Ухвала суду № 96378155, 20.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2021
Номер справи
200/4469/21
Номер документу
96378155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

20 квітня 2021 р. Справа №200/4469/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Об`єднаного управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення щорічної разової грошової допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Об`єднаного управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації в Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Об`єднаного управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації Донецької області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати Об`єднане управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, з розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням фактично виплачених сум, а саме 9464 (дев`ять тисяч чотириста шістдесят чотири) гривні;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління соціального захисту населення Донецької області на користь ОСОБА_1 недоплачену суму разової грошової допомоги в сумі 9464 (дев`ять тисяч чотириста шістдесят чотири) гривні, що не перевищує місячного розміру пенсії позивача.

Відповідно до ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали позову встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст.ст.160, 161 КАС України.

Пунктом 2 ч.5 ст.160 КАС України регламентовано, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Згідно з п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

У наданому позові позивачем в якості відповідача визначено Об`єднане управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації в Донецькій області та вказано код ЄДРПОУ 43967473.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 43967473 зазначено Управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації.

Крім того, з доданого до позовної заяви листа Управління соціального захисту населення Мангушської районної державної адміністрації від 26.02.2021 №Ма-20-5.1-6.2 вбачається, що саме це управління здійснило нарахування позивачу разову грошову допомогу до 5 травня у 2020 році.

Отже, позивачем невірно зазначено найменування відповідача.

Згідно з ч.ч.1 та 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Як убачається з позовної заяви позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.

При цьому ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст.17-1 ч.4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Таким чином, 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Тому перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня року, в якому мала бути здійснена виплата допомоги до 5 травня.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.05.2018 у справі 389/1042/17 (2-а/389/47/17).

Тобто у разі не згоди позивача з розміром виплати грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік - з 30 вересня 2020 року та минув 31 березня 2021 року.

Проте, з відповідним позовом, позивач звернувся до суду лише 09 квітня 2021 року, про що свідчить штамп на поштовому конверті, тобто позов у вказаній частині подано з пропуском шестимісячного строку звернення, визначеного ч.2 ст.122 КАС України.

При цьому, клопотання про поновленого строку позивачем до позовної заяви не додано.

Згідно з ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

При цьому, позивачем не зазначено та не надано підтверджуючих доказів щодо того, коли саме та як вона дізналась про порушення своїх прав, на захист яких поданий цей позов, заява про поновлення строку звернення до суду позивачем не подана, у зв`язку із чим суд позбавлений можливості дійти висновку про додержання позивачем такого строку.

Суд зазначає, що справа №200/4469/21 відповідно до вимог ст.263 КАС України підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Отже, встановлені судом недоліки позовної заяви не можуть бути усунуті під час судового розгляду.

Частиною 1 ст.169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи, що позовна заява не відповідає вимогам ст.160 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 133, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Об`єднаного управління соціального захисту населення Маріупольської районної державної адміністрації в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення щорічної разової грошової допомоги – залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення виявлених недоліків шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду: позовної заяви з її копіями відповідно до кількості учасників справи, оформленої з дотриманням вимог статей 160, 161 КАС України, зазначивши вірне найменування відповідача та позовні вимоги до нього; обґрунтованої заяви про поновлення пропуску строку звернення до адміністративного суду з позовними вимогами в частині виплати грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік та доказів поважності причин його пропуску.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Т.В.Загацька