Ухвала суду № 96361592, 19.04.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
440/2287/21
Номер документу
96361592
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

19 квітня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/2287/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників питання про залишення без розгляду частини позовних вимог у справі за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В:

17 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про:

- визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 02770127) щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2020 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнення з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 02770127) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 28795,00 грн (з яких 21995 грн - за період з 2016 по 2019 роки, 6800,00 грн - за 2020 рік) як недораховану суму виплати за 2016-2020 роки разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум.

Підставою для звернення до суду позивач визначив порушення своїх прав внаслідок виплати йому, як учаснику бойових дій, щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Ухвалою суду від 18.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2287/21 за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В ході розгляду справи, суд встановив, що позивачем пропущено встановлений законом строк звернення до суду з позовом в частині вимог про: - визнання протиправними дій Центру щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2019 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум; - стягнення з Центру на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 21995 грн, як недораховану за період з 2016 по 2019 роки суму виплати разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум.

Як наслідок, ухвалою суду від 07.04.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в частині вимог про визнання протиправними дій Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 02770127) щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2019 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум, а також стягнення з Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 02770127) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 21995 грн, як недораховану суму виплати за період з 2016 по 2019 роки разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум - залишено без руху. Позивачеві вказано усунути недоліки позовної заяви у строк до 14.04.2021 шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску з вказаними вище позовними вимогами.

12.04.2021 позивачем подано до суду заяву про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог, в обґрунтування якої зазначено, що в листопаді 2020 року від колег (учасників бойових дій) позивачу стало відомо про рішення Конституційного Суду України №3-р/2020 у справі 1-247/2018(3393/18) від 27.02.2020. Після отримання відповідей від Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про відмову в задоволенні заяв ОСОБА_2 від 20.01.2021 та від 12.02.2021 позивач остаточно зрозумів про порушення своїх прав. Також позивач зауважив на тому, що його службова діяльність пов`язана із систематичними і часом довготривалими відрядженнями.

Відповідно до частин 1, 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Пільги ветеранам війни та гарантії їх соціального захисту встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Частиною 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога, оскільки 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.

Дана позиція відповідає відповідним висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 06.02.2018 у справі №607/7919/17.

Частиною 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Частинами 1, 3, 5 статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Строк, що визначається місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця цього строку. Останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день.

Таким чином, перебіг строку звернення позивача до суду з вказаними вище позовними вимогами слід обраховувати з 01 жовтня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога, тобто з 01 жовтня 2016 року, з 01 жовтня 2017 року, з 01 жовтня 2018 року, з 01 жовтня 2019 року.

Перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з позовними вимогами в частині визнання протиправними дій Центру щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2019 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум, а також стягнення з Центру на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 21995 грн, як недораховану за період з 2016 по 2019 роки суму виплати разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум, слід обраховувати з 01 жовтня 2016 року (щодо щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня 2016 року останнім днем строку звернення до суду було 01 квітня 2017 року), з 01 жовтня 2017 року (щодо щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня 2017 року останнім днем строку звернення до суду було 01 квітня 2018 року), з 01 жовтня 2018 року (щодо щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня 2018 року останнім днем строку звернення до суду було 01 квітня 2019 року), з 01 жовтня 2019 року (щодо щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня 2019 року останнім днем строку звернення до суду було 01 квітня 2020 року).

Позивач же з вказаними позовними вимогами звернувся до суду лише 17.03.2021, тобто з порушенням шестимісячного строку на звернення до суду в частині вказаних позовних вимог.

Суд критично оцінює доводи позивача про те, що він дізнався про порушення свого права після свого звернення до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, оскільки позивач звертався до Центру із заявами, на які отримав відповіді листами Центру від 20.01.2021 та від 12.02.2021 вже після закінчення строку звернення до суду.

Суд зауважує, що законодавче обмеження строку звернення до адміністративного суду обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.

Тобто, встановлення законом процесуальних строків передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у статті 6 Конвенції, не є абсолютним: воно може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть шкодити самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (див. mutatis mutandis рішення у справі “Перетяка та Шереметьев проти України” (Peretyaka And Sheremetyev v. Ukraine) від 21 грудня 2010 року, заяви № 17160/06 та № 35548/06, § 33).

Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Процесуальний кодекс установлює обмеження щодо відповідних судових процедур.

Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.

Частиною 1 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Таким чином, поновлення встановленого процесуальним законом строку для звернення до адміністративного суду здійснюється у розумних межах та лише у виняткових, особливих випадках, виключно за наявності обставин об`єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, свобод або законних інтересів.

Критеріями оцінки причин поважності пропуску строку звернення до суду є: 1) обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк (є причиною); 2) обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла або тривала протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.

Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом. В свою чергу, поважною може бути визнано причину, яка носить об`єктивний характер, та з обставин незалежних від позивача унеможливила звернення до суду з адміністративним позовом.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 473/2236/17.

Суд критично оцінює доводи позивача про пропуск строку звернення до суду через те, що лише в листопаді 2020 року від колег (учасників бойових дій) йому стало відомо про рішення Конституційного Суду України №3-р/2020 у справі 1-247/2018(3393/18) від 27.02.2020, оскільки така обставина носить виключно суб`єктивний характер та позивач не був позбавлений права звернутися для отриманням правової допомоги (у тому числі безоплатної) у разі, якщо такої допомоги потребував, у межах строку, встановленого законом для звернення до адміністративного суду з вказаними вище вимогами, який був достатнім для вчинення відповідних дій, у тому числі, з урахуванням можливих службових відряджень позивача.

Крім того, позивачем не надано до суду доказів на підтвердження того, що протягом 2016-2020 років його службова діяльність була пов`язана з систематичними і довготривалими відрядженнями, які б перешкоджали вчасному зверненню до суду з зазначеними вище вимогами.

Отже, позивачем не наведено достатніх та переконливих аргументів на підтвердження наявності об`єктивних, непереборних та істотних перешкод на звернення до адміністративного суду протягом встановленого законом строку, а наведені позивачем обставини носять суб`єктивний характер та не є достатніми для висновку про наявність підстав для поновлення строку звернення до суду.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов до висновку, що підстави для поновлення строку, зазначені позивачем у заяві про поновлення строку звернення до суду, не є поважними причинами пропуску строку звернення до суду в частині вимог про визнання протиправними дій Центру щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2019 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум, а також стягнення з Центру на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 21995 грн, як недораховану за період з 2016 по 2019 роки суму виплати разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частинам 2, 3 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Підсумовуючи викладене, зважаючи на те, що ухвалою суду від 07.04.2021 суд надав позивачу строк до 14.04.2021 для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску з вказаними вище позовними вимогами та судом визнано неповажними причини, вказані позивачем у заяві про поновлення строку звернення до суду від 12.04.2021, наявні підстави, встановлені частинами 3, 4 статті 123 та пунктом 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України для залишення без розгляду позовної заяви в частині вимог про визнання протиправними дій Центру щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2019 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум, а також стягнення з Центру на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 21995 грн, як недораховану за період з 2016 по 2019 роки суму виплати разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум.

На підставі викладеного, керуючись статтями 123, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в частині вимог про визнання протиправними дій Центру щодо відмови в перерахунку та здійсненні виплати за 2016-2019 роки разової грошової допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум, а також стягнення з Центру на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) 21995 грн, як недораховану за період з 2016 по 2019 роки суму виплати разової грошової допомоги, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в чинній редакції статті 12 згідно із Законом №367-ХІV (367-14) від 25.12.1998) з урахуванням раніше виплачених сум - залишити без розгляду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя О.В. Гіглава