
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 квітня 2021 року Справа № 160/11374/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18 вересня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо виплати йому суми разової грошової допомоги за 2020 рік, яка виплачується щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, в розмірі меншому, ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити йому щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) та з урахуванням фактично виплаченої суми.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 10.02.2005 року він є учасником бойових дій та відповідно має пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII. Вважає, що на час виникнення спірних відносин діяла редакція статті 12 Закону №3551-XII, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. Однак, відповідач при виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 1 390 грн. керувався п.п.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». На думку позивача, вказані дії призвели до виплати вказаної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж встановлено законом, а саме - на 6 800 грн. З метою захисту своїх порушених прав позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Новомосковської РДА, яке роз`яснило позивачу, що Новомосковський район є централізованим, а тому зазначена сума щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, нарахована та виплачена КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (далі - Заклад). У зв`язку з чим, 06.08.2020 року позивач звернувся із заявою до Закладу та Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо перерахунку та виплати належних розмірів щорічної допомоги, проте Заклад листом за вих № Г-621/1/01/1826-01-08 від 14.08.2020 відмовив в цьому, вказавши, що згідно Постанови №112 разова грошова допомога виплачена у повному обсязі. Крім того в своєму листі, звернув увагу позивача, на те, що органом соціального захисту населення обласного рівня є Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, при цьому Заклад не є жодним з цих органів. Враховуючи зазначене, КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» самостійно не призначає та не визначає розміру жодного виду допомоги, зокрема щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Проте, всупереч вказаному, Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації взагалі не було надано відповіді на звернення позивача щодо перерахунку та виплати належних розмірів щорічної допомоги до 5 травня, що є підтвердженням того, що останній не бажає виплачувати недоплачену суму в добровільному порядку. Отже, на думку позивача, відповідачем порушено його право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, передбаченому ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 25.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/11374/20. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені). Цією ж ухвалою відповідачу надано право подати відзив на позов разом із доказами, які підтверджують обставини на яких грунтуються його заперечення протягом 15 днів з дати отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
На виконання вимог вказаної ухвали суду 20.10.2020 року через канцелярію суду Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації подано відзив на позовну заяву, згідно якого останній просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Відповідач вказує, що відповідно до чинного бюджетного законодавства головним розпорядником коштів за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» за напрямом «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань» є Міністерство соціальної політики України. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів Державного бюджету, обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, визначеними Паспортом бюджетної програми. В департаменті наявні тільки транзитні розрахункові рахунки за КПКВК 2501150, призначення яких - перерахування сум коштів КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» та, децентралізованим місцевим (міським, районним) структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, які мають реєстраційні особові розрахункові рахунки і безпосередньо виконують перерахування відповідних сум коштів фізичним особам. Департаментом не ведеться персональний облік допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог. Згідно статті 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається КМУ в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України (у редакції 03.07.2020). Тобто, з урахуванням вищевикладеного, визначення та розмір виплат громадянам, що мають статус учасника бойових дій, делеговано КМУ. На виконання зазначеного закону Кабінетом міністрів України 19.02.2020 року прийнято постанову №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Фінансування таких виплат здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Оскільки джерелом виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня є кошти Державного бюджету України, тому під час їх нарахування та виплати слід керуватися виключно приписами Бюджетного кодексу України, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та прийнятою на його виконання Постановою КМУ №112, а також статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, відповідач звертає увагу суду, що Міністерство соціальної політики України є головним розпорядником коштів Державного бюджету за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» за напрямом «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань». З огляду на вищевикладене, вважає позовні вимоги до Департаменту недоречними та безпідставними.
21.10.2020 року на адресу суду засобами поштового зв`язку надійшла від позивача відповідь на відзив, зі змісту якої вбачається, що позивач не погоджується з доводами відповідача та вважає, що КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» не відповідає зазначеним у п.47 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України вимогам та й взагалі не є органом соціального захисту населення, про що позивачем вказано в позовній заяві та підтверджується листом Закладу, який міститься в матеріалах справи. Вказане обґрунтовується тим, що в розумінні п.1 Типового Положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 року №147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.06.2006 року за №683/12557 Центр є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення обласної, Київської міської державних адміністрацій. Всупереч вказаному, КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань є комунальною організацією (установа, заклад), яка не підпорядкована відповідачу. Крім того, Положення про вказаний комунальний заклад Дніпропетровською обласною радою не затверджувалось. При цьому, посилання відповідача у поданому відзиві на ті обставини, що останнім не ведеться персональний облік отримувачів допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог, є безпідставними. З огляду на те, що дійсно підготовку відомостей на виплату допомоги здійснюється КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», але останнім не визначається самостійно в цих відомостях розмір цієї допомоги, а зазначається лише розмір допомоги, який нарахований ветерану війни на підставі відповідного розпорядження відповідача та здійснює виплату допомоги кожній окремій особі зазначеної в вищезгаданому списку з перерахованих відповідачем останньому відповідних сум з транзитного рахунку за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» за напрямом «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань». Отже, зазначені обставини відповідачем не спростовані, а тому, саме Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, на думку позивача, є єдиним належним відповідачем, який і має відповідати за цим адміністративним позовом.
03.11.2020 року на адресу суду надійшли заперечення на відповідь на відзив від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в яких зазначено, що останній заперечує проти доводів та правових підстав, викладених у відповіді на відзив на позовну заяву позивачем, з тих підстав, що відповідно до чинного бюджетного законодавства головним розпорядником коштів за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» за напрямом «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань» є Міністерство соціальної політики України. Наказом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.03.2019 року №ОД-65/0/209-19 з метою упорядкування виплати за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» за напрямом «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань» структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади передано функції щодо нарахування та здійснення соціальних виплат до Дніпропетровського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат за КПКВК 2501150, які в подальшому передані КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради». Листом Департаменту від 15.06.2020 року №3906/0/192-20 щодо здійснення виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня повідомлено Міністерство соціальної політики України про необхідність виділити додаткові кошти для здійснення перерахунку щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня або ініціювати питання стосовно внесення змін до статей 12-16 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня постановою Кабінету Міністрів України», у зв`язку із прийняттям Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 року №3-р/2020. 15.07.2020 року Департаментом отримано лист від Міністерства соціальної політики від 06.07.2020 року № 6772/0/290-20/29 щодо забезпечення виплати разової грошової допомоги до 5 травня ветеранам війни у зв`язку із прийняттям Конституційним Судом України вказаного рішення, в якому зазначено, що порядок виплати грошової допомоги, зокрема, ветеранам війни у 2020 році та її розміри визначено постановою КМУ від 19.02.2020 року №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», прийнятою до ухвалення Конституційним Судом України рішення №3-р/2020. З огляду на викладене відповідач просить визнати Департамент неналежним відповідачем у даній справі.
Ухвалою суду від 07.12.2020 року провадження у справі №160/11374/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.
Ухвалою суду від 15.02.2021 року поновлено провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України).
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 від 10.02.2005 року.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивачу, як учаснику бойових дій у квітні 2020 році на виконання вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було виплачено разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі - 1 390,00 грн.
Вважаючи, що Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації безпідставно не виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у повному розмірі, а саме, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся 06.08.2020 року до Відповідача із заявою про виплату недоотриманої суми допомоги.
Матеріали справи не містять доказів надання Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації відповіді позивачу на його звернення від 06.08.2020 року.
Судом також встановлено, що 06.08.2020 року позивач звернувся із заявою про виплату грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком до Комунального закладу «Центр по здійсненню соціальних виплат та надання консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
Листом за вих № Г-621/1/01/1826-01-08 від 14.08.2020 Комунальний заклад «Центр по здійсненню соціальних виплат та надання консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради повідомив позивача про те, що в квітні 2020 року позивачу була нарахована та виплачена разова грошова допомога до 5 травня у розмірі 1390,00 грн. у відповідності до положень ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань». Крім того повідомив, що Заклад здійснює підготовку відомостей на виплату (друк та направлення до банківських установ/центрів поштового зв`язку) на підставі розпоряджень органів соціального захисту населення - суб`єктів владних повноважень, а тому, самостійно не призначає та не визначає розміру жодного виду допомоги, зокрема щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Не погодившись з нарахуванням та виплатою щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та вважаючи дії Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України № 3551-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) частину 5 статті 12 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
В подальшому, Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14,15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України, з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, №237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Так, у постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №112 від 19 лютого 2020 року (набрала чинності 25 лютого 2020 року) визначено розмір разової грошової допомоги учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1390 гривень.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року № 3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року застосовуються положення частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону України Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14 листопада 2019 року встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638,00 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій складає - 8190,00 грн. (1638,00 Х 5).
Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено у розмірі, меншому ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме - у сумі 1390,00 гривен, суд доходить висновку про порушення прав позивача на отримання разової допомоги у належному розмірі.
Статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Згідно із підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення, Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №112 від 19 лютого 2020 року установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах, зокрема особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин II групи - 3640 гривень;
Пунктом 2 вказаної Постанови установлено забезпечити подання до 23 березня 2020 року районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації № Р-330/0/3-18 від 14 червня 2018 року, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі - Департамент) є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації й у межах Дніпропетровської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики).
Пунктами 4 та 5 вказаного Положення також визначено, що Департамент забезпечує на території області реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни та учасникам антитерористичної операції, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім`ям з дітьми та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які мають право на пільги та отримання житлових субсидій; сім 'ї, запобігання насильству в сім 'ї, протидії торгівлі людьми; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
Основним завданням Департаменту є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території області у сфері соціального захисту населення.
Згідно з пунктом 6 зазначеного Положення, Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів; забезпечує організацію виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», а також виплати винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати - героїня».
Таким чином, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації є тим органом, який забезпечує організацію виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань».
Судом також встановлено, що відповідно до наказу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.03.2019 року № ОД-65/0/209-1 «Про передачу функцій», функції з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань», передано до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
При цьому, відповідно до Статуту Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 19 жовтня 2019 року № 388-14/VII, Заклад здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, підприємств, організацій та установ (п. 6.1.2); перевіряє правильність визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків (п.6.1.3); передає структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади документи з питань виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат (п. 6.1.4); проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв`язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів (п. 6.1.8).
З системного аналізу наведених норм судом зроблено висновок про те, що на момент виникнення спірних відносин органом, який уповноважений Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, як розпорядником коштів бюджету регіонального рівня за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань», здійснювати перевірку правильності визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади права на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат та забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків є - Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
Таким чином, являючись розпорядником коштів бюджету регіонального рівня, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації забезпечує організацію виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» через Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно - консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що саме Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації допущена протиправна бездіяльність щодо організації виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Суд також звертає увагу на ту обставину, що позивач просив суд, зокрема, визнати протиправними дії відповідача щодо виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж встановлено ч. 5 ст. 12 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Однак дії - це форма активної поведінки суб`єкта владних повноважень, що виражається у прийнятті рішень, вчиненні активних дій, що призводить до порушення прав позивача за захистом яких він звернувся до суду. В даному випадку судом встановлено, що відповідач протиправно, всупереч вимог закону, не організував нарахування та виплату позивачу щорічної разової допомоги у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, тобто не вчиняв жодних із зазначених дій, чим допустив протиправну бездіяльність.
При цьому, суд критично ставиться до тверджень відповідача з приводу того, що ним безпосередньо не здійснюється персональний облік отримувачів допомоги по містах і районах області та не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог, оскільки з аналізу нормативно - правових актів, що регулюють спірні відносини судом зроблено висновок про те, що саме до компетенції Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації належить забезпечення виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Із врахуванням наведеного, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо організації нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Нормами частини 2 статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Ефективний засіб правого захисту, у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
З урахуванням наведеного, суд вважає, що належним способом захисту прав та інтересів позивача у спірних відносинах є - зобов`язання відповідача організувати нарахування та виплату позивачу недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги, що не змінює суті позовних вимог, враховуючи те, що відповідачем не була нарахована спірна сума.
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року №367-ХІV та Рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (Справа № 1-247/2018(3393/18), підлягають частковому задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1-2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами частини 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірність дій у спірних відносинах, у зв`язку із чим, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору у відповідності до положень ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 139, 241 - 246, 255, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 25946540) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо забезпечення організації нарахування та виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 25946540), забезпечити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у відповідності до положень ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року №3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18), у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева