.258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису). В даному випадку розгляд адміністративних правопорушень, передбачених ст.122 КУпАП віднесено до компетенції Національної поліції.
Однак, з дослідженого судом відеозапису вбачається порушення процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Зокрема, дослідження доказів на вимогу особи, яка притягувалась до адміністративної відповідальності, відбувалось після складання оскаржуваної постанови. Інспектором після оголошення початку розгляду справи про адміністративне правопорушення, не було заслухано пояснення чи клопотання особи, яка притягувалась до адміністративної відповідальності.
Вказані обставини, на переконання суду, свідчать про порушення процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення і мають наслідком скасування оскаржуваної постанови.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій інспектора щодо зупинки транспортного засобу, ігнорування норм Закону при винесенні постанови та фіксування правопорушення.
Оскільки посадова особа органів Національної поліції наділена повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням ПДР України його учасниками, які реалізуються, зокрема, шляхом розгляду справ про адміністративні правопорушення у разі їх виявлення, у випадку встановлення під час судового розгляду справи відсутності факту скоєння особою адміністративного правопорушення, належним способом захисту порушених прав та інтересів особи є скасування відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення у судовому порядку.
У зв`язку із цим, вимоги позивача про визнання протиправними дій інспектора щодо зупинки транспортного засобу, ігнорування норм Закону при винесенні постанови та фіксування правопорушення задоволенню не підлягають.
З Департаменту патрульної поліції за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню судові витрати в сумі 420,40 грн(сплачений позивачем судовий збір)
Керуючись ст. 6, 10, 14, 241-246, 255, 286, 293 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до інспектора роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Копилова Антона Сергійовича про визнання протиправними дій та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – задовольнити частково.
Скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ №3153485 від 18.09.2020 винесену інспектором роти ТОР Батальйону патрульної поліції в місті Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Копиловим Антоном Сергійовичем, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 122 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення – закрити.
В іншій частині відмовити.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції, ідентифікаційний код юридичної особи 40108646, місце розташування: 03048, місто Київ, вулиця Федора Ернста, будинок 3 на користь ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , Ѕ, рнокпп НОМЕР_1 , за рахунок бюджетних асигнувань судові витраті, які складаються із судового збору в сумі 420,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д.Д.Андрієць