
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/116/21
Номер провадження2/711/1044/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого-судді Демчика Р.В.
при секретарі Бузун Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом Черкаського міського центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Черкаський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю, вказуючи, що 09.12.2019 року ОСОБА_2 звернувся до Черкаського міського центру зайнятості по питанню сприяння в працевлаштуванні. Наказом Черкаського міського центру зайнятості №НТ191213 від 13.12.2019 року відповідачеві на підставі поданої заяви, було надано статус безробітного та з 09.12.2019 року. Наказом Черкаського міського центру зайнятості №НТ 191216 від 16.12.2019 року ОСОБА_2 на підставі поданої заяви було призначено виплату допомоги по безробіттю. Наказом Черкаського міського центру зайнятості від 04.06.2020 року №НТ200604 реєстрацію як безробітної та виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_2 було припинено. За період перебування відповідача на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості з 09.12.2019 ррку по 04.06.2020 року було нараховано та виплачено 8699.29 грн.
До Черкаського міського центру зайнятості надійшла інформація про те, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості зареєструвався як фізична особа-підприємець з 03.03.2020 року.
Отриману інформацію Черкаський міський центр зайнятості перевірив в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, яка повністю підтвердилась.
Результати опрацювання отриманої інформації Черкаським міським центром зайнятості були оформленні Актом перевірки достовірності наданих безробітних розслідування страхових випадків №307 від 11.06.2020 року, яким було встановлено, шо дійсно відповідач ОСОБА_2 зареєстрований з 03.03.2020 року, як фізична особа підприємець, а сума допомоги по безробіттю отримана ним з 03.03.2020 року по 08.04.2020 року склала 2530.70 грн.
В зв`язку з викладеним, Черкаський міський центр зайнятості прийняв наказ №108 від 12.06.2020 «Про повернення коштів нарахованих та виплачених по безробіттю», відповідно до якого відповідача зобов`язано повернути кошти, виплачені йому як допомога по безробіттю в розмірі 2530.70 грн..
З метою досудового врегулювання спору вищезгаданий наказ був направлений відповідачеві та було запропоновано в добровільному порядку відшкодувати кошти. Позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача кошти в сумі 2530.70 грн. та судові витрати.
Ухвалою суду від 11 лютого 2021 року провадження у справі відкрито та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
В судове засідання представник позивача за довіреність Бодня І.В не з`явилася. До початку судового засідання подала заяву з проханням проводити розгляд справи без її участі, підтримала заявлені вимоги і просила їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився. До початку судового засідання подав заяву з проханням проводити розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав в частині стягнення коштів в сумі 2530.70 грн., заперечував проти стягнення судових витрат, посилаючись на те, що він є інвалідом третьої групи.
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їх правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Фонд діє в інтересах держави і розпоряджається коштами державного фонду на випадок безробіття створений як позабюджетний цільовий фонд, для фінансування заходів, передбачених програмою зайнятості населення..
Судом встановлено, що 09.12.2019 року ОСОБА_2 звернувся до Черкаського міського центру зайнятості по питанню сприянню у працевлаштуванні.
Наказом Черкаського міського центру зайнятості № НТ191213 від 13.12.2019 року ОСОБА_2 на підставі поданої ним заяви, було надано статус безробітного з 09.12.2019 року у відповідності до ст. 43 ЗУ «Про зайнятість населення».
Наказом від 16.12.2019 року №НТ 191216 ОСОБА_2 призначено виплату допомоги по безробіттю у відповідності до ч.1,3,4 ст.22, ч.1 ст.23 Закону каїни «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до ч.2 ст.34 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», фонд зобов`язаний виплачувати забезпечення та надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно абзацу 5 п. 1 п. 30 «Порядку реєстрації перереєстрації безробітних та введення обліку осіб, які шукають роботу», що затверджений 19.09.2018 року реєстрація безробітного припиняється з дня початку забезпечення себе роботою самостійно.
Наказом Черкаського міського центру зайнятості від 04.06.2020 року №НТ200604 реєстрацію як безробітного та виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_2 було припинено.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття» центральний орган виконавчої владі: реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, територіальні органи, з метою реалізації завдань, покладених на них відповіли цього Закону та Закону України «Про зайнятість населення», взаємодіють з органами доходів і зборів, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування, державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення іншими центральними органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за труд договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства, проведення інших заходів по виконанню цього Закону.
На виконання вище наведеної вимоги законодавства до Черкаського міського центру зайнятості надійшла інформація про те, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості зареєструвався як фізична-особа підприємець з 03.03.2020 року.
Згідно з Актом №307 від 11.06.2020 року встановлено, що ОСОБА_2 своєчасно не повідомив відкриття підприємницької діяльності з 03.03.2020 року. Висновки: кошти, нараховані з 03.03.2020 року по 08.04.2020 року в сумі 2530.70 грн. підлягають поверненню.
Таким чином, ОСОБА_2 не мав права на перебування в статусі безробітної, а відповідно і на отримання допомоги по безробіттю, тому допомога по безробіттю отримана відповідачем в сумі 2530.70 грн. є незаконно отриманою.
Відповідно до аб.5 ч.1 ст. 34 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витраченні на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Згідно п.п.2 п.1 Розділу V «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі припинення реєстрації безробітного з підстав передбачених «Порядком реєстрації перереєстрації безробітних та введення обліку осіб, які шукають роботу», що затверджений постановою КМУ № 198 від 20.03.2013 року.
Відповідно до ч.2 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ч. 3 ст. 36 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
На підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року №7-1 і зареєстрованого і Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за №232/16248 (далі - Порядок), у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Згідно п.7 вказаного Порядку Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Отже, неповідомлення особою обставини, яка не дає право їй для визнання її безробітною, свідчить про невиконання нею своїх обов`язків та є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 не повідомив Черкаський міський центр зайнятості про те, що здійснює підприємницьку діяльність в період перебування на обліку як безробітний, та не мав права на виплату йому допомоги по безробіттю, що є підставою для стягнення з нього незаконно отриманої суми виплаченого забезпечення в розмірі 2530 грн. 70 коп.
Крім того, в силу дії ст. 141 ЦПК України до стягнення з відповідача підлягає розмір судових витрат, сплачених позивачем при зверненні з заявою до суду.
Разом з тим, суддя вважає за необхідне роз`яснити відповідачу, що відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, в тому числі і особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю. До осіб 3 групи інвалідності, пільги щодо звільнення відсплати судового збору не застосовуються.
Тому, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягають судові втрати в розмірі 2102.00 грн.
Керуючись ст.6,12,13,18,263,265,268,274,279 ЦПК України, Закону України загальнообов`язкове державне страхування на випадок безробіття», суд -
ВИРІШИВ :
Позов Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Черкаського міського центру зайнятості (р/р 37176001001194, код 21367756 ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, адреса: м. Черкаси, вул. Гоголя, 330) кошти в сумі 2530.70 грн. та 2102.00 грн. судових витрат, а всього 4632 грн 70 коп..
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Черкаської протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Головуючий: Р. В. Демчик