
Справа № 760/17187/20
2-а-399/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2021 року м. Київ
Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Українця В.В.
при секретарі Степановій Н.І.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар Марини Анатоліївни про визнання дій незаконними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі,
в с т а н о в и в:
У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до інспектора Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А. про визнання дій незаконними, скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження у справі.
Свої вимоги мотивує тим, що 18 липня 2020 року інспектором Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А. було винесено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 425 гривень за не пред`явлення посвідчення водія, чим порушив п.п. «а» п. 2.1. ПДР України.
Вважає, що оскаржувана постанова є незаконною, винесена з порушенням закону та підлягає скасуванню. Порушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КпАП України, він не вчиняв, оскільки транспортним засобом не керував. Зазначає, що відповідач доказів порушення ним правил дорожнього руху не надав, протокол про адміністративне правопорушення не склав, його пояснення не були прийняті до уваги.
Просить суд ухвалити рішення, яким:
- визнати протиправними дії відповідача щодо складання постанови серія ДП18 № 726585 від 18 липня 2020 року;
- скасувати постанову про адміністративне правопорушення серія ДП18 № 726585 від 18 липня 2020 року;
- провадження у справі закрити.
Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 14 серпня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 21 серпня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, підписаний представником відповідача Івановою Д.Р. Разом з тим, до відзиву додана довіреність на ім`я Іванової Д.Р., з якої вбачається, що він є представником лише Департаменту патрульної поліції, а не відповідача у справі - суб`єкта владних повноважень інспектора Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А.
Інспектор Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А. відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подала.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, особи, які беруть участь у справі не викликались.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 КАС України у справах, визначених статтями 263-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 18 липня 2020 року щодо ОСОБА_1 інспектором Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А. винесено постанову про притягнення його до відповідальності за ч. 1 ст. 126 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 425 гривень за не пред`явлення посвідчення водія, чим порушив п.п. «а» п. 2.1. ПДР України (а.с. 25).
Позивач посилається на те, що він оспорював порушення ним Правил дорожнього руху, проте інспектором протокол про адміністративне правопорушення складений не був.
Відповідно до ч. 2 ст. 258 КпАП України протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Частиною 5 цієї статті визначено, що якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов`язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу, та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі.
Вбачається, що інспектор, не склавши протокол, не допустив процесуальних порушень під час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Позивач заперечує свою вину в порушенні правил дорожнього руху та оскаржив винесену постанову до суду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.п. «а» п. 2.1. Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно з п.п. «а» п. 2.4. Правил дорожнього руху на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред`явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1.
Позивач зазначає, що він не порушував Правил дорожнього руху, оскільки транспортним засобом він не керував.
Частина 1 ст. 126 КпАП України передбачає відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»).
З позову вбачається, що крім оскаржуваної постанови на позивача було складено протокол про адміністративне правопорушення від 18 липня 2020 року серії ДПР18 № 140377 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України.
Відповідно до постанови судді Дніпровського районного суду м. Києва від 17 вересня 2020 року провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України, щодо ОСОБА_1 закрито у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. З постанови вбачається, що факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом спростовується показами свідків та відеозаписом нагрудної камери працівника поліції № АА00976.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Інспектор Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А. - відповідач у справі відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подала.
Бондар М.А. як суб`єктом владних повноважень, дії якої оскаржуються позивачем, суду не надано будь-яких доказів правомірності свого рішення про притягненню позивача до адміністративної відповідальності.
Вбачається, що суду не надано належних доказів фіксації факту порушення позивачем правил дорожнього руху 18 липня 2020 року.
За таких обставин, оцінивши надані докази, суд вважає, що відповідач не надала суду доказів правомірності притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Позивач також просить суд закрити провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Вимога позивача про закриття провадження в справі про притягнення його до адміністративної відповідальності підлягає задоволенню, оскільки будь-яких доказів на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення суду не надано.
ОСОБА_1 просить суд визнати дії інспектора Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар М.А. щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно нього протиправними.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача охоплюється вимогою про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у цій справі.
Дії особи, яка винесла оскаржувану постанову, щодо розгляду справи відносяться до процесу провадження у справі про адміністративне правопорушення і є процесуальною діяльністю відповідної посадової особи, тобто, є активною діяльністю відповідної службової особи у процесі провадження у справі про адміністративне правопорушення. Такі дії були вчинені відповідно до норм чинного законодавства, в межах повноважень, на виконання цих повноважень та у визначений законом спосіб, а вже можливі протиправні наслідки таких дій є предметом оскарження та підлягають судовій перевірці та захисту.
Посилання, у цьому випадку, на норми ст. 245 КАС України, є неправильним, оскільки дії суду в такій категорії справи визначено спеціальними нормами КАС України - ч. 3 ст. 286 КАС України.
За таких обставин, вимога про визнання дій відповідача протиправними задоволенню не підлягає.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 420 гривень 40 копійок.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 2 ст. 222 КпАП України від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Постанова серія ДП18 № 726585 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 18 липня 2020 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності винесена інспектором Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП, яке є структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції.
З урахуванням часткового задоволення позову та відповідно до ст. 139 КАС України, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції на користь позивача підлягає судовий збір в розмірі 420 гривень 40 копійок.
Керуючись статтями 122, 256, 261, 268, 276, 288, 289, 293 КпАП України, Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 Про Правила дорожнього руху, статтями 9, 21, 72-78, 90, 121, 123, 139, 205, 241-246, 250, 251, 286 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до інспектора Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар Марини Анатоліївни (м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9) про визнання дій незаконними, визнання постанови в справі про адміністративне правопорушення незаконною, її скасування задовольнити частково.
Скасувати постанову ДП18 № 726585 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 18 липня 2020 року, винесену інспектором Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар Мариною Анатоліївною (м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за ч. 1 ст. 126 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 425 гривень.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, за яким постановою серія ДП18 № 726585 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення від 18 липня 2020 року, винесеної інспектором Управління патрульної поліції в м. Києві ДПП Бондар Мариною Анатоліївною (м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9), притягнуто до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за ч. 1 ст. 126 КпАП України у вигляді штрафу в сумі 425 гривень.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції (м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, код ЄДРПОУ 40108646) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 420 гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: