Рішення № 96385072, 20.04.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
560/4062/20
Номер документу
96385072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4062/20

РІШЕННЯ

іменем України

20 квітня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гарячинецьке" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області , Новоушицької селищної ради , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Гарячинецьке" звернулося до суду з позовною заявою до Новоушицької селищної ради, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати рішення XVIII сесії Новоушицької селищної ради VII скликання від 09.07.2020 №33 "Про розгляд заяв" в частині відмови ТОВ "Гарячинецьке" у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність та зобов`язати Новоушицьку селищну раду надати ТОВ "Гарячинецьке" дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності орієнтовною площею 16,0000 га з метою подальшої передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (будівництва і обслуговування господарських будівель та споруд сільськогосподарського виробництва) за межами населеного пункту села Куражин, Новоушицького району, Хмельницької області.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що звернувся до Новоушицької селищної ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності орієнтовною площею 16,0000 га з метою подальшої передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Спірним рішенням відповідач відмовив у наданні такого дозволу з підстав невідповідності поданих документів. Вважає, що відмова у наданні дозволу на виготовлення проєкту землеустрою є протиправною, оскільки відповідач не зазначив підстави, передбачені частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України.

Новоушицька селищна рада подала до суду відзив на позов, в якому зазначила, що позивач до заяви надав графічні матеріали, в яких не вказані бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, що суперечить положенням частини 2 статті 123 Земельного кодексу України. На час подання заяви на вказаному позивачем масиві відсутня земельна ділянка площею 16,0 га. Відповідач повідомив, що відповідно до акта обстеження від 11.08.2020 на земельних ділянках з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289 відсутні об`єкти нерухомості. У зв`язку з цим, передача в оренду вільної від забудови земельної ділянки із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва має здійснюватись виключно за результатами проведення земельних торгів. Відповідач вважає спірне рішення правомірним, просив у задоволенні позову відмовити.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області у відзиві на позов зазначило, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельні ділянки з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289 перебувають у приватній власності у третіх осіб. Відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач не погодився з доводами відповідачів, викладеними у відзивах на позов, з підстав їх необґрунтованості.

Ухвалою від 29.07.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви ТОВ "Гарячинецьке" про забезпечення позову.

Ухвалою від 31.07.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання ТОВ "Гарячинецьке" про розгляд справи у порядку загального позовного провадження, відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 12.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні заяви ТОВ "Гарячинецьке" про забезпечення позову.

Ухвалою від 15.09.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив провадження в адміністративній справі №560/4062/20.

Постановою від 25.11.2020 Сьомий апеляційний адміністративний суд скасував ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.09.2020, справу направив до Хмельницького окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Ухвалою від 21.12.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд прийняв до свого провадження адміністративну справу та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 17.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов з спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, залучив Михайлицю Людмилу Олексіївну, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 до участі у справі як третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Ухвалою від 16.03.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд задоволив клопотання ТОВ "Гарячинецьке" про закриття провадження в частині позовних вимог, закрив провадження у справі в частині позовної вимоги про скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289 в Державному земельному кадастрі.

Ухвалою від 25.03.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.

Ухвалою від 08.04.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

18.05.2020 ТОВ "Гарячинецьке" звернулось до Новоушицької селищної ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності орієнтовною площею 16,0 га з метою подальшої передачі в оренду терміном на 49 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (будівництва і обслуговування господарських будівель та споруд сільськогосподарського призначення) за межами населеного пункту села Куражин Новоушицького району Хмельницької області.

Рішенням від 09.07.2020 №33 Новоушицька селищна рада відмовила ТОВ "Гарячинецьке" у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою з підстави невідповідності поданих документів.

Вважаючи спірне рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частин 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За змістом статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проєктом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Разом з тим, відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Глава 34 Земельного кодексу України містить розділ "Державний земельний кадастр", згідно якого Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами (стаття 193 Земельного кодексу України).

Призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Згідно з статтею 15 Закону України від 07.07.2011 №3613-VІ "Про Державний земельний кадастр" відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині 2 статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 4 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що документація із землеустрою є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Згідно з підпунктом 16 пункту 24 цього Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, до Державного земельного кадастру вносяться такі відомості про земельні ділянки, зокрема, інформація про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Суд враховує, що на момент звернення позивача з заявою про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою у наданих останнім графічних матеріалах відсутня земельна ділянка площею 16,0 га.

Водночас, на зазначеному позивачем масиві 13.03.2020 у Державному земельному кадастрі сформовані земельні ділянки з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289, які розташовані за межами села Куражин Новоушицького району Хмельницької області.

Підставою для прийняття рішення Новоушицької селищної ради від 17.10.2019 №13 про надання дозволів на виготовлення проєктів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок у власність ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства слугувала довідка голови Новоушицької селищної ради від 03.02.2020 №244 про те, що на земельних ділянках, які бажають отримати зазначені громадяни у власність, відсутні господарські будівлі та споруди.

ТОВ "Гарячинецьке" надало витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтва на право власності, витяги про державну реєстрацію прав, акти оцінки та прийому-передачі майна до статутного капіталу, відповідно до яких товариство є власником нерухомого майна, розміщеного за адресою АДРЕСА_1 .

Однак така інформація не підтверджує того, що нерухоме майно, яке перебуває у приватній власності ТОВ "Гарячинецьке", розміщене саме на земельних ділянках з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289. Відповідно до інформації Державного земельного кадастру зазначені земельні ділянки розташовані за межами села Куражин, а не за адресою АДРЕСА_1 . Будь-яких інших доказів того, що на земельних ділянках з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289 розміщене нерухоме майно товариства позивач суду не надав.

Також в матеріалах справи міститься акт обстеження від 11.08.2020, відповідно до якого будівлі які б складались з опорних, обгорожувальних або сполучених конструкцій, що утворювали б наземні приміщення та призначались для проживання або перебування людей, розміщення устаткування, тварин, рослин чи предметів на земельних ділянках з кадастровими номерами 6823384500:08:001:0284, 6823384500:08:001:0285, 6823384500:08:001:0286, 6823384500:08:001:0288, 6823384500:08:001:0287, 6823384500:08:001:0290, 6823384500:08:001:0289 відсутні.

Відповідно до частини 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Оскільки під час звернення позивача з заявою про надання дозволу на виготовлення проєкту землеустрою в зазначеному у графічних матеріалах масиві відсутня земельна ділянка площею 16,0 га, а останній не надав доказів розташування на бажаній земельній ділянці нерухомого майна, що перебуває у власності товариства, тому у Новоушицької селищної ради відсутні правові підстави для надання ТОВ "Гарячинецьке" дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо передачі земельної ділянки в оренду на підставі статей 124, 134 Земельного кодексу України.

Крім цього, суд враховує, що згідно з статтею 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вказані вище земельні перебувають у приватній власності громадян, а саме: 6823384500:08:001:0284 - власник ОСОБА_1 ; 6823384500:08:001:0285 - власник ОСОБА_1 ; 6823384500:08:001:0286 - власник ОСОБА_3 ; 6823384500:08:001:0287 - власник ОСОБА_2 ; 6823384500:08:001:0288 - власник ОСОБА_4 ; 6823384500:08:001:0289 - власник ОСОБА_4 ; 6823384500:08:001:0290 - власник ОСОБА_4 .

Спір між цими громадянами та ТОВ "Гарячинецьке" щодо майнових прав на вказані земельні ділянки не є предметом спору у цій справі.

За таких обставин, рішення від 09.07.2020 №33 "Про розгляд заяв" в частині відмови ТОВ "Гарячинецьке" у наданні дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність є правомірним.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Гарячинецьке" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Новоушицької селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Гарячинецьке" (вул. Гагаріна, 5, оф. 308, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 38246459) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479) Новоушицька селищна рада (вул. Подільська, 12, Нова Ушиця, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600 , код ЄДРПОУ - 04407388)

Головуючий суддя О.Л. Польовий