Рішення № 96360632, 19.04.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2021
Номер справи
420/8166/20
Номер документу
96360632
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/8166/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Глуханчука О.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", Об`єднання садоводів "Степове" про зобов`язання вчинити певні дії та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

26 серпня 2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області, у якому позивачі просили суд: зобов`язати відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області визнати незаконними акти про порушення № 63 від 09 грудня 2019 року на ділянці № 894, № 65 від 19 грудня 2019 року на ділянці № 894, складені стосовно ОСОБА_3 ; № 64 від 19 грудня 2019 року на ділянці № 2798, б/н від 19 грудня 2019 року на ділянці № 2798, складені стосовно ОСОБА_2 ; рішення технічних комісій від 12 грудня 2019 року, від 26 грудня 2019 року; розрахунок по ділянці № 894, розрахунок по ділянці № НОМЕР_1 , складені ОС "Степове", які не відповідають вимогам Правил роздрібного ринку електричної енергії від 14.03.2018 року №312 і відмінити їх (під час судового розгляду справи позовні вимоги були уточнені).

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачі зазначили, що їм - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві приватної власності належать земельні ділянки №№ НОМЕР_2 , НОМЕР_1 по АДРЕСА_1 . На цих земельних ділянках побудовані садові будинки, що підтверджуються копіями державного Акту та технічними паспортами на будинки. До зазначеного садового будинку підведене енергопостачання напругою 220 вольт.

Як зазначають відповідачі, 19 та 26 грудня 2019 року за необґрунтованих підстав належні їм садові будинки були відключені від енергопостачання працівниками-електриками Об`єднання садоводів «Степове» без письмового попередження, як того вимагає пп. 2 п. 7.5 розділу VI Правил роздрібного ринку електричної енергії №312 від 14.03.2018 року.

Причиною припинення електропостачання електроенергії до будинків стало те, що в непереривній лінії електропередачі від ізолятора на залізобетонній опорі до лічильників були встановлені комутаційні апарати на висоті 4 метра на фасадах будинків неопломбовані.

Отже, причиною відключення зазначено незаконне користування не облікованою електричною енергією, з чим позивачі не погоджуються.

Вказана ситуація, як зазначають позивачі, виникла з огляду на таке: у 2011 році після неодноразових звернень позивачів голова правління ОС «Степове» запропонував звільнити аварійну дерев`яну опору і закріпити магістральний кабель на кронштейні фасада будинку АДРЕСА_2 , що належить ОСОБА_1 . На цю пропозицію власниця будинку дала свою згоду, водночас голова правління вищезазначені комутаційні апарати в цілях дотримання вимог техніки електробезпеки також Правил користування електричною енергією для населення від 2006 року вказав установити на фасадах будинків. Комутаційні апарати було встановлено на фасадах будинків на висоті 4 м в місцях вільних для доступу контролерів. Після чого кабель заведено до клем лічильників, які були на той час розташовані в середині будинків. Після закінчення монтажу лічильники були опломбовані контролерами, а комутаційні апарати ним не опломбовані.

Влітку 2013 року фахівцями Лиманського РЄМ та ОС «Степове» на місці дерев`яної опори був встановлений залізобетонний стовп і на нього перенесений кабель з кронштейна будинку АДРЕСА_3 , тобто позивачі - ОСОБА_1 і ОСОБА_2 безпосередньої участі в цих роботах не приймали. Ніяких записів в індивідуальних книжках по розрахункам за електроенергію не було зроблено. Факт відсутності пломб на комутаційних апаратів ніким з виконавців робіт і контролерів не оспорювався.

У 2017 року згідно рішення правління ОС «Степове» проводились роботи по демонтажу лічильників в середині будинків і установлення їх на фасаді, що було зроблено і на будинках позивачів.

Після відключення будинків від електропостачання позивачі звернулись до адміністрації ОС «Степове» для з`ясування причин відключення, однак отримали звинувачення в користуванні не облікованою електроенергією.

26 грудня 2019 року відбулось засідання комісії з розгляду вказаного питання, після чого електриками ОС «Степове» відключено будинок ОСОБА_2 від електропостачання. Акт про порушення не надавався та не складався.

15 лютого 2020 року секретар ОС «Степове» надала позивачу - батьку ОСОБА_1 копії Актів про порушення №63 від 09.12.2019 року, №65 від 19.12.2019 року, дві доповідні від 10.12.2019 року та від 12.12.2019 року, рішення технічної комісії, розрахунок визначення та обсягу вартості електричної енергії не облікованої. Позивачу ОСОБА_2 надали копії Актів про порушення № 64 від 09.12.2019 року, акт без номера від 19.12.2019 року, дві доповідні від 10.12.2019 року та від 12.12.2019 року, рішення технічної комісії, розрахунок визначення та обсягу вартості електричної енергії не облікованої.

Однак, як вважають позивачі, вищезазначені Акти про порушення не відповідають вимогам п.8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії /постанова НКДРЕ №312 від 14.03.2018 року зі змінами №1525 від 18.07.2019 року та є незаконними.

В Актах про порушення відсутнє графічне зображення схеми підключення електроустановки споживача із зазначенням меж балансової належності, перерізів та матеріалів всіх проводів/кабелів/ наявних у схемі підключення. Вказані дефекти акту свідчать про те, що Акти складено з порушенням вимог Правил та Методики, та вони не є належним доказом вчиненого споживачем порушення, та відповідно, підставою для нарахування вартості та обсягу недорахованої електроенергії.

Таким чином, ОС «Степове» здійснило розрахунок суми недорахованої електроенергії, з яким позивачі не погоджуються.

Як зазначається позивачами, ОС «Степове» не може підтвердити і доказати факт безоблікового використання електроенергії позивачами. Опломбування лічильника не здійснено з вини контролерів, тому й підстав для притягнення позивачів до відповідальності за відсутність пломб не має. До 19.12.2019 року ніяких актів про порушення користування електроенергією відносно позивачів не було складено, ніякої перевірки не було. В Актах про порушення не вказана вся необхідна інформація, що має вказуватись у разі такого порушення, при перевірці не встановлювалась величина розрізу кабеля.

Також позивачами зазначено, що ОС «Степове» не отримувало ліцензію на постачання електричної енергії споживачам, не укладало з споживачами договорів постачання електричної енергії та фактично самоуправно присвоїло собі статус електропостачальника і незаконно продає електроенергію споживачам, самовільно встановивши тарифи. Діяльність ОС «Степове» не регулюється законами України «Про електроенергетику», «Про ринок електричної енергії», листом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 16.12.2013 № 39127/26/47-13. Вказаний суб`єкт господарської діяльності не має права на постачання і продаж електричної енергії і відповідно не має права на складання Актів про порушення та нарахування вартості недорахованої електричної енергії.

На підставі викладеного позивачі вважають, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як регулятор, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, має надати правову та технічну оцінку складеним ОС «Степове» Актам про порушення, рішенням технічних комісій, розрахунків необлікованої електроенергії, чи правомірно були нараховані збитки облікованої електричної енергії, відповідають вимогам Правилам роздрібного ринку користування електроенергією від 14.03.2018 року №312.

Однак, як зазначають позивачі, їх звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області, щодо вжиття заходів реагування на неправомірні дії ОС «Степове», регулятором не вжито відповідних заходів, чим порушено положення п. 4 ст. 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», якими передбачено, що регулятор здійснює державне регулювання шляхом забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами.

З наведених підстав позивачі звернулись до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 31 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі.

21 вересня 2020 року через канцелярію суду надійшла заява про уточнення адміністративного позову, згідно якої позовні вимоги викладені у наступній редакції: "Зобов`язати відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області визнати недійсними Акти про порушення №63 від 09.12.2019р по дільниці №894 на ОСОБА_3 , №65 від 19.12.2019р по дільниці №894 на ОСОБА_3 , №64 від 09.12.2019р по дільниці №2798 на ОСОБА_2 . №б/н від 19.12.2019р по дільниці №2798 на ОСОБА_2 , рішення технічних комісій від 12.12.2019р., від 26.12.2019р, розрахунок по дільниці №894 на ОСОБА_3 , розрахунок по дільниці №2798 на ОСОБА_2 , складені Об`єднанням садоводів "Степове" Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області, які не відповідають вимогам Правил роздрібного ринку електричної енергії від 14.03.2018 року №312.".

Ухвалою суду від 28 вересня 2020 року, постановленою на місці (без виходу до нарадчої кімнати) та занесеною до протоколу судового засідання, судом залучено до матеріалів справи та прийнято до розгляду заяву про уточнення адміністративного позову від 21 вересня 2020 року.

Ухвалою від 28 вересня 2020 року, суд постановив:

залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (код ЄДРПОУ 00131713; 65031, Одеська область, місто Одеса, вул. Миколи Боровського, 28-Б):

витребувати від Акціонерного товариства "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (код ЄДРПОУ 00131713; 65031, Одеська область, місто Одеса, вул. Миколи Боровського, 28-Б) належним чином засвідчену копію договору на постачання електроенергії, укладеного між Об`єднанням садоводів "Степове" та АТ "Одесаобленерго"; інформацію щодо наявності у Об`єднання садоводів "Степове" дозвільних документів на користування електроенергією;

залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Об`єднання садоводів "Степове" (67560, Одеська область, Лиманський район, село Красносілка, вулиця Набережна, будинок 84);

витребувати від Об`єднання садоводів "Степове" (67560, Одеська область, Лиманський район, село Красносілка, вулиця Набережна, будинок 84) Договір про розподіл електричної енергії, укладений з Лиманським РЕМ, статут Об`єднання садоводів "Степове", матеріали щодо виявлення та фіксування порушень використання електроенергії на ділянках № 894, № 2798.

02 жовтня 2020 року відділом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області, через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву (первинну від 26 серпня 2020 року).

12 жовтня 2020 року до суду через канцелярію надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.

20 жовтня 2020 року відділом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області подані заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву.

04 листопада 2020 року позивачами подані письмові пояснення на заперечення відповідача.

04 листопада 2020 року від позивачів через канцелярію суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі у якості співвідповідача Красносільську сільську раду Лиманського району Одеської області.

04 листопада 2020 року від позивачів через канцелярію суду надійшло клопотання про заміну відповідача на належного, а саме відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області замінити на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Ухвалою від 17 листопада 2020 року, суд постановив:

у задоволенні клопотання позивачів про залучення до участі у справі у якості співвідповідача Красносільську сільську раду Лиманського району Одеської області - відмовити;

клопотання позивачів про заміну відповідача на належного - задовольнити. Допустити заміну відповідача по справі з відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 30369133; 03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19);

розпочати спочатку розгляд адміністративної справи № 420/8166/20 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", Об`єднання садоводів "Степове" про зобов`язання вчинити певні дії та скасування рішень. Роз`яснити, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

Також в ухвалі від 17 листопада 2020 року судом встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи (у разі необхідності їх надання): відповідачу - п`ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву; позивачу - п`ятиденний строк з дати отримання копії відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; відповідачу - п`ятиденний строк з дня отримання копії відповіді на відзив на позовну заяву для подання заперечень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи; третім особам - семиденний строк з дати отримання цієї ухвали для подання пояснень до позовної заяви та семиденний строк з дати отримання відзиву на позовну заяву для подання пояснень щодо відзиву.

Ухвалою суду від 14 грудня 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання позивачів про витребування доказів (вхід. № 42257/20 від 12.10.2020 року).

16 грудня 2020 року від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як відповідача по справі, надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідно до відзиву, відповідач позов не визнає, з позовними вимогами не погоджується, вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.

Відповідач зазначив, що у НКРЕКП відсутні повноваження щодо здійснення контролю за діяльністю ОС «Степове», зокрема, скасовувати його рішення, Акти про порушення, рішення технічних комісій, розрахунки і облік необлікованої електричної енергії, визнавати їх незаконними і відміняти їх рішення.

В обґрунтування зазначеного відповідач вказує на те, що згідно статті 2 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері комунальних послуг - діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності.

Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу. НКРЕКП відповідно до своїх повноважень та функцій згідно з пунктом 11 частини першої статті 17 Закону про НКРЕКП, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов.

Крім того, згідно статті 22 Закону про НКРЕКП за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Згідно з частиною четвертою статті 22 Закону України про НКРЕКП, Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії". "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".

Як зазначає відповідач, Об`єднання садоводів «Степове» є громадською організацією, утворення, реєстрація, діяльність та припинення якої здійснюється відповідно до Закону України «Про громадські об`єднання» (далі - Закон про об`єднання) і визначається як громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Садівниче товариство створюється відповідно до Закону про об`єднання і визначається, як добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого є одержання прибутку.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» колективний побутовий споживач - юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність.

Відповідач зазначає, що в межах спірних правовідносин, що виникли у цій справі, Об`єднання садоводів «Степове» виступає колективним побутовим споживачем (КПС).

У свою чергу діяльність КПС на ринку електричної енергії не передбачає отримання ліцензії.

Тобто, Об`єднання садоводів «Степове» не є ліцензіатом.

Натомість, НКРЕКП, згідно своїх повноважень, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов.

Відповідач також зазначив, що працівники Відділу НКРЕКП в Одеській області та НКРЕКП, не мають жодного відношення до ситуації, яка склалась між Позивачами та ОС «Степове», зокрема щодо складання останнім Актів про порушення чи прийняттям інших рішень та документів.

Крім того, відповідач заперечив щодо тверджень позивачів про те, що вони не отримали відповідей на свої звернення до Відділу НКРЕКП Одеської області та НКРЕКП.

Як зазначає позивач, позивачі дійсно звертались до НКРЕКП засобами електронної пошти (вх. НКРЕКП від 14.04.2020 № ЗВЕ 5557/20) щодо спірних відносин з головою правління ОС «Степове».

Разом з тим, листом від 13.05.2020 № 6091 /20.2/9-20 НКРЕКП надала роз`яснення законодавства Позивачам та повідомила, що ОС «Степове» не є ліцензіатом НКРЕКП, а тому контроль за його господарською діяльністю не відноситься до компетенції НКРЕКП.

Відповідач зазначає, що звернення позивачів розглянуті ним з дотриманням вимог статті 20 Закону України «Про звернення громадян».

Також відповідач повідомив, що листом Кабінету Міністрів України від 25.08.2020 №41-КО-014243/15 (вх. НКРЕКП від 01.09.2020 № ЗВГ-9779/20) надійшло до НКРЕКП звернення позивачів з аналогічних питань. Листом від 15.09.2020 № 3339/20.2/8-20 НКРЕКП надало відповідь на звернення Позивачів.

Отже, відповідь на вказане вище звернення Позивачів було надано в межах, спосіб та в строки визначні законодавством, зокрема Законом України «Про звернення громадян».

Відповідач стверджує, що Позивачі до Відділу НКРЕКП у Одеській області з заявами/зверненнями/скаргами про визнання складених документів об`єднанням садоводів «Степове» відносно земельних ділянок № 894 та № 2798 не звертались.

З огляду на зазначене відповідач вважає безпідставними твердження Позивачів про те, що вони не отримували відповідей НКРЕКП на свої звернення.

За наведених обставин відповідач вважає, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки НКРЕКП не може та не має права надавати правову чи технічну оцінку, визнавати чи спростовувати складені ОС «Степове» документи, зокрема Акти про порушення, рішення технічних комісій, розрахунки необлікованої електричної енергії, та інших дій, які Позивачі просять суд зобов`язати вчинити НКРЕКП.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", викладені пояснення щодо предмета спору у поясненнях по справі, які надійшли до суду 20 жовтня 2020 року, а саме про те, що з 01.01.2019 р. АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» здійснює функції оператора системи розподілу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої згідно з Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 р. №1345, у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Одеської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).

АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» не є постачальником електричної енергії, права на укладання договорів постачання електричної енергії споживачу не має. Разом із тим, Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.06.2018 року №429 ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу видано ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія». Отже, постачання електричної енергії Об`єднанню садоводів «Степове» з 01.01.2019 р. здійснюється ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія».

Відповідно до п. 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, укладання договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

При цьому, п. 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. №312 (далі - ПРРЕЕ) визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

ОС «Степове» приєдналось до публічного договору про розподіл електричної енергії з АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (копія заяви-приєднання від 26.11.2018 року).

Отже, починаючи з 01.01.2019 р. АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надає послуги з розподілу електричної енергії ОС «Степове», як колективному побутовому споживачу в розумінні вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» від 23.11.2018р. №2628-VIII та ПРРЕЕ.

Також представник третьої особи пояснює, що між позивачами, як споживачами, та АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» договірні відносини на об`єкти на території колективного побутового споживача ОС «Степове» відсутні.

У відповіді на відзив на позовну заяву позивачі, всупереч доводів відповідача щодо відсутності повноважень щодо здійснення контролю за діяльністю ОС «Степове», зазначили про те, що, регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також вирішує спори, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. Відповідно ст.22 Закону України «Про НКРЕКП» у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складання Акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. Відповідно ст.23 зазначеного Закону посадові особи Регулятора несуть персональну відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, за бездіяльність, виконання або неналежне виконання своїх службових обов`язків. Відповідно п.п.8.1.3, п.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії учасник ринку, отримавши від споживача скаргу має її зареєструвати та розглядати відповідно до порядку, визначеними цими Правилами. Якщо споживач не погоджується з рішенням, прийнятим за його зверненням/скаргою/ він може оскаржити таке рішення шляхом правлення Регулятору. Відповідно п.8.1.5 зазначених Правил рішення Регулятора або учасника роздрібного ринку, який розглядав /скаргу/, у разі незгоди з ним може бути оскаржено споживачем або учасником роздрібного ринку /щодо рішення Регулятора шляхом звернення до суду у строки, передбачені законодавством України.

Що стосується доводів відповідача стосовно того, що ОС «Степове» це колективний побутовий споживач, отже не є ліцензіатом Регулятора, тому контроль за його господарською діяльністю не відноситься до компетенції НКРЕКП, позивачі наполягали на тому, що відповідач таким способом самоусунувся від вирішення питання, не надавши позивачам роз`яснень стосовно того, хто в таких обставинах повинен здійснювати контроль за діяльністю постачальників електричної енергії.

З огляду на вищевикладене, посилаючись на те, що звернення до Регулятора не дали позитивних результатів, позивачі звернулись до суду із цим позовом.

З боку третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Об`єднання садоводів "Степове", пояснення на позовну заяву або відзив до суду не надходили.

Ухвалою суду від 23 грудня 2020 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 420/8166/20 та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 18 січня 2021 року, учасники справи не з`явились про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином та своєчасно.

Від позивачів 11 грудня 2020 року через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи за їх відсутності, у зв`язку з карантинними обмеженнями.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

16 березня 2021 року від позивачів надійшло клопотання, у якому вони просять суд зобов`язати утворити комісію інформаційно-консультаційного центру АТ «ДТЕК Одеські електромережі» за участю представників НКРЕКП, Управління Держенергонагляду в Одеській області, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» розглянути їхні звернення щодо процедури складання Актів про порушення ПКЕЕН і протоколів технічних комісій, скасування нарахування обсягу і вартості не облікованої електричної енергії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по актам і протоколам технічних комісій.

Однак, враховуючи, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 47 КАС України, позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання, судом не прийнято до розгляду заяву від 16 березня 2021 року, яка за своїм змістом є заявою про збільшення позовних вимог та складу учасників справи (Управління Держенергонагляду в Одеській області не є учасником справи).

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши подані учасниками справи заяви по суті справи та докази для їх обґрунтування, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, судом встановлено наступні обставини та факти.

Позивач - ОСОБА_1 , згідно Державного акту на право приватної власності на землю №1029 від 16.01.2001 року, є власником земельної ділянки площею 0,100 га, для ведення садівництва, розташованої на території Красносільської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

На вказаній земельній ділянці розташований садовий будинок АДРЕСА_2 , якій належить ОСОБА_1 (а.с. 13-14, том 1).

Позивач - ОСОБА_2 , згідно Державного акту на право приватної власності на землю №010652400862 від 01.11.2006 року, є власником земельної ділянки площею 0,093 га, для ведення садівництва, розташованої на території АДРЕСА_4 .

На вказаній земельній ділянці розташований індивідуальний житловий будинок АДРЕСА_4 , якій належить ОСОБА_2 (а.с. 15-16, том 1).

19 грудня 2019 року будинок АДРЕСА_5 , були відключені від електропостачання.

Вказаному відключенню передувала такі обставини:

09 грудня 2019 року членами технічної комісії ОС «Степове» складено Акт № 63 про порушення користування електроенергією щодо власника ділянки № НОМЕР_2 ОСОБА_1 , затверджений головою ОС «Степове» (а.с. 19, том 1).

В акті зазначено, що його складено відповідно до п. 42 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 №1357.

В акті зафіксовані порушення, зокрема, самовільне підключення до електромереж ОС «Степове» (лицьовий рахунок не оформлений, зняття, переміщення, заміна лічильника без дозволу Адміністрації ОС «Степове»); заниження показань засобу обліку, не обліковане користування електроенергією, тощо.

09 грудня членами технічної комісії ОС «Степове» складено Акт № 64 про порушення користування електроенергією щодо власника ділянки № НОМЕР_1 ОСОБА_2 , затверджений головою ОС «Степове» (а.с. 22, том 1).

В акті зазначено, що його складено відповідно до п. 42 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 №1357.

В акті зафіксовані порушення, зокрема, самовільне підключення до електромереж ОС «Степове» (лицьовий рахунок не оформлений, зняття, переміщення, заміна лічильника без дозволу Адміністрації ОС «Степове»); заниження показань засобу обліку, не обліковане користування електроенергією, тощо.

12 грудня 2019 року начальником відділу технічного контролю ОС «Степове» складено Доповідну записку голові правління, якою повідомлено, що за рішення технічної комісії від 12.12.2019 року у зв`язку з порушенням користування електроенергією на ділянках № 894 та № НОМЕР_1 , вирішено припинити подачу електроенергії до усунення порушення та відшкодування збитків ОС «Степове». Остання технічна перевірка та знімання показань лічильників відбувалась 07.2017 року, на момент перевірки порушень не було (а.с. 18, том 1).

19 грудня 2019 року членами технічної комісії ОС «Степове» складено Акт № 63 про порушення користування електроенергією щодо власника ділянки № НОМЕР_2 ОСОБА_1 , у якому зазначено про припинення передачі електроенергії у зв`язку з виявленими порушеннями. Акт затверджений головою ОС «Степове» (а.с. 20, том 1).

19 грудня 2019 року членами технічної комісії ОС «Степове» складено Акт про порушення користування електроенергією щодо власника ділянки № НОМЕР_1 ОСОБА_2 , у якому зазначено про припинення передачі електроенергії у зв`язку з виявленими порушеннями та згідно рішення технічної комісії від 12.12.2019 року. Акт затверджений головою ОС «Степове» (а.с. 21, том 1).

26 грудня 2019 року Технічною комісією ОС «Степове» прийнято Рішення такого змісту:

1) ділянка 894/9кв садовод ОСОБА_4 , здійснити по даній ділянці розрахунок по перетину кабелю з останньої перевірки, яка здійснювалась 06.07.2017 року;

2) ділянка 2798/9кв садовод ОСОБА_2 , здійснити по даній ділянці розрахунок по перетину кабелю з останньої перевірки, яка здійснювалась 29.06.2017 року (а.с. 23).

За наслідками вказаних подій, начальником відділу технічного контролю та головним енергетиком ОС «Степове» складений Розрахунок, згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, постанова від 04.05.2006 №562, щодо ділянки №894/9кв за період з серпня 2017 року по 19 грудня 2019 року, яким визначено загальну кількість використаної електричної енергії - 137808 кВт, тариф 1,84 грн., сума відшкодування - 253 566, 00 грн. (а.с. 24, 1).

Також складений Розрахунок, згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, постанова від 04.05.2006 №562, щодо ділянки №2798/9кв за період з серпня 2017 року по 19 грудня 2019 року, яким визначено загальну кількість використаної електричної енергії - 142718,40 кВт, тариф 1, 84 грн., сума відшкодування - 262601,86, 00 грн. (а.с. 25, том 1).

Не погоджуючись із прийнятими працівниками ОС «Степове» Актами про порушення користування електроенергією №63 від 09 грудня 201 року по дільниці №894, №64 від 09 грудня 2019 року по дільниці №2798, №65 від 19 грудня 2019 року по дільниці №894, №б/н від 19 грудня 2019 року по дільниці №2798, а також Рішеннями технічної комісії від 12 грудня 2019 року та від 26 грудня 2019 року, Розрахунками по дільниці №894 дільниці №2798, позивачі - власники будинків по дільниці №894 - ОСОБА_1 та по дільниці №2798 - ОСОБА_2 , звертались зі скаргами:

- до Красносільської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (а.с. 35-36, том 2);

- до Управління Державної інспекції енергетичного нагляду України у Одеській області (69-70, том 1);

- до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (а.с. 71-72, том 1);

- до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (а.с. 73, том 1);

- до Одеської обласної державної адміністрації (а.с. 74, том 1);

- до Акціонерного товариства «Одесаобленерго» (неодноразово) (а.с. 75-76 том 1, 19-21, 118 - том 2).

Суть отриманих відповідей: порушені питання стосуються відносин між позивачами та громадським об`єднання ОС «Степове», які регулюються Законом України «Про громадські об`єднання» та Статутом громадського об`єднання; згідно ст. 22 Закону України «Про громадські об`єднання» втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб у діяльність громадських об`єднань, так само як і втручання громадських об`єднань у діяльність органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Судом також встановлено, що 21 серпня 2020 року до Секретаріату Кабінету Міністрів України за вхід. № 41-КО-014243/15 надійшла скарга ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо ситуації з відключення електропостачання до їхніх будинків з боку ОС «Степове» (а.с. 170-180, том 1).

Вказане звернення Секретаріатом Кабінету Міністрів України надіслано для розгляду року до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (а.с. 169, том 1).

Листом від 15 вересня 2020 року №3339/20.2/8-20 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, надала заявникам відповідь про наступне. Згідно з пунктом 11 частини першої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», НКРЕКП, зокрема, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов та надає роз`яснення з питань застосування нормативно-правових актів НКРЕКП. Садівниче товариство створюється відповідно до Закону України «Про громадські об`єднання» і визначається, як добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування їх службових осіб у діяльність громадських об`єднані, так само як і втручання громадських об`єднань у діяльність державних органів, їх посадових та службових осіб не допускається, крім випадків, передбачених Законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких Фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) (далі - КПС). КПС на ринку електричної енергії не передбачає отримання ліцензії.

У зв`язку з цим, позивачам роз`яснено, що якщо Садівниче товариство «Степове» об`єднує фізичних осіб, які є членами/споживачами цього об`єднання, розраховується за спожиту електричну енергію з постачальником електричної енергії згідно з показами загального розрахункового засобу обліку, в контексті Закону таке об`єднання відноситься до категорії колективного побутового споживача. Питання, пов`язані із використанням електричної енергії, розрахунків за неї, технічним забезпеченням електропостачання електроустановок споживачів КПС та інші регулюються установчими документами КПС або договорами між споживачами КПС та КПС. Оскільки КПС не є ліцензіатом, у НКРЕКП відсутні повноваження щодо здійснення контролю за його діяльністю (а.с. 181-182, том 1).

14 квітня 2020 року до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за вхід. № ЗВГ-5557/20 засобами електронного зв`язку надійшла скарга ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 155-165, том 1, 146-156, том 2).

Відповідно до цієї скарги заявники повідомляли про те, що відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області, відмовляється від отримання скарг на ОС «Степове», у яких заявники просили визнати дії Голови правління Об`єднання садоводів «Степове» в припиненні постачання електроенергії до садових будинків розташованих на земельних ділянках №894 і №2798 вулиці НОМЕР_3 ОС «Степове» протиправними; Скасувати протоколи технічних комісій Об`єднання садоводів «Степове» від 12.12.2019року в припиненні користування електричної енергії на земельні ділянки №894 і №2798, від 26.12.2019 року в нарахуванні обсягу і вартості не облікованої електроенергії в період з 08.2017 по 19.12.2019р ОСОБА_1 , з 29.06.2017 по 26.12.2019 в нарахуванні обсягу і вартості не облікованої електроенергії ОСОБА_2 . Відновити користування електричною енергією дільниць №894 і №2798 по вулиці 25 ОС «Степове» і опломбування комутаційних апаратів на садових будинках зазначених дільниць. Однак НКРЕКП в Одеській області на неодноразові нагадування поштою отримати листа з наданими до листа копіями документів умисно протягом місяця не бажав отримати та пошта повернула зазначені звернення.

Листом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 13 травня 2020 року вих. №6091/20.2/9-20 заявникам надана відповідь (а.с. 166-168 том 1, 157-159 том 2).

Згідно цієї відповіді повідомлено, що звернення розглянуто відповідно до Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених Постановою НКРЕКП від 02.07.2019 № 1333.

По суті звернення повідомлено, що садові товариства в контексті Закону України «Про ринок електричної енергії» є КПС (колективний побутовий споживач). НКРЕКП контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов. ОС «Степове», на дії керівництва якого подана скарга, не є ліцензіатом НКРЕКП, а тому, контроль за його господарською діяльністю не відноситься до компетенції НКРЕКП.

Отже, за наслідками звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, позивачам повідомлено, що спірні питання між КПС та споживачами КПС (його членами) мають вирішуватися шляхом переговорів або в судовому порядку.

Не погоджуючись з бездіяльністю Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо вирішення спірних правовідносин з ОС «Степове», позивачі звернулись до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, надаючи юридичну кваліфікацію встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII.

Стаття 1 цього Закону визначає, що 30) електропостачальник - суб`єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу; 62) побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); 68) постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії; 72) Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; 84) споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.

Статтею 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначені завдання, повноваження, права та обов`язки Регулятора.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії», розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

У відповідності з ч. 6 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії" (ч. 11 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії»).

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», Споживач має право, зокрема: 1) купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об`єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку; 9) подавати Регулятору скарги відповідно до порядку розгляду скарг та вирішення спорів.

У відповідності з ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», Споживач зобов`язаний:

1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;

3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;

4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Згідно з ч. 6 ст. 60 Закону України «Про ринок електричної енергії», відключення споживачів здійснюється виключно у порядку, визначеному цим Законом та правилами роздрібного ринку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії, які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Відповідно до пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу I Правил роздрібного ринку електричної енергії, акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність); самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.

Вирішуючи цей спір судом встановлено, що передумовою виникнення спірних правовідносин стало відключення позивачів від постачання електричної енергії здійснене Об`єднанням садоводів "Степове" (67560, Одеська область, Лиманський район, село Красносілка, вулиця Набережна, будинок 84).

Згідно даних Єдиного державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Об`єднання садоводів "Степове" зареєстроване, як громадська організація, дата державної реєстрації юридичної особи 28.12.1999, Дата запису: 12.02.2008, Номер запису: 15381200000015549.

Місцезнаходження юридичної особи: Україна, 67560, Одеська обл., Лиманський р-н, село Красносілка, ВУЛИЦЯ НАБЕРЕЖНА, будинок 84.

Основний вид діяльності: 94.99 Діяльність інших громадських організацій, н. в. і. у. (основний).

Стаття 36 Конституції України гарантує, що громадяни України мають право на свободу об`єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об`єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об`єднань, визначає Закон України "Про громадські об`єднання" від 22.03.2012 № 4572-VI.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про громадські об`єднання", громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

У відповідності з ч. 5 ст. 1 Закону України "Про громадські об`єднання", громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України "Про громадські об`єднання", громадське об`єднання зі статусом юридичної особи має право:

1) бути учасником цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права відповідно до законодавства;

2) здійснювати відповідно до закону підприємницьку діяльність безпосередньо, якщо це передбачено статутом громадського об`єднання, або через створені в порядку, передбаченому законом, юридичні особи (товариства, підприємства), якщо така діяльність відповідає меті (цілям) громадського об`єднання та сприяє її досягненню. Відомості про здійснення підприємницької діяльності громадським об`єднанням включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

3) засновувати з метою досягнення своєї статутної мети (цілей) засоби масової інформації;

4) брати участь у здійсненні державної регуляторної політики відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності";

5) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об`єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери їхньої діяльності.

Отже, громадське об`єднання зі статусом юридичної особи може бути учасником цивільно-правових відносин.

Відповідно до пункту 2.1.1 глави 2.1 розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.

Пунктом 2.1.3 глави 2.1 розділу II Правил визначено, що ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.

Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є оператор системи.

За змістом пункту 2.1.4 глави 2.1 розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії, Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Згідно з абз. 2 пункту 2.1.6 глави 2.1 розділу II Правил роздрібного ринку електричної енергії, фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі заяви-приєднання від 26 листопада 2018 року, ОС «Степове» приєдналось до публічного договору про розподіл електричної енергії, розміщеного на сайті AT «Одесаобленерго» https://oblenergo.odessa.ua/: оператор системи розподілу Акціонерне Товариство «Одесаобленерго» ініціює приєднання споживача Об`єднання садоводів "Степове", за технічними даними Паспорту точок розподілу за об`єктами споживача за адресами вул. Двадцята, ТП 342, КТП-72 дачні будинки, ТП-275 дачні будинки, ТП-300 дачні будинки, ТП-301 дачні будинки, ТП-308 дачні будинки, ТП-584 дачні будинки. Приєднання споживача з 01.01.2019 (а.с. 116, том 2).

Як повідомлено в поясненнях третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» надає послуги розподілу електричної енергії ОС «Степове», як колективному побутовому споживачу в розумінні вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» від 23.11.2018р. №2628-УІ та ПРРЕЕ.

Між позивачами як споживачами та АТ «ДТЕК ОДЕСЬ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» окремі договірні відносини на об`єкти на території колективного побутового споживача ОС «Степове» відсутні.

На звернення позивачів, листом від 15 січня 2020 року АТ «Одесаобленерго» повідомлено гр. ОСОБА_3 про те, що будинок за адресою АДРЕСА_6 , приєднано до електричних мереж об`єднання. Електропостачання території ОБ`ЄДНАННЯ САДОВОДІВ «СТЕПОВЕ» здійснюється згідно умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного між ОБ`ЄДНАННЯМ САДОВОДІВ «СТЕПОВЕ» та Лиманським РЕМ АТ «Одесаобленерго». Договірні відносини щодо надання послуг з розподілу електричної енергії за вказаною адресою між заявником та Лиманським РЕМ відсутні (а.с. 19, том 2).

Листом від 07 лютого 2020 року АТ «Одесаобленерго» повідомлено гр. ОСОБА_2 про те, що будинок за адресою АДРЕСА_7 на території ОБ`ЄДНАННЯ САДОВОДІВ «СТЕПОВЕ» та приєднано до електричних мереж об`єднання. Електропостачання території ОБ`ЄДНАННЯ САДОВОДІВ «СТЕПОВЕ» здійснюється згідно умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного між ОБ`ЄДНАННЯМ САДОВОДІВ «СТЕПОВЕ» та Лиманським РЕМ АТ «Одесаобленерго». Договірні відносини щодо надання послуг з розподілу електричної енергії за вказаною адресою між заявником та Лиманським РЕМ відсутні (а.с. 21, том 2).

Отже, постачання електроенергії до будинків позивачів здійснювалось безпосередньо ОС «Степове».

При цьому, відповідач у справі та третя особа - Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" вказали на те, що об`єднання садоводів «СТЕПОВЕ» у правовідносинах щодо розподілу електричної енергії на території об`єднання садоводів «СТЕПОВЕ» виступає, як колективний побутовий споживач.

Взаємовідносини та розрахунки в умовах колективного побутового споживача визначені главою 10.2 розділу 10 Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Згідно з пункту 10.2.4 глави 10.2 розділу 10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.

За приписами пункту 10.2.5 глави 10.2 розділу 10 Правил, закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача.

Пункт 10.2.6 глави 10.2 розділу 10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, визначає, що у разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (далі - споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору (додаток 11 до цих Правил).

Згідно пункту 10.2.9 глави 10.2 розділу 10 Правил, споживач на території колективного побутового споживача розраховується з постачальником електричної енергії за відповідним тарифом за обсяг електричної енергії, визначений за показами його лічильника, згідно з умовами тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача.

Позивачами не надано до суду тристороннього договору про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача - об`єднання садоводів «СТЕПОВЕ».

Відповідно пункту 8.2.5 глави 8.2 розділу 8 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції від 27.07.2019 року), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Так, згідно пункту 8.4.1 глави 8.2 розділу 8 Правил оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Відповідно до пункту 8.4.2 глави 8.2 розділу 8 Правил передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення зокрема самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Розділ 11 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначає порядок розв`язання спорів.

Згідно з п. 11.1, спори та розбіжності, що можуть виникати при виконанні умов цього Договору, у разі, якщо вони не будуть узгоджені шляхом переговорів між Сторонами, можуть бути вирішенні шляхом звернення Споживача до Інформаційно-консультаційного центру по роботі із споживачами електричної енергії, що створюється Постачальником згідно з Положенням про Інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами електричної енергії, затвердженим постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 12 березня 2009 року № 299, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 квітня 2009 року за № 308/16324 (із змінами) (далі - Положення про ІКЦ).

Під час вирішення спорів Сторони мають керуватися порядком врегулювання спорів, встановленим цими ПРРЕЕ, та Положенням про ІКЦ.

Відповідно до п. 11.2 розд. 11 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі недосягнення Сторонами згоди шляхом проведення переговорів або, у разі, незгоди Споживача із рішенням ІКЦ, або неотримання ним у встановлені ПРРЕЕ та Положенням про ІКЦ строки відповіді Споживач має право звернутися із заявою про вирішення спору до Регулятора чи його територіального підрозділу, та/або до енергетичного омбудсмена, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, Антимонопольного комітету України.

Врегулювання спорів Регулятором чи його територіальним підрозділом здійснюється відповідно до затвердженого Регулятором порядку. Звернення Споживача до Регулятора чи його територіального підрозділу не позбавляє Сторони права на вирішення спору в судовому порядку.

Як встановлено судом за результатами розгляду даної справи, в актах про порушення користування електроенергією від 09 грудня 2019 року №63 та №64 вказано про самовільне підключення до електромереж ОС «Степове» (лицьовий рахунок не оформлений, зняття, переміщення, заміна лічильника без дозволу Адміністрації ОС «Степове»), заниження показань засобу обліку, не обліковане користування електроенергією, тощо, при цьому самостійно врегулювати спірні відносини сторони (позивачі та ОС «Степове») не змогли.

У зв`язку із цим позивачі звернулись до Регулятора.

Відповідно до ст. 76 закону України «Про ринок електричної енергії», Регулятор забезпечує розгляд скарг на дії учасників ринку (крім скарг на дії споживачів) і вирішення спорів між учасниками ринку в порядку, затвердженому Регулятором.

Розгляд скарг побутових та малих непобутових споживачів на дії чи бездіяльність електропостачальників та операторів систем розподілу, вирішення спорів між ними здійснюються також енергетичним омбудсменом.

Стаття 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон України «Про НКРЕКП», визначає, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про НКРЕКП», Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про НКРЕКП», основними завданнями Регулятора є:

1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;

2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів;

3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав;

4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами;

5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури;

6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;

7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища;

8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;

9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;

10) інші завдання, передбачені законом.

Статтею 17 Закону України «Про НКРЕКП» визначені функції та повноваження Регулятора.

Так, згідно з ч. 1 статті 17 Закону, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема:

11) контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов;

12) розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства;

14) забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз`яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 21 Закону України «Про НКРЕКП», Регулятор розглядає скарги споживачів щодо порушення їхніх прав та інтересів суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, а також вирішує спори, що виникають між суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з питань:

1) доступу/приєднання до електричних, теплових та газових мереж, нафто- та продуктопроводів, мереж централізованого водопостачання і водовідведення;

2) дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов;

3) якості товарів і послуг, що надаються споживачам у сферах енергетики та комунальних послуг;

4) інших питань, розгляд яких віднесено законом до компетенції Регулятора.

Регулятор розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України "Про звернення громадян".

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно з вимогами ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.

Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02.07.2019 № 1333 затверджені Правила розгляду звернень споживачів щодо дій суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів (далі - Правила №1333), які визначають процедуру розгляду Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), звернень споживачів або осіб, які мають намір ними стати, щодо порушення їхніх прав та інтересів суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, державне регулювання яких здійснюється НКРЕКП (далі - суб`єкти господарювання), та врегулювання спорів.

Згідно п. 1.3 Правил №1333, НКРЕКП забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), що виробляються (надаються) суб`єктами господарювання, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів під час розгляду звернень з питань, розгляд яких віднесено до компетенції НКРЕКП, надання роз`яснень з питань застосування нормативно-правових актів НКРЕКП.

Відповідно до п. 1.6 Правил №1333, під час розгляду звернень НКРЕКП має право вимагати від суб`єктів господарювання копії документів, пояснення та іншу інформацію, необхідну для встановлення фактичних обставин спору та його врегулювання. Суб`єкти господарювання зобов`язані надавати до НКРЕКП запитувану інформацію у строки та спосіб, визначені у відповідному запиті.

Пунктом 1. 8 Правил №1333 визначено, що вирішенням питання, зазначеного у зверненні, може бути:

1) письмова відповідь заявнику про результати розгляду звернення;

2) роз`яснення заявнику з питань застосування нормативно-правових актів НКРЕКП;

3) врегулювання спору;

4) рішення НКРЕКП, прийняте на засіданні, яке проводиться у формі відкритого слухання.

Розділ 5 Правил №1333 регламентує порядок розгляду скарг.

Так, заявник у разі порушення суб`єктом господарювання його прав та законних інтересів має право звернутись до такого суб`єкта господарювання в порядку, визначеному законодавством та умовами договору, що між ними укладено, зі скаргою чи претензією (п. 5.1).

Суб`єкт господарювання за результатами розгляду такої скарги (претензії) зобов`язаний прийняти рішення та надати заявнику вмотивовану письмову відповідь у строки, встановлені законодавством та договором (5.2).

Заявник має право подати до НКРЕКП скаргу з вимогою про поновлення своїх прав і захист законних інтересів, порушених діями (бездіяльністю) суб`єкта господарювання та/або прийнятими таким суб`єктом рішеннями.

До скарги заявник має додати наявні у нього рішення або копії рішень суб`єкта господарювання, що приймалися за його зверненням цим суб`єктом, а також інші наявні у заявника документи, необхідні для розгляду його скарги. Оригінали рішень та інших документів після розгляду скарги повертаються заявнику (5.3).

Скарга заявника на дії (бездіяльність) суб`єкта господарювання та прийняття таким суб`єктом рішень, що порушують права і законні інтереси заявника, може бути подана до НКРЕКП протягом одного року з моменту його прийняття, але не пізніше одного місяця з часу ознайомлення заявника з таким рішенням.

Скарга, подана заявником з порушенням зазначеного строку, НКРЕКП не розглядається. Пропущений строк подання заявником скарги за наявності поважних причин може бути поновлений НКРЕКП (5.4).

НКРЕКП, отримавши скаргу від заявника, у межах повноважень зобов`язана об`єктивно, всебічно і вчасно перевірити обставини, викладені у скарзі (5.5).

Якщо за результатами розгляду скарги та наданих до неї рішень суб`єкта господарювання та документів з`ясовується, що така скарга не містить ознак порушення суб`єктом господарювання законодавства та/або ліцензійних умов, НКРЕКП направляє заявнику письмову відповідь про відмову в задоволенні вимог, викладених у скарзі (5.6).

Якщо за результатами розгляду скарги та наданих до неї рішень суб`єкта господарювання та документів з`ясовується, що наведені у скарзі факти, рішення суб`єкта господарювання та матеріали не містять достатніх даних, необхідних для прийняття НКРЕКП обґрунтованого рішення, або у зверненні є питання, що потребують отримання від суб`єкта господарювання додаткових матеріалів та пояснень, то таке звернення розглядається у порядку розгляду заяв відповідно до глави 4 цих Правил (5.7).

Якщо за результатами розгляду скарги та наданих до неї рішень суб`єкта господарювання та документів з`ясовується, що така скарга є обґрунтованою та містить ознаки порушення суб`єктом господарювання законодавства та/або ліцензійних умов, НКРЕКП направляє суб`єкту господарювання вимогу про усунення такого порушення, про що письмово повідомляє заявника.

Суб`єкт господарювання у визначені НКРЕКП строки та спосіб зобов`язаний повідомити про усунення порушення (5.8).

Якщо суб`єкт господарювання у встановлені строки повідомив НКРЕКП про усунення порушення, то відповідальний підрозділ готує проєкт рішення НКРЕКП про припинення розгляду звернення (5.9).

Якщо суб`єкт господарювання у встановлені строки та спосіб не повідомив або повідомив НКРЕКП про неусунення порушення чи заявник повторно звернувся до НКРЕКП із повідомленням про неусунення суб`єктом господарювання порушення, відповідальний підрозділ готує проєкт рішення НКРЕКП про порушення суб`єктом господарювання законодавства у відповідній сфері та/або ліцензійних умов (5.10).

Якщо за результатами розгляду скарги та наданих до неї документів з`ясовується, що така скарга не є обґрунтованою або не містить ознак порушення суб`єктом господарювання законодавства та/або ліцензійних умов, відповідальний підрозділ готує та направляє заявнику письмову відповідь з відповідним роз`ясненням (5.11).

За результатами розгляду скарги НКРЕКП приймає рішення відповідно до глави 7 цих Правил та направляє письмову відповідь заявнику (п. 5.12).

Основним доводом відповідача щодо спірних правовідносин є те, що діяльність КПС на ринку електричної енергії не передбачає отримання ліцензії, відтак Об`єднання садоводів «Степове» не є ліцензіатом. Враховуючи, що згідно з п. 11 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про НКРЕКП» Регулятор контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов, відповідач зазначив про відсутність у нього повноважень щодо здійснення контролю діяльності Об`єднання садоводів «Степове», яке не є ліцензіатом.

Відповідач також зазначив, що працівники Відділу НКРЕКП в Одеській області та НКРЕКП, не мають жодного відношення до ситуації, яка склалась між Позивачами та ОС «Степове», зокрема щодо складання останнім Актів про порушення чи прийняттям інших рішень та документів.

Однак суд не приймає зазначені доводи позивача в обґрунтування правомірності його дій, враховуючи таке:

- за визначенням п. 1.2 Правил №1333, спір - суперечка, що виникла між заявником та суб`єктом господарювання, щодо дотримання законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов; сторони спору - заявник і суб`єкт господарювання; заявник - споживач або особа, яка має намір ним стати, який звернувся до НКРЕКП особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до чинного законодавства; скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів заявника, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями суб`єкта господарювання.

Тобто, посилання відповідача на те, що його контролюючі повноваження розповсюджуються лише на ліцензіатів, не виключають його повноважень щодо поновлення прав і захист законних інтересів споживачів.

- ч. 1 ст. 17 Закону України «Про НКРЕКП» передбачено, що НКРЕКП не тільки контролює додержання ліцензіатами законодавства (п. 11), а й забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (п. 14).

- враховуючи, що НКРЕКП розглядає скарги споживачів відповідно до Закону України "Про звернення громадян", відповідач, у разі якщо питання звернення не входять до його повноважень, зобов`язаний був у термін не більше п`яти днів переслати за належністю відповідному органу чи посадовій особі скаргу, про що повідомити позивача. Однак, відповідач цього не зробив, обмежившись доводами про непричетність до спірних відносин.

У даному випадку, суд погоджується з посиланнями позивачів стосовно того, що відповідач, вказавши, що ОС «Степове» це колективний побутовий споживач, отже не є ліцензіатом Регулятора, тому контроль за його господарською діяльністю не відноситься до компетенції НКРЕКП, самоусунувся від вирішення питання, не надавши позивачам роз`яснень стосовно того, хто в таких обставинах повинен здійснювати контроль за діяльністю постачальників електричної енергії.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зауважує, що за своєю правовою природою бездіяльність - це пасивна форма поведінки, що полягає у не вчиненні конкретних дій, які повинні бути і можуть бути вчинені в даних конкретних умовах; так і характеризується свідомим і вольовим актом поведінки. Натомість, дія - це активна, свідома поведінка суб`єкта правових відносин, що має за мету досягнення певного правового результату.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 року у справі № 816/4786/15, бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.

Вирішуючи спірні правовідносини на підставі встановлених обставин справи та оцінки доказів, наданих учасниками справи на підтвердження цих обставин, суд дійшов висновку про те, що поведінка Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо розгляду скарги позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 14 квітня 2020 року вхід. № ЗВГ-5557/20 має характер пасивної форми поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством, що у свою чергу має негативні наслідки для позивача. Тобто, така поведінка відповідачів є протиправною бездіяльністю.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З огляду на зазначене, оцінюючи докази, які є у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що на підставі положень ст. 9 КАС України, за результатами розгляду даної справи є необхідним: визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, під час розгляду скарги позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 14 квітня 2020 року вхід. № ЗВГ-5557/20; зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повторно розглянути розгляду скаргу позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 14 квітня 2020 року вхід. № ЗВГ-5557/20 з урахуванням висновків суду.

У свою чергу вимоги позивачів про "Зобов`язати відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Одеській області визнати недійсними Акти про порушення №63 від 09.12.2019р по дільниці №894 на ОСОБА_3 , №65 від 19.12.2019р по дільниці №894 на ОСОБА_3 , №64 від 09.12.2019р по дільниці №2798 на ОСОБА_2 . №б/н від 19.12.2019р по дільниці №2798 на ОСОБА_2 , рішення технічних комісій від 12.12.2019р.від 26.12.2019р, розрахунок по дільниці №894 на ОСОБА_3 , розрахунок по дільниці №2798 на ОСОБА_2 , складені Об`єднанням садоводів "Степове" Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області, які не відповідають вимогам Правил роздрібного ринку електричної енергії від 14.03.2018 року №312.", - з урахуванням вищевказаних висновків суду щодо неналежного розгляду скарги є передчасними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 53, 72, 74, 76-77, 90, 243-246, 205, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ", Об`єднання садоводів "Степове" про зобов`язання вчинити певні дії та скасування рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, під час розгляду скарги позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 14 квітня 2020 року вхід. № ЗВГ-5557/20.

Зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 14 квітня 2020 року вхід. № ЗВГ-5557/20 з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_8 ).

Позивач - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 ; АДРЕСА_9 ).

Відповідач - Національна комісія що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 30369133; 03057 м. Київ, вул. Смоленська, 19).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Акціонерне товариство "ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (код ЄДРПОУ 00131713; 65031, Одеська область, місто Одеса, вул. Миколи Боровського, 28-Б).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Об`єднання садоводів "Степове" (67560, Одеська область, Лиманський район, село Красносілка, вулиця Набережна, будинок 84).

Суддя О.В. Глуханчук