
Справа №: 164/224/21
п/с: 2/164/324/2021
Категорія: 310010000
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2021 року Маневицький районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Невара О.В.,
при секретарі Шумік О.І.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Колківська селищна рада Маневицького району Волинської області, про визнання бездіяльності незаконною та зобов?язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинської області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Колківська селищна ради Маневицького району Волинської області, про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтував тим, що відповідно до розпорядження УМВС України у Волинській області № 6/158 від 20 листопада 2009 року, відношення Маневицького РВ УМВС України у Волинській області № 5284 від 20 листопада 2009 року та на підставі рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 104 від 23 листопада 2009 року позивачу було видано ордер № 9 на жиле приміщення, площею 69.8 кв. метри, що складається з трьох кімнат, в службовій квартирі АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 по даний час проживає з сім`єю у вказаній квартирі. Згідно Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду" він має право на приватизацію цієї квартири, яка згідно рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 93 від 15 вересня 2020 року була виключена з числа службових. Квартира АДРЕСА_1 , яку займає позивач з сім?єю, перебуває на оперативному обліку УМВС України у Волинській області. 11 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_1 . Листом № 16/61 від 27 листопада 2020 року позивача було повідомлено, що відповідно до постанови КМУ № 730 від 16 вересня 2015 року УМВС України у Волинській області перебуває у стадії припинення, а тому у ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області відсутні правові підставі для виготовлення свідоцтва про право власності на вищевказану квартиру. 4 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про приватизацію зазначеної квартири до Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області, оскільки будинок по АДРЕСА_1 перебуває на її балансі відповідно до рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 35/4 від 4 лютого 2010 року. Згідно повідомлення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 2457/02-13/2-20 від 10 грудня 2020 року квартира АДРЕСА_1 не є комунальною власністю селищної ради, а тому приватизувати вказане житло можливо лише за умови передачі його у комунальну власність селищної ради. 23 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із клопотанням про передачу у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області трьохкімнатної квартири АДРЕСА_1 для вирішення питання про приватизацію цієї квартири. Згідно повідомлення ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 16/1 від 5 січня 2021 року квартира АДРЕСА_1 на балансі УМВС України у Волинській області не перебуває, а тому законних підстав для передачі її у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області немає. Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна УМВС України у Волинській області відповідно до договору купівлі-продажу № 5425 від 25 грудня 2008 року являється власником дванадцяти квартир (частка власності 77/100) у дванадцятиквартирному житловому будинку по АДРЕСА_1 . В позасудовому порядку вирішити питання про приватизацію квартири у позивача не має можливості. Посилаючись на зазначені обставини, просив визнати незаконною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо вирішення питання приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 та зобов?язати ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області передати у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартиру АДРЕСА_1 . Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просив визнати незаконною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо вирішення питання приватизації квартири АДРЕСА_1 та зобов?язати ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області передати у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартиру АДРЕСА_1 .
Представник відповідача - ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області Забожчук О.В. в судове засідання не з?явилася, будучи завчасно у встановленому законом порядку повідомленою про час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомила, подала до суду відзив, в якому зазначила, що позовні вимоги ОСОБА_1 вважають необґрунтованими, а тому в їх задоволенні просила відмовити.
Представник третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області Палінкевич О.О. в судове засідання не з?явився, будучи завчасно у встановленому законом порядку повідомленим про час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомив, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, у вирішенні позовних вимог ОСОБА_1 покладається на розсуд суду.
Заслухавши думку позивача, який не заперечував щодо розгляду справи у відсутності представника відповідача та представника третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, враховуючи те, що в справі є достатньо доказів для вирішення її по суті, суд ухвалив - розглядати справу у відсутності представника відповідача - ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області та представника третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області.
Заслухавши пояснення позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов?язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Згідно з ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов?язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ст. 345 ЦК України фізична або юридична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності. У результаті придбання єдиного майнового комплексу державного (комунального) підприємства у процесі приватизації до покупця переходять всі його права та обов`язки. Приватизація здійснюється у порядку, встановленому законом.
Згідно з ст. 1 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду" приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України. Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Відповідно до ч. 1, 3, 9, 11, 12 ст. 8 вказаного Закону приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону. У разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад. Порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність визначається Кабінетом Міністрів України. Спори, що виникають при приватизації квартир (будинків) та житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду, вирішуються судом. Службові особи та громадяни при порушенні вимог цього Закону несуть дисциплінарну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність згідно з чинним законодавством.
В судовому засіданні встановлено, що згідно постанови КМУ № 730 від 16 вересня 2015 року УМВС України у Волинській області перебуває на стадії припинення. УМВС України у Волинській області відповідно до договору купівлі-продажу № 5425 від 25 грудня 2008 року являється власником дванадцяти квартир (частка власності 77/100) у дванадцятиквартирному житловому будинку по АДРЕСА_1 . Вказані квартири, загальною площею 787.4 кв. метри, були отримані відповідачем згідно акту прийому-передачі від 20 листопада 2009 року. У відповідності до протоколу № 1 від 20 листопада 2009 року житлово-побутової комісії Маневицького РВ УМВС України у Волинській області, склад якої було затверджено наказом Маневицького РВ УМВС України у Волинській області № 318 від 20 листопада 2009 року, було проведено розподіл службових квартир для забезпечення житлом співробітників відділу, в тому числі прийнято рішення про виділення службового житла позивачу ОСОБА_1 . Відповідно до розпорядження УМВС України у Волинській області № 6/158 від 20 листопада 2009 року, відношення Маневицького РВ УМВС України у Волинській області № 5284 від 20 листопада 2009 року та на підставі рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 104 від 23 листопада 2009 року позивачу було видано ордер № 9 на жиле приміщення, площею 69.8 кв. метри, що складається з трьох кімнат, в службовій квартирі АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 по даний час проживає з сім?єю у зазначеній квартирі. Згідно Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду" ОСОБА_1 має право на приватизацію вказаної квартири, яка згідно рішення виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 93 від 15 вересня 2020 року була виключена з числа службових. Квартира АДРЕСА_1 , яку займає позивач з сім?єю, перебуває на оперативному обліку УМВС України у Волинській області. 11 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області із заявою про приватизацію квартири АДРЕСА_1 . Листом № 16/61 від 27 листопада 2020 року позивача було повідомлено, що відповідно до постанови КМУ № 730 від 16 вересня 2015 року УМВС України у Волинській області перебуває у стадії припинення, а тому у ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області відсутні правові підставі для виготовлення свідоцтва про право власності на вищевказану квартиру. 4 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про приватизацію зазначеної квартири до Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області, оскільки будинок по АДРЕСА_1 перебуває на її балансі відповідно до рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 35/4 від 4 лютого 2010 року. Згідно повідомлення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 2457/02-13/2-20 від 10 грудня 2020 року квартира АДРЕСА_1 не є комунальною власністю селищної ради, а тому приватизувати вказане житло можливо лише за умови передачі його у комунальну власність селищної ради. 23 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із клопотанням про передачу у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області трьохкімнатної квартири АДРЕСА_1 для вирішення питання про приватизацію цієї квартири. Згідно повідомлення ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області № 16/1 від 5 січня 2021 року квартира АДРЕСА_1 на балансі УМВС України у Волинській області не перебуває, а тому законних підстав для передачі її у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області немає. В позасудовому порядку вирішити питання про приватизацію квартири у позивача не має можливості. Зазначені обставини підтвердив позивач в судовому засіданні, вказані обставини не оспорюються сторонами, а також це встановлено з досліджених судом письмових доказів, зокрема, довідки № 4 від 19 лютого 2020 року, свідоцтв про народження серії ДИЗ НОМЕР_1 від 19 серпня 1981 року та серії НОМЕР_2 від 19 грудня 1979 року, свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 23 травня 2004 року, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об?єктів нерухомого майна № 243964732 від 11 лютого 2021 року, розпорядження УМВС України у Волинській області № 6/158 від 20 листопада 2009 року, акту прийому-передачі квартири від 20 листопада 2009 року, витягу з Державного реєстру правочинів № 7984021 від 23 листопада 2009 року, рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 104 від 23 листопада 2009 року, ордеру № 9 від 23 листопада 2009 року, наказу Маневицького РВ УМВС України у Волинській області № 320 від 20 липня 2009 року, рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 35/4 від 4 лютого 2010 року, рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 35/5 від 4 лютого 2010 року, листа МВС України № 12335/05/25-2017 від 15 серпня 2017 року, рішення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 93 від 15 вересня 2020 року, заяви ОСОБА_1 від 11 листопада 2020 року, повідомлення УМВС України у Волинській області № 16/61 від 27 листопада 2020 року, заяви ОСОБА_1 від 4 грудня 2020 року, повідомлення Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 2457/02-13/2-20 від 10 грудня 2020 року, заяви ОСОБА_1 від 23 грудня 2020 року, повідомлення УМВС України у Волинській області № 16/1 від 5 січня 2021 року, технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_1 .
При вирішенні позовних вимог суд бере до уваги, що згідно ч. 9 ст. 8 Закону України „Про приватизацію державного житлового фонду" державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону. У разі банкрутства підприємств, зміни форми власності, злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад. Порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність визначається Кабінетом Міністрів України.
Листом МВС України № 12335/05/25-2017 від 15 серпня 2017 року було надано роз`яснення ліквідаційним комісіям ГУМВС, УМВС в областях, згідно яких квартири права державної власності, з яких знято статус службових, доцільно передавати до комунальної власності органів місцевого самоврядування відповідно до Закону України „Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності".
В судовому засіданні встановлено, що всі 12 квартир в житловому будинку по АДРЕСА_1 перебувають у власності УМВС України у Волинській області, яке згідно постанови КМУ № 730 від 16 вересня 2015 року перебуває на стадії припинення. Вказані квартири ГУНП у Волинській області не передавались. Квартира АДРЕСА_1 , в якій проживає позивач з сім?єю, рішенням виконавчого комітету Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області № 93 від 15 вересня 2020 року виключена з числа службових, перебуває на оперативному обліку УМВС України у Волинській області.
Згідно з ч. 1, 5-6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідачем у відповідності до ст. 81 ЦПК України в заперечення на заявлені позовні вимоги не доведено відсутність визначених законом підстав для реалізації прав позивача та передачі у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартири АДРЕСА_1 .
Проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що слід визнати незаконною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо вирішення питання приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 та зобов?язати ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області передати у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартиру АДРЕСА_1 .
Керуючись ст.ст. 2-5, 10-13, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 268, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 16, 345 ЦК України, ст. 47 Конституції України, Законом України „Про приватизацію державного житлового фонду", суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати незаконною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області щодо вирішення питання приватизації ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 .
Зобов?язати ліквідаційну комісію УМВС України у Волинській області передати у комунальну власність Колківської селищної ради Маневицького району Волинської області квартиру АДРЕСА_1 . Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя районного суду О.В. Невар