Рішення № 96385265, 20.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
560/8224/20
Номер документу
96385265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/8224/20

РІШЕННЯ

іменем України

20 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Управління Держпраці у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до ТОВ "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів", в якому просить застосувати до відповідача заходи реагування шляхом заборони:

- виконання робіт працівниками, що не пройшли вступний, первинний, повторний інструктажі з охорони праці, а саме: ОСОБА_1 (начальник механо-енерго-ремонтного відділу, головний енергетик, інженер з охорони праці), ОСОБА_2 (головний бухгалтер), ОСОБА_3 (водій), ОСОБА_4 (підсобний робітник);

- експлуатації вантажопідіймального крана марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1 ;

- експлуатації вантажопідіймального крана баштового зав. №309, реєстр. №3182;

- експлуатації автопідйомника марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 .

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що виявлені під час перевірки порушення законодавства з охорони праці та промислової безпеки створюють загрозу життю та здоров`ю працівників ТОВ "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів".

У відзиві на позов відповідач надав пояснення щодо усунення порушень законодавства з охорони праці та промислової безпеки.

У відповіді на відзив позивач не погодився з пояснення відповідача, викладеними у відзиві на позов, з підстав їх необґрунтованості.

Відповідач також подав заперечення, в яких підтвердив свої доводи щодо усунення порушень та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою від 14.12.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву Управління Держпраці у Хмельницькій області.

Ухвалою від 28.12.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 09.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву Управління Держпраці у Хмельницькій області.

Ухвалою від 22.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд продовжив розгляд справи.

Ухвалою від 25.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов з спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою від 16.03.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Ухвалою від 20.04.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 20.04.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд повернув без розгляду заяву Управління Держпраці у Хмельницькій області про зменшення позовних вимог.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

На підставі наказу Управління Держпраці у Хмельницькій області від 29.11.2019 №106 посадові особи відповідача здійснили перевірку ТОВ "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів" щодо дотримання вимог законодавчих актів та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складений акт від 27.11.2020 №22-01/637, яким встановлений ряд порушень вимог законодавчих актів та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а саме:

1. Працівники, що допущені до виконання робіт не пройшли вступний, первинний, повторний інструктаж з охорони праці, чим порушені вимоги пунктів 6.3, 6.4 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 №15.

2. Не розроблені по всіх видах робіт інструкції з охорони праці, чим порушені вимоги статті 13 Закону України від 14.10.1992 №2694-XII "Про охорону праці" (далі по тексту - Закон №2694-XII);

3. Не призначена відповідальна особа за утримання обладнання в справному стані, чим порушені вимоги пункту 1 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62;

4. Вантажопідіймальний кран марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1, кран баштовий зав.№309 реєстр. №3182, автопідйомник марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 не пройшли частковий та повний технічний огляд, чим порушені вимоги пункту 3 глави 3 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання;

5. Не розроблені та не затверджені інструкції з охорони праці для відповідальних працівників, обслуговуючого та ремонтного персоналу, працівників, які виконують роботи вантажопідіймальним краном та стропальників, чим порушені вимоги пункту 1 глави 5 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання;

6. Не розроблена система планово-попереджувальних ремонтів вантажопідіймального крана, чим порушені вимоги пункту 7 глави 1 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання;

7. Не заведений журнал технічних обслуговувань і ремонтів кранів, чим порушені вимоги пункту 7 глави 1 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання;

8. Не розроблені способи правильного стропування та зачіплювання вантажів, яким повинні бути навчені стропальники. Не складене графічне зображення стропування та зачіплювання, яке видається на руки стропальникам та машиністам, або вивішується в місцях проведення робіт, чим порушено вимоги пункту 4 глави 6 розділу VII Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання.

На підставі висновків перевірки Управління Держпраці у Хмельницькій області прийняло припис від 27.11.2020 №22-01/637-473 з вимогою усунення вказаних порушень.

На підставі наказу Управління Держпраці у Хмельницькій області від 06.04.2021 №98 посадова особа відповідача здійснила позапланову перевірку ТОВ "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів" щодо дотримання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки в частині виконання вимог припису від 27.11.2020 №22-01/637-473.

За результатами позапланової перевірки складений акт 14.04.2021 №22-01/193, яким контролюючий орган встановив, що порушення, вказані в приписі від 27.11.2020 №22-01/637-473, виконані товариством крім пункту 6 (вантажопідіймальний кран марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1, автопідйомник марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 не пройшли частковий та повний технічний огляд).

Вважаючи, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки створюють загрозу життю та здоров`ю працівників ТОВ "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів", позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Відповідно до пункту 7 Положення свої повноваження Державна служба України з питань праці здійснює безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає закон України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту - Закон №877-V).

Пунктом 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, право позивача на звернення до суду з позовом про повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг визначене положеннями Закону №877-V.

Під час проведення позивачем планової перевірки встановлені та зафіксовані в акті перевірки порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідач не надав доказів усунення порушень, встановлених в пункті 4 акта перевірки від 27.11.2020 №22-01/637 (вантажопідіймальний кран марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1, автопідйомник марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 не пройшли частковий та повний технічний огляд).

ТОВ "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів" надало дозвіл №209.13.68, виданий Територіальним управлінням Дергірпромнагляду у Хмельницькій області, на експлуатацію вантажопідіймального крана марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1 та зазначило, що автопідйомник марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 знаходиться у неробочому стані та не експлуатується товариством.

Однак вказані обставини не спростовують встановлені порушення пункту 3 глави 3 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання та не є доказами проведення часткового та повного технічного огляду крана та автопідйомника.

Відповідно до вимог статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Підставою для застосування заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства з охорони праці та промислової безпеки, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.

На підставі викладеного, враховуючи, що неусунені відповідачем порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки створюють загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд вважає за необхідне застосувати до відповідача заходи реагування шляхом заборони експлуатації вантажопідіймального крана марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1, автопідйомника марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 27.11.2020 №22-01/637.

За таких обставин, позовні вимоги слід задоволити частково.

За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити частково.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів" заходи реагування шляхом заборони експлуатації вантажопідіймального крана марки КС-3575А д.з. НОМЕР_1, автопідйомника марки ВС-18 д.з. НОМЕР_2 до повного усунення порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, зазначених в акті перевірки від 27.11.2020 №22-01/637.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Управління Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 39793137) Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницький комбінат будівельних матеріалів" (вул. Курчатова, 16, Хмельницький, Хмельницька область, 29025 , код ЄДРПОУ - 03576806)

Головуючий суддя О.Л. Польовий