
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 року справа № 580/792/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Бондаренко А.В.,
позивача - ОСОБА_1 (особисто),
представника відповідача - Окрушко А.М. (в порядку самопредставництва),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
УСТАНОВИВ:
18.02.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (18001, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 185; код ЄДРПОУ 00022668) в (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дій щодо не зазначення у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1) серії НОМЕР_2 , виданому позивачеві 09.11.2020, ІІ групи інвалідності;
зобов`язання відповідача видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1) серії А синього кольору, в графі "група інвалідності" якого вказати ІІ групу інвалідності.
В обґрунтування вказує, що відповідач безпідставно не зазначив у його посвідченні групу інвалідності у зв`язку із аварією на ЧАЕС, яку він мав на час першої видачі такого посвідчення.
Ухвалою суду від 18.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження.
11.03.2021 на адресу суду надійшов відзив відповідача з проханням у задоволенні позову відмовити повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що видав посвідчення позивачу згідно зі встановленим законом зразком на виконання судового рішення. На відповідну дату позивач не мав інвалідності, у зв`язку з чим така інформація не була зазначена.
17.03.2021 суд постановив ухвалу, якою задовольнив клопотання відповідача та призначив для розгляду справи відкрите судове засідання. Крім того, суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі в справі в якості відповідача Комунального закладу «Черкаський обласний центр медико-соціальної експертизи Черкаської обласної ради».
У судових засіданнях учасники підтримали власні правові позиції у спорі.
Заслухавши сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
05.03.1996 позивач отримав посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії НОМЕР_3 , терміном дії безстроково. У подальшому це посвідчення відповідачем вилучене згідно з протоколом №1323 від 22.09.1998.
З даних ЄДРСР суд установив, що в провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала справа №580/1557/19 щодо спору між тими ж сторонами. У результаті ухвалене рішення від 05.08.2019, що набрало законної сили 05.09.2019, яким визнано протиправним і скасоване рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом №13 від 30.11.2018, про відмову у встановленні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (п. 16 протоколу №13 від 30.11.2018), а також зобов`язано відповідача поновити позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видати йому відповідне посвідчення.
05.09.2019 позивачу видано виконавчий лист. На його підставі 26.12.2019 відкрито виконавче провадження №60936827.
09.11.2020 відповідач видав позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році категорії 1 серії НОМЕР_2 . В графі про групу інвалідності зазначив, що вона відсутня.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 17.11.2020 вказане виконавче провадження закінчено у зв`язку з повним фактичним виконанням.
Правомірність постанови про закінчення виконавчого провадження підтверджена постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2021 у справі №580/5470/20. У висновках мотивувальної частини вказаного рішення зазначено:
«Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що предметом судового розгляду у справі № 580/1557/19 були дії Черкаської ОДА щодо відмови позивачу в поновленні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, при розгляді вказаної справи судом перевірялося саме питання щодо наявності у позивача права на такий статус і саме цей статус судовим рішенням у справі було поновлено позивачу та зобов`язано Черкаську ОДА видати відповідне посвідчення.
При цьому, питання щодо наявності у позивача права на встановлення йому статусу інваліда ІІ групи та/або щодо внесення відповідного запису до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке позивачу належить видати, судом не досліджувалося і ані мотивувальна, ані резолютивна частини судового рішення у зазначеній справі відповідних висновків не містять.
Тож, державний виконавець при перевірці обставин щодо виконання боржником (Черкаською ОДА) судового рішення у справі № 580/1557/19 у рамках виконавчого провадження № 60936827 не мав правових підстав для перевірки правильності внесення / невнесення боржником до виданого позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС запису щодо інвалідності.
Водночас, апеляційний суд зазначає, що як вбачається з матеріалів цієї справи, судове рішення у зазначеній справі боржником фактично виконано у відповідності до його мотивувальної та резолютивної частин, а отже відповідачем правомірно прийнято оспорювану позивачем постанову про закінчення виконавчого провадження.
Доводи апелянта про те, що на підставі судового рішення у справі №580/1557/19 йому мало бути видано посвідчення, яке б відповідало статусу, що існував до порушення його прав, зокрема статусу інваліда ІІ групи, але у посвідченні, яке фактично йому видано Черкаською ОДА, вказано, що в нього такий статус відсутній, колегія суддів приймає до уваги, але зазначає, що дії ОДА щодо внесення такого запису у посвідчення, видане позивачу на підставі та на виконання судового рішення у вказаній справі, виходять за межі спору, що розглядався в такій справі, та, відповідно за межі виконавчого провадження №60936827.
Тобто, такі дії ОДА можуть бути окремо оскаржені позивачем, що в сукупності свідчить про обрання ним неправильного способу захисту при зверненні до суду з позовом у цій справі.
З огляду на викладене, колегія суддів відхиляє твердження апелянта про те, що наявність або відсутність у нього статусу інваліда ІІ групи на час виникнення цього спору не має значення і, на переконання апелянта, суд при розгляді цієї справи повинен був установити наявність у нього групи інвалідності станом на день позбавлення його статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.»
Тому позивач звернувся з вищевказаним позовом.
Для вирішення спору суд урахував установлений ст.19 Конституції України обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб діяти виключно в межах, порядку та спосіб, визначені законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - ЗУ №796-XII).
Вперше позивач отримав згадане посвідчення у 1996 громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії А згідно з чинною на той час постановою КМУ від 25 серпня 1992 року №501 «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Стаття 9 ЗУ №796-XII у редакції на дату його видачі передбачала, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом від 21.04.2016 №1339-VIII редакцію вказаної статті закону змінено. На час виникнення спірних правовідносин особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, відповідно до ст.9 ЗУ №796-XII є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вказані в ст.10 ЗУ №796-XII, а які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи - у ст.11 ЗУ №796-XII.
Згідно з положеннями ст.14 ЗУ №796-XII у редакції на час видачі позивачу вказаного вище посвідчення у 1996 році для встановлення пільг і компенсацій категорія 1 для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється щодо інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10 і 11), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
У редакції на час видачі позивачу посвідчення у 2020 році вказана норма діє в редакції, що передбачає встановлення категорії 1 для особи з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Первинно позивач отримав посвідчення у 1996 році згідно з нормами постанови КМУ від 25 серпня 1992 року №501, якою затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зразки посвідчень. Зразок посвідчення, виданого позивачу, категорії 1 серії А не передбачав графи для інформації про інвалідність особи.
Позивач отримав вказане посвідчення у зв`язку з підтвердженням причинного зв`язку його інвалідності з наслідками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до виписки з акту огляду МСЕК №001927 від 24.06.1998, в якій зазначено про необхідність повторного огляду 24.06.2001. Відповідно до довідки МСЕК серії 1-4к №001927 інвалідність позивачу призначена терміном до 01.07.2001, а черговий огляд пройти 24.06.2001.
На час виникнення спору спірні правовідносини врегульовані постановами Кабінету Міністрів України:
від 2 грудня 1992 року №674, якою затверджено Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №674);
від 11 липня 2018 року №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» (далі - постанова КМУ №551), якою затверджено:
Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок №551);
нові зразки посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, громадянам, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадянам, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікунам дітей (на час опікунства) померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою, згідно з додатками 1-14.
Відповідно до пункту 3 постанови КМУ №551 дозволено до 1 січня 2019 року використовувати для видачі громадянам усіх категорій, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", раніше виготовлені бланки посвідчень за зразками, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. №501 "Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (ЗП України, 1992 р., № 10, ст. 245), від 20 січня 1997 р. №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Абзацом п`ятим п.7 постанови КМУ №551 доручено Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям провести до 1 січня 2022 року заміну посвідчень у зв`язку із затвердженням нових зразків посвідчень особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1).
Додатками №№1-14 затверджені зразки посвідчень:
1) категорії 1:
учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - серії А,
учасника ліквідації ядерних аварій - серії Я,
потерпілого від Чорнобильської катастрофи - серії Б,
потерпілого від радіаційного опромінення - серії Я;
2) категорії 2:
учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - серії А,
учасника ліквідації ядерних аварій - серії Я,
потерпілого від радіаційного опромінення - серії Я,
потерпілого від Чорнобильської катастрофи - серії Б;
3) категорії 3:
учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - серії А,
учасника ліквідації ядерних аварій - серії Я,
потерпілого від Чорнобильської катастрофи - серії Б;
4) без категорії:
потерпілого від Чорнобильської катастрофи - серії Г,
дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи - серії Д,
дружина (чоловік) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих) категорії __, смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою або участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, опікун дітей померлого (померлої) громадянина (громадянки), смерть якого (якої) пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Обов`язок видати позивачу взамін попереднього посвідченнясаме категорії 1 серії А визначений судовими рішеннями у справах: №823/1034/17, №580/1557/19, №580/2178/20, №580/827/20.
Відповідно до п.3 Порядку №551 посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 1) серії А синього кольору видаються особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються.
Зважаючи, що позивачу в заявлених до вирішення спірних правовідносинах видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС серії А категорії 1, суд урахував, що згідно з положеннями пункту 11 Порядку №551 посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів:
довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);
довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.
Отже, видача вказаного типу посвідчення не потребує відомостей про отриману чи наявну в особи інвалідності.
Зразок вказаного типу посвідчення затверджений додаток №1 до постанови КМУ №551 і передбачає графу щодо групи інвалідності особи. Однак на час видачі такого посвідчення позивач не має статусу особи з інвалідністю. Отже, відповідач не мав законних підстав для внесення 09.11.2020 у графу про інвалідність вказати неактуальні відомості.
Суд урахував положення абзацу першого ст.15 ЗУ №796-XII, відповідно до якого підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з п.2 Порядку №551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Тобто вказане посвідчення не підтверджує наявності або періоду інвалідності в його власника.
Відповідно до п.12 Порядку №551 у разі втрати або зіпсування посвідчення замість нього видається повторне посвідчення на підставі раніше поданих документів, зазначених у пункті 11 цього Порядку, в тому числі посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 4) серії В на підставі довідки встановленого зразка (додаток 11), особистої заяви (із зазначенням номера та дати видачі посвідчення, поясненням обставин втрати або зіпсування) та опублікованого в пресі повідомлення про визнання посвідчення недійсним. Інших підстави для визнання посвідчення, виданого за зразком згідно з Порядком №551, не передбачено.
Тому відсутність у посвідченні позивача відомостей про інвалідність, яка у нього на час його видачі відсутня, не має правовим наслідком не чинності статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тобто, воно є дійсним.
З огляду на вказане суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій щодо не зазначення в його посвідченні ІІ групи інвалідності та відсутність правових підстави для зобов`язання відповідача видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1) серії А синього кольору в графі "група інвалідності", в якому вказати ІІ групу інвалідності.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ (18001, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 185; код ЄДРПОУ 00022668) про визнання протиправними дій щодо не зазначення у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1) серії НОМЕР_2 , виданому 09.11.2020, ІІ групи інвалідності та зобов`язання видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 1) серії А синього кольору в графі "група інвалідності", в якому вказати ІІ групу інвалідності.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст рішення виготовлений і підписаний 20.04.2021.