
Справа № 560/1721/21
РІШЕННЯ
іменем України
19 квітня 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.розглянувши позовну заяву Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить суд:
визнати незаконною та скасувати постанову Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України №203860 від 02.02.2021 про стягнення з позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17000 грн.
стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь приватного підприємства "Транс-Авто-Д" судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02 лютого 2021 року постановою управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області було прийнята постанова №203860 про застосування до ПП "Транс-Авто-Д" щодо порушення абзацу 15 ч. 2 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" та накладення адміністративно - господарського штрафу у розмірі 17000,00 гривень.
Проте, позивач, зазначає, що посадовими особами взялось до уваги загальна вага навантаження на здвоєну (третю та четверту) вісь що склало 18,35 т., що на 2,35 т. перевищує визначену п 22.5 ПДР України, проте не було взято до уваги наявність Дозволу де в п. 1.5. зазначено: «Навантаження на найбільш навантажену вісь, в т.: 11,00 т.», тобто фактичне навантаження на осі визначене в Дозволі не було перевищено.
Позивач стверджує, що постанова відповідача не відповідає фактичним обставинам справи, а відтак, винесена з порушенням встановленого законом порядку у зв`язку із чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року, суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
09 березня 2021 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що категорично не погоджується з позовними вимогами викладеними в позовній заяві, вважає їх безпідставними та невірними.
11 березня 2021 року до суду, від позивача, також надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач зазначив, що відповідач приймаючи оскаржувану постанову діяв без врахування усіх обставин, що мають значення, тому просить задоволити адміністративний позов з підстав викладених у позовній заяві.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що 30 грудня 2020 року, на автомобільній дорозі М-19, 132 км. (Доманове - Ковель - Чернівці - Тереблене), в районі населеного пункту Брище, Луцького району Волинської області, посадовими особами Поліського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN TGX І 8.440 номер шасі: НОМЕР_1 , рік випуску: 2012 державний номерний знак НОМЕР_2 , з напівпричіпом марки TAD модель JUMBO 30-3, номер шасі: НОМЕР_3 , державний номерний знак НОМЕР_4 , що належать Приватному підприємству «Транс-Авто-Д» на праві власності.
Під час зважування транспортного засобу марки MAN TGX І 8.440 номер шасі: НОМЕР_1 , рік випуску: 2012 державний номерний знак НОМЕР_2 , з напівпричіпом марки TAD модель JUMBO 30-3, номер шасі: НОМЕР_3 , державний номерний знак НОМЕР_4 , було встановлено, що фактична маса транспортного засобу складає - 40,300 тонн, з навантаженням на осі: 6, 200т.; 6,600т.; 9,500 т.; 8,8850 т.; 9,150 т. що підтверджується довідкою №0016965 від 30 грудня 2021 року.
За результатами проведеного вагового контролю, посадовими особами Поліського міжрегіонального Управління Укртрансбезпеки, складено Акт №244815 від 30 грудня 2020 року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, Акт №036685 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку №000169675 від 30 грудня 2020 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Крім того, за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, 02 лютого 2021 року Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки винесено постанову №203860 про застосування адміністративного-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн, за порушення ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Не погодившись з правомірністю вказаної постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно дог ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-111 визначено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Відповідно до ч. 3 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994 перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно п.4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з пунктами 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до п.31 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.
Згідно з ч. 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10 жовтня 2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м. (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м.), за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м.), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т. (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєні осі - 16 т., строєні - 22 т. (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т., здвоєні осі - 18 т., строєні - 24 т.) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Тому осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т., здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т. або фактичною масою понад 40 т. (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т., здвоєні осі - понад 18 т., строєні осі - понад 24 т. або фактичною масою понад 44 т., а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т.) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Так, механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування, визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року (далі - Порядок №879).
Відповідно до п.п.2 п.2 Порядку №879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Згідно з п. 12 Порядку №879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (п. 13 Порядку №879).
Із аналізу наведених положень слідує, що зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Як було встановлено судом вище, в ході проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки MAN TGX І 8.440 номер шасі: НОМЕР_1 , рік випуску: 2012 державний номерний знак НОМЕР_2 , з напівпричіпом марки TAD модель JUMBO 30-3, номер шасі: НОМЕР_3 , державний номерний знак НОМЕР_4 , було встановлено, що фактична маса транспортного засобу складає - 40,300 т., при нормативно допустимій 40 т.
При цьому, обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що при перевірці, та складанні відповідних Актів працівниками Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не було прийнято до уваги та порушено п. 9 Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від №255 від 28.07.2016 року, вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування у русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу з похибкою не більше ніж 2 % та дискретністю вимірювання в межах технічних характеристик вагового обладнання, визначених виробником. Таким чином, зазначеним нормативним положенням визначено, що вагове обладнання повинно забезпечувати саме поосьове зважування у русі транспортного засобу. Враховуючи, що у розрахунку відповідач зазначив, що одна вісь є строєною, визначення загальної маси автомобіля та навантаження на здвоєну вісь шляхом сумування осьових навантажень на кожну вісь є неправильним. При такій конструкції для визначення навантаження на строєну вісь такі три осі повинні зважуватись разом.
Вказані позивачем доводи спростовуються наступним, відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху затверджених Постановою КМУ №1306 від 10.10.2001 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м.), за довжиною - 22 м. (для маршрутних транспортних засобів - 25 м.), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т.), навантаження на одиночну вісь -11т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєні осі - 16 т., (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т., здвоєні осі -18 т., строєні - 24 т.) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Отже, посадовими особами Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було взято до уваги загальна вага навантаження на здвоєну (третю та четверту) вісь що склало 18,35 т., що на 2,35 т. перевищує визначену п.22,5 ПДР України встановлену норму законодавства на що відповідного дозволу у позивача не було.
Судом досліджено дозвіл №2020-13008901-16535 НГ, який наданий позивачем та встановлено, що у вказаному дозволі передбачено Загальна вага автопоїзду з навантаженням складає 40.00 т., а навантаження на найбільш навантажену вісь має складати не більше 11.00 т. Однак зважуванням встановлено, що загальна вага навантаження на здвоєну (третю та четверту) вісь що склало 18,35 т., що на 2,35 т. перевищує визначену п.22.5 ПДР України.
Враховуючи вище викладене, а також беручи до уваги те, що позивачем здійснено перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без спеціального дозволу, суд приходить до висновку, що постанова №203860 від 02 лютого 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу, є обґрунтованою, а тому підстави для її скасування, відсутні.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, з врахуванням положень ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Транс-Авто-Д до Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Приватне підприємство "Транс-Авто-Д" (вул. Запорізька, 7, м. Волочиськ, Хмельницька область, 31200 , код ЄДРПОУ - 34412482) Відповідач:Державна служба України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя П.І. Салюк