
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2021 року Справа № 480/170/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представника відповідача - Даценко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/170/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову начальника Головного управління - головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора Полтавської області Г. Пікуля № 26 від 08.10.2020року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 09.09.2020року на молокоприймальному пункті ТОВ «ОМПК Славія» (розташований за адресою: 38000, Полтавська обл., Шишацький р-н, смт. Шишаки, вул. Солодовника, 46) було проведено позаплановий захід державного контролю стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин, за результатами якого складено акт № 27 від 09.09.2020року.
За результатами проведеної перевірки, виконуючим повноваження головного державного інспектора та головного державного ветеринарного інспектора ГУ Держпродспоживслужби Павловим С. було прийняте рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів № 62 від 09.09.2020 року яким зупинено виробництво та обіг харчових продуктів на молокоприймальному пункті ТОВ «ОМПК Славія» за адресою: смт. Шишаки, вул. Солодовника , 46 в термін до 10 робочих днів з дня вручення постанови .
08.10.2020 року начальником ГУ - головним державним інспектором та головним державним ветеринарним інспектором Полтавської області Г. Пікулем винесено Постанову № 26 від 08.10.2020року, за якою ТОВ «ОМПК «Славія» притягнуто до відповідальності за порушення п. 18 ч.І ст. 65 ЗУ «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» (далі - Закону) та накладено штраф в розмірі пятидесяти мінімальних заробітних плат в сумі - 250 000 грн.
Позивач вважає оскаржувану постанову неправомірною, винесеною з порушенням порядку проведення перевірки, оскільки вказаний захід проведено з участю завідуючої молокоприймального пункту Запорожець Н.С. та приймальника Гусарин Л.А , тобто осіб, які не мають делегованих представницьких повноважень на участь від імені товариства в заходах державного контролю та не уповноважені на представництво інтересів товариства його статутними документами. Акт № 27 від 09.09.2020 року не складався на місці проведення заходу контролю та не вручався уповноваженому представнику товариства. Також рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів № 62 від 09.09.2020 року було вручено завідуючій молокоприймального пункту Запорожець Н.С., яка не уповноважена на представництво інтересів товариства його статутними документами. Протокол про порушення законодавства про харчові продукти та корми від 22.09.2020року складався не на місці виявлення порушення та без участі представника оператора ринку, а отже особа відносно якої складений даний протокол була позбавлена можливості викласти у протоколі свої пояснення та засвідчити їх особистим підписом .
Крім того, позивач вважає, що перевіряючими було проігноровано, той факт , що згідно наказу № 5-В від 10.09.2020 року «Про тимчасове припинення діяльності Шишацького МПП» з 10.09.2020 року діяльність молокоприймального пункту була припинена, а сам по собі факт перебування працівників приймального пункту на його території не свідчив про ведення роботи з приймання та заготівлі молока.
Також позивач зазначає, що контролюючим органом прийнято оскаржуване рішення без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, оскільки господарство було усунуте від участі в прийнятті оскаржуваного рішення та участі в його прийнятті не приймало.
Виходячи з вищевикладеного, позивач вважає, що оскаржувана постанова, є неправомірною, оскільки винесена на підставі доказів, отриманих з порушенням порядку проведення заходів державного контролю, та з порушенням визначених законом прав суб`єкта господарювання - оператора ринку.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання- ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія» (38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки. вул.Солодовникова, 46), за наслідками якого 09 вересня 2020 р. прийнято рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів.
14.09.2020 відповідно до наказу відповідача від 14.09.2020 р. № 2635-ОД та посвідчення (направлення) на проведення перевірки від 14.09.2020 р. № 2465 відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) перевірку виконання вимог рішення від 09.09.2020 р. № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія».
Перевіркою встановлено, що вимоги рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів від 09.09.2020 р. № 62 не виконано - на момент перевірки потужність працює, здійснюється заготівля молока коров`ячого (на зберіганні 4088 кг молока). Попередньо виявлені невідповідності оператором ринку шляхом корекцій та коригувальних дій не усунуто.
Викладені вище обставини відображені в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин від 14.09.2020 р. № 68, примірник якого позивач отримав 14.09.2020 р., що підтверджується підписом уповноваженої особи позивача в акті.
Відповідачем складено протокол про порушення законодавства про харчові продукти та корми від 22.09.2020 р.
Відповідач листом вих.01-27/02.1/6674 від 22.09.2020 року повідомив позивача про розгляд справи про законодавства про харчові продукти та корми, яку призначено на 08.10.2020 р., яке отримано позивачем 25.09.2020.
Згідно постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про харчові продукти та корми від 08.10.2020 р. № 26 на позивача накладено штраф у розмірі п`ятидесяти мінімальних заробітних плат у сумі 250000 грн.
Таким чином, відповідач вважає, що оскаржувана постанова від 08.10.2020 р. № 26 прийнята правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач своїм правом щодо надання відповіді на відзив не скористався.
Ухвалою суду було закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.
В судове засідання представник позивача не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 04.09.2020 р. до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло повідомлення Миргородського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо виявлення невідповідності (а.с. 76).
Наказом ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 07.09.2020 № 2579-ОД призначено проведення позапланового заходу ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія» (а.с. 77).
09.09.2020 р. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання- ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія», за результатами якого складено акт № 27 (а. с. 81-92).
В наведеному акті ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області зафіксовано порушення позивачем вимог: ч.8 ст.20; ч.1 ст.21; ст.22; ч. 1, ч. 19 ст.23; ч.1, ч.2 ст.37; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.41; п.1, п.2. п.3, п.4. п.5. п.6 ч.1 ст.42; п.1, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.44; п.1, п.2, п.3 ч.1, ч.2 ст.45; п.1 ч.1 ст.47; п.1, п.2 ч.1 ст.48; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.9 ч.1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; ч.4 ст.40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».
09.09.2020 відповідач прийняв рішення № 64 та здійснив відбір продукції: молока коров`ячого незбираного з охолоджувальної ємкості, розміщеної на молокоприймальному пункті позивача, заготовленого від населення, та молока коров`ячого незбираного з автомобільної молокоцистерни позивача, заготовленого від населення (а.с. 79).
Також 09.09.2020 за налідками проведеного позапланового заходу державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання - ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія» відповідачем прийнято рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів та 14.09.2020 винесено припис № 28 про усунення порушень (а.с. 93-98). Один примірник рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів було отримано 09.09.2020 уповноваженою особою - завідуючей молокоприймальним пунктом ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія» Запорожець Н.С.
14.09.2020 відповідачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) перевірку виконання вимог рішення від 09.09.2020 р. № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія, за результатами якого складено акт № 68 (а.с. 101-112).
Перевіркою встановлено, що потужність оператора ринку - молокоприймальний пункт ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія», розташована за адресою: 38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул.Солодовникова, 46, працює без експлуатаційного дозволу. Вимоги рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів від 09.09.2020 р. № 62 не виконано - на момент перевірки потужність працює, здійснюється заготівля молока коров`ячого (на зберіганні 4088 кг молока). Попередньо виявлені невідповідності оператором ринку шляхом корекцій та коригувальних дій не усунуто.
22.09.2020 р. ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області складено протокол про порушення ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія» Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми (а.с. 116-117).
ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області листом вих.01-27/02.1/6674 від 22.09.2020 року повідомив ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія Славія» про розгляд справи про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми, яку призначено на 08.10.2020 р. (а.с. 118).
08.10.2020 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято постанову № 26 про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми, відповідно до якої на позивача накладено штраф у розмірі п`ятидесяти мінімальних заробітних плат у сумі 250 000,00 грн. (а.с. 122-123).
Не погодившись з прийнятою постановою, позивач оскаржив її в адміністративному порядку до Держпродспоживслужби України (а.с. 127-129).
За результатами розгляду скарги Держпродспоживслужба України постанову № 26 від 08.10.2020року залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с. 131).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», держава здійснює регулювання безпечності та окремих показників якості харчових продуктів шляхом, зокрема здійснення державного контролю.
Пункт 18 частини 1 статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» передбачено, що державний контроль - діяльність (нагляд, інспектування, схвалення, аудит, моніторинг, огляд, відбір зразків та їх дослідження (випробування) та інші подібні за своїм змістом дії), що провадиться з метою проведення перевірки відповідності законодавству про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 №667 (далі - Положення № 667, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), основними завданнями Держпродспоживслужби є, зокрема 1) реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, санітарного та епідемічного благополуччя населення; здійснення відповідно до закону державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, дотриманням законодавства про захист прав споживачів; 2) здійснення відповідно до закону державного ветеринарно-санітарного контролю, державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), здоров`ям та благополуччям тварин, безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, неїстівних продуктів тваринного походження, репродуктивним матеріалом, племінною справою у тваринництві, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанціями, кормовими добавками, преміксами, кормами та іншими об`єктами санітарних заходів, застосуванням санітарних та ветеринарно-санітарних заходів, профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони в межах компетенції території України від проникнення хвороб людей, тварин та рослин з території інших держав або карантинних зон, вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва, дотриманням законодавства про захист прав споживачів, за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, законодавства щодо зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин, показників вмісту шкідливих для здоров`я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України, дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері туризму та курортів, за якістю зерна та продуктів його переробки, за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування, за діяльністю суб`єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини).
Згідно з пунктом 7 Положення №667, Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Пунктом 55 статті 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» передбачено, що оператор ринку харчових продуктів (далі - оператор ринку) суб`єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об`єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог цього Закону та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об`єктів санітарних заходів; потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об`єктів санітарних заходів.
Згідно з частиною 3 статті 31 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, покладаються функції з державного санітарно-епідеміологічного нагляду на відповідних територіях, транспорті.
Статтею 42 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» визначено заходи щодо припинення порушень санітарного законодавства, а саме: обмеження, тимчасова заборона чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, об`єктів будь-якого призначення, технологічних ліній, машин і механізмів, виконання окремих технологічних операцій, користування плаваючими засобами, рухомим складом і літаками у разі невідповідності їх вимогам санітарних норм.
Так, судом встановлено, що 04 вересня 2020 р. відповідачем отримано повідомлення Миргородського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області щодо виявлення невідповідності.
Частиною 3 статті 18 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» визначено, що заходи державного контролю здійснюються без попередження (повідомлення) оператора ринку, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження є необхідною умовою забезпечення ефективності державного контролю.
Заходи державного контролю можуть здійснюватися позапланово у разі виявлення невідповідності або появи обґрунтованої підозри щодо невідповідності, а також в інших встановлених законом випадках, що передбачено у ч.4 ст.18 Закону.
Згідно ч.7 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів та у сфері ветеринарної медицини, його територіальні органи зобов`язані забезпечити дотримання з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», виключно вимог частин першої, четвертої, шостої сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої чотирнадцятої статті 4, частин першої (крім вимоги щодо отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення позапланового заходу) та третьої статті 6. частин першої четвертої, шостої, восьмої десятої статті 7, частин першої та другої статті 12, статей 13 - 18, 20, 21 цього Закону.
Згідно п.1- п.3, п.5, п.6, п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» під час здійснення державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: безперешкодного доступу без попередження до потужностей під час їх роботи; здійснювати інспектування потужностей, випробувальних лабораторій, що розміщуються на потужностях і пов`язані з виробництвом та/або обігом харчових продуктів та/або кормів; здійснювати відбір зразків з метою перевірки відповідності законодавству про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин; перевіряти документи щодо дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин і отримувати їх копії; здійснювати інтерпретацію результатів лабораторних досліджень (випробувань) зразків; збирати докази, що підтверджують порушення операторами ринку цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин, у тому числі здійснювати відбір зразків.
Згідно ч.8 ст.20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, що не пройшли державної реєстрації або не отримали експлуатаційного дозволу відповідно до цього Закону, та/або використовувати такі харчові продукти у виробництві інших харчових продуктів.
Оператори ринку розробляють, запроваджують та використовують постійно діючі процедури, які базуються на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках, що визначено у ч.1 ст.21 Закону.
За ст. 22 Закону оператори ринку повинні бути здатні встановити інших операторів ринку, які постачають їм харчові продукти та інші об`єкти санітарних заходів за принципом «крок назад».
Оператори ринку повинні бути здатні встановити інших операторів ринку, яким вони постачають харчові продукти та інші об`єкти санітарних заходів за принципом «крок вперед».
Вимоги до операторів ринку стосовно забезпечення простежуваності не передбачають встановлення ними зв`язку (так званої внутрішньої простежуваності) між об`єктами санітарних заходів, які використовуються під час виробництва, та об`єктами санітарних заходів, отриманих в результаті такого виробництва.
З метою виконання вимог частин першої та другої цієї статті оператори ринку повинні застосовувати системи та процедури, що забезпечують доступність такої інформації компетентному органу за його запитами. Інформація повинна зберігатися протягом шести місяців після закінчення кінцевої дати продажу харчового продукту, нанесеної на маркуванні.
Відповідно до п.1, п.4 ч.1, п.1, п.2, п. 3 п.4 ч.2 ст.37 Закону забороняється обіг харчових продуктів на потужностях, що не відповідають вимогам санітарних заходів; обіг харчових продуктів, вироблених па потужностях, щодо яких не отримано експлуатаційного дозволу, передбаченого цим Законом, або дія якого тимчасово припинена. Забороняється також обіг об`єктів санітарних заходів, якщо ці об`єкти: небезпечні; непридатні до споживання; неправильно марковані, незареєстровані відповідно до вимог цього Закону.
У разі отримання інформації про невідповідності потужностей вимогам Закону, виявлені під час здійснення державного контролю, оператор ринку вживає всіх необхідних заходів для усунення таких невідповідностей, що передбачено у ч.4 ст.40 Закону.
Судом встановлено, що за результатами проведеного 09 вересня 2020 р. відповідачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання - Товариства з обмеженою відповідальністю «Охтирська молочна промислова компанія «Славія» встановлено порушення вимог: ч.8 ст.20; ч.1 ст.21; ст.22; ч. 1, ч. 19 ст.23; ч.1, ч.2 ст.37; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.41; п.1, п.2. п.3, п.4. п.5. п.6 ч.1 ст.42; п.1, п.3, п.4, п.5 ч.1 ст.44; п.1, п.2, п.3 ч.1, ч.2 ст.45; п.1 ч.1 ст.47; п.1, п.2 ч.1 ст.48; п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.9 ч. 1 ст.49 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; ч.4 ст.40 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин».
При цьому суд звертає увагу, що правомірність проведеного 09 вересня 2020 р. відповідачем позапланового заходу державного нагляду (контролю) суб`єкта господарювання- Товариства з обмеженою відповідальністю «Охтирська молочна промислова компанія «Славія» за адресою: 38000. Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки. вул.Солодовникова, 46 та висновків викладених в акті превірки вже були предметом дослідження у справі № 480/400/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25 березня 2021 року по вказаній справі в задоволенні позову було відмовлено (https://reyestr.court.gov.ua/Review/95776167#).
Згідно ч.1, ч.2 ст.67 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» не пізніше наступного дня з дня виявлення порушення законодавства про харчові продукти та корми головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів, якщо таке виробництво та/або обіг становлять загрозу для життя та/або здоров`я людини та/або тварини. Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів повинно обмежувати відповідну господарську діяльність лише в частині, що є необхідною та достатньою для усунення загрози для життя та/або здоров`я людини та/або тварини, та має визначати, який конкретний вид діяльності та з використанням якої потужності (її частини) підлягає тимчасовому припиненню.
Рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів набирає чинності з моменту його вручення операторові ринку і оприлюднення на офіційному веб-сайті компетентного органу та діє протягом визначеного таким рішенням строку, але не більше 10 робочих днів.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що відповідачем 09 вересня 2020 р. прийнято рішення № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія", докази визнання протиправним та скасування вказаного рішення в матеріалах справи відсутні.
Рішення від 09 вересня 2020 р. № 62 позивач одержав 09 вересня 2020р., що підтверджується підписом Запорожець Н.С. (а.с. 94).
Згідно п.7 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» під час здійснення заходів державного контролю державні інспектори та державні ветеринарні інспектори мають право: видавати приписи щодо усунення порушень цього Закону, законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин.
Так, 14 вересня 2020 р. ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області складено припис № 28 щодо усунення виявлених порушень.
14 вересня 2020 р. ГУ Держпродспоживслужби у Сумській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) перевірку виконання вимог рішення від 09 вересня 2020 р. № 62 про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія».
Згідно п.2 ч.1 ст.16 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» оператор ринку зобов`язаний усувати виявлені невідповідності шляхом здійснення корекцій та коригувальних дій.
Проте, перевіркою встановлено, що потужність оператора ринку - молокоприймальний пункт ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія», розташована за адресою: 38000, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул. Солодовникова, 46, працює без експлуатаційного дозволу, вимоги рішення про тимчасове припинення виробництва та обігу харчових продуктів від 09 вересня 2020 р. № 62 не виконано - на момент перевірки потужність працює, здійснюється заготівля молока коров`ячого (на зберіганні 4088 кг молока). Попередньо виявлені невідповідності оператором ринку шляхом корекцій та коригувальних дій не усунуто.
Викладені вище обставини були відображені в акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного контролю (інспектування) стосовно додержання операторами ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров`я та благополуччя тварин від 14 вересня 2020 р. № 68. Проте, пояснень, зауважень або заперечень щодо перевірки позивач не надав, що зазначено уповноваженою особою позивача в акті, примірник акта від 14 вересня 2020 р. № 68 позивач отримав 14 вересня 2020 р., що підтверджується підписом хіміка-лаборанта МПП ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія» Крутько Н.І. в акті (а.с. 112).
Викладені в акті порушення підтверджуються також відеозаписом, який був досліджений судом в судовому засіданні: 14 вересня 2020 р. з 11 год. 05 хв. 14 с по 11 год. 05 хв. 23 с, з 11 год. 08 хв. 36 с по 11 год. 08 хв. 40 с. з 11 год. 10 хв. 53 с по 11 год. 11 хв. 04 с. Також факт того, що Крутько Н.І є хіміком-лаборантом МПП ТОВ «Охтирська молочна промислова компанія «Славія» підтверджується відеозаписом перевірки: 14 вересня 2020 р. з 11 год. 06 хв. 58 с по 11 год. 07 хв. 05 с, з 11 год. 16 хв. 05 с по 11 год. 17 хв. 45 с, з 11 год. 25 хв, 15 с по 11 год. 31 хв. 08 с, з 11 год. 41хв. 55 с по 11 год. 42 хв. 42 с, з 11 год. 44 хв. 25 с по 1 год. 44 хв. 33 с, з 13 год. 43 хв. 34 с по 13 год. 46 хв. 43 с (а.с.63 - 63а).
Згідно ч.3 ст.66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» протокол про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми за результатами здійснення заходів державного контролю мають право складати державні інспектори та державні ветеринарні інспектори.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що ГУ Держпродспоживслуби в Полтавській області було повідомлено позивача про необхідність прибуття 22 вересня 2020року на 10.00 год для ознайомлення зі змістом протоколу, його підписанням та отриманням що підтверджується накладною від 15 вересня 2020 р. (а.с.113-114).
22 вересня 2020 р. підприємством на адресу Шишацького районного управління ГУ Держпродспоживслуби в Полтавській області надіслано лист, в якому зазначив, що заготівля молока проводиться від населення Шишацького, Диканського, Полтавського, Миргородського районів. Перевірка, щодо проходження здавачів молока державної реєстрації, як операторів ринку - не проводилась. Також листом повідомлено, що молокоприймальний пункт припинив діяльність з 15 вересня 2020 р. (а.с.115). Зазначена інформація спростовує твердження позивача про те, що діяльність молокоприймального пункту була припинена з 10.09.2020 відповідно до наказу №5-в від 10.09.2020 та підтверджує висновки акту, що 14 вересня 2020 р. на потужності здійснювався обіг харчових продуктів.
В подальшому відповідачем складено протокол про порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від 22 вересня 2020 р. (а.с. 116-117).
Згідно ч.8 ст.66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» справа про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми розглядається компетентним органом або його територіальними органами. Від імені зазначених органів розглядати справи мають право головні державні інспектори та головні державні ветеринарні інспектори.
Судом встановлено, що 22 вересня 2020 р. відповідачем надіслано на адресу підприємства повідомленя про те, що розгляд справи про порушення законодавства про харчові продукти відбудеться 08.10.2020 о 10.00 год. та примірник протоколу, що підтверджується квитанцією АТ «Укрпошта» (а.с.119-120).
Зазначені протокол та повідомлення про розгляд справи позивач отримав 25 вересня 2020 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 121).
Отже, суд вважає, що позивач мав можливість надати пояснення, як під час складення протоколу, так і після отримання його, проте жодних пояснень не надав.
8 жовтня 2020 р. за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про харчові продукти відповідачем було прийнято постанову про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми від № 26, якою на позивача накладено штраф у розмірі п`ятдесяти мінімальних заробітних плат у сумі: 250 000 (двісті п`ятдесят тисяч) гривень 00 копійок (а.с. 122 - 123).
Примірник постанови від 08 жовтня 2020 р. № 26 того ж дня надіслано позивачу та отримано ним 13 жовтня 2020 р., що підтверджується листом, чеком пошти та повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.124-126).
Відповідно до п.1 ч. 14 ст. 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» за результатами розгляду справи головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) виносить, зокрема постанову про накладення штрафу.
Згідно п.18 ч. 1 ст.65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров`я та благополуччя тварин» оператори ринку несуть відповідальність за такі правопорушення: невиконання, несвоєчасне виконання рішення головного державного інспектора (головного державного ветеринарного інспектора) про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів та/або кормів - тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі п`ятдесяти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01 вересня 2020 р. розмір мінімальної заробітної плати складає 5000 гривень 00 копійок.
Отже, суд приходить висновку, що відповідачем правильно обраховано суму штрафу у розмірі п`ятидесяти мінімальних заробітних плат, а саме: 5000 грн. х 50 = 250000 (двісті п`ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Таким чином, виходячи із викладеного вище суд приходить висновку, що оскаржувана постанова, винесена відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Суд зазначає, що відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов`язок, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області не підлягають задоволенню.
Враховуючи, що в задоволенні позову відмовлено, судові витрати, понесені позивачем, згідно ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирська молочна промислова компанія "Славія" до Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області № 26 від 08.10.2020 року - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19.04.2021 року.
Суддя В.О. Павлічек