
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 квітня 2021 року м. Рівне №460/1342/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гудими Н.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
01.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту, - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати з 01.04.2019 пенсії на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/хг15465/1872від 18.12.2020 та зобов`язання здійснити такий перерахунок і виплату пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі вказаної довідки, в розмірі 80 відсотків грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та з 2014 року отримує пенсію, з урахуванням 30 років вислуги в пільговому обчисленні , в розмірі 80% сум грошового забезпечення, яку призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2020 у справі №460/7075/20 Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі по тексту, - Рівненського ОТЦКСП) підготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020 про розмір грошового забезпечення позивача. 26.01.2021 позивач також самостійно звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області з вимогою провести з 01.04.2019 перерахунок розміру пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, однак 03.02.2021 отримав відмову. Вважає відмову відповідача протиправною, оскільки така обмежує його право на належне пенсійне забезпечення, передбачене чинним законодавством. З огляду на це, просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 16.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 27-29).
13.04.2021 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшов відзив на позовну заяву. На обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що позивач з 01.01.2014 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області і отримує пенсію за вислугу років в розмірі 80% сум грошового забезпечення, призначену за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 05.03.2018 року Рівненським ОТЦКСП було сформовано та надіслано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку №ХГ15465 про зміну грошового забезпечення, відповідно до Постанови №103 та Постанови №704, внаслідок чого 23.03.2018 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з 70% сум грошового забезпечення на підставі вказаної довідки. 17.06.2020 року на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі 460/3077/20 від 04.06.2020 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи з основного розміру його пенсії 80 відсотків грошового забезпечення. Так як Кабінетом Міністрів України, після визнання протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови №103, не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала б розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено постановою Кабінету Міністрів України №103, то у відповідача нині відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії по довідці Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020. Також наполягав на тому, що позивачем порушено строки звернення до суду з цим позовом встановлені КАС України. За наведеного, просив у позові відмовити повністю (а.с.30-32).
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України, має статус учасника бойових дій, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з 01.01.2014 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням 30 років вислуги в пільговому обчисленні, в розмірі 80 % сум грошового забезпечення, що не заперечується сторонами та підтверджується копією протоколу за пенсійною справою №1701004044 (Міноборони) від 01.01.2014 (а.с.35).
Крім того, дані факти встановлені рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.06.2020 у справі №460/3077/20, що набрало законної сили 06.08.2020, і які в силу вимог частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (а.с.14-17).
На виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» №103 від 21.02.2018 Рівненським обласним військкоматом (нині, - Рівненський ОТЦКСП) до ГУ ПФУ в Рівненській області направлено довідку №ХГ15465 від 05.03.2018 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до якої, грошове забезпечення позивача було обчислене від посадового окладу 7750 грн, окладу за військовим званням - 1480 грн. та надбавки за вислугу років (50%) - 4615 грн., а разом 13845,00грн. (а.с.35 зв.бік).
23.03.2018 ГУ ПФУ в Рівненській області здійснило з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача, врахувавши дані довідки №ХГ15465 від 05.03.2018, що підтверджується перерахунком пенсії за пенсійною справою №1701004044 від 23.03.2018 (а.с.34).
На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2020 у справі №460/7075/20 (а.с. 18-22), Рівненським ОТЦКСП підготовлено та надано до ГУ ПФУ в Рівненській області довідку №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 (ас.23). Згідно з зазначеною довідкою грошове забезпечення позивача обчислене від посадового окладу 7750 грн., окладу за військовим званням - 1480 грн., надбавки за вислугу років (50%) - 4615 грн., надбавки за особливості проходження служби (65%) - 8999,25 грн. та премії (35%) - 2712,50 грн., а разом 25556,75 грн (а.с.23).
Як слідує з матеріалів справи, 26.01.2021 позивач також звернувся до відповідача із заявою, якою просив провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату його пенсії на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020 (а.с.24).
Листом від 03.02.2021 у відповідь на вказане звернення позивача ГУ ПФУ в Рівненській області відмовило останньому у перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки, мотивуючи тим, що оскільки Кабінетом Міністрів України не прийнято нової постанови, яка б регулювала чи змінювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала нові розміри, порядок проведення перерахунку та виплати перерахованих пенсій, як це було визначено Постановою КМУ №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то у ГУ ПФУ в Рівненській області відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням поданої до заяви довідки (а.с.25).
Не погоджуючись з діями відповідача щодо такої відмови, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд керується та виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. (далі, - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 51 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
13 лютого 2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі, Порядок №45).
Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі, - Постанова №704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 цієї постанови визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, Постановою №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також премії.
Вказана постанова набрала чинності з 01 січня 2018 року та у зв`язку з цим у позивача виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 (далі, - Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Цією ж Постановою №103 також було внесено зміни до Порядку №45, абзацом 1 пункту 5 якого після цих змін, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військовим (спеціальним) званням, 3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, внаслідок чого стали відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Згодом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008.
Враховуючи те, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 Порядку №45, що діяла до зазначених змін.
Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.
З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що в березні 2018 року Рівненський ОТЦКСП склав та подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з урахуванням положень пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення.
Разом з цим, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Наведена позиція повністю узгоджується із правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, який відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин у цій справі.
Отже, як встановлено судом, з 05.03.2019 у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Враховуючи те, що і позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії з 01.04.2019 та надав відповідну довідку, і Рівненський ОТЦКСП - орган, з якого позивач був звільнений зі служби, надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області встановленої форми довідку №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у здійсненні з 01.04.2019 такого перерахунку з урахуванням усіх складових, зазначених у цій довідці.
Як наслідок, відмовивши позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, відповідач у такий спосіб діяв протиправно, чим позбавив позивача права на належний рівень соціального захисту та пенсійного забезпечення.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що охоронювані законом права, свободи та інтереси позивача протиправно порушені діями Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у відмові в перерахунку та виплаті з 01.04.2019 його пенсії.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії позивачу на підставі довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020 є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення.
З огляду на те, що в ході розгляду цієї справи судом встановлено протиправність дій відповідача у спірних правовідносинах, то наявні підстави для задоволення і похідної позовної вимоги - про зобов`язання відповідача здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Рівненського ОТЦКСП №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020 про розмір грошового забезпечення позивача, виходячи з основного розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
При цьому, суд відхиляє заперечення відповідача, викладені у відзиві, стосовно неможливості проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 без обмеження граничного розміру пенсії з посиланням на ч. 7 ст. 43 Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"), з огляду на наступне.
Частиною 7 ст.43 Закону №2262-ХІІ було визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 у справі № 1-38/2016, положення ч.7 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано неконституційними.
Відповідно до ч.1 ст.91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2016 №2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, суд вважає, що з метою дотримання принципу верховенства права, недопущення погіршення, звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод на соціальний захист, зокрема, права на отримання пенсії, з 01.04.2019 виплата пенсії позивачу повинна здійснюватися без обмеження граничного розміру.
Стосовно твердження відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з даним позовом, то суд вважає його необґрунтованим та відхиляє як безпідставне з огляду на таке.
В Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права(статті 1, 3 та 8).
Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).
Право на соціальний захист належить до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є військовим пенсіонером, на якого поширюється дія Закону №2262-ХII.
Відповідно до вимог частини 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що строкового обмеження стосовно перерахунку і виплати пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини органу Пенсійного фонду та/або органу, що видає довідку для перерахунку пенсії (у даному випадку, - Рівненського ОТЦКСП, що встановлено відповідним рішенням суду), немає.
За таких обставин, у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України не застосовується, оскільки це матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на перерахунок і виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі через вину суб`єктів владних повноважень.
Більше того, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що без отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії військовослужбовців, у органу Пенсійного фонду не виникає обов`язку здійснення такого перерахунку, а позивач відповідно позбавлений права на перерахунок пенсії без такої довідки.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 27.11.2020 у справі № 460/7075/20 визнано протиправними дії Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 1 квітня 2019 року основного розміру пенсії та відповідно зобов`язано підготувати і надати таку довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Отже, зазначеним судовим рішенням, яке набрало законної сили 29.12.2020, фактично підтверджено вину Рівненського ОТЦКСП у ненаданні пенсійному органу вказаної довідки для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019, внаслідок чого за правилами ч.3 ст. 51 Закону №2262-ХII не проведений перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Втім, навіть за умови неможливості застосування до спірних правовідносин положень ч3 ст. 51 Закону №2262-ХII, строк звернення до суду з цим позовом, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, позивачем не порушено, позаяк довідка Рівненським ОТЦКСП , яка є необхідною умовою для здійснення перерахунку пенсії, видана 18.12.2020, а з позовом до суду позивач звернувся 01.03.2021.
Таким чином, у суду відсутні будь-які правові підстави вважати, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.
Щодо тверджень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у відзиві на позов про те, що рішення про стягнення пенсій та рішення про зобов`язання виплатити пенсії виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інші кошти, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду у відповідача відсутні, то суд виходить з такого.
Згідно з вимогами частин 1, 2 ст. 6 КАС суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005, заява №3134/00) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23).
Іншими словами, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не виконав процесуального обов`язку доказування своєї позиції та не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.
З огляду на вказане, позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування судом положень ст.139 КАС України відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" (а.с.13) , а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ,) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку та виплаті з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/хг15465/1872 від 18.12.2020, виходячи з основного розміру призначеної пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 16 квітня 2021 року
Суддя Н.С. Гудима