Рішення № 96377649, 19.04.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
140/1904/21
Номер документу
96377649
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1904/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною відмову в здійсненні перерахунку пенсії згідно з ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов`язання здійснити перерахунок та виплату у розмірі не менше 75% заробітку зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу згідно з ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.09.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у Ковельському об`єднаному ПФУ у Волинській області, отримує пенсію за віком із зменшенням віку на 10 років як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі постанови Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 24.02.2015 по справі №159/455/15-а, якою визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м.Ковелі та Ковельському районі протиправними та зобов`язано призначити і виплачувати пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років згідно статей 26, 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 10 січня 2015 року. ОСОБА_1 зазначає, що після набрання законної сили рішення суду виконувалось і він отримував пенсію за віком потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС при повному стажі.

Однак позивач вказує, що станом на подачу позову йому виплачують значно меншу пенсію ніж ту, яка виплачувалась відразу ж після набрання рішенням законної сили.

Позивач зазначає, що неодноразово, починаючи з вересня 2020 року, звертався із заявами до відповідача про перерахунок пенсії у відсотку, який передбачений ч.2 ст.56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». На всі його звернення отримав відмову, а також рекомендації відповідача звертатися за захистом до суду.

Посилається на те, що відповідно до ч.2 ст.56 вказаного Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Також ОСОБА_1 вказує, що його страховий стаж становить - 31 рік 6 місяців 10 днів, заробітна плата - 4072,88 грн за всі періоди страхового стажу з 01.07.2000 по 31.12.2014. Однак розмір його пенсійної виплати з урахуванням щомісячної державної допомоги становить 1769,00 грн.

Позивач зазначає, що відмова відповідача у перерахунку пенсії грубо суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема ч.2 ст.56 вказаного Закону, та порушує конституційне право на соціальний захист.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.19).

Відповідач у відзиві на адміністративний позов (а.с.23-25) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в їх задоволенні, оскільки позивач двічі звертався до Головного управління із заявами від 04.09.2020 та 10.12.2020 в порядку, встановленому Закону України «Про звернення громадян», тому такі звернення не розглядалися як заяви про призначення (перерахунок) пенсії та не можуть призводити до відповідних правових наслідків.

Крім того вказує, що відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови наявності стажу роботи не менше як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Отже, згадана стаття визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але не розмір доплати до пенсії за понаднормативний стаж.

Разом з тим, відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (Закон №1058), мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35, а у жінок - 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом. За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону №1058, але не більше ніж на 1% мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Відтак розмір пенсії позивача з врахуванням 31 року 6 місяців 10 днів страхового стажу складає 1769 грн, де 1282,96 грн - розмір пенсії за віком; 170,82 грн - додаткова пенсія потерпілому 2 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи; 315,22 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати, що відповідає нормам чинного пенсійного законодавства, а тому підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні. Крім того вважає, що позивач не навів жодних мотивованих доказів стосовно того, що було проявом саме прийняття Головним управлінням протиправного рішення.

26.03.2021 на поштову адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримав доводи, викладені у позовній заяві, та просив позов задовольнити повністю (а.с.71-72).

Враховуючи вимоги статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, що підтверджується посвідченням серія № НОМЕР_1 від 29.04.1993, відповідно до якого позивач має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.10).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком, що призначена на виконання постанови Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 24.02.2015 по справі №159/455/15-а, якою зобов`язано призначити та виплачувати пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на 10 років згідно статей 26, 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 10 січня 2015 року (а.с.12-16, 55).

04.09.2020 та 10.12.2020 ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявами, в яких просив надати ґрунтовні роз`яснення щодо нарахування нижчої пенсії, ніж пенсія за віком, та чи має право на врахування відсотку, який передбачений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.5, 6)

У відповідь на вказані звернення ГУ ПФУ у Волинській області листами від 23.09.2020 №13566-13880/К-02/8-0300/20, від 12.01.2021 №172-17597/К-02/8-0300/21 повідомило позивача, що розмір його пенсії обчислений відповідно до статті 28 Закону №1058 та з урахуванням 31 року 6 місяців 10 днів страхового стажу складає 1769 грн, де 1282,96 грн - розмір пенсії за віком, 170,82 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю особи, віднесеної до потерпілих 2 категорії, 315,22 грн - доплата до мінімальної пенсійної виплати (а.с.7-9).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам (далі - Закон №1058-IV).

Водночас основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Статтею 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною другою статті 27 Закону №1058-IV визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.

Таким чином, Закон №1058-IV визначає загальні умови призначення мінімального розміру пенсії за віком за наявності, зокрема чоловіків 35 років страхового стажу та збільшення пенсії на 1 відсоток понад мінімального розміру пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років.

Разом з тим, приписами статті 49 Закону №796-XII визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Пунктом 3 статті 55 Закону №796-XII встановлено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям (в тому числі, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Отже, при призначенні пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС враховуються норми як Закону №1058-IV, так і норми Закону №796-XII, який є спеціальним щодо осіб, віднесених до категорій 1, 2, 3, 4.

Відповідно до пункту другого статті 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Законом №2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набув чинності з 11.10.2017, пункт другий статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Отже, з 11.10.2017 діє редакція п.2 ст.56 Закону №796-XII, яка визначає, що у разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону №1058-IV право на пенсію в повному розмірі мають, зокрема, чоловіки, віднесені до категорії 1, за умови стажу роботу не менше 20 років із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище 75 процентів заробітку

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, свідчить про те, що Закон №796-XII визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія з урахуванням норм Закону №796-XII, розрахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18 січня 2019 року (справа №345/4349/16-а).

Водночас, визначаючи розмір пенсії позивача, відповідач керувався загальними нормами, визначеними ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, що суперечить вищенаведеним висновкам суду.

Вирішуючи питання наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону №796-XII, суд враховує, що ОСОБА_1 , як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених даним Законом.

Так, при проведенні розрахунку пенсії згідно з Розпорядженням №549 від 22.05.2015 відповідач зарахував загальний страховий стаж позивача, який становить 31 рік 5 місяців 10 днів (а.с.51).

Отже, перерахунок пенсії повинен бути проведений за кожний повний рік стажу роботи, в даному випадку 11 років, понад установлений мінімальний страховий стаж для призначення пенсії (20 років) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

При цьому суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що ОСОБА_1 не звертався із заявою встановленої форми про перерахунок пенсії, його письмові звернення подані та розглянуті в порядку Закону України «Про звернення громадян», відтак не можуть призводити до відповідних правових наслідків.

Суд зауважує, що 06.01.2015 позивач звернувся в пенсійний орган із заявою про призначення пенсії за віком із врахуванням ст.55 Закону №796-XII, яка визначає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.28).

Таким чином, позивачем обрано пенсію за нормами спеціального Закону №796-XII, проте призначаючи пенсію за віком, відповідач самостійно, на власний розсуд визначив розрахункову величину мінімального страхового стажу за нормами загального Закону №1058-IV.

Отже, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду, а також враховуючи межі заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача відповідно до п.2 ст.56 Закону №796-XI, та зобов`язання відповідача провести з 01.09.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог п.2 ст.56 Закону №796-XI.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до пункту другого статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести з 01.09.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) відповідно до пункту другого статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій