Рішення № 96377443, 19.04.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
0240/3528/18-а
Номер документу
96377443
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 квітня 2021 р. Справа № 0240/3528/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем проведено документальну планову виїзну перевірку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, за результатами якої складено Акт №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018.

На підставі Акту перевірки Головним управління ДФС у Вінницькій області винесено:

податкове повідомлення - рішення форми «Р» № 0030841305 від 21.06.2018, яким визначено податкове зобов`язання з ПДВ на суму 126813,75 грн.;

податкове повідомлення - рішення форми «ПН» № 0030911305 від 21.06.2018, яким визначено суму штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 50725,50 грн.;

податкове повідомлення - рішення форми «Р» № 0030881305 від 21.06.2018, яким визначено зобов`язання зі сплати військового збору в сумі 11584,35 грн.;

податкове повідомлення - рішення форми «Р» № 0030721305 від 21.06.2018, яким визначено зобов`язання зі сплати ПДФО на суму 139012,26 грн.;

рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування ЄСВ в сумі 73 77,63 грн.;

вимогу про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ в сумі 73776,33 грн.

Позивач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення - рішення, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ, прийняті відповідачем протиправно, без врахування наявності всіх первинних документів, та підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 08.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

29.10.2018 подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову. Даний відзив аналогічний акту перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018.

29.11.2018 представником позивача подано клопотання про призначення судово-економічної експертизи.

Ухвалою суду від 29.11.18 зупинено провадження у справі у зв`язку з призначенням у справі судово-економічної (бухгалтерського та податкового обліку) експертизи та одержанням висновку судової економічної експертизи.

Ухвалою суду від 11.02.2019 поновлено провадження у справі та витребувано у позивача документи для проведення експертизи.

Ухвалою суду від 15.02.2019 задоволено клопотання судового експерта про надання додаткових документів, необхідних для проведення судово-економічної експертизи та зупинено провадження у справі до одержання висновку судової економічної експертизи.

23.12.2020 на адресу суду від судового експерта Луценко Г.Є. надійшов висновок №1/1/2019 від 22.12.2020 складений за результатами проведення судово-економічної експертизи документів у адміністративній справі №0240/3528/18-а.

Ухвалою суду від 04.01.2021 поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання.

19.01.2021 на адресу суду надійшло клопотання представника Головного управління ДПС у Вінницькій області про заміну первинного відповідача Головного управління ДФС у Вінницькій області на його правонаступника Головне управління ДПС у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 43142454), як належного відповідача по справі. Цією ж ухвалою продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

22.02.2021 представником позивача подано клопотання про зменшення позовних вимог. Клопотання мотивоване тим, що податкове повідомлення-рішення форми "ПН" №0030911305 від 21.06.2018, яким визначено суму штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 50725,50 грн. скасовано контролюючим органом та вважається відкликаним. Натомість, 04.08.2020 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми "ПН" "0026141305, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 7580,00 грн. Відтак, на думку представника, наявні підстави для уточнення (фактично зменшення) позовних вимог, тобто визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "ПН" 0026141305 від 04.08.2020, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 7580,00 грн., замість податкового повідомлення-рішення форми "ПН" №0030911305 від 21.06.2018.

23.02.2021 представником відповідача подано клопотання про заміну відповідача правонаступником, а саме замінити Головне управління ДПС у Вінницькій області на Головне управління ДПС у Вінницькій області, як територіальний орган ДПС на правах відокремленого підрозділу (ЄДРПОУ ВП 44069150).

У судовому засіданні 23.02.2021, протокольною ухвалою суду, приєднано клопотання представника позивача про уточнення позовних вимог до матеріалів справи.

Протокольною ухвалою суду від 23.02.2021 задоволено клопотання представника відповідача та замінено неналежного відповідача - Головне управління ДПС у Вінницькій області на належного - Головне управління ДПС у Вінницькій області, як територіальний орган ДПС на правах відокремленого підрозділу.

04.03.2021 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження в частині позовних вимог, оскільки відповідно до пп. 60.1.3 п. 60.1 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення від 21.06.2018 №0030911305 на загальну суму 50725,50 грн. вважається відкликаним (скасованим).

Ухвалою суду від 10.03.2021 закрито провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 21.06.2018 року №0030911305.

Іншою ухвалою суду від 10.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання представник позивача не з`явився, натомість подав клопотання про проведення судового засідання в письмовому провадженні.

Представник відповідача у судове засідання також не прибув, поряд з цим подав клопотання про відкладення розгляду справи. Клопотання мотивоване тим, що представник, який супроводжує дану справу знаходиться на лікарняному з підозрою на COVID-19. Крім того, в управлінні правового супроводження судових справ ГУ ДПС у Вінницькій області наразі є підтвердженні випадки гострої респіраторної хвороби COVID-19. Також працівники відділу є контактними особами та за для непоширення розповсюдження гострої респіраторної хвороби COVID-19 наразі мають необхідність на деякий час утриматись від участі в судових засіданнях.

Визначаючись щодо вказаного клопотання, суд виходить з наступного.

За приписами статті 129 Конституції України, 2 КАС України, одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Суд неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (рішення ЄСПЛ у справі "Шульга проти України").

Національним судам належить функція керування провадженнями таким чином, щоб вони були швидкими та ефективними (рішення ЄСПЛ у справі "Скордіно проти Італії"). Держави-учасниці мають організувати правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати право кожного на отримання остаточного рішення у справах, що стосуються цивільних прав і обов`язків упродовж відповідного терміну (рішення ЄСПЛ у справах "Скордіно проти Італії", "Сюрмелі проти Німеччини").

Суд звертає увагу, що 02.04.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 № 540-IX, яким частиною четвертою статті 195 КАС України передбачає, що під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

На реалізацію зазначених положень наказом Державної судової адміністрації України № 196 від 23.04.2020 затверджено "Порядок роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участі сторін поза приміщенням суду" яким передбачено, що учасники судового процесу беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Отже, під час карантину учасник може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Відтак, доводи представника відповідача, не можуть вважатися безумовною та достатньою підставою для відкладення судового засідання, адже учасник справи не обмежений у можливості взяти участь у судовому засіданні у визначений законом спосіб навіть не прибуваючи до приміщення суду.

Суд зазначає, що представником відповідача також не наведено об`єктивних причин, які фактично ускладнюють або роблять неможливою участь іншого представника Головного управління ДПС у Вінницькій області у судовому засіданні. Крім того, не надано довідки на підтвердження того, що працівники є контактними особами, а тому, це клопотання задоволенню не підлягає.

Окрім того, відповідно до статті 223 КАС України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 205 цього Кодексу. Якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні або ухвалі. Про відкладення розгляду справи або перерву в судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів, які були присутніми в судовому засіданні. Учасники справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання в порядку, визначеному цим Кодексом.

Частиною другою статті 205 КАС України передбачено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав:

1)неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про вручення йому повідомлення про дату, час і місце судового засідання;

2)перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними;

3)виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи;

4)необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження;

5)якщо суд визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення.

Отже, з огляду на зазначене, по справі відсутні підстави, які б давали можливість суду реалізувати своє право відкладення розгляду справи відповідно до статті 223 КАС України, що є підставою для відмови у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи факт неявки сторін у судове засідання та відсутність перешкод для розгляду справи, визначених статтею 205 КАС України, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Згідно ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.

Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Вінницькій області № 2380 від 23.04.2018 контролюючим органом проведена документальна планова виїзна перевірка діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018, у якому зафіксовано порушення вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями) (далі - ПК України):

- п. 177.2, п. 177.4 cт. 177 ПК України, внаслідок по результатах перевірки донараховано податок з доходів фізичних осіб за 2017 рік в сумі 92674,84 грн.

Відповідальність за вищевказане порушення передбачена абзацом 2 п. 123.1 cт. 123 ПК України.

- ч. 2 cт. 9, п. 1 ч. 2 cт. 6, п. 2 ч. 1 cт. 7 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено єдиний внесок, нарахований з чистого оподатковуваного доходу, в сумі 73776,33 грн. за 2017 рік.

Відповідальність за вищевказані порушення передбачено п. 3, п. 5 ч. 11 cт. 25 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

- ч. «г» п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 101451грн., у тому числі за жовтень 2017 р. на суму 19607 грн., за грудень 2017 р. на суму 81844 грн.

- п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 101451 грн.

- п.п. 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, у результаті чого донараховано суму військового збору за результатами 2015 року в сумі 7722,90 грн.

Відповідальність за вищевказані порушення передбачено п. 123.1 ст. 123 ПК України.

- за порушення п. 177.2, п. 177.10 ст. 177 ПК України, а саме: неналежне ведення обліку доходів і витрат та включення до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік перекручених даних буде складено протокол про адміністративне правопорушення.

- за порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 2 ст. 9, ч. 8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", буде складено протокол про адміністративне правопорушення.

На підставі проведеної перевірки та складеного акту відповідачем прийнято:

- податкове повідомлення - рішення форми «Р» № 0030841305 від 21.06.2018, яким визначено податкове зобов`язання з ПДВ на суму 126813,75 грн.;

- податкове повідомлення - рішення форми «ПН» № 0030911305 від 21.06.2018, яким визначено суму штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 50725,50 грн.;

- податкове повідомлення - рішення форми «Р» № 0030881305 від 21.06.2018, яким визначено зобов`язання зі сплати військового збору в сумі 11584,35 грн.;

- податкове повідомлення - рішення форми «Р» № 0030721305 від 21.06.2018, яким визначено зобов`язання зі сплати ПДФО на суму 139012,26 грн.;

- рішення про застосування штрафних санкцій №0030811305 від 21.06.2018 за донарахування ЄСВ в сумі 7377,63 грн.;

- вимогу №0030821305 від 21.06.2018 про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ в сумі 73776,33 грн.

Водночас, податкове повідомлення-рішення форми «ПН» № 0030911305 від 21.06.2018, яким визначено суму штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 50725,50 грн. скасоване контролюючим органом та вважається відкликаним.

Разом з тим, податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми "ПН" 0026141305 від 04.08.2020, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 7580,00 грн.

Вважаючи вищевказані рішення протиправними, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами і доповненнями) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - ПК України), яким, зокрема, встановлено вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За нормами Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (далі - Закон №996), бухгалтерський та податковий облік базується на даних первинних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій.

Згідно з визначенням, яке наведено у статті 1 Закону № 996, господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

В статті 9 Закону № 996 зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити (п. 2 ст. 9 Закону № 996): назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції (факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів), включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення (п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 зі змінами та доповненнями (далі - Положення №88).

Первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи (далі первинні документи) (п. 2.2 Положення № 88).

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця (п. 3 ст. 9 Закону № 996).

Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені (п. 5 ст. 9 Закону № 996).

Первинні документи, створені в електронному вигляді, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг (п. 2.3 Положення № 88).

В п. 2.4 Положення № 88 передбачено, що первинні документи повинні мати такі обов`язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному вигляді), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача тощо.

Документ має бути підписаний особисто, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг.

Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом, іншими актами цивільного законодавства.

Повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші товарно-матеріальні цінності згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства. Такі повноваження можуть бути підтверджені, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо (п.2.5 Положення № 88).

В інформаційних листах Вищого адміністративного суду України №742/11/13-11 від 02.06.2011, №1936/11/13-11 від 01.11.2011 «Щодо підтвердження даних податкового обліку» наголошено, що документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються тощо.

Щодо податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0030721305 від 21.06.2018, яким визначено грошове зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 139012,26 грн., суд зазначає наступне.

Так, в акті перевірки № 2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 встановлено порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, внаслідок чого по результатах перевірки донараховано податок з доходів фізичних осіб за 2017 рік в сумі 92674,84 грн.

Як зазначено в п. 2.1.2 акту перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 "перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження діяльності у 2016 р. та 2017 р., відображеного в додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи, не встановлено його завищення або заниження.

Загальна сума валових витрат, відображених в додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік за даними ФОП ОСОБА_1 складає 7 286 228,02 грн., в т.ч.:

- вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані або використані у виробництві продукції - 6 402 009,41 грн.;

- витрати на оплату праці та нарахування на заробітну плату - 550 946,14 грн.;

- інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, наданих послуг - 333 272,47 грн.

Згідно пояснень та наданих на перевірку документів, за перевіряємий період ФОП ОСОБА_1 здійснював виробництво паперових мішків.

Для здійснення виробництва використовував власне приміщення з обладнанням та працю найманих працівників.

До перевірки ФОП ОСОБА_1 були надано калькуляція (помісячно) на мішки паперові, відповідно до якої, для виготовлення реалізованої продукції використовуюся: крафт, клей, фарба, плівка, інші матеріали. Також, для виробництва та реалізації мішків, ФОП ОСОБА_1 використовував послуги інших організацій, а саме: друк мішка, послуги флатування, послуги з ламінації крафт паперу.

До складу витрат за 2017 рік, згідно наданих на перевірку документів, структури витрат, включено вартість послуг на загальну суму 333272,47 грн. (без ПДВ), в тому числі транспортні послуги на суму 45643,88 грн., оренда трансформатора на суму 49209,81 грн., касове обслуговування на суму 9818,64 грн., послуги по друку мішків, фталування та ін. послуги на суму 228600,14 грн., що підтверджено документально.

Згідно наданої ФОП ОСОБА_1 на перевірку структури витрат за 2017 р., до складу витрат включено вартість матеріалів і сировини на суму 6402009,41 грн. (без ПДВ).

Також, ФОП ОСОБА_1 надано довідку про залишок крафта, фарби, клею та інших матеріалів за 2017 рік, де вказано залишок на початок року, придбання, витрати та залишок на кінець придбаних матеріалів (помісячно).

Водночас, для проведення перевірки, ФОП ОСОБА_1 надана планова калькуляція виготовленого товару, де вказано витрати крафта (в розрізі видів крафта, в цінах придбання) на кожен вид виготовленого мішка, витрати клею, плівки та ін. матеріалів.

Так, згідно наданих на перевірку документів, товарних накладних, планової калькуляції та інших первинних документів, вартість придбаних товарно-матеріальних цінностей, що реалізовані та/або використані у виробництві продукції за 2017 рік склали 5887149,19 грн., замість 6402009,41 грн. задекларованих ФОП ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

За результатами перевірки, згідно наданих первинних документів, даних книги обліку доходів і витрат, банківських документів встановлено, що ФОП ОСОБА_1 до складу витрат за 2017 рік безпідставно включено витрати в сумі 514860,22 грн., які безпосередньо не пов`язані з господарською діяльністю платника податків ФОП ОСОБА_1 та документально не підтвердженні.

Враховуючи вищевикладене, перевіркою встановлено, що на порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України ФОП ОСОБА_1 завищено витрати в сумі 514860,22 грн., в т.ч. за 2017 рік в сумі 514860,22 грн."

Відповідно до п. 177.2. ст. 177 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.

Згідно п. 177.3 ст. 177 ПК України для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Підпунктами 177.4.1-177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПК України передбачено, що до переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать:

- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат;

- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу); обов`язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов`язкове страхування життя або здоров`я працівників у випадках, передбачених законодавством;

- суми податків, зборів, пов`язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на майно); суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності фізичною особою - підприємцем, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, пов`язаних з господарською діяльністю фізичної особи - підприємця;

- інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов`язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв`язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов`язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов`язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.

Згідно п.п. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 ПК України не включаються до складу витрат підприємця:

витрати, не пов`язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем;

витрати на придбання, самостійне виготовлення основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів, які підлягають амортизації;

витрати на придбання та утримання основних засобів подвійного призначення, визначених цією статтею;

документально не підтверджені витрати.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПК України фізичні особи - підприємці зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Наказом Міністерства доходів і зборів України №481 від 16.09.2013 затверджено форму Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи-підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - Наказ № 481 від 16.09.2013).

Як зазначено в пункті 1 - 3, 5 - 9 Наказу №481 від 16.09.2013, відповідно до пункту 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу IV ПК України, фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга), у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Книга ведеться за вибором платника податку в паперовому або електронному вигляді.

У разі обрання самозайнятою особою ведення Книги у паперовому вигляді:

1) самозайнята особа зобов`язана подати до контролюючого органу за основним місцем обліку примірник Книги, на титульному аркуші якої зазначаються: прізвище, ім`я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), податкова адреса, номер та дата свідоцтва про право на здійснення незалежної професійної діяльності (за наявності);

2) книга прошнурована, пронумерована, безоплатно реєструється в контролюючому органі. Книга засвідчується підписом керівника або заступника контролюючого органу та скріплюється печаткою;

3) записи у Книзі виконуються розбірливо чорнилом темного кольору або кульковою ручкою. Внесення виправлень здійснюється шляхом нового запису, який засвідчується підписом самозайнятої особи;

4) у разі необхідності реєстрації нової Книги протягом податкового (звітного) періоду записи в ній продовжуються наростаючим підсумком, а попередня Книга залишається у самозайнятої особи.

Записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід.

Самозайняті особи заносять до Книги відомості в такому порядку:

1) у графі 1 зазначається дата запису;

2) у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);

3) у графі 3 вказується сума повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати;

4) графа 4 розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення господарської або незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3);

5) у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов`язані з отриманим доходом. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг;

6) у графі 6 відображається сума витрат, які документально підтверджені та безпосередньо пов`язані з отриманням доходу за підсумками дня;

7) у графі 7 відображається сума витрат на оплату праці та нарахування на оплату праці найманих осіб, понесені у звітному місяці;

8) у графі 8 відображається сума фактично понесених інших витрат, безпосередньо пов`язаних з одержанням доходу, які не зазначені в граф 6 та 7, зокрема, витрати на сплату послуг, зв`язку, орендних та комунальна платежів тощо;

9) у графі 9 зазначається сума чистого оподатковуваного доходу, яка розраховується як різниця між сумою доходу за звітний період (графа 4) та сумою понесених витрат від провадження господарської або незалежної професіональної діяльності (графи 6,7,8).

Фізичні особи - підприємці, зареєстровані як платники податку на додану вартість, не включають до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт та послуг).

Книга зберігається у самозайнятої особи протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис.

Дані Книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

Як вже зазначалося вище, згідно п. 177.2. ст. 177 ПК України об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

У розумінні норм ПК України виручкою від реалізації продукції або товарів (надання робіт, послуг) вважається сума, що фактично отримана фізичною особою-підприємцем на розрахунковий рахунок та/або до каси від здійснення операцій з продажу продукції або товарів.

Тобто застосовується касовий метод обчислення доходу, при якому враховуються всі надходження коштів, отримані на розрахунковий рахунок та/або до каси фізичної особи - підприємця, а також виручка, що надійшла у не грошовій формі.

Для розрахунку чистого оподатковуваного доходу включаються документально підтверджені витрати лише у разі отримання доходу, якого ці витрати стосуються. При цьому якщо фізична особа - підприємець є платником ПДВ, то як до доходів, так і до витрат сума ПДВ не зараховується.

Касовий метод є одним із методів податкового обліку, за яким облік доходів і витрат платника податків при застосуванні цього методу здійснюється, виходячи зі збігу моменту придбання платником податку права користування чи розпорядження доходами і часу визнання за ним понесених витрат з моментом фактичного одержання доходів і здійснення витрат.

Використання касового методу передбачає облік платником податків доходів і витрат, виходячи з часу вступу платника податків у право власності на ці доходи чи визнання за ним цих витрат.

Тобто, за касовим методом обліку, датою одержання доходів платником вважається дата отримання платником коштів. Датою ж здійснення витрат вважатиметься дата фактичного понесення таких витрат платником - виплата коштів, одержання банком чи кредитною установою доручення платника податків перерахувати відповідні грошові суми (при безготівковому розрахунку).

Визначення поняття касового методу надається у п.п. 14.1.266 п. 14.1 ст. 14 ПК України, відповідно до якого - це метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

Судом встановлено, що на дослідження експерту надані виписки банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ "ВТБ БАНК" за період з 01.01.2017 по 31.12.2017. За результатами дослідження виписок банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 з період з 01.01.2017 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 отримав дохід на загальну суму 7 449 631,15 грн.

Суми отриманого доходу позивача за вказаний період знайшли своє підтвердження в Книзі обліку доходів і витрат у відповідності до дат в яких був отриманий дохід та у загальній сумі відображені в Додатку 2 «Розрахунок податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік.

Крім того, суми доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності знайшли також своє підтвердження в графах № 25-28 Додатку № 1 до висновку експертизи.

Так, при дослідженні Книги обліку доходів і витрат ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 судом встановлено, що у ній зазначені суми витрат, пов`язані з господарською діяльністю та всього складають 7128228,04 грн., а саме:

- суми витрат пов`язані з придбанням товарів (робіт, послуг) - 6402009,31 грн.;

- витрати на оплату праці найманих осіб - 550946,14 грн.;

- інші витрати пов`язані з одержанням доходу - 333272,59 грн.

Підпунктом 174.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПК України передбачено, що до переліку витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів, належать витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат.

За результатами дослідження, договірної документації, рахунків та видаткових накладних ФОП ОСОБА_1 здійснює виробництво паперових мішків різних розмірів. Для виробництва паперових мішків використовується крафт, клей, фарба, гліцерин та поліетилен.

Судом дослідженні первинні бухгалтерські документи за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, а саме: рахунки, видаткові накладі, податкові накладні, виписки банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ «ВТБ БАНК» та реєстри реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену) за 2017 рік (щомісячні), до видаткових та податкових накладних, які підтверджують реалізацію позивачем паперових мішків різних розмірів на загальну суму 7437126,99 грн. (без ПДВ).

За результатами дослідження реєстрів реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену) оформлених окремо по кожному матеріалу (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену) у відповідності до планових калькуляцій по розкрою крафту на виготовлення мішків паперових , витрат клею, гліцерину, поліетилену та фарби, по кожній оплаченій накладній, позивачем витрачено на виготовлення реалізованої в 2017 році продукції (паперових мішків), матеріалів на загальну суму - 6402009,31 грн., яка складається з:

- витрат на списання крафту за період з 01.01.2017 по 31.01.2017 на загальну суму - 6215225,46 грн.;

- витрат на списання клею за період з 01.01.2017 по 31.01.2017 на загальну суму - 123899,08 грн.;

- витрат на списання гліцерину за період з за період з 01.01.2017 по 31.01.2017 на загальну суму - 7564,35 грн.;

- витрат на списання фарби за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму - 44875,22 грн.;

- витрат на списання плівки поліетиленової за період з за період з 01.01.2017 по 31.01.2017 на загальну суму - 10445,20 грн.

Суд звертає увагу, що результати дослідження видаткових накладних, податкових накладних, виписок банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ «ВТБ БАНК» та реєстрів реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену) за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 експертом згруповані у таблицю та наведені в додатку № 1 до висновку експертизи.

Крім того, згрупована відомість результатів проведення судово-економічної експертизи на підставі дослідження первинних документів (видаткових накладних, податкових накладних, виписок банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ «ВТБ БАНК» за період з 01.01.2017 по 31.12.2017) та реєстрів реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену) за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, в порівнянні з даними зазначеними в Книзі обліку доходів і витрат ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, відображена у таблиці в додатку №2 до висновку експертизи.

Таким чином, за результатами дослідження видаткових накладних, податкових накладних, виписок банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ «ВТБ БАНК», реєстрів реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену), книги обліку доходів і витрат за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, суд приходить до висновку, що документально підтверджується сума витрат, пов`язаних з господарською діяльністю позивача, а саме: - списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену) на виготовлення продукції (паперових мішків) на загальну суму - 6 402 009,31 грн., яка складається з:

- витрат на списання крафту за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму - 6215225,46 грн.;

- витрат на списання клею за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму - 123899,08 грн.;

- витрат на списання гліцерину за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму - 7564,35 грн.;

- витрат на списання фарби за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму - 44875,22 грн.;

- витрат на списання плівки поліетиленової за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму - 10445,20 грн.

Водночас суд звертає увагу, що при дослідженні видаткових накладних, податкових накладних, виписок банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ «ВТБ БАНК», реєстрів реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену), книги обліку доходів і витрат за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, документально підтверджується сума витрат, пов`язаних з господарською діяльністю ФОП ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 у сумі 6402009,31 грн., що відображено в Податковій декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік та в Додатку №2 до податкової декларації про майновий стан і доходи, а саме в Розрахунку податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою за 2017 рік.

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Такому обов`язку платника податків, вочевидь кореспондує обов`язок контролюючого органу проводити перевірку платника податків на підставі, передусім, документів, визначених п. 44.2. ст. 44.Кодексу.

Встановлення наявності податкового правопорушення повинно бути підтверджено контролюючим органом певними первинними бухгалтерськими та податковими документами.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що висновки зазначені в акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 про завищення позивачем витрат на придбання ТМЦ, що реалізовані або використані у виробництві продукції та, як наслідок, заниження чистого оподатковуваного доходу за 2017 рік в сумі 514860,22 грн., спростовуються первинними документами, а відтак, порушення п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, внаслідок яких по результатах перевірки позивачу донараховано податок з доходів фізичних осіб за 2017 рік в сумі 92674,84 грн. документально не підтверджуються

За таких обставин, податкове повідомлення - рішення від 20.06.2018 № 0030721305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з ПДФО в сумі 92674,84 грн. основного платежу та 46337,42 грн. штрафної санкції є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо єдиного внеску (ЄСВ) та військового збору нарахованого з чистого оподатковуваного доходу, то суд зазначає наступне.

В акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 зазначено, що "Перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на який нараховується єдиний внесок встановлено, що на порушення п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", ФОП ОСОБА_1 занижено суму доходу, на який нараховується єдиний внесок за період 01.01.2016 по 31.12.2017 на 514860,22 грн., в т.ч. за 2017 р. - 514860,22 грн,. у зв`язку із заниженням за 2017 рік чистого оподатковуваного доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб".

Також, в акті перевірки зазначено, що на порушення п.п. 1.2., 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, занижено суму військового збору на 7722,90 грн. у зв`язку із заниженням чистого оподатковуваного доходу за 2017 рік в сумі 514860,22 грн.

Згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України визначено, що, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 цього Кодексу.

Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.

Ставка збору становить 1,5 відсотка від об`єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.

Водночас, в пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування резидента є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску - є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Частиною 2 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» визначено, що базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Так, в акті перевірки зазначено, що позивачем занижено суму доходу, на який нараховується єдиний внесок за період 01.01.2016 по 31.12.2017 на 514860,22 грн., в т.ч. за 2017 р. - 514860,22 грн., у зв`язку із заниженням за 2017 рік чистого оподатковуваного доходу, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб та занижено суму військового збору на 7722,90 грн. у зв`язку із заниженням чистого оподатковуваного доходу за 2017 рік в сумі 514860,22 грн.

Разом з тим, оскільки судом, при дослідженні видаткових накладних, податкових накладних, виписок банку по розрахунковому рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ «ВТБ БАНК», реєстрів реалізованої продукції на списання сировини і матеріалів (крафту, клею, гліцерину, фарби та поліетилену), книги обліку доходів і витрат за період з 01.01.2017 по 31.12.2017, встановлено, що висновки акту перевірки № 2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018, щодо завищення ФОП ОСОБА_1 витрат в сумі 514860,22 грн., в т.ч. за 2017 рік в сумі 514860,22 грн. не знайшли свого підтвердження та спростовуються первинними документами. А відтак, податкове повідомлення - рішення від 20.06.2018 № 0030721305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з ПДФО в сумі 92674,84 грн. основного платежу та 46337,42 грн. штрафної санкції є протиправним та підлягає скасуванню.

Тому, висновки зазначені в акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення позивачем:

- ч. 2 ст. 9, п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено єдиний внесок, нарахований з чистого оподатковуваного доходу, в сумі 73776,33 грн. за 2017 рік.;

- п.п. 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України, у результаті чого донараховано суму військового збору за результатами 2017 року в сумі 7722,90 грн., також не знайшли свого підтвердження.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 21.06.2018 № Ф-0030821305 у сумі 73766,33 грн., рішення №0030811305 від 21.06.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 7377,63 грн. та податкове повідомлення-рішення від 21.06.2018 №0030881305, яким визначено зобов`язання зі сплати військового збору у сумі 11584,35 грн. є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0030841305 від 21.06.2018, яким визначено податкове зобов`язання з податку на додану вартість (ПДВ) у сумі 126813,75 грн., суд зазначає таке.

В акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 встановлено порушення ч. "г" п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 101451 грн., у т.ч. за жовтень 2017 р. на суму 19607 грн., за грудень 2017 р. на суму 81844 грн.

Так, в акті зазначено, що за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 позивачем задекларовано податкових зобов`язань по податку на додану вартість у сумі 2824097 грн.

Перевіркою повноти визначення податкових зобов`язань за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 встановлено їх заниження в сумі 101451 грн.

Проведеною перевіркою відображеного показника за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 2824097 грн. на підставі таких документів: податкові накладні, видаткові накладні, банківські документа, тощо, встановлено заниження задекларованих фізичною особою . підприємцем показників у рядку 1 декларацій «Операції на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товари на митну територію України» всього у сумі 101451 грн., в т.ч. за жовтень 2017 р. - 19607 грн., за грудень 2017 р. - 81844 грн.

На порушення п. 187.1 ст. 187 ПК України, не включено до податкового зобов`язання за жовтень 2017 р. загальну суму ПДВ 19 606,74 грн., згідно наданих на перевірку видаткових товарних накладних на відвантаження товару ТОВ "НАВО-2017": №604 від 06.10.2017 на загальну суму 21331,44 грн. (в т.ч. ПДВ - 3555,24 грн.), №603 від 06.10.2017 на загальну суму 13299,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 2216,50 грн.), №602 від 06.10.2017 на загальну суму 30720,00 грн. (в т ч. ПДВ - 5120 грн.), №601 від 06.10.2017 на загальну суму 34650,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 5775 грн.), №635 від 20.10.2017 на загальну суму 7740,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 1290 грн.), №649 від 31.10.2017 на загальну суму 9900,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 1650 грн.).

Перевіркою встановлено, що на порушення п. 187.1 ст. 187 ПК України, не включено до податкового зобов`язання за грудень 2017 року загальну суму ПДВ 180,60 грн., згідно наданих на перевірку видаткових товарних накладних на відвантаження товару ТОВ "НАВО-2017", а саме: №706 від 08.12.2017 на загальну суму 1083,60 грн. (в т.ч. ПДВ - 180,6 грн.).

Також, в акті перевірки зазначено, що «на порушення п.п. «г» п. 198.5 cт. 198 ПК України, не нараховано податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього ПК України, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку».

«За період з 01.01.2017 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 мав взаємовідносини з TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» в частині придбання товару для виробництва готової продукції.

Згідно наданих для перевірки первинних документів, пояснень платника податків, перевіркою встановлено включення до складу податкового кредиту придбання (та/або оплата) товару, який не використовувався в господарській діяльності та відсутній в залишках...».

«За період з 01.01.2017 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 мав взаємовідносини з TOB «Сервісопторг» в частині придбання товару для виробництва готової продукції.

Згідно єдиного реєстру податкових накладних, додатку 5 до податкових декларацій з ПДВ, ФОП ОСОБА_1 включено до складу податкового кредиту за підсумком 2017 р. податкову накладну, зареєстровану контрагентом TOB "Сервісопторг" на загальну суму 124734,42 грн. в т.ч. ПДВ - 20789,07 грн., придбання якого не використовувалось в господарській діяльності платника та відсутній в залишках товару станом на 31.12.2017р.».

Згідно пп. 14.1.178, пп. 14.1.179, пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України:

податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу;

податкове зобов`язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді;

податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 185.1 ст. 185 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Під терміном «постачання товарів» у пп. 14.1.191 п. 14.1 ст. 14 ПК України розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 198.3 ст. 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах:

придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Згідно з п. 198.6 ст. 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

Щодо взаємовідносин ФОП ОСОБА_1 з TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ».

В акті перевірки зазначено, що «на порушення п.п. «г» п. 198.5 cт. 198 ПК України, не нараховано податкові зобов`язання в сумі 60 873,77 грн. виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього ПК України, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку».

«За період з 01.01.2017 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 мав взаємовідносини з TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» в частині придбання товару для виробництва готової продукції.

Згідно наданих на перевірку ФОП ОСОБА_1 первинних документів, довідки про дебіторську, кредиторську заборгованість, кредиторська заборгованість з TOB "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" станом на 31.12.2016 складає 346706,26 грн. (в т.ч. ПДВ - 57784,38 грн.).

За період з 01.01.2017 по 31.12.2017 юридичною особою TOB "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" відвантажено товару на загальну суму 4 644 593,58 грн. (в т. ч. ПДВ - 774 098,93 грн.).

В свою чергу, ФОП ОСОБА_1 здійснив оплату грошових коштів на рахунок TOB "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" за період з 01.01.2017 по 31.12.2017 на загальну суму 4 999 952,11 грн. (в т.ч. ПДВ - 833 325,35 грн.)

Таким чином, дебіторська заборгованість, яка виникла з постачальником TOB "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" станом на 31.12.2017 склала 8652,30 грн. (в т.ч. ПДВ - 1442,05 грн.).

(346706,26 грн. + 4644593,55 грн. - 4999952,11 грн. = - 8652,30 грн.)».

«Згідно наданих для перевірки первинних документів, пояснень платника податків, перевіркою встановлено включення до складу податкового кредиту придбання (та/або оплата) товару, який не використовувався в господарській діяльності та відсутній в залишках» (17 арк. акту перевірки).

Так, в матеріалах справи наявний Договір №34 від 20.11.2017 укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" (Постачальник) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Покупець) (а.с. 41-43, т. 1).

Згідно умов пп. 2.1-2.2 п. 2 Договору №34 від 20.11.2017, Постачальник зобов`язується поставити товар Покупцеві, Покупець зобов`язується прийняти цей товар та оплатити його на умовах, передбачених цим Договором.

Загальна кількість Товару, що є предметом поставки за цим Договором його часткове співвідношення (асортимент, номенклатура) по сортах, групах, видах, марках, типах, розмірах, а також, повна інформація про ціну за одиницю, загальну вартість, ПДВ зазначена в документах, які визначені п. 3.3 даного Договору.

Умовами п.п. 3.1.-3.4. п. 3 Договору № 34 від 20.11.2017 визначено, що Товар поставляється на підставі заявки Покупця, підтвердженням заяви є виписаний Постачальником рахунок-фактура, який є додатком до даного Договору і його невід`ємною частиною.

Днем отримання товару вважається день підписання Сторонами або їх уповноваженими представниками відповідних накладних.

Разом з Товаром Постачальник направляє Покупцеві оригінали наступних документів, що є невід`ємною частиною цього Договору:

- рахунок - фактура КИ00080102 від 20.11.2017;

- рахунок-фактура КИ00080456 від 21.11.2017.

Перехід права власності на Товар відбувається в момент отримання Покупцем повної партії Товару.

Згідно умов п.п. 4.1-4.5 п. 4 Договору № 34 від 20.11.2017, умови оплати - попередня оплата Покупцем 100 (сто) % вартості Товару.

Ціна Товару встановлюється в гривнях з урахуванням ПДВ.

Оплата Товару Покупцем здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.

Постачальник має право не поставити Товар Покупцю у випадку порушення п. 4.1. даного Договору.

Умовами п.п. 10.1 п. 10 Договору №34 від 20.11.2017 визначено, що Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами й діє до 31.12.2017, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.

Договір №34 від 20.11.2017 підписаний від імені заступника комерційного директора TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» - Корельчук Л.Б. та від імені фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та скріплений печатками підприємств.

Також, в матеріалах справи наявна Додаткова угода № 1 від 30.12.2017 до Договору № 34 від 20.11.2017, згідно якої були внесені зміни до пункту 10.1 Договору в наступній редакції:

Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами й діє до 31.12.2018, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань за цим Договором.

Додаткова угода № 1 від 30.12.2017 до Договору № 34 від 20.11.2017 (а.с. 44, т. 1.), підписана від імені заступника комерційного директора TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» - Корельчук Л.Б. та від імені фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та скріплена печатками підприємств.

Господарські операції позивача з TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» за Договором № 34 від 20.11.2017 з врахуванням Додаткової угоди № 1 від 30.12.2017 до Договору № 34 від 20.11.2017 оформлені:

1. Рахунками - фактурами (а.с. 46-47, т. 1);:

- №КИ00080456 від 29.11.2017 на загальну суму 68 392,80 грн., в т.ч. ПДВ - 11 398,80 грн.;

- №КИ00080102 від 20.11.2017 на загальну суму 443 710,79 грн., в т.ч. ПДВ - 73 951,80 грн.

2. Видатковими накладними (а.с. 48-51, т. 1);:

- №КИ00074011 від 29.11.2017 на загальну суму 68392,80 грн., в т.ч. ПДВ - 11398,80 грн.;

- №КИ0005336 від 31.01.2018 на загальну суму 98982,76 грн., в т.ч. ПДВ - 16497,13 грн.;

- №КИ0006586 від 06.02.2018 на загальну суму 104328,00 грн., в т.ч. ПДВ - 17388,00 грн.;

- №КИ0007404 від 08.02.2018 на загальну суму 170593,87 грн., в т.ч. ПДВ - 28432,31 грн.

3. Податковою накладною №60412 від 21.11.2017 з квитанцією №1 за 30.11.2017 на загальну суму 442287,95 грн., в т.ч. ПДВ - 73714,66 грн. (а.с. 52-53, т. 1).

Суд звертає увагу, що в акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 податковим органом не встановлено недоліків під час заповнення податкової накладної за спірний період.

За результатами зіставлення даних додатку №5 по ПДВ «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкових декларацій з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 за листопад 2017 року, встановлено, що суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ», покупцем ФОП ОСОБА_1 , включені до податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 73 714,66 грн.

4. Випискою банка по рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в AT «ВТБ БАНК» (платіжний документ №117 від 21.11.2017) на загальну суму 442287,95 грн. з призначенням платежу «оплата за крафт папір згідно рахунку-фактури №КИ00080102 від 20.11.2017 в т.ч. ПДВ 20% 73714,66 грн.»;

5. Акт звіряння взаєморозрахунків ФОП ОСОБА_1 з TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» за період з 01.06.2017 по 31.12.2017 (а.с. 203, т. 1) в якому зазначено:

Банківська виписка - за 21.11.2017 - кредит - 442 287,95 грн.;

Расходна накладна - КИ00074011 - 29.11.2017 - дебет - 68 392,80 грн.;

Сальдо на 31.12.2017 - 373 895,15 грн.

Таким чином, в результаті звіряння взаєморозрахунків встановлено остаточне сальдо на 31.12.2017на користь ОСОБА_1 у сумі 373 895,15 грн.

Відтак, враховуючи вищевикладене, за правилами першої події (платіжний документ № 117 від 21.11.2017 на загальну суму 442287,95 грн.) TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» виписано податкову накладну на загальну суму 442 287,95 грн., в т.ч. ПДВ - 73 714,66 грн. (а.с. 52-53, т. 1). Згідно видаткової накладної №КИ00074011 від 29.11.2017 (а.с. 48, т. 1) TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» поставило ФОП ОСОБА_1 папір етикетковий Label coat LC 80г/м2, 93 см в кількості 1,77 т. на загальну суму 68 392,80 грн., в т.ч. ПДВ - 11 398,80 грн. Решта товару за господарською операцією за Договором № 34 від 20.11.2017 з врахуванням Додаткової угоди № 1 від 30.12.2017 TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» поставлена ФОП ОСОБА_1 в січні-лютому 2018 року згідно видаткових накладних:

- №КИ0005336 від 31.01.2018 на загальну суму 98982,76 грн., в т.ч. ПДВ - 16497,13 грн. (а.с. 49, т. 1);

- №КИ0006586 від 06.02.2018 на загальну суму 104328,00 грн., в т.ч. ПДВ - 17388,00 грн. (а.с. 50, т. 1);

- №КИ0007404 від 08.02.2018 на загальну суму 170593,87 грн., в т.ч. ПДВ - 28432,31 грн. (а.с. 51, т. 1).

Також, слід зазначити, що судом досліджено інвентаризаційну відомість позивача з зазначенням залишків товару станом на 31.12.2017, в якій зазначено, що станом на 31.12.2017 на складі рахується "Папір етикетковий 80/93 в кількості 1770 кг, вартістю 32,20 грн./кг (без ПДВ).

Суд звертає увагу, що документи рахунки-фактури, видаткові накладні, податкова накладна № 60412 від 21.11.2017 виписка банка по рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в АТ ВТБ БАНК", акт звіряння взаєморозрахунків ФОП ОСОБА_1 з ТОВ «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» за період з 01.06.2017 по 31.12.2017, інвентаризаційна відомість станом на 31.12.2017) по взаємовідносинах TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» з ФОП ОСОБА_1 за Договором № 34 від 21.11.2017 з врахуванням Додаткової угоди № 1 від 30.12.2017, підписані відповідальними посадовими особами, скріплені печаткам TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» та ФОП ОСОБА_1 , містять відомості про господарські операції, відповідають вимогам чинного законодавства та підтверджують факт її здійснення.

Таким чином, за результатами дослідження рахунків, видаткових накладних, податкової накладної №60412 від 21.11.2017 з квитанцією № 1 за 30.11.2017, виписок банку по рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_2 в AТ «ВТБ БАНК», акту звіряння взаєморозрахунків, інвентаризаційної відомості та договірної документації по взаєморозрахункам ФОП ОСОБА_1 з ТОВ «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» за період з 01.06.2016 по 31.12.2017 висновки зазначені в Акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення позивачем ч. «г» п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 60873,77 грн., у тому числі за жовтень 2017 року на суму 60873,77 грн. є не обґрунтованими та документально не підтвердженими.

Щодо взаємовідносин позивача з ТОВ «СЕРВІСОПТОРГ».

В акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018, зазначено, що «на порушення п.п. «г» п. 198.5 cт. 198 ПК України, не нараховано податкові зобов`язання в сумі 20789,07 грн. виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього ПК України, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку».

«За період з 01.01.2017 по 31.12.2017 ФОП ОСОБА_1 мав взаємовідносини з TOB «Сервісопторг» в частині придбання товару для виробництва готової продукції.

Згідно наданих на перевірку ФОП ОСОБА_1 первинних документів, довідки про дебіторську, кредиторську заборгованість, кредиторська заборгованість з TOB «Сервісопторг» станом на 31.12.2016 відсутня.

Згідно єдиного реєстру податкових накладних, додатку 5 до податкових декларацій з ПДВ, ФОП ОСОБА_1 включено до складу податкового кредиту за підсумком 2017 р. податкову накладну, зареєстровану контрагентом TOB "Сервісопторг" на загальну суму 124734,42 грн., в. т.ч. ПДВ 20789,07 грн., придбання якого не використовувалось в господарській діяльності платника за відсутності в залишках товару станом на 31.12.2017».

В матеріалах справи наявний Договір поставки № 81249-13 від 11.03.2013 укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «СЕРВІСОПТОРГ» (Постачальник) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (Покупець) (а.с. 140, т. 1).

Згідно умов пп. 1.1 п. 1 Договору № 81249-13 від 11.03.2013, Постачальник зобов`язується поставляти, а Покупець - приймати та оплачувати: Паперова продукція в асортименті, пойменована у подальшому "Товар", за умовами, наведеними у Договорі та узгодженими сторонами.

Умовами пп. 2.1 п. 2 Договору № 81249-13 від 11.03.2013 передбачено, що Договір вважається укладеним відносно постачання певної партії Товару на умовах, викладених у Договорі, після погодження сторонами у встановленому у п. 2.2 Договору порядку кількості, номенклатури та вартості Товару, що підлягає постачанню в межах відповідної партії.

В пп. 2.2 п. 2 Договору № 81249-13 від 11.03.2013 визначено, що погодження умов постачання певної партії Товару здійснюється відповідно до ст. 181 ГК України та статей 641, 642 ЦК України наступним чином:

а) на підставі переговорів представників сторін та усної заявки Повчальника Продавець забезпечує поставку попередньо погодженої партії Товару Покупцю. Факт поставки Товару Покупцю вважається пропозицією (офертою) Продавця щодо погодження кількості, номенклатури, вартості та умов оплати Товару відповідно до товаротранспортної накладної та/або рахунку;

б) у разі фактичного прийняття Покупцем відповідної партії Товару на запропонованих Постачальником умовах щодо кількості, номенклатури, вартості та умов оплати Товару, вказані умови поставки вважаються узгодженими сторонами, а Договір - укладеним в частині постачання відповідної партії Товару на відповідних умовах;

в) у разі відмови Покупця від укладення Договору в частинні постачання відповідної партії Товару на запропонованих Постачальником умовах (асортимент, вартість, строк оплати) та в разі поставки до складу Покупця (п. 4.1. Договору), Покупець зобов`язаний прийняти поставлений Товар на безоплатне відповідальне зберігання або передати його перевізнику для повернення Постачальнику. Про неприйняття Товару Покупець зобов`язаний повідомити Постачальника не пізніше наступного робочого дня.

Умовами пп. 3.1-3.3 п. 3 Договору № 81249-13 від 11.03.2013 визначено, що ціна та вартість Товару поряд з іншими умовами узгоджується сторонами в порядку, визначеному у Договорі.

Оплата Товару виконується шляхом перерахування грошових коштів Покупцем на розрахунковий рахунок Постачальника 100% суми, зазначеної в рахунках та/або накладних до Договору. Оплата товару може бути здійснена повністю або частково векселем та/або поручителем.

Оплата товару, здійснена з порушенням п. 3.2. Договору, не вважається належною.

Підпунктами 4.1.-4.4. п. 4 Договору №81249-13 від 11.03.2013 передбачено, що Товар постачається шляхом самовивезення Товару транспортом Покупця (умова PCА правил «Інкотермс-2010»). За домовленістю Сторін можлива доставка Товару в пункт призначення вказаний Покупцем (умова СРТ правил «Інкотермс-2010»). У разі передплати граничний термін постачання складає сім днів з моменту оплати.

Моментом постачання вважається передача Товару на користь Покупця згідно з пунктом 4.1 Договору. Передача підтверджується підписом представника Покупця.

Право власності на Товар переходить в момент постачання Товару.

Приймання Товару Покупцем проводиться:

- за кількістю - згідно з товаросупроводжувальними документами;

- за якістю - згідно сертифікату якості виробника Товарів.

Договір поставки №81249-13 від 11.03.2013 підписаний від імені повіреного TOB «СЕРВІСОПТОРГ» - ОСОБА_3 та від імені фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та скріплений печатками підприємств.

Господарські операції ФОП ОСОБА_1 з TOB «СЕРВІСОПТОРГ» за Договором поставки № 81249-13 від 11.03.2013 оформлені:

1. Видатковою накладною № 81249-13/35209з від 20.12.2017, яка виписана на підставі Договору поставки № 81249-13 від 11.03.2013 на поставку паперу арт. 18558 в кількості 5,18 тонн, ціною 20 066,67 (без ПДВ) за 1 тонну, на загальну суму 124 734,42 грн., в т.ч. ПДВ - 20 789,07 грн. (а.с. 144, т. 1);

2. Товарно-транспортною накладною № 81249-13/35209з-ТН від 20.12.2017 на перевезення паперу арт. 18558 в кількості 5,18 тонн, ціною 20 066,67 (без ПДВ) за 1 тонну, на загальну суму 124 734,42 грн., в т.ч. ПДВ - 20 789,07 грн. (а.с. 143, т. 1);

3. Податковою накладною № 1462 від 20.12.2017 з квитанцією (а.с. 141-142, т. 1), в якій зазначено: номенклатура товару - папір арт. 18558; товар згідно з УКТ ЗЕД - 4804219000; кількість (об`єм, обсяг) - 5,18; ціна постачання одиниці товару - 20 066,67 грн.; обсяг постачання -103 945,35 грн.; загальна сума податку на додану вартість - 20 789,07 грн.; обсяг постачання за основною ставкою - 103 945,35 грн.

В Акті перевірки податковим органом не встановлено недоліків під час заповнення податкових накладних за спірний період.

За результатами зіставлення даних додатку №5 по ПДВ "Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" до податкових декларацій з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 за грудень 2017 року встановлено, що суми податку на додану вартість сплачені (нараховані) ТОВ «СЕРВІСОПТОРГ» покупцем ФОП ОСОБА_1 , включені до податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 20789,07 грн.

4. Випискою банка по рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в AT «ВТБ БАНК» (платіжний документ №139 від 20.12.2017) на загальну суму 124 734,42 грн. з призначенням платежу «оплата за папір мішочний згідно рахунку-фактури №81249-13/35209з від 20.12.2017» (а.с. 148, т. 1);

5. Актом звірки взаєморозрахунків від 31.12.2017 укладеним між TOB «СЕРВІСОПТОРГ» та ФОП ОСОБА_1 за договором № 81249-13 від 11.03.2013 (а.с. 149-150, т. 1).

Судом встановлено, що вищевказані документи підписані відповідальними особами, скріплені печатками TOB «СЕРВІСОПТОРГ» та ФОП ОСОБА_1 , містять відомості про господарську операцію, відповідають вимогам чинного законодавства та підтверджують факт її здійснення.

Слід зазначити, що при огляді інвентаризаційної відомості ФОП ОСОБА_1 з зазначенням залишків товару станом на 31.12.2017, встановлено, що у ній відсутній папір арт. 18558 в кількості 5,18 тонн, ціною 20 066,67 (без ПДВ) за 1 тонну, на загальну суму 124 734,42 грн., в т.ч. ПДВ -20 789,07 грн.

Також, позивачем надана Бухгалтерська довідка за березень 2018 року (а.с. 145, т. 1) в якій зазначено: «У грудні 2017 року було придбано крафт для виробництва паперових мішків від постачальника TOB «Сервісопторг» по видатковій накладній № 81249-13/35209з від 20.12.2017 в кількості 5180 (т) по ціні 20066,67 грн. без ПДВ на суму 103945,35 грн. без ПДВ, ПДВ 20789,07 грн. Разом сума з ПДВ 124734,42 грн. Згідно виписки банку №139 від 20.12.2017 крафт був оплачений 20.12.2017 на суму 124734,42 грн. Всі розрахунки підтверджені актом звірки взаєморозрахунків від 31.12.2017 між TOB «Сервісопторг» та ФОП ОСОБА_1 за договором-контрактом №81249-13 від 11.03.2013. При задачі річного звіту не було враховано на оприбуткування цей крафт. У березні 2018 року крафт в кількості 5180 (т) по ціні 20066,67 грн. без ПДВ на суму 103945,55 грн. без ПДВ до оприбутковується по видатковій накладній № 81249-13/35209з від 20.12.2017». Бухгалтерська довідка за березень 2018 року підписана від імені бухгалтера - ОСОБА_4 та від імені ФОП ОСОБА_1 - 30 березня 2018 року.

В листі Міністерства фінансів України №31-04200-30-10/22823 від 13.12.2004 визначено, що Методичними рекомендаціями по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 29 грудня 2000 року № 356, передбачено, що регістри бухгалтерського обліку за всіма господарськими операціями на підставі первинних документів ведуться у гривнях і копійках, а при виявленні помилки в облікових регістрах передбачено складання Бухгалтерської довідки, яка буде підставою (первинним документом) для виправного запису до відповідного регістру бухгалтерського обліку і Головної книги. Наслідки недотримання положень (стандартів) бухгалтерського обліку та Інструкції по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку (щодо закриття і розподілу витрат) виправляються у порядку, передбаченому для виправлення помилок.

Отже, враховуючи вищевикладене, за результатами дослідження видаткової накладної, товарно-транспортної накладної, податкової накладної № 1462 від 20.12.2017 з квитанцією, виписок банка по рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в AT «ВТБ БАНК», акту звіряння взаєморозрахунків, договірної документації, інвентаризаційної відомості та бухгалтерської довідки за березень 2018 року по взаєморозрахунках ФОП ОСОБА_1 з TOB «Сервісопторг» за період з 01.06.2016 по 31.12.2017, висновки зазначені в Акті перевірки щодо порушення позивачем ч. "г" п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 20789,07 грн., у тому числі за грудень 2017 року на суму 20789,07 грн. не знайшли свого підтвердження під час розгляду адміністративної справи.

Щодо взаємовідносин ФОП ОСОБА_1 з TOB «НАВО-2017».

В акті перевірки зазначено «що на порушення п. 187.1 cт. 187 ПК України не включено до податкового зобов`язання за жовтень 2017 р. загальну суму ПДВ 19606,74 грн., згідно наданих на перевірку видаткових товарних накладних на відвантаження товару TOB «НАВО-2017» №604 від 06.10.2017 на загальну суму 21331,44 грн. (в т.ч. ПДВ - 3555,24 грн.); №603 від 06.10.2017 на загальну суму 13299,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 2216,50 грн.); №602 від 06.10.2017 на загальну суму 30720,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 5120 грн.); №601 від 06.10.2017 на загальну суму 34650,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 5775 грн.); №635 від 20.10.2017 на загальну суму 7740,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 1290 грн.), №649 від 31.10.2017 на загальну суму 9900,00 грн. (в т.ч. ПДВ - 1650 грн.).

Перевіркою встановлено, що на порушення п. 187.1 ст. 187 ПК України, не включено до податкового зобов`язання за грудень 2017 р. загальну суму ПДВ 180,60 грн., згідно наданих на перевірку видаткових товарних накладних на відвантаження товару TOB «НАВО-2017», а саме: №706 від 08.12.2017 на загальну суму 1083,60 грн. (в т.ч. ПДВ - 180,6 грн.».

Суд зауважує, що при дослідженні матеріалів справи, висновки зазначені в Акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення позивачем ч. «г» п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 101 451 грн., у тому числі за жовтень 2017 р. на суму 19 607 грн., за грудень 2017 р. на суму 81 844 грн. знайшли своє підтвердження лише у сумі 181 грн., у тому числі за грудень 2017 р. на суму 181 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за результатами дослідження рахунків, видаткових накладних, податкових накладних, даних додатку №5 по ПДВ «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкових декларацій з податку на додану вартій товарно-транспортної накладної, виписок банка по рахунку № НОМЕР_2 відкритому ФОП ОСОБА_1 в AT «ВТБ БАНК», атів звіряння взаєморозрахунків, інвентаризаційних відомостей, договірної документації по взаєморозрахунках ФОП ОСОБА_1 з TOB «НАВО-2017» ТОВ «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» та ТОВ «СЕРВІСОПТОРГ» за період з 01.06.2016 по 31.12.2017, висновки зазначені в акті перевірки щодо порушення позивачем ч. "г" п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість в сумі 101451 грн., у тому числі за жовтень 2017 року на суму 19607 грн., за грудень 2017 року на суму 81844 грн. не знайшли свого підтвердження під час розгляду цієї справи у сумі 101270 грн., у тому числі за жовтень 2017 року на суму 19607 грн. та за грудень 2017 року на суму 81663 грн. та є необґрунтованими і безпідставними.

Відтак, податкове повідомлення-рішення від 21.06.2018 №0030841305, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ у сумі 126813,75 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Водночас, суд вважає за необхідне повністю скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.06.2018 №0030841305, оскільки саме до дискреційних повноважень податкового органу належить визначення суми грошових зобов`язань.

Щодо податкового повідомлення-рішення форми "ПН" №0026141305 від 04.08.2020, яким позивачу визначено суму штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в сумі 7580,00 грн., суд зазначає наступне.

В акті перевірки встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 101 451 грн.

Так, в акті №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 зазначено, що перевіркою з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України не зареєстровані податкові накладні в ЄРПН, складені на постачання товарів (робіт, послуг) ТОВ "НАВО-2017".

На порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України позивачем не зареєстровані податкові накладні в ЄРПН при здійсненні постачання товарів ТОВ "НАВО-2017" на загальну суму ПДВ 19788 грн. (дата виникнення податкових зобов`язань 06.10.2017 - сума ПДВ 16666,74 грн., граничний термін реєстрації 31.10.2017; 20.10.2017-30.10.2017 - сума ПДВ 2940,00 грн., граничний термін реєстрації 15.11.2017; 08.12.2017 - сума ПДВ 180,60 грн., граничний термін реєстрації 31.12.2017).

Також, перевіркою встановлено, що на порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України, ФОП ОСОБА_1 не зареєстровані податкові накладні в ЄРПН при не нарахуванні податкового зобов`язання в сумі 81663 грн. виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПК України, за товарами/послугами необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (дата виникнення податкових зобов`язань 31.12.2017 - сума ПДВ 81663 грн., граничний термін реєстрації 15.01.2018).

У свою чергу суд зазначає, що відповідно до п. 201.1 - 201.3 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дата виписування податкової накладної;

в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);

д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;

е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;

є) ціна постачання без урахування податку;

ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;

з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;

і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис "Без ПДВ" з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи цього Кодексу та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Згідно п. 201.8 - 201.10 ст. 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Не дає права на віднесення сум податку до податкового кредиту податкова накладна, складена платником, звільненим від сплати податку за рішенням суду, після набрання чинності таким рішенням суду.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань на відповідний звітний період.

Наказом Міністерства фінансів України "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної" №1307 від 31.12.2015 (далі - Порядок №1307) передбачено, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

Умовами пункту 8 Порядку №1307 визначено, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в п. 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "Х" та зазначається тип причини: 02 - Складена на постачання неплатнику податку.

В пункті 12 Порядку №1307 передбачено, що у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН «100000000000».

В акті перевірки зазначено, що перевіркою з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладна Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України не зареєстровані податкові накладні в ЄРПН, складені на постачання товарів (робіт, послуг) ТОВ "НАВО-2017".

На порушення п. 201.10 ст. 201 ПК України позивачем не зареєстровані податкові накладні в ЄРПН при здійсненні постачання товарів ТОВ "НАВО-2017" на загальну суму ПДВ 19788 грн. (дата виникнення податкових зобов`язань 06.10.2017 - сума ПДВ 16666,74 грн., граничний термін реєстрації 31.10.2017; 20.10.2017-30.10.2017 - сума ПДВ 2940,00 грн., граничний термін реєстрації 15.11.2017; 08.12.2017 - сума ПДВ 180,60 грн., граничний термін реєстрації 31.12.2017).

Водночас, судом досліджена виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариства з обмеженою відповідальністю "НАВО-2017", в якому зазначено, що вказане товариство взято на облік в Головному управлінні регіональної статистики та в Калинівській об`єднаній державній податковій інспекції головного управління ДФС України у Вінницькій області (як платника податків та платника єдиного внеску) - 21.09.2017 (а.с. 164, т. 1).

Крім того, судом досліджено податкові накладні з квитанціями: № 601 від 06.10.2017 (а.с.173-174, т. 1); № 602 від 06.10.2017 (а.с. 175-176, т. 1); № 603 від 06.10.2017 (а.с. 177-178, т. 1); № 604 від 06.10.2017 (а.с. 179-180, т. 1); №635 від 20.10.2017 (а.с. 171-172, т. 1); № 649 від 31.10.2017 (а.с. 169-170, т. 1), по взаємовідносинах ФОП ОСОБА_1 з ТОВ «НАВО-2017», та встановлено, що вищезазначені податкові накладні зареєстровані позивачем у належний спосіб в ЄРПН з поміткою 02 - «Складена на постачання неплатнику податку», а саме:

- податкова накладна №601 від 06.10.2017 на загальну суму 34650,00 грн., в т.ч. ПДВ - 5775,00 грн., доставлена до центрального рівня ДПС України 15.10.2017, реєстраційний номер документа - 9214501294;

- податкова накладна №602 від 06.10.2017 на загальну суму 30720,00 грн., в т.ч. ПДВ - 5120,00 грн., доставлена до центрального рівня ДПС України 15.10.2017, реєстраційний номер документа - 9214501234;

- податкова накладна № 603 від 06.10.2017 на загальну суму 13299,00 грн., в т.ч. ПДВ - 2216,50 грн., доставлена до центрального рівня ДПС України 15.10.2017, реєстраційний номер документа - 9214487318;

- податкова накладна № 604 від 06.10.2017 на загальну суму 21331,44 грн., в т.ч. ПДВ - 3555,24 грн., доставлена до центрального рівня ДПС України 15.10.2017, реєстраційний номер документа - 9214498334;

- податкова накладна № 635 від 20.10.2017 на загальну суму 7740,00 грн., в т.ч. ПДВ - 1290,00 грн., доставлена до центрального рівня ДПС України 27.10.2017, реєстраційний номер документа - 9224848926;

- податкова накладна № 649 від 31.10.2017 на загальну суму 9900,00 грн., в т.ч. ПДВ - 1650,00 грн., доставлена до центрального рівня ДПС України 10.11.2017, реєстраційний номер документа - 9236803603.

Таким чином, у зв`язку з тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НАВО-2017» зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.11.2017, вищезазначені податкові накладні на загальну суму 117640,44 грн., в т.ч. ПДВ - 19 606,74 грн. зареєстровані позивачем у належний спосіб у ЄРПН з поміткою 02 - "Складена на постачання неплатнику податку" та відповідають вимогам встановленим пунктом 201.1 статті 201 ПК України та Порядку № 1307.

Відтак, суд приходить до переконання, що висновки зазначені в акті перевірки щодо порушення позивачем п. 201.1 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 19607 грн. є необґрунтованими та документально не підтвердженими.

Поряд з цим, в акті перевірки зазначено, що позивачем не зареєстрована податкова накладна в ЄРПН при здійсненні постачання товарів ТОВ «НАВО-2017».

Так, судом досліджено видаткову накладну №706 від 08.12.2017 на постачання ФОП ОСОБА_1 мішків паперових 3-х шарових 109/50/12 ТОВ «НАВО-2017» у кількості 210 штук на загальну суму 1083,60 грн., в т.ч. ПДВ - 180,60 грн.

Як вже судом зазначалося, умовами п. 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, а саме для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.

Однак, в матеріалах справи відсутня податкова накладна та квитанція про реєстрацію до видаткової накладної №706 від 08.12.2017 на відвантаження товару TOB «НАВО-2017» на загальну суму 1083,60 грн., тому суд приходить до висновку, що податковий орган в акті №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 правильно дійшов висновку про порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 181 грн.

Судом також досліджено податкову накладну №60412 від 21.11.2017, яка виписана ТОВ "ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ" для ФОП ОСОБА_1 на загальну суму 442287,95 грн., в т.ч. ПДВ - 73714,66 грн., з квитанцією №1 від 30.11.2017 (а.с. 52-53 т. 1), та встановлено, що вказана податкова накладна доставлена до центрального рівня ДПС України 30.11.2017, реєстраційний номер документа - 9254259916, та відповідає вимогам встановленим пунктом 201.1 статті 201 ПК України та Порядку № 1307.

У свою чергу, в акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 податковим органом не було встановлено недоліків під час заповнення податкової накладної за спірний період.

За результатами зіставлення даних додатку №5 по ПДВ «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкових декларацій з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 за листопад 2017 року, встановлено, що суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ», покупцем ФОП ОСОБА_1 включені до податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 73714,66 грн.

Таким чином, згідно податкової накладної №60412 від 21.11.2017, квитанції №1 за 30.11.2017 та даних додатку №5 по ПДВ "Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" до податкових декларацій з податку на додану вартість за жовтень 2017 року по взаємовідносинах позивача з ТОВ «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ», висновки зазначені в акті №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення ФОП ОСОБА_1 п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 60874 грн., є безпідставними.

Крім того, в акті перевірки зазначено, що згідно єдиного реєстру податкових накладних, додатку 5 до податкових декларацій з ПДВ, ФОП ОСОБА_1 включено до складу податкового кредиту за підсумком 2017 р. податкову накладну, зареєстровану контрагентом TOB «СЕРВІСОПТОРГ» на загальну суму 124734,42 грн., в т.ч. ПДВ - 20789,07 грн., придбання якого не використовувалось в господарській діяльності платника та відсутній в залишках товару станом на 31.12.2017.

Судом встановлено, що податкова накладна № 1462 від 20.12.2017 на загальну суму 124734,42 грн., в т.ч. ПДВ - 20789,07 грн., виписана TOB «СЕРВІСОПТОРГ» для позивача, доставлена до центрального рівня ДПС України 20.12.2017, реєстраційний номер документа - 927498998 (а.с. 141-142, т. 1). Вказана податкова накладна відповідає вимогам встановленим пунктом 201.1 статті 201 ПК України та Порядку № 1307.

При цьому, в акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 податковим органом не було встановлено недоліків під час заповнення податкової накладної за спірний період.

За результатами зіставлення даних додатку №5 по ПДВ «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкових декларацій з податку на додану вартість ФОП ОСОБА_1 за листопад 2017 року, встановлено, що суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) TOB «СЕРВІСОПТОРГ», покупцем ФОП ОСОБА_1 включені до податкового кредиту з податку на додану вартість в сумі 20789,07 грн.

Відтак, за результатами дослідження податкової накладної №1462 від 20.12.2017 з квитанцією №1 та даних додатку №5 по ПДВ "Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" до податкових декларацій з податку на додану вартість за грудень 2017 року, по взаємовідносинах ФОП ОСОБА_1 з TOB «СЕРВІСОПТОРГ», висновки зазначені в акті №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 20789 грн. нічим не підтверджуються.

Таким чином за результатом дослідження податкових накладних з квитанціями та даних додатку №5 по ПДВ «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» до податкових декларацій з податку на додану вартість за жовтень - грудень 2017 року, по взаємовідносинах ФОП ОСОБА_1 з:

- TOB «НАВО-2017» (податкові накладні № 601 від 06.10.2017; № 602 від 06.10.2017; № 603 від 06.10.2017; № 604 від 06.10.2017; №635 від 20.10.2017; № 649 від 31.10.2017) на загальну суму 117640,44 грн., в т.ч. ПДВ - 19606,74 грн.;

- TOB «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» (податкова накладна № 60412 від 21.11.2017) на загальну суму 442287,95 грн., в т.ч. ПДВ - 73714,66 грн.;

- TOB «СЕРВІСОПТОРГ» (податкова накладна № 1462 від 20.12.2017) на загальну суму 124734,42 грн., в т.ч. ПДВ - 20789,07 грн., судом встановлено, що висновки зазначені в акті перевірки №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення позивачем п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 101270 грн. спростовуються матеріалами адміністративної справи.

Водночас, враховуючи, що в матеріалах справи відсутня податкова накладна та квитанція про реєстрацію до видаткової накладної №706 від 08.12.2017 на відвантаження товару TOB «НАВО-2017» на загальну суму 1083,60 грн., тому суд доходить висновку, що висновки зазначені в акті №2632/1305/ НОМЕР_1 від 07.06.2018 щодо порушення ФОП ОСОБА_1 п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 181 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що спірне податкове повідомлення-рішення №0026141305 від 04.08.2020, яким позивачу визначено штраф за відсутність складення податкових накладних є протиправним та підлягає скасуванню повністю.

Крім того, суд звертає увагу, що на виконання ухвали суду від 29.11.2018 судовим експертом-економістом ОСОБА_5 проведена судово-економічна експертиза документів, за результатами якої складено висновок експерта.

Відповідно до поставленого завдання, судова експертиза проводилася в рамках представлених позивачем документів (фінансової та податкової звітності), що вбачається у тому числі з переліку документів зазначених у висновку експерта №1/1/2019 від 22.12.2020 та, які за своїм обсягом суд вважає достатніми.

Згідно п. 1.4 Розділу І Інструкції з призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5 зі змінами та доповненнями під час проведення експертиз (експертних досліджень) з метою виконання певного експертного завдання експертами застосовуються відповідні методи дослідження, методики проведення судових експертиз, а також нормативно-правові акти та нормативні документи (міжнародні, національні та галузеві стандарти, технічні умови, правила, норми, положення, інструкції, рекомендації, переліки, настановчі документи Держспоживстандарту України), довідкова література, програмні продукти, тощо.

Окремо, суд звертає увагу, що визначення способу проведення експертизи (вибір певних методик, (методів дослідження) виключно належить до компетенції судового експерта (абз. 2 п. 1.4 Розділу І Інструкції з №53/5).

Суд зазначає, що висновок експерта №1/1/2019 від 22.12.2020 складався у відповідності до вимог чинного законодавства України та методики проведення судових експертиз від 03.03.2010 «Методи, способи та прийоми, які використовуються при проведенні судово-економічних експертиз».

Крім того, експерт попереджений про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку та за відмову від надання висновку за ст. 384, 385 КК України.

З урахуванням вищевикладеного, суд, при розгляді даної справи, враховує висновок судово-економічної експертизи у справі №0240/3528/18-а, складений судовим експертом Луценко Г.Є. та зазначає, що порушення, відображені в Акті документальної планової виїзної перевірки:

- п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб за 2017 рік у сумі 92674,84 грн. - документально не підтверджуються;

- ч. 2 ст. 9, п. 1 ч. 2 ст. 6, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", в результаті чого занижено єдиний внесок, нарахований з чистого оподатковуваного доходу, в сумі 73776,33 грн. за 2017 рік - документально не підтверджуються;

- ч. "г" п. 198.5 ст. 198, п. 187.1 ст. 187 ПК України, в результаті чого донараховано податок на додану вартість у сумі 101451 грн., у т.ч. за жовтень 2017 року на суму 19607 грн., за грудень 2017 року на суму 81844 грн. документально не підтверджуються у сумі 101270 грн., у т.ч. за жовтень 2017 року на суму 19607 грн. та за грудень 2017 року на суму 81663 грн.;

- п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті відсутності реєстрації протягом граничного строку податкових накладних на загальну суму ПДВ 101451 грн. документально не підтверджуються на суму 101270 грн.;

- пп. 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, в результаті чого донараховано суму військового збору за результатами 2017 року в сумі 7722,90 грн. - документально не підтверджуються.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати:

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 20.06.2018 №0030721305, яким визначено зобов`язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб у сумі 139012,26 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 21.06.2018 №0030881305, яким визначено зобов`язання зі сплати військового збору у сумі 11584,35 грн.;

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 21.06.2018 № Ф-0030821305 у сумі 73766,33 грн.;

- рішення №0030811305 від 21.06.2018 про застосування штрафних санкцій за донарахування фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у сумі 7377,63 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПН" від 21.06.2018 №0030841305, яким визначено зобов`язання з податку на додану вартість у сумі 126813,75 грн.;

- податкове повідомлення-рішення форми "ПН" від 04.08.2020 №0026141305, яким позивачу визначено штраф за порушення термінів реєстрації податкових накладних у сумі 7580,00 грн.

Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області судовий збір у розмірі 4092,81 грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ ВП 44069150)

Суддя Комар Павло Анатолійович