
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2244/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Лисівської сільської ради визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2021 року (згідно даних на поштовому конверті) ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лисівської сільської ради про:
- визнання незаконною бездіяльності Лисівської сільської ради щодо не надання відповіді на запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 04.09.2020;
- зобов`язання Лисівську сільську раду надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 04.09.2020.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 04.09.2020 позивач звернулася до Лисівської сільської ради із запитом на отримання публічної інформації від 04.09.2020. Вказаний запит згідно з інформацією пошуку системи "Трекінг" на офіційному сайті "Укрпошта" сільською радою отриманий 08.09.2020. Однак, станом на дату подання позову відповіді за результатами розгляду такого запиту запитувач не отримав. Тобто, відповідачем проявлено протиправну бездіяльність.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався та у встановлений судом строк такий відзив до суду не надав.
Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Cправи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
04.09.2020 ОСОБА_1 направила до Лисівської сільської ради запит на отримання публічної інформації, в якому просила раду надати їй копії всіх рішень Лисівської сільської ради та всіх розпоряджень сільського голови за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 (а.с. 8).
Вказаний запит направлений позивачем на адресу сільської ради засобами поштового зв`язку, про що свідчить копія фіскального чеку про направлення поштового відправлення від 04.09.2020 (а.с. 8).
Згідно з інформацією пошуку системи "Трекінг" на офіційному сайті "Укрпошта" відправлений позивачем запит отриманий сільською радою 08.09.2020 (а.с. 9).
Не отримавши у визначений Законом України "Про доступ до публічної інформації" строк жодної відповіді на свій запит від 04.09.2020, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
За змістом статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації (стаття 3 Закону №2939-VI).
Стаття 5 Закону №2939-VI передбачає, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
За змістом статті 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків; 4) суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них (частина 1 статті 13 Закону №2939-VI).
Згідно з частиною 2 статті 13 Закону №2939-VI до розпорядників інформації, зобов`язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб`єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров`ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).
Відповідно до положень статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити: 1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.
У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов`язково зазначивши в запиті своє ім`я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.
Стаття 20 Закону №2939-VI визначає, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
За змістом статті 21 Закону №2939-VI інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно. При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.
Підстави для відмови в задоволенні запиту на інформацію визначає стаття 22 Закону №2939-VI.
Так, згідно з приписами вказаної статті розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім`я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.
Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.
Як слідує з матеріалів адміністративної справи, за своїм оформленням запит ОСОБА_1 від 04.09.2020 відповідає вимогам статті 19 Закону №2939-VI.
Направлення позивачем вказаного запиту на адресу сільської ради засобами поштового зв`язку підтверджується наявною у матеріалах справи копіює фіскального чеку про направлення поштового відправлення від 04.09.2020 (а.с. 8).
При цьому, згідно з інформацією пошуку системи "Трекінг" на офіційному сайті "Укрпошта" відправлений позивачем запит отриманий сільською радою 08.09.2020 (а.с. 9).
Разом з тим, жодної відповіді на запит ОСОБА_1 від 04.09.2020 Лисівська сільська рада не надала.
На переконання суду, вказане свідчить про допущення сільською радою протиправної бездіяльності.
У заяві, що надійшла до суду 08.04.2021, Лисівська сільська рада повідомила суд про те, що відповідно до затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №571-р Перспективного плану формування територія громад Полтавської області Лисівська сільська рада увійшла до складу Лютенської територіальної громади. Станом на сьогоднішній день згідно рішення, прийнятого на третій сесії Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області 19.11.2020 "Про початок реорганізації Соснівської, Рашківської та Лисівської сільських рад шляхом приєднання до Лютенської сільської ради" розпочато процедуру реорганізації, зокрема, Лисівської сільської ради шляхом приєднання до Лютенської сільської ради (Україна, 37344, Полтавська область, Гадяцький район, село Лисівка, код ЄДРПОУ 21051119).
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що запит на отримання публічної інформації позивачем на адресу Лисівської сільської ради було направлено та отримано останньою ще до прийняття 19.11.2020 на третій сесії Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області рішення "Про початок реорганізації Соснівської, Рашківської та Лисівської сільських рад шляхом приєднання до Лютенської сільської ради", та як наслідок, до початку процедури реорганізації Лисівської сільської ради шляхом приєднання до Лютенської сільської ради.
Водночас, згідно з наявним у матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Лисівська сільська рада (Україна, 37344, Полтавська область, Гадяцький район, село Лисівка, ідентифікаційний код 21051119) наразі як окрема юридична особа не припинена (а.с. 29-30).
Окрім цього, у зазначеній вище заяві Лисівська сільська рада також вказує на неможливість надання до суду належним чином завіреної копії запиту ОСОБА_1 від 04.09.2020 з доказами його реєстрації в сільській раді в зв`язку з її відсутністю, в підтвердження чого додає витяг з Журналу реєстрації вхідної кореспонденції Лисівської сільської ради за період з 28.08.2019 по 01.10.2019 (а.с. 31-33).
Проте, на переконання суду, відомості з Журналу реєстрації вхідної кореспонденції Лисівської сільської ради за період з 28.08.2019 по 01.10.2019 не можуть слугувати належними доказами ненадходження запиту ОСОБА_1 до сільської ради, оскільки такий запит позивачем направлявся раді у вересні 2020 року.
Враховуючи встановлені судом обставини, а також зважаючи на не надання відповідачем до суду у встановлений строк відзиву на позовну заяву, що розцінюється судом як фактичне визнання останнім позову, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання протиправною бездіяльності Лисівської сільської ради щодо не надання відповіді на запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 04.09.2020, а також зобов`язання Лисівську сільську раду надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 04.09.2020.
Таким чином, позов ОСОБА_1 слід задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат наразі відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , поштова адреса: АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Лисівської сільської ради (с. Лисівка, Гадяцький район, Полтавська область, 37344, ідентифікаційний код 21051119) про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Лисівської сільської ради щодо не надання відповіді на запит на отримання публічної інформації ОСОБА_1 від 04.09.2020.
Зобов`язати Лисівську сільську раду надати відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 04.09.2020.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава