Рішення № 96362124, 01.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2021
Номер справи
480/8588/20
Номер документу
96362124
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2021 року Справа № 480/8588/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

представника позивача - Матюхи Д.М.,

представника відповідача - адвоката Кисельова В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8588/20 за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Конард" про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

02 грудня 2020 року позивач, Державна екологічна інспекція у Сумській області, звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що основними видами діяльності відповідача є будівництво житлових і нежитлових будівель, виробництво бетонних розчинів, готових для використання. У період з 25.03.2019 по 29.03.2019 року посадовими особами позивача проведено планову перевірку по дотриманню вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Конард», актом перевірки від 25.03.-29.03.2019 року зафіксовано, що відповідач здійснює виробничу діяльність по виготовленню бетонної суміші на виробничому майданчику, що розташований за адресою : м. Суми, вул. Машинобудівників, 4, проте інвентаризація джерел викидів та документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих в атмосферне повітря відсутня, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

На усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства відповідачу був наданий Припис № 107/03-16 від 01.04.2019 року, яким зобов`язано відповідача отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у строк до 01.07.2019 року.

Актом позапланової перевірки від 10.07.-12.07.2019 року встановлено, що відповідачем не виконанні вимоги припису № 107/03-16 від 01.04.2019 року, зокрема, не був отриманий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. За невиконання вимог припису відповідальну посадову особу відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У період з 03.11.2020 по 06.11.2020 року на підставі звернення громадянина та погодження Державної екологічної інспекції України на здійснення позапланової перевірки проведено позапланову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства з охорони повітря. В ході перевірки зафіксовано, що відповідачем інвентаризація джерел викидів не проведена, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих в атмосферне повітря відсутні, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для виробничого майданчика за адресою : м. Суми, вул. Машинобудівників, 4 - відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Стаття 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачає, що господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.3 ст. 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишньому природному середовищу, може бути припинена за рішенням суду.

Також, відповідно до ч.7ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Оскільки, протягом тривалого часу відповідач здійснює свою діяльність, порушуючи природоохоронне законодавство, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Конард» у вигляді повного зупинення робіт по виготовленню бетонних сумішей на виробничому майданчику, що розташований за адресою : м. Суми, вул. Машинобудівників, 4, до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення вимог заперечив, представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що одним із основних видів діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Конард» (і основним джерелом доходів) є «23.63 Виробництво бетонних розчинів, готових для використання». Відповідач є виробником бетонних сумішей, які у відповідності до вимог ДСТУ та інших нормативних актів виготовляє на бетонно-розчинній дільниці із готових будівельних матеріалів, придбаних у офіційних виробників та продавців.

Бетонно-розчинне виробництво відповідача розташоване по вул. Машинобудівників, 4, і знаходиться у промисловій зоні м. Суми, в якій розташовані лише складські та промислові об`єкти різного призначення, при цьому у радіусі кількох кілометрів будь-які житлові чи громадські об`єкти відсутні.

Відповідач не видобуває щебінь та пісок, не виробляє цемент, не є їх перевізником, а є лише покупцем щебеню, піску та цементу, які виробники та їх торгові посередники навантажують у залізничні вагони та платформи і відвантажують покупцям, тому, на думку відповідача, саме ці підприємства повинні мати дозволи на викиди та здійснювати їх інвентаризацію, а не покупці їх продукції.

Інвентаризацію викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря на виробничому майданчику, розташованому за адресою: м. Суми, вул. Машинобудівників, 4, відповідач не здійснював, оскільки обґрунтовано вважав, що у своїй виробничій діяльності ніяких шкідливих викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря не здійснює.

Позивачем не доведено факту здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин у атмосферне повітря, не визначено видів викидів та їх кількості, не визначено наявності, видів та кількості стаціонарних джерел викидів, а також не встановлено і не доведено, що господарська діяльність відповідача є шкідливою та пов`язана із впливом на фізичні та біологічні фактори атмосферного повітря.

Відповідач вважає, що звернення позивача до суду із позовом є передчасним, оскільки відповідач усунув майже всі виявлені під час перевірок порушення та звернувся до компетентного в питаннях захисту екології підприємства для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Також відповідач вважає, що звернення позивача із позовом про повне зупинення робіт з виготовлення бетонних сумішей на виробничому майданчику по вул. Машинобудівників, 4, не відповідає принципам неупередженості, розсудливості та пропорційності з дотриманням необхідного балансу між вкрай несприятливими наслідками для інтересів відповідача, його працівників, а також держави.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у період з 25.03.2019 по 29.03.2019 року посадовими особами позивача проведено планову перевірку по дотриманню вимог природоохоронного законодавства Товариством з обмеженою відповідальністю «Конард», актом перевірки від 25.03.-29.03.2019 року зафіксовано, що відповідач здійснює виробничу діяльність по виготовленню бетонної суміші на виробничому майданчику, що розташований за адресою : м. Суми, вул. Машинобудівників, 4, проте інвентаризація джерел викидів та документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих в атмосферне повітря відсутня, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ( а.с. 7-14).

На усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства відповідачу був наданий Припис № 107/03-16 від 01.04.2019 року, яким зобов`язано відповідача отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у строк до 01.07.2019 року ( а.с.18).

Актом позапланової перевірки від 10.07.-12.07.2019 року встановлено, що відповідачем не виконанні вимоги припису № 107/03-16 від 01.04.2019 року, зокрема, не був отриманий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ( а.с. 19-20). За невиконання вимог припису відповідальну посадову особу відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 1885 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( а.с.22).

У період з 03.11.2020 по 06.11.2020 року на підставі звернення громадянина та погодження Державної екологічної інспекції України на здійснення позапланової перевірки проведено позапланову перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства з охорони повітря. В ході перевірки зафіксовано, що відповідачем інвентаризація джерел викидів не проведена, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих в атмосферне повітря відсутні, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для виробничого майданчика за адресою : м. Суми, вул. Машинобудівників, 4 - відсутній, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ( а.с. 30-33).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

За змістом статті 1 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 №2707-XII (далі - Закон №2707-XII), забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини п`ятої статті 11 Закону №2707-XII, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Положеннями статті 11 Закону №2707-XII визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Стаття 12 Закону №2707-XII передбачає, що господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" №877-V від 05.04.2007 (далі - Закон України №877-V), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із частиною сьомою статті 7 Закону України №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Згідно із частиною першою статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 №1264-XII (далі - Закон №1264-XII) до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства в тому числі із питань поводження з відходами.

За статтею 28 Закону №2707-XII державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 (далі - Положення №275) передбачено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 7 Положення № 275 передбачається, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 № 126 передбачено, що Державна екологічна інспекція у Сумській області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується. Повноваження Інспекції поширюються на територію Сумської області.

Пунктом 2 Розділу 2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020 р. № 126 передбачається, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства в тому числі і про охорону атмосферного повітря.

Згідно із Порядком проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 302 від 13.03.2002 на виконання положень ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб`єкт господарювання) експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами необхідно суб`єктам господарювання, що здійснюють викиди забруднюючих речовин, які справляють негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища.

Законодавець встановив обов`язок отримувати даний дозвіл тим підприємствам, які експлуатують об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.

Як вже встановлено вище 01.04.2019 позивачу виданий припис, зокрема, про необхідність отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел підприємства. Вказаний припис не оскаржено та не скасовано у порядку, визначеному чинним законодавством, а відтак він підлягав виконанню. Проте, станом на 10.07.2019 припис не виконаний, у зв`язку з чим посадову особу підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення, застосовано стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. Постанова не оскаржувалась, штраф сплачений 12.07.2019. При цьому, позивачем необхідність отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не заперечувалась, навпаки своїм листом від 10.07.2019 він повідомляв контролюючий орган про укладення договору на розробку науково-технічної продукції з ТОВ НВП «Еко-Страндарт» ( а.с.21).

В ході позапланової перевірки, проведеної з 03 по 06 листопада 2020 року встановлено, що відповідачем інвентаризація джерел викидів не проведена, документи в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих в атмосферне повітря відсутні, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відсутній ( а.с.30-31).

Отже, матеріалами справи підтверджено, що вимоги припису відповідачем виконано не були, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел не отримано, відтак позовні вимоги в частині застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи джерела утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Посилання відповідача на те, що позивачем в ході перевірок не встановлено факту здійснення викидів забруднюючих речовини в атмосферне повітря не можуть бути прийняті до уваги, оскільки припис відповідачем не оскаржувався, у тому числі з підстав невстановлення факту здійснення викидів забруднюючих речовини в атмосферне повітря і на його виконання ТОВ «Конард» уклало договори договору на розробку науково-технічної продукції з ТОВ НВП «Еко-Страндарт» ( а.с.68), про надання послуг у сфері екології , природокористування і охорони довкілля з ТОВ «НВП «Буднафтогаз» ( а.с.71-72,73, 106), що свідчить про визнання відповідачем висновків контролюючого органу про необхідність отримання дозволу на викиди.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Сумській області ( код ЄДРПОУ 37970834, вул.Першотравнева, 29, м.Суми, 40030) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Конард" ( код ЄДРПОУ 32024499, пр-т Курський,105, м.Суми, 40022) про застосування заходів реагування – задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду ( контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Конард" у вигляді повного зупинення робіт по виготовленню бетонних сумішей на виробничому майданчинку, що розташований за адресою: м.Суми, вул.Машинобудівників,4, до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 12 квітня 2021 року.

Суддя Л.М. Опімах