
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
08 квітня 2021 р. Справа № 120/346/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Альчука М.П.,
за участю секретаря судового засідання: Марисік В.Ю.,
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Покотило М.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Тростянецького селищного голови Червонецької Людмили Іванівни
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тростянецького селищного голови Червонецької Людмили Іванівни у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не забезпечення депутатської фракції "Опозиційна платформа за життя" в Тростянецькій селищній раді приміщення з обладнанням у відповідності до ч. 1 ст. 14 Регламенту Тростянецької селищної ради.
- зобов`язати забезпечити депутатську фракцію "Опозиційна платформа за життя" в Тростянецькій селищній раді приміщенням з обладнанням у відповідності до ч. 1 ст. 14 Регламенту Тростянецької селищної ради.
Позовні вимоги обгрунтованні протиправною бездіяльністю Тростянецького селищного голови щодо не забезпечення депутатської фракції в селищній раді приміщенням з обладнанням, відповідно до передбачених норм регламенту.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву посилається, що ні регламентом, ні чинними актами законодавства не визначено вимог до приміщення у якому депутати здійснюють свої повноваження. Тому, розпорядженням селищного голови № 118 від 29.12.2018 року "Про забезпечення приміщення депутатів Тростянецької селищної ради" було визначено, що для здійснення депутатами Тростянецької селищної ради свої депутатських повноважень, визначених Законом України "Про статус депутатів місцевих рад", використовується адміністративне приміщення Тростянецької селищної ради. Відтак, відсутні будь-які підстави стверджувати про існування порушень у діях відповідача.
Ухвалою від 15.12.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідно до ухвали від 26.02.2021 року розгляд справи здійснюється з викликом сторін та призначено судове засідання.
Згідно ухвали від 11.03.2021 року призначено розгляд справи в режимі відеоконференцзв`язку.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечувала з мотивів, зазначених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що 25.11.2020 року в смт. Тростянець Гайсинського району Вінницької області відбулася 1 сесія 8 скликання Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області.
Представниками політичних партій оголошено про створення депутатських груп та фракцій в Тростянецькій селищній раді. Позивача ОСОБА_1 обрано головою депутатської фракції "Опозиційна платформа за життя".
30.11.2020 року позивач, як голова депутатської фракції, звернувся до Тростянецького селищного голови з вимогою забезпечити депутатську фракцію "Опозиційна платформа за життя" в Тростянецькій селищній раді приміщенням з необхідним обладнанням на постійній безоплатній основі, яке буде використовуватись для досягнення програмних цілей та реалізації прав та обов`язків депутатської фракції та депутатів Тростянецької селищної ради.
Не отримавши відповідь на своє звернення та не отримавши приміщення з відповідним обладнанням, позивач 21.12.2020 року повторно звернувся з аналогічною вимогою до відповідача.
Враховуючи те, що відповідачем не було надано відповідь на звернення позивача, та не виділено відповідне приміщення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно із ст. 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Статтею 8 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбаченні основні обов`язки посадових осіб місцевого самоврядування, серед яких є забезпечення ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; додержання прав та свобод людини і громадянина; постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації; шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Аналіз викладених правових норм свідчить про те, що на посадових осіб органів місцевого самоврядування покладено ряд обов`язків із належного забезпечення ефективної діяльності органів місцевого самоврядування та забезпечення додержання законодавства щодо належного розгляду звернень громадян та їх об`єднань та відповідно, недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування, а також зобов`язані сприяти організації звітів народних депутатів та їх зустрічей з виборцями.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Статтею 16 вказаного закону передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Статтею 46 Закону України "Про місцеве врядування в Україні" визначено не пізніше, як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Дана норма кореспондується із нормами ч. 6 ст. 27 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", якою також визначено, що питання створення та діяльність депутатських фракцій визначається регламентом місцевої ради.
Зазначене свідчить про те, що Регламент роботи ради є тим актом органу місцевого самоврядування, яким серед іншого, мають керуватися у своїй діяльності посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до Регламенту роботи районної ради визначено, що Тростянецька селищна рада (далі - рада) є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, що складається з депутатів і відповідно до закону представляє Тростянецьку селищну об`єднану територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування
Стаття 2 Регламенту роботи районної ради встановлюється порядок скликання сесій ради, підготовки і розгляду нею питань, проведення засідань, прийняття рішень ради, загальні умови формування та організації роботи постійних та інших комісій ради, виконавчих органів ради, здійснення депутатської діяльності, обрання і затвердження посадових осіб місцевого самоврядування та інші процедури, які випливають з повноважень ради, встановлених Конституцією та законами України.
Стаття 9 Регламенту роботи районної ради, визначено форми роботи депутата ради, серед яких передбачено роботу з населенням Тростянецької селищної об`єднаної територіальної громади та відповідного виборчого округу.
Разом з тим статтею 10 Регламенту роботи районної ради передбачено, що порядок роботи депутатської фракції та групи, умови вступу депутата Ради до депутатської фракції та групи, його виходу чи виключення з неї визначаються цим Регламентом.
Таким чином стаття 14 Регламенту роботи районної ради, унормувала забезпечення діяльності депутатських фракцій та груп, якою передбачено, що Тростянецький селищний голова забезпечує депутатські фракції та групи приміщенням, необхідним обладнанням тощо, а також сприяє у здійсненні депутатськими фракціями та групами передбачених законами і цим Регламентом функцій в раді.
Отже, із зазначеного слідує, що на селищного голову покладено обов`язок забезпечення депутатської фракції приміщенням та необхідним обладнанням для виконання належних обов`язків депутатської фракції.
Як свідчать матеріали справи, позивач скористався своїм правом та звернувся із письмовим клопотанням до селищного голови із проханням забезпечити депутатську фракцію "Опозиційна платформа за життя" приміщенням, яке буде використовуватися для досягнення програмних цілей та обов`язків депутатської фракції та депутатів. Однак селищним головою проігноровано вказане звернення позивача. Більше того, на повторне звернення позивача, відповіді також надано не було.
У зв`язку з цим, слід наголосити відносно твердження позивача щодо розпорядження селищного голови № 118 від 29.12.2018 року "Про забезпечення приміщення депутатів Тростянецької селищної ради". Даним розпорядженням визначено, що для здійснення депутатами селищної ради своїх депутатських повноважень, використовується адміністративне приміщення Тростянецької селищної ради, що знаходиться за адресою: вул. Соборна, 77, смт. Тростянець. На підставі цього відповідач стверджує, що фракція може використовувати будівлю селищної ради для виконання своїх повноважень.
Зазначене твердження, як підставу для обгрунтованості позиції відповідача, суд вважає безпідставним, у зв`язку з тим, що виділеним приміщенням слід розуміти не усю будівлю селищної ради разом з її технічними приміщеннями, а окремо визначене приміщення з необхідним обладнанням, тобто яке, в свою чергу, буде ідентифіковане та виділене на відповідні цілі для тимчасового використання відповідною фракцією.
У зв`язку з викладеним суд вважає, що приміщення Тростянецької селищної ради не є належним виділенням приміщенням в контексті статті 14 Регламенту ради, а позивач не може в повній мірі ним розпоряджатися, оскільки достеменно не відомо в якому з приміщень усієї будівлі селищної ради фракція має реалізувати свої права, що, в свою чергу, свідчить про протиправну бездіяльність згідно позовних вимог.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється судом на підставі ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) до Тростянецького селищного голови Червонецької Людмили Іванівни (вул. Соборна, 77, смт. Тростянець, Гайсинський район, Вінницька область, ЄДРПОУ 04326224) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Тростянецького селищного голови Червонецької Людмили Іванівни щодо незабезпечення депутатської фракції "Опозиційна платформа за життя" в Тростянецькій селищній раді приміщенням з обладнанням у відповідності до ч. 1 ст. 14 Регламенту Тростянецької селищної ради.
Зобов`язати Тростянецького селищного голову ОСОБА_2 забезпечення депутатську фракцію "Опозиційна платформа за життя" в Тростянецькій селищній раді приміщенням з обладнанням у відповідності до ч. 1 ст. 14 Регламенту Тростянецької селищної ради.
Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 908 грн за рахунок бюджетних асигнувань Тростянецької селищної ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович