Рішення № 96361721, 07.04.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.04.2021
Номер справи
440/108/21
Номер документу
96361721
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/108/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Ель Яагубі О.В.,

позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - Ковжоги О.І.,

представників відповідача - Кондратюк Т.П., Давиденко С.Д.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області про зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

06 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області про зобов`язання здійснити виплату середньої заробітної плати за шість місяців з часу звільнення з посади голови Новосанжарської селищної ради в сумі 157 565,76 грн.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що з 19.05.2009 року працювала на посаді начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств. 10.11.2014 року на підставі рішення Новосанжарської селищної ради її затверджено на посаді керуючого справами виконкому Новосанжарської селищної ради. 04.11.2015 року за результатами місцевих виборів її обрано на посаду Новосанжарського селищного голови. Після складання повноважень вона звернулась із заявою до відповідача про забезпечення їй середньої заробітної плати голови Новосанжарської селищної ради на період її працевлаштування відповідно до ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Разом із тим, листом від 04.12.2020 року відповідач відмовив у виплаті середньої заробітної плати. Вважає відмову відповідачу протиправною та такою, що суперечить положенням Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/108/21 за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області про зобов`язання вчинити певні дії. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.

04.02.2021 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначав, що посада керуючого справами виконавчого комітету селищної ради згідно зі статтею 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" відноситься до інших виборних посад, кандидатура на яку вноситься на затвердження ради виключно за поданням селищного голови, та дія статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" в частині збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування, але не більше шести місяців на цю посаду не поширюється. Також зазначав, що трудова книжка ОСОБА_1 та рішення ради щодо її затвердження на посаду керуючого справами виконавчого комітету селищної ради не дають можливості встановити факт звільнення позивач за пунктом 5 статті 36 Кодексу законів про працю України. Крім того, по питанню надання попереднього місця роботи та працевлаштування на посаду начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств позивач повинна була звернутись до Новосанжарської селищної ради, а листом від 04.12.2020 року її було запропоновано повернутись на займану посаду начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року клопотання представника позивача про виклик для допиту в якості свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 задоволено. Викликано в судове засідання для допиту в якості свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . Закрито підготовче провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області про зобов`язання вчинити певні дії. Призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник позовні вимог підтримали з підстав, зазначених у заявах по суті справи.

Представники відповідача заперечували задоволення позовних вимог.

Суд заслухавши вступне слово учасників справи, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини справи.

19.05.2009 року ОСОБА_1 була прийнята на посаду начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств /а.с.14, зворот/.

Рішенням сорок першої сесії шостого скликання Новосанжарської селищної ради від 10.11.2014 року № 4 звільнено ОСОБА_1 з посади начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств з 17.11.2014 року /а.с.16/.

Рішенням сорок першої сесії шостого скликання Новосанжарської селищної ради від 10.11.2014 року № 5 в штат апарату управління Новосанжарської селищної ради введено посаду керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради /а.с.17/.

Відповідно до рішення сорок першої сесії селищної ради шостого скликання від 10.11.2014 року № 6 ОСОБА_1 затверджено керуючим справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради /а.с.18/.

Відповідно до розпорядження селищного голови № 165 від 17.11.2014 року ОСОБА_1 звільнена з посади начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств згідно з особисто поданою заявою на підставі рішення № 4 сесії Новосанжарської селищної ради від 10.11.2014 року /а.с.16, 55/.

04.11.2015 року ОСОБА_1 звільнена з посади керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради у зв`язку із закінченням строку повноважень /а.с.14, зворот/.

04.11.2015 року за результатами місцевих виборів ОСОБА_1 обрано на посаду Новосанжарського селищного голови /а.с.15/.

Після об`єднання територіальних громад у відповідності до рішення Новосанжарської селищної ради сьомого скликання від 28.11.2017 року ОСОБА_1 обрано на посаду Новосанжарського селищного голови /а.с.15/.

На підставі рішення першої сесії Новосанжарської селищної ради восьмого скликання № 2 від 28.11.2020 року повноваження ОСОБА_1 на посаді Новосанжарського селищного голови припинено.

30.11.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Новосанжарського селищного голови Супруна Г.І. із заявою про проведення виплати середньомісячної заробітної плати /а.с.24/.

Листом від 04.12.2020 року Новосанжарський селищний голова ОСОБА_7 повідомив позивача про відсутність гарантій щодо випалити середнього заробітку та можливість працевлаштування на посаді керівника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств /а.с. 25/.

Позивач ОСОБА_1 не погодилась із вищевказаною відмовою та оскаржила її до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 р. № 93-IV (далі - Закон № 93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Частиною 1, 2 статті 33 Закону № 93-IV встановлено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 Кодексу законів про працю України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Таким чином, приведеними вище нормами права встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).

Згідно з частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Отже, законодавець гарантує колишньому депутату місцевої ради, а в даному випадку селищному голові, збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, однак лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Відповідно до частини 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури (ч. 3 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Із наведених положень слідує, що дійсно строк дії повноважень виконавчого комітету ради обмежується строком повноважень такої ради. При цьому, після закінчення повноважень ради виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

З огляду на вище викладене, суд приходить до висновку про те, що 04.11.2015 року мало місце припинення повноважень позивача на посаді керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради на підставі частини 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у зв`язку з закінченням строку повноважень.

Суд звертає увагу сторін, що у разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Отже, законодавством гарантується право особи на надання, після закінчення її повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади). В той же час, це право може бути реалізовано за умови наявності посади, або іншої рівноцінної посади.

Законодавець визначив обставини, за яких особі можуть бути надані такі гарантії. Виплата такої середньої заробітної плати належить особі у зв`язку з неможливістю роботодавця працевлаштувати на попередню роботу або неможливістю надати рівнозначну посаду.

Враховуючи, що ОСОБА_1 була затверджена на посаду керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради на період повноважень, відповідна посада за нею не підлягала збереженню.

Крім того, під неможливістю надання відповідної роботи (посади) необхідно розуміти лише об`єктивну неможливість надати депутату місцевої ради, звільненому з виборної посади, попередньої посади через ліквідацію підприємства, установи, організації, її скорочення тощо, а не у зв`язку із закінченням повноважень ради попереднього скликання.

З урахуванням наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що у позивача відсутнє право на збереження її середнього заробітку селищного голови на період її працевлаштування відповідно до статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

З приводу доводів позивача про неможливість її працевлаштування на посаді начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств суд зазначає наступне.

Позивач ОСОБА_1 працювала на посаді начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств до її затвердження на посаді керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради.

Статус вказаної посади визначається Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Так, відповідно до статті 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади : виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою.

Враховуючи, що чинне законодавство не містить вказівки щодо розповсюдження на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету селищної ради гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, на неї не поширюються і гарантії статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Суд критично оцінює доводи позивача про звільнення її з посади начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств за переведенням на виборну посаду керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради згідно пункту 5 статті 36 Кодексу законів про працю України, оскільки рішення сорок першої сесії шостого скликання Новосанжарської селищної ради від 10.11.2014 року № 4 такої інформації не містить.

Згідно копії трудової книжки позивача відповідний запис містить ознаки виправлення, а також відсутня інформація про звільнення позивача у зв`язку з обранням на виборну посаду керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради.

Суд також не приймає до уваги копію заяви позивача від 05.11.2014 року, оскільки її оригінал відсутній, та вона не містить номеру та дати реєстрації у вхідної кореспонденції відповідача.

Також суд звертає увагу, що її зміст є неповним, оскільки в ній не зазначено на яку виборну посаду позивач просить її перевести, а також є нелогічним, оскільки станом на дату її написання відповідна посада керуючого справами виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради введена в штат не була.

Крім того, згідно книги наказів по Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств самою ОСОБА_1 видано наказ про її звільнення з посади начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств з 17.11.2014 року за угодою сторін /а.с. 110/.

З цих же підстав суд відхиляє покази свідків, оскільки вказані докази не відповідають критеріям належності та достовірності.

Слід також зазначити, що відповідно до пункту 4.2 розділу IV статуту Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств призначення начальника підприємства здійснюється Новосанжарською селищною радою шляхом укладання контракту у встановленому законодавством порядку.

Проте, позивачем не надані суду докази звернення до Новосанжарської селищної ради або її виконавчого органу з приводу працевлаштування на посаду начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств.

Крім того, виходячи із змісту листа від 04.12.2020 року відповідач пропонував позивачу працевлаштуватись на вказану посаду.

Суд також критично відноситься до посилань позивача на факт неможливості працевлаштуватись на посаду начальника Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств з огляду на наступне.

Згідно з положеннями частини 1 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Проте, суду не надано відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про те, що юридичну особу Новосанжарського селищного комбінату комунальних підприємств припинено, або підприємство перебуває в стані ліквідації.

За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Новосанжарської селищної ради Новосанжарського району Полтавської області (вул. Незалежності, 41, смт. Нові Санжари, Новосанжарський район, Полтавська область, 39300; код ЄДРПОУ 04382553) про зобов`язання вчинити певні дії - повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 19.04.2021 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко