Рішення № 96385306, 14.04.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
580/1155/21
Номер документу
96385306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року справа № 580/1155/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику учасників адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії, протиправною;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності з врахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь позивача збитки у вигляді витрат на юридичні послуги у розмірі 8 500 (вісім тисяч п`ятсот) гривень.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області (м. Тальне) та отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач вважає, що оскільки мав право на перерахунок пенсії із врахуванням додатково набутого після призначення пенсії страхового стажу та заробітної плати, то звернувся з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, однак останнім перерахунок пенсії не проведено.

Як зазначив позивач, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

Під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).

Перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Крім того, позивач просив відшкодувати його витрати на правничу допомогу в сумі 8500 грн.

На підстав наведеного позивач вважає, що його позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що в зв`язку із встановленням позивачу з 01.01.2010 третьої групи інвалідності безстроково відповідно до довідки МСЕК № 017136 від 09.02.2010, відповідно до розпорядження №122618 від 17.02.2010 призначено пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків безстроково відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796).

Загальний розмір пенсії позивача з 01.12.2020 становить 2116,72 грн.

За документами пенсійної справи позивача проведено прогнозний розрахунок розміру його пенсії по інвалідності 3 групи відповідно до Закону № 1058. Розмір пенсії по інвалідності 3 групи позивача, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати згідно із статтями 27, 28, 33 Закону № 1058, становив би 2100 грн., тому обчислювати пенсію позивача за Законом №1058, з урахуванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії не доцільно, оскільки це призведе до зменшення її розміру.

Відповідач зауважив, що оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до Закону № 796 у розмірі відшкодування фактичних збитків, провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати після призначення пенсії можливо у разі переведення позивача на пенсію по інвалідності згідно із Законом № 1058, на підставі заяви поданої ним особисто в органах ПФУ відповідно до Порядку № 22-1. На даний час заява від ОСОБА_1 про переведення його на пенсію по інвалідності згідно із Законом № 1058 відповідно до Порядку № 22-1 не надходила. Тому позовні вимоги позивача є безпідставними.

Щодо відшкодування витрат на правову допомогу відповідач вказав, що згідно інформації з ЄДР (безкоштовний запит) ТОВ «Київський центр правової допомоги» не надає професійну правничу допомогу, в розумінні статті 132 КАС України та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Інформація про реєстрацію даного товариства в реєстрі адвокатських об`єднань відсутня. Таким чином, юридичні послуги надані ТОВ «Київський центр правової допомоги» не підпадають під витрати на професійну правничу допомогу, а тому не підлягають відшкодуванню.

При аналізі змісту документів, що складалися ТОВ «Київський центр правової допомоги» встановлено, що були складені проекти звернень до органів ПФУ, Мінсоцполітики та проект позовної заяви, які фактично дублюють взаємний зміст. На нашу думку, складення тотожних звернень на різні інстанції органів ПФУ та Мінсоцполітики, є необгрунтованими та недоцільними. В акті про надання юридичних послуг взагалі відсутній детальний розрахунок понесених витрат (тариф на складання документів, вартість кожного окремого документа, фактично затрачений час на кожен проект), жоден документ не підписаний і не завізований представниками центру, що ставить під сумнів достовірність їх авторства. Надані документи не містять посилання на адміністративну справу, у межах якої заявлені витрати на відшкодування правової допомоги. Тому вважаємо, що заявлені Позивачем до відшкодування витрати на правову допомогу є завищеними та не співмірними зі складністю справи, обсягом наданих послуг та тривалістю розгляду справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на підставі заяви від 12.10.1998 позивачу згідно протоколу №5017 від 20.11.1998 призначено з 06.10.1998 пенсію по інвалідності II групи загального захворювання згідно витягу із акту огляду у МСЕК серії MCE № 002740 від 06.10.1998.

Згідно витягу із акту огляду у МСЕК серії MCE № 006221 від 20.09.1999 позивачу встановлено третю групу інвалідності, захворювання пов`язане з проживанням в зоні посиленого радіологічного контролю. Згідно розпорядження № 122618 від 20.10.1999 призначено пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796).

В зв`язку з встановленням позивачу з 01.01.2010 третьої групи інвалідності безстроково відповідно до довідки МСЕК № 017136 від 09.02.2010, відповідно до розпорядження №122618 від 17.02.2010 призначено безстроково пенсію по інвалідності третьої групи в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796) та в подальшому обчислена згідно з нормами постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Після призначення пенсії позивач продовжує працювати з 28.04.2016 в комунальній організації «Київмедспецтранс», що підтверджено записами в його трудовій книжці.

Вважаючи, що за наявності набутого додаткового стажу після призначення пенсії по інвалідності позивач має право на проведення її перерахунку, останній звернувся до відповідача із заявами від 04.01.2021, в яких просив здійснити перерахунок пенсії на підставі норм ч. 2 ст. 27, ст. 41, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі - Закон №1058).

Листами №302-94/К-03/8-2300/21 від 25.01.2021 та №310-117/К-02/8-2300/21 від 26.01.2021 відповідач повідомив позивачу про недоцільність здійснення перерахунку пенсії, оскільки у разі здійснення такого перерахунку за нормами Закону №1058 її розмір зменшиться.

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідно до статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до статті 33 Закону № 1058 пенсію по інвалідності особам з інвалідністю 3 групи призначають у розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058.

Згідно із статтею 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається з урахуванням тривалості страхового стажу та обчисленої в установленому порядку заробітної плати.

Відповідно до статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж за періоди після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до 01.01.2004, зокрема, трудової книжки, уточнюючих довідок про періоди роботи, диплома, військового квитка, та ін.

Крім того, до страхового стажу для обчислення розміру пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період із дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058.

Індивідуальний коефіцієнт стажу визначається відповідно до статті 25 Закону № 1058 таким чином: сума місяців страхового стажу множиться на величину оцінки одного року стажу (у відсотках), ділиться на 100 % і на 12.

Статтею 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 30 років страхового стажу, встановлено в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. За кожний повний рік стажу понад 35 років розмір пенсії збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої згідно із статтею 27 Закону №1058, але не більше ніж на 1% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Відповідно до пункту 3 статті 42 Закону № 1058 з 01.01.2016 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону № 1058 (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування)). Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 раніше призначені пенсії перераховано із використанням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн.

Постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» визначено коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17 і 1,11 відповідно.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 передбачено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу у чоловіків 35 років, не досягає 2100 гривень, таким особам із 1 травня 2020 року надається доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Згідно з пунктом 3 статті 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Наведені законодавчі приписи передбачають право особи на здійснення перерахунку пенсії по інвалідності у зв`язку з набуттям додаткового стажу з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії.

Враховуючи, що позивачу пенсія по інвалідності призначена відповідно до розпорядження №122618 від 17.02.2010 та ним у подальшому набуто стаж не менш як 24 місяці, тому він набув право на проведення її перерахунку відповідно до вказаних норм Закону № 1058 та постанов Кабінету Міністрів України.

Твердження відповідача про недоцільність проведення перерахунку у зв`язку із зменшенням її розміру, суд оцінює критично, оскільки пенсіонер має право самостійно обирати вид та порядок обрахунку пенсійних виплат в межах та в порядку, передбаченому норами Закону №1058.

Більш того, відповідно до п. 4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Отже, в будь-якому випадку якщо після перерахунку пенсії зменшується її розмір, то це порушує прав пенсіонера, оскільки за ним залишається попередньо встановлений розмір пенсії.

З огляду на викладене, отримавши заяви позивача від 04.01.2021 відповідач повинен був здійснити її перерахунок відповідно до поставлених у заявах вимог, однак вказаних дій не вчинив, чим допустив протиправну бездіяльність.

Твердження відповідача, що позивач не подавав заяву про перехід на інший вид пенсії суд оцінює критично, оскільки ч. 1 ст. 9 Закону №1058 передбачає лише три види пенсії: пенсія за віком, пенсія по інвалідності та пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

В даному випадку не змінюється вид пенсії, оскільки позивач у будь-якому випадку має право тільки на отримання пенсії по інвалідності. Натомість проведення її перерахунку за іншими норами Закону №1058 не свідчить про перехід на інший вид пенсії та повинно бути здійснено на підставі поданих позивачем заяв.

Суд також критично оцінює посилання відповідача на необхідність звернення позивача із заявою за формою згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Подані позивачем заяви містять усі необхідні реквізити, виклад обставин, посилання на законодавчі норми, до них додані необхідні на думку заявника документи для перерахунку пенсії, тому твердження про невідповідність заяв установленій формі є проявом надмірного формалізму з боку державного органу та не є підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії.

Проаналізувавши зміст наведених законодавчих приписів, суд дійшов висновку, що надавши відповідь листами №302-94/К-03/8-2300/21 від 25.01.2021 та №310-117/К-02/8-2300/21 від 26.01.2021 відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії позивача згідно заяв від 04.01.2021.

Як наслідок, для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії позивача по інвалідності на підставі заяв від 04.01.2021 з врахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії.

Щодо відшкодування витрат на правничу допомогу, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу

Відповідно до ч. 1 ст. 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Згідно з ч. 2 ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Відповідно до пунктів 1, 5, 6 статті 1 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; захист - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні захисту прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення.

Отже, з викладеного слідує, що до правової (правничої) допомоги належать, зокрема, надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру тощо.

При цьому, професійною правничою допомогою в розумінні норм процесуального закону є надана саме адвокатом допомога.

З доданої до позовної заяви копії договору від 09.12.2020, укладеного між позивачем та ТОВ «Київський центр правової допомоги» не вбачається, що правнича допомога надавалась саме адвокатом чи адвокатським об`єднанням. До позовної заяви не приєднано документів, які підтверджують адвокатські повноваження.

З огляду на викладене, суд зазначає, що надані позивачу наведеним товариством юридичні послуги не відносяться до професійної правничої допомоги, тому не можуть бути відшкодовані в якості судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для стягнення з відповідача витрат зі сплати судового збору відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 на підставі заяв від 04.01.2021, з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі заяв від 04.01.2021 з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутих після призначення пенсії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко