
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/247/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивача) звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п.7-1 ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Ухвалою від 01.02.2021 р. позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків. Позивач вимоги ухвали виконав, надіслав до суду заяву про усунення недоліків
Ухвалою від 17.02.2021р. відкрите спрощене провадження у справі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має спеціальний стаж, наявність якого надає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «є»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у зав`язку з чим 02 грудня 2020 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до п. 7-1 XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідач відмовив, посилаючись на ту обставину, що період роботи позивача вихователем дитячого садка з 11.03.1994 року по 17.01.2005 року, з 05.09.2005 року по 16.08.2006 року у відкритому акціонерному товаристві «Херсоннафтопереробка» неможливо зарахувати до спеціального стажу роботи, що дає право на встановлення грошової допомоги, оскільки з 11.03.1994 року державне підприємство «Херсонський нафтопереробний завод» змінило форму власності з державної на акціонерну. Позивач не погоджується із такою відмовою, оскільки на день досягнення пенсійного віку, вона працювала у закладі комунальної форми власності на посаді директора ясла-садка та мала необхідний стаж роботи. Стверджує, що згідно з Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909, робота на посаді вихователя, завідувача, директора у тому числі старшої піонер вожатої групи у дошкільних навчальних закладах всіх типів дає право на пенсію за вислугу років. При цьому відповідно до пункту 2 «Примітки» вказаного Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від Форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти позову, мотивуючи тим, що за записами трудової книжки ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, що дає право на встановлення грошової допомоги можливо зарахувати періоди роботи у комунальних і державних закладах освіти: з 31.08.1978 по 26.08.1979, з 24.09.1979 по 05.10.1980, 3 28.05.1984 по 18.01.1988, з 19.01.1988 по 24.03.1989, з 30.05.1989 по 20.07.1990, з 16.08.1990 по 10.03.1994, з 06.02.2007 по 05.09.2007, з 06.09.2007 по 30.06.2020, що становить 24 роки 6 місяців 20 днів. Згідно довідки від 03.11.2009 року № 358 Відкритого акціонерного товариства "Спеціалізований переробний комплекс "КОРС", Херсонський нафтопереробний завод ім. С. Ордженікідзе з 11.03.1994 року перетворений у Відкрите акціонерне товариство "Херсоннафтопереробка", з 20.10.2009 року ВАТ "Херсоннафтопереробка" перейменоваваний на Відкрите акціонерне товариство СПК "КОРС". Позивач в зазначений період з моменту перетворення Херсонського нафтопереробного заводу ім. С. Ордженікідзе у Відкрите акціонерне товариство "Херсоннафтопереробка" (11.03.1994) по момент звільнення (16.08.2006) не обіймала посаду вихователя саме у закладі державної чи комунальної форми власності, отже період роботи вихователем дитячого садка з 11.03.1994 по 17.01.2005, з 05.09.2005 по 16.08.2006 у Відкритому акціонерному товаристві "Херсоннафтопереробка" не підлягає зарахуванню до спеціального стажу роботи, що не дає право на встановлення грошової допомоги. Таким чином, так як на час досягнення пенсійного віку (15.06.2020) відсутній необхідний спеціальний стаж роботи (30 років) в закладах та установах державної або комунальної форми власності, підстав для встановлення грошової допомоги немає. Також стверджує, що прийняття рішення про виплату такої допомоги є виключно дискреційними повноваженнями відповідача, відтак зобов`язання відповідача призначити та виплатити грошову допомогу є втручанням у його дискреційні повноваження.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Херсонському сервісному центрі Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 15.06.2020 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
02.12.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідач листом за вихідним № 4998-4801/В-02/8-2100/20 від 16 грудня 2020 року відмовив у призначенні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Відмова вмотивована наступним: «...Період Вашої роботи вихователем дитячого садка з 11.03.1994 року по 17.01.2005 року, з 05.09.2005 року по 16.08.2006 року у відкритому акціонерному товаристві «Херсоннафтопереробка» неможливо зарахувати до спеціального стажу роботи, що дає право на встановлення грошової допомоги, оскільки з 11.03.1994 року державне підприємство «Херсонський нафтопереробний завод» змінило форму власності з державної на акціонерну...».
Не погодившись із відмовою, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні правові норми.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї законодавчої норми постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191).
Цей Порядок визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та механізм її виплати.
Відповідно до п.п.2-7 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення.
Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Згідно п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців; з 1 квітня 2024 року або після цієї дати - не менше 30 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік № 909).
У розділі 1 Переліку №909 передбачена посада, зокрема, вихователь дошкільних навчальних закладів усіх типів. Отже, посада позивача у спірний період (з 11.03.1994р. по 17.01.2005р.) передбачена Переліком №909.
Згідно з примітками до цього Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 р., яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді старшої піонервожатої, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
При призначенні пенсії за вислугу років зазначеним у цьому переліку особам допускається підсумовування стажу за періоди їх роботи у закладах і установах освіти, охорони здоров`я та соціального захисту.
Таким чином, для отримання грошової допомоги у розмірі їх десяти місячних пенсій особа повинна відповідати одночасній сукупності наступних умов:
- на день досягнення пенсійного віку працювати в закладах та установах державної або комунальної форми власності;
- посади в цих закладах та установах мають бути передбачені переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України;
- робота на цих посадах відповідно до законодавства дає право на призначення пенсії за вислугу років;
- особа повинна мати передбачений законодавством страховий стаж на таких посадах;
- особа до цього не отримувала будь-яку пенсію.
Також суд враховує, що відповідно до ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як вбачається з наданої до суду копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , до неї внесено записи про роботу на наступних посадах:
з 31.08.1978р. по 26.08.1979р. - Старша піонер вожата школи № 35
з 24.09.1979р. по 05.10.1980р. - Медсестра ясла садку № 42 (з 30.11.1979 року перейменовано посаду на «вихователь ясельної групи»)
з 28.05.1984р. по 18.01.1988р. - Вихователь ясельної групи ясла садка № 8
з 18.01.1988р. по 24.03.1989р. - Вихователь ясла садка № 33
з 30.05.1989р. по 20.07.1990р. - Вихователь ясла садка № 33
з 16.08.1990р. по 16.08.2006р. - Вихователь-спеціаліст 2 категорії дитячого комбінату ВАТ «Нафтопереробка»
з 06.02.2007р. по 05.09.2007р. - Вихователь ясла-садка № 22 комбінованого типу для дітей з вадами зору
з 06.09.2007р. до 10.10.2007р. - Вихователь ясла садка № 57 Херсонської міської ради
з 10.10.2007р. по дату виходу на пенсію - Завідувач ясла-садка № 57 Херсонської міської ради (посада згодом була перейменована із «завідувач» на «директор»).
Суд відмічає, що відповідачем визнано вищезазначений перелік трудової діяльності позивача. При цьому, відповідач вказує на відсутність права позивача на отримання грошової допомоги з огляду на те, що у період з 11.03.1994р. по 17.01.2005р. та з 05.09.2005р. по 16.08.2006р. позивач працювала на посаді вихователя дитячого садка у відкритому акціонерному товаристві «Херсоннафтопереробка», оскільки державне підприємство «Херсонський нафтопереробний завод» змінило форму власності з державної на акціонерну з 11.03.1994р. та не відноситься до державної або комунальної форми власності, як передбачено п.7-1 Прикінцевих положень "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Стосовно доводів відповідача щодо вищевикладеного, суд зазначає, що п.7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" висунута умова щодо роботи в закладах державної або комунальної власності саме на день досягнення пенсійного віку, а не увесь період роботи повинен бути лише у закладах державної або комунальної власності. Оскільки на день досягнення пенсійного віку позивач працювала саме в закладі державної власності (ясла-садок № 57 Херсонської міської ради), має педагогічний стаж більше 30 років (з 31.08.1978р. по час виходу на пенсію), усі посади, які позивач обіймала протягом цих років передбачені Переліком №909, до цього позивач не отримувала будь-яку пенсію, то позивач має право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Отже, у відповідача були всі законні підстави для призначення і виплати позивачу грошової допомоги, що за установлених судом обставин було його обов`язком.
Натомість відповідач листом повідомив позивача про відмову у виплаті такої допомоги.
Враховуючи вищевикладене суд визнає протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не виплати позивачу вказаної грошової допомоги.
Наслідком визнання протиправної бездіяльності є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.
Частиною 1 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не виплати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фону України Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005) судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Г.М. Морська
кат. 112010200