
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2021 р. Справа№200/1521/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та просить суд:
Визнати дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) щодо відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), в призначенні пенсії за віком - протиправними;
Скасувати рішення № 292 від 09.09.2020 та № 418 від 05.01.2021 про відмову в призначенні пенсії;
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) зарахувати до загального трудового стажу такі періоди: з 01.07.1992 по 18.04.1994 року на КП МП «Чобіток»; з 01.04.1998 по 30.04.1999 року як період здійснення підприємницької діяльності на фіксованій системі оподаткування.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), пенсію за віком починаючи з 09.09.2020 до часу прийняття рішення суду за цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне: позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії. Рішенням відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, у зв`язку з тим, що відповідачем не було враховано період роботи на МП «Чобіток» через те, що при зазначенні дати наказу про звільнення не було вказано рік, також до загального стажу не зараховано період здійснення підприємницької діяльності у якості ФОП. Позивач не згоден з рішенням відповідача, вважає його прийняття протиправним та таким, що не відповідає діючому законодавству.
Ухвалою суду від 15 лютого 2021 року відкрито провадження у справі № 200/1521/21-а та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
03 березня 2021 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним.
До загального стажу не враховано період роботи з 01.07.1992 по 18.04.1994 в МП «Чобіток», оскільки в трудовій книжці в даті наказу про звільнення не вказано рік. За таких обставин, через відсутність необхідного стажу роботи, управлінням було вирішено відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 за наданими документами та даними персоніфікованого обліку складає 25 років 7 місяців 28 днів, при необхідних 27 років.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
09 вересня 2020 року звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1 статті 26 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 -IV зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 1058).
Позивачем були надані наступні документи:
заява, трудова книжка НОМЕР_3 від 07.09.1979, диплом НОМЕР_4 , свідоцтво про народження дитини, довідка про періоди перебування на обліку в міському центрі зайнятості, довідка про періоди навчання від 09.07.2020 №149/108, видана Маріупольським механіко-металургійним коледжем, свідоцтво про шлюб, довідка про сплату внесків до Пенсійного фонду України від 26.08.2020 №2500-0505-8/31839, видана ГУ ПФУ в Чернігівській, області, витяг з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців, паспорт, ідентифікаційний номер.
Рішенням відповідача за №292 від 09 вересня 2020 року позивачу було відмовлено в призначанні пенсії за віком. В рішенні пенсійного фонду, зазначено про те, що до загального стажу не враховано період роботи з 01.07.1992 по 18.04.1994 в МП «Чобіток», оскільки в трудовій книжці в даті наказу про звільнення не вказано рік. За таких обставин, через відсутність необхідного стажу роботи, управлінням було вирішено відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж ОСОБА_1 за наданими документами та даними персоніфікованого обліку складає 25 років 7 місяців 28 днів, при необхідних 27 років.
Після отримання рішення позивач звернулась до адвоката, яким 07.10.2020 на адресу КП МП «Чобіток» було направлено адвокатський запит № 107-аз щодо факту позивача роботи та надання копій наказів про прийняття на роботу та про звільнення. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємство на сьогоднішній день ще діє та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Конверт з адвокатським запитом було повернуто «за закінченням термінів зберігання».
Адвокатський запит 07.10.2020 р. №108-аз відносно інформації щодо передачі архівів МП «Чобіток» на зберігання було направлено також до Комунальної архівної установи «Районний трудовий архів» Прилуцької районної ради. Згідно відповіді від 15.10.2020 № 01-13/413, документи з кадрових питань на зберігання до архіву не надходили.
07.10.2020 до Прилуцької державної податкової інспекції було направлено адвокатський запит №110-аз щодо надання інформації відносно перебування па обліку МП «Чобіток», ведення ним господарської діяльності. Згідно відповіді від 20.10.2020 № 8578/ФОП/25-01-02-02-06, МП «Чобіток» не перебуває на обліку в ГУ ДПС у Чернігівській області.
22.10.2020 до Комунальної установи «Прилуцький міський трудовий архів» було направлено адвокатський запит №137-аз відносно інформації щодо передачі архівів МП «Чобіток» на зберігання. Згідно відповіді № 07-08/Р-317, документи з кадрових питань МП «Чобіток» на державне зберігання не надходили.
Також позивачем було подано запит від 09 жовтня 2020 року до Головного управління ПФУ у Чернігівській області (за місцем здійснення підприємницької діяльності) запит про факт сплати страхових внесків за період здійснення діяльності. В отриманих позивачем відповідях зазначено, що позивач, як ФОП здійснювала плату страхових внесків до ПФУ з 01.05.1998 по 31.12.1998.
Згідно до наданої відповіді від 09.12.2020 № 10064/25-01-0-16 позивач здійснювала підприємницьку діяльність з 26.12.1995 по 20.10.2005, податки сплачувала до 01.07.1999 Надати інформацію відносно сплачених податків неможливо через вичерпання термінів зберігання відповідної документації. На запит позивача було надано довідку про те, що: з 26.12.1995 по 31.03.1998 позивач перебувала на загальній системі оподаткування; з 01.04.1998 по 30.04.1999 - на фіксованій платі прибуткового податку; з 01.05.1999 року по 20.10.2005 року на загальній системі оподаткування.
31.12.2020 позивачка повторно звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 1 статті 26 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 -IV зі змінами та доповненнями. Для призначення пенсії надано наступні документи: заява, скан - копії оригіналів: трудової книжки НОМЕР_5 від 07.09.1979, диплому НОМЕР_4 , свідоцтва про народження дитини, довідки про періоди перебування на обліку в міському центрі зайнятості, довідки про періоди навчання від 09.07.2020 №149/108, видану Маріупольським механіко-металургійним коледжем, свідоцтва про шлюб, довідки про сплату внесків до Пенсійного фонду України від 26.08.2020 №2500-0505-8/31839, видану ГУ ПФУ в Чернігівській області, довідки Головного управління державної податкової служби у Чернігівській області № 10095/ФОП/25-01-04-16 від 10.12.2020 про реєстрацію ФОП та системи оподаткування, витягу з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, паспорту, ідентифікаційний номеру.
В рішенні відповідача від 05.01.2021 №418, зазначено про те, що до загального стажу не враховано період роботи з 01.07.1992 по 18.04.1994 в МП «Чобіток», оскільки в трудовій книжці в даті наказу про звільнення не вказано рік. Крім того, до уваги не взято довідку Головного управління державної податкової служби у Чернігівській області № 10095/ФОП/25-01-04-16 від 10.12.2020 про реєстрацію заявниці як ФОП та системи оподаткування, оскільки в наданій довідці відсутня інформація про суми нарахованих доходів та сплачених внесків.
Згідно з трудової книжки позивача вбачається, що з 01.07.1992 по 18.04.1994 позивач працювала на МП «Чобіток» на посаді реалізатора взуття.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової в трати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за № 22-1 (надалі по тексту також - Порядок № 22-1), встановлено перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, серед яких, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року за № 637.
Відповідно до записів у трудовій книжці позивача з 01.07.1992 по 18.04.1994 працювала на МП «Чобіток» на посаді реалізатора взуття.
Суд зазначає, що відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
З огляду на наведені законодавчі норми обов`язок належного оформлення трудової книжки покладається на роботодавця.
Так, при огляді судом копії вказаної трудової книжки встановлено, в даті наказу про звільнення не вказано рік.
Разом із цим, записи у трудовій книжці позивача щодо його прийняття на роботу та звільнення з роботи підтверджені підписами посадових осіб та скріплені печатками, а тому, немає сумнівів у достовірності даних записів. Крім того, відповідачем не оспорюється той факт, що трудова книжка належить саме позивачу.
Так, Верховний Суд у постанові від 06.03.2018 по справі №754/14898/15-а вказав, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахувало, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
З огляду на вищевказане, посилання відповідача на неналежне оформлення трудової книжки, як на підставу для відмови у зарахуванні страхового стажу, судом не береться до уваги.
Суд приходить до висновку, що оскільки трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів лише за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, а записи у трудовій книжці позивача наявні та здійснені належним чином, то підстави не враховувати вказані у трудовій книжці періоди до стажу позивача у відповідача відсутні.
Щодо позиції відповідача про те, що не взяття довідки Головного управління державної податкової служби у Чернігівській області № 10095/ФОП/25-01-04-16 від 10.12.2020 про реєстрацію заявниці як ФОП та системи оподаткування, оскільки в наданій довідці відсутня інформація про суми нарахованих доходів та сплачених внесків.
Відповідно до ст. 11 Закону №1058-IV загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають в т.ч.: громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, у громадських об`єднаннях, у фізичних осіб - підприємців, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи (надають послуги) на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру; фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно з ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, розділ XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV доповнено пунктом 3-1 наступного змісту: До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Відповідно до розділу II пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року (далі Порядок), період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
В отриманих позивачем відповідях зазначено, що позивач, як ФОП здійснювала плату страхових внесків до ПФУ з 01.05.1998 по 31.12.1998, а в період з 01.04.1998 по 30.04.1999 здійснювала діяльність на фіксованій системі оподаткування.
А отже не прийняття відповідачем до відома інформації з довідки від Фінансово-Економічного управління відділу забезпечення наповнення бюджету № 4 ГУ Пенсійного фонду України в Чернігівській області є протиправним.
Виходячи з таких законодавчих положень позивач правомірно розраховувала на те, що період її перебування на фіксованій системі оподаткування з 01.04.1998 по 30.04.1999 має бути зарахований Відповідачем до загального стажу.
З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби забезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
Статтею 58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Крім того, суд зазначає, що враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області суму судового збору у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 292 від 09.09.2020 та № 418 від 05.01.2021 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії від 09 вересня 2020 року із зарахування до загального трудового стажу такі періоди: з 01.07.1992 по 18.04.1994 року на КП МП «Чобіток»; з 01.04.1998 по 30.04.1999 року як період здійснення підприємницької діяльності на фіксованій системі оподаткування.
В інший частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 рахунок відшкодування судових витрат 908,00 грн.
Повний текст рішення складений та підписаний 19 квітня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова