Рішення № 96377906, 16.04.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
160/3640/21
Номер документу
96377906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2021 року Справа № 160/3640/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року та відмови перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки ДО ТЦК та СП, визначеного станом на 01 березня 2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки ДО ТЦК та СП, визначеного станом на 01 березня 2018 року з врахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); премії; інших щомісячних надбавок, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Однак, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило, зокрема, про те, що пенсія позивачу перерахована з 01.01.2018 року на виконання вимог постанов Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, № 103 від 21.02.2018 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року № 1088 з 01.01.2020 року виплата пенсій, призначених до 01.03.2018 року та перерахованих з 01.01.2018 року, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.03.2021 року відкрито провадження у справі №160/3640/21, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

02.04.2021 р. представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що ОСОБА_1 , відповідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 року № 1522, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На виконання Постанови № 103, на підставі довідки наданої органом, з якого було звільнено позивача, позивачу проведено перерахунок з 01.01.2018 раніш призначеної пенсії.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням по судовій справі № 826/3858/18 від 12 грудня 2018 року визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення з 1 січня 2018 року перерахунку пенсій, призначених за нормами Закону № 2262 до 1 березня 2018 року, скасовано визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій із врахуванням грошового забезпечення, встановленого Постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів.

Отже, визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправними дій Головного управління щодо перерахунку пенсії та виплати перерахованих з 01.01.2018 року коштів, які були вчинені відповідачем до визнання не чинною Постанови № 103.

Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 23 травня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/3586/19 (провадження Пз/9901/12/19), залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020 з аналогічного питання, також підтверджені право військових пенсіонерів на отримання з 05.03.2019р. 100% підвищення до пенсії.

Представник відповідача наголошує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" пункти 1 - 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662), виключено. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" пункти 1 - 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662), виключено.

З 1 січня 2020 р. виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704, здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 р.

04.09.2019 року Кабінетом Міністрів України постановою від 14.08.2019 № 804 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (надалі - Постанова № 804), запроваджено на 2019 рік виплату пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ та Постанови № 704, в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

Оскільки, вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України визначено порядок та строки перерахунку пенсій призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, то Головним управлінням виконувались вимоги Постанови № 804, яка була скасована судовими рішеннями, які набрали законної сили 31.03.2020 року, у той час, коли нормативним актом вже було урегульовано виплату підвищеної пенсії у розмірі 100 відсотків.

Таким чином, відповідач вважає, що саме з 05.03.2019 року до 03.09.2019 року включно, тобто до дати набрання чинності Постанови № 804 (04.09.2019 року) Головне управління мало виплачувати позивачу підвищену пенсію, розраховану відповідно до Закону № 2262-ХП та Постанови №704, в розмірі 100 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року.

Крім того, представник відповідача зазначив, що довідка ДОТЦК та СП від 25.01.2021 № ФД 108754 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії", виданої на ім`я позивача, носить суто інформаційний характер, оскільки в довідці не зазначено назву, дату і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії, не зазначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на яку саме дату, тобто день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу, а отже, не може бути підставою для проведення позивачу перерахунку пенсії, оскільки за своїм змістом та формою не відповідає встановленій додатком 2 Порядку № 45 формі та змісту довідки.

У лютому 2021 року від позивача надійшло звернення, яке за своєю формою не відповідає встановленої Порядком № 3-1 формі заяви для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії (додаток 1 до Порядку № 3-1) та в силу приписів статті 63 Закону № 2262 не може розцінюватися разом з довідкою ДОТЦК та СП від 25.01.2021 № ФД 108754 "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії" позивача як додатковим документом, який дає право на перерахунок пенсії з огляду на те, що додатковими документами, які дають право на подальше підвищення пенсії є, встановлення групи інвалідності згідно довідки МСЕК або ВВК, перебування на утриманні пенсіонера непрацездатних членів сім`ї, участь в бойових діях на території Донецької і Луганської областей України тощо.

Звернення позивача від 04.02.2021 було розглянуто у порядку, встановленому Законом України "Про звернення громадян", за результатами якого позивачу листом від 03.03.2021 № 6312-3485/К-01/8-0400/21 було направлено відповідь, в якій було зазначено, що для здійснення перерахунку пенсії відсутні законні підстави.

Також, представник відповідача звернув увагу на те, що після скасування з 05.03.2019 Постанови № 103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення, або уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та не вносились відповідні зміни до Постанови № 704, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від Пенсійного фонду України не отримувало повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям.

Зважаючи на викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

09 квітня 2021 року позивачем подано відповідь на відзив, у якій підтримано позицію викладену у позовній заяві.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером Міністерства оборони України з вересня 2006 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідачем з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та розмір пенсії було визначено наступним чином, а саме, з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року - 50% від підвищення пенсії; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75% від підвищення пенсії; з 01.01.2020 року - 100% від підвищення пенсії.

04 лютого 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії та всіх видів, включаючи додаткові види грошового забезпечення на підставі оновленої довідки ДО ТЦК та СП від 11.01.2021 року, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Листом № 6312-3485/К-01/8-0400/21 від 03.03.2021 року відповідач повідомив позивача, що пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.

У даному листі, зокрема зазначено, що з січня місяця 2020 року заявник отримує пенсію з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, в розмірі 5268,00 грн.

На виконання рішення суду Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки під супровідним листом від 25.01.2021 за № 7/10325/9 надано довідку про розмір грошового забезпечення за № ФД 108754, яку залучено до матеріалів пенсійної справи.

Зобов`язання щодо проведення будь-яких дій згідно рішення суду стосується тільки осіб, відповідно до яких прийнято рішення.

Оскільки, зазначеним рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не було зобов`язано вчинити певні дії, для проведення перерахунку пенсії на підставі наданої довідки підстави відсутні.

Не погодившись з такими діями відповідача, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону 2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону 2262-XII перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Відповідно до пункту 1 постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно пункту 2 постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до приписів частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року набрало законної сили 05.03.2019 року.

Таким чином, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05.03.2019 року.

Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, рішенням Верховного Суду від 06.08.2019 року у справі № 160/3586/19, що набрало законної сили 11.03.2020 року, було задоволено вимоги позивача, а саме, визнано протиправними дії територіального управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії позивача за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року; зобов`язано територіальне управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Верховний Суд виходив з того, що у зв`язку зі скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05.03.2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 804 встановлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 01.01.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року. Означена постанова КМУ набрала чинності з 04.09.2019 року.

Разом з тим, підставою для здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року була постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року, натомість постанову КМУ № 804 від 14.08.2019 року на момент перерахунку не було прийнято.

Крім того, норми постанови № 804 за змістом дублюють норми п. 1, 2 постанови № 103, які в судовому порядку були визнані протиправними та нечинними.

Також посилання відповідача на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1088 від 24.12.2019 року з 01.01.2020 року виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, не спростовує факту того, що пенсійним органом було протиправно, починаючи з 05.03.2019 року, зменшено розмір пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення належної йому пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року замість 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Відтак, доводи відповідача в обґрунтування правомірності своїх дій щодо здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Кабінетом Міністрів України від 14.08.2019 року № 804 та № 1088 від 24.12.2019 року, суд вважає необґрунтованими.

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року та відмови перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно оновленої довідки ДО ТЦК та СП, визначеного станом на 01 березня 2018 року, а також зобов`язати відповідача перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію позивачу з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до оновленої довідки ДО ТЦК та СП, визначеного станом на 01 березня 2018 року з врахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); премії; інших щомісячних надбавок, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

За приписами ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" № 3477-IV від 23.02.2006 року, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, в рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (пункт 25 рішення).

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення позовних вимог позивача повністю.

З приводу розподілу судових витрат суд зазначає наступне.

Оскільки позивач на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року - 75 відсотків суми підвищення пенсії, не врахування додаткових видів грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року та відмови перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсію ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з врахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії та додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до оновленої довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, визначеного станом на 01 березня 2018 року з врахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за особливості проходження служби (надбавки за особливо важливі завдання); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (робота з таємними носіями); премії; інших щомісячних надбавок, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник