
Справа №766/4983/21
н/п 3/766/5383/21
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.04.2021 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ «ГАЛА-ЮГ», адреса: м. Херсон, с. Інженерне, вул. Садова, 1,
в с т а н о в и в:
30.03.2021 з Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до суду надійшов протокол №60 від 04.03.2021, за змістом якого ОСОБА_1 вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, яке полягає в тому, що остання порушила порядок ведення податкового обліку, а саме: п.п.134.1.1 п.134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі по тексту – ПК України), п. 6, П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, що призвело до заниження податку на прибуток на суму 3161 грн.; п. 198.1, п. 198.3, п. 198.5 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на суму 299831 грн. Порушення вчинено у період з 01.10.2016 р. по 30.09.2019 р.
Дії ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, а саме: порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
У судове засідання, призначене на 14.04.2021 р. ОСОБА_1 не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантовано кожній фізичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправних зволікань) судового захисту.
В поняття «розумний строк» розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 слідує, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Крім того, Європейський суд з прав людини в п. 41 рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження та добросовісно виконувати процесуальні обов`язки (див., рішення у справі «Олександр Шевченко проти України», заява № 8371/02, п. 27, рішення від 26.04.2007 та «Трух проти України», заява №50966/99 від 14.10.2003).
Протокол про адміністративне правопорушення було складено у присутності ОСОБА_1 , про що свідчить її підпис, отже останній було відомо про існування судового провадження відносно неї. Проте зловживаючи своїми правами ОСОБА_1 не вжила належних заходів, щоб дізнатись про стан судового провадження, заяв та клопотань, в тому числі про зміну місця проживання, до суду не подавала.
З огляду на викладене судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду адміністративної справи, а тому вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останньої.
Обставини вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення підтверджено наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення №60 серії АА №230165 від 04.03.2021, в якому викладено обставини вчиненого адміністративного правопорушення;
- актом №664/21-22-07-01/38152125 від 02.03.2021, складеним Головним управлінням ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «ГАЛА-ЮГ», відповідно до якого встановлено порушення:
1) порушення пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 р. за №27/4248 , в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 3 161 грн., у тому числі: за 2018 рік на суму 1995 грн., за 3 квартали 2019 року на суму 1166 грн.;
2) порушення п.198.1, п.198.3, п. 198.5 ст.198, п.201.1. ст.201 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 299 831 грн., у тому числі за: березень 2018 року на суму 156 053 грн., березень 2019 року на суму 143 778 грн.;
3) пп. «б» п. 176.2 ст.176 ПК України, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 13.01.2015 року № 4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 року за № 111/26556, у результаті чого недостовірно відображено відомості про фізичних осіб та не відображено основну суму поворотної фінансової допомоги, наданої фізичною особою, яка йому повертається у Податкових розрахунках за 4 квартал 2017 року, 1-4 квартали 2018 року, 1-3 квартали 2019 року;
4)пп. 163,1.1 п. 163.1 ст. 163, пп. «г» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст.164, п. 170.9 ст.170 ПК України, у результаті чого визначено суму податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб при виплаті платникам податків доходів за період, що перевірявся, всього у сумі 4320,00 грн., у тому числі по періодам: за квітень 2018 року у сумі 250,24 грн., за травень 2018 року у сумі 166,83 грн., за липень 2018 року у сумі 166,83 грн., за жовтень 2018 року у сумі 667,32 грн., за листопад 2018 року у сумі 930,73 грн., за грудень 2018 року у сумі 417,07 грн., за січень 2019 року у сумі 166,83 грн., за лютий 2019 року у сумі 667,32 грн., за березень 2019 року у сумі 171,22 грн., за квітень 2019 року у сумі 250,24 грн., за травень 2019 року у сумі 166,83 грн., за червень 2019 року у сумі 298,54 грн.;
5) пп. 163.1.1 п. 163.1 ст.163, пп. «г» пп. 164.2.17 п.164.2 ст.164, п. 170.9 ст.170, пп.1.2, пп.1.4 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України, у результаті чого визначено суму податкових зобов`язань з військового збору при виплаті платникам податків доходів за період, що перевірявся, всього у сумі 295,20 грн., у тому числі по періодах: за квітень 2018 року у сумі 17,10 грн., за травень 2018 року у сумі 11,40 грн., за липень 2018 року у сумі 11,40 грн., за жовтень 2018 року у сумі 45,60 грн., за листопад 2018 року у сумі 63,60 грн., за грудень 2018 року у сумі 28,50 грн., за січень 2019 року у сумі 11,40 грн., за лютий 2019 року у сумі 45,60 грн., за березень 2019 року у сумі 11,70 грн., за квітень 2019 року у сумі 17,10 грн., за травень 2019 року у сумі 11,40 грн., за червень 2019 року у сумі 20,40 грн.;
6) п.1, п.2 част.2 ст.6, абз.1 п.1 част.1 ст.7, абз.1, 2 част.5 ст.8, част.2 ст.9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями, у результаті чого:
- завищено суму єдиного внеску всього у сумі 376,09 грн., у тому числі по звітним періодам: за грудень 2017 року у сумі 134,73 грн., за червень 2018 року у сумі 123,63 грн., за квітень 2019 року у сумі 117,73 грн.;
- не нараховано єдиного внеску всього у сумі 15644,98 грн., у тому числі по звітним періодам: за листопад 2016 року у сумі 61,60 грн., за січень 2017 року у сумі 330,00 грн., за лютий 2017 року у сумі 330,00 грн., за березень 2017 року у сумі 341,00 грн., за квітень 2017 року у сумі 327,80 грн., за травень 2017 року у сумі 341,00 грн., за червень 2017 року у сумі 341,00 грн., за липень 2017 року у сумі 2564,99 грн., за серпень 2017 року у сумі 520,61 грн., за вересень 2017 року у сумі 344,61 грн., за жовтень 2017 року у сумі 334,40 грн., за листопад 2017 року у сумі 327,01 грн., за грудень 2017 року у сумі 373,57 грн., за січень 2018 року у сумі 409,50 грн., за лютий 2018 року у сумі 409,42 грн., за березень 2018 року у сумі 409,52 грн., за квітень 2018 року у сумі 409,42 грн., за травень 2018 року у сумі 409,42 грн., за червень 2018 року у сумі 409,42 грн., за липень 2018 року у сумі 409,42 грн., за серпень 2018 року у сумі 409,42 грн., за вересень 2018 року у сумі 409,53 грн., за жовтень 2018 року у сумі 409,42 грн., за листопад 2018 року у сумі 409,42 грн., за грудень 2018 року у сумі 409,53 грн., за січень 2019 року у сумі 456,06 грн., за лютий 2019 року у сумі 456,06 грн., за березень 2019 року у сумі 456,06 грн., за квітень 2019 року у сумі 456,06 грн., за травень 2019 року у сумі 545,25 грн., за червень 2019 року у сумі 454,74 грн., за липень 2019 року у сумі 457,60 грн., за серпень 2018 року у сумі 456,06 грн., за вересень 2019 року у сумі 456,06 грн.;
- своєчасно не нараховано єдиного внеску за січень 2018 року у сумі 726,56 грн.
Наведені докази доводять факти, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
При вирішенні питання щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності приходжу до таких висновків.
Порушення, інкриміновані ОСОБА_1 полягають в заниженні податку на додану вартість за період січень 2017 – вересень 2019 років.
Правопорушення, вчинене ОСОБА_1 не є триваючим, а тому можна зробити висновок, що останнє за часом порушення було допущено ОСОБА_1 у вересні 2019 р. і саме від цієї дати підлягають відрахуванню строки притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Статтею 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Так, протокол про адміністративне правопорушення №60 серії АА №230165 складено 04.03.2021, адміністративне правопорушення є завершеним у вересні 2019 р. Таким чином строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП минув у грудні 2019 р., що виключає можливість провадження шляхом розгляду справи.
Враховуючи, що з моменту вчинення зазначеного діяння сплив тримісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 38 КУпАП, провадження у справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 38, 247, 280, 283, 284 КУпАП -
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , закрити у зв`язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
СуддяЛ. В. Валігурська