
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3350/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії ,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) звернувся з вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області, щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 62/21-554-5 від 22.09.2020 року Управління Служби безпеки України у Львівській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_1 відповідно до довідки розмір грошового забезпечення № 62/21-554-5 від 22.09.2020 року Управління Служби безпеки України у Львівській області, починаючи з 01.04.2019 року;
- стягнути з відповідача на його користь судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп`як О.О .
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 25 серпня 2020 року звернувся до Управління СБ України у Львівській області з проханням підготувати та скерувати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у ній видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року. На своє прохання отримав відповідь від 23 вересня 2020 року № 62/21/Г-793 із довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 62/21-554 від 22 вересня 2020 року. 10 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача із копією зазначеної довідки та просив здійснити перерахунок належної йому пенсії, однак таке звернення залишене без задоволення, а у своїй відповіді від 11 січня 2021 року № 179-9458/Г-52/8-1300/21 відповідач зазначив, що «після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготувати списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не надходило, тому відсутні підстави для направлення запиту до Управління служби безпеки України у Львівській області щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії». Дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач уважає незаконними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, зважаючи на таке. Підставою для перерахунку пенсії є постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) та постанова Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45). Пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та зміни до пункту 5 Порядку № 45, що були внесені Постановою № 103, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнані протиправними та нечинними. Чинним законодавством України передбачено право особи, якій призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подавати до органів, що здійснюють пенсійне забезпечення документи з метою перерахунку призначеної пенсії, відповідно й отримувати необхідні довідки в державних органах, з яких вона звільнена зі служби та які уповноважені їх видавати. Відтак, з огляду на зазначене позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до наданої йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 62/21-554-5 від 22 вересня 2020 року з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року за відповідною посадою, яку він займав на момент звільнення зі служби. У зв`язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі. Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України. Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, після 05 березня 2019 року не приймалося. Тому відповідач вважає, що скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45 не дає підстав Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу. Зауважує, що у позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки № 62/21-554-5 від 22 вересня 2020 року, яка видана йому на його ж звернення, а не відповідно до Порядку № 45. Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно вищевказаної довідки відсутні. Також відповідач вважає, що сама по собі довідка не породжує право позивача не перерахунок його пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким їй з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії. У зв`язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 17 березня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
28 серпня 2020 року звернувся до Управління СБ України у Львівській області з проханням підготувати та скерувати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у ній видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Листом від 23 вересня 2020 року № 62/21/Г-793/14, Управління служби безпеки України у Львівській області повідомило позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 вересня 2020 року № 62/21-554- 5 виготовлена Управлінням та скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Згідно указаної довідки розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення) становить усього: 15 777, 64 грн., з яких:
- посадовий оклад 6340, 00 грн.;
- оклад за військовим званням «майор» 1340, 00 грн.;
- надбавка за вислугу років (40%) 3072,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (32%) 3440, 64 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 951,00 грн.;
- преміювання (10%) 634,00 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 179 -9458/Г-52/8-1300/21 від 11 січня 2021 року, позивача на його заяву від 10 грудня 2020 року повідомлено про те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, повідомлення з Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходило, тому відсутні підстави для направлення запиту до Управління служби безпеки України у Львівській області щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Тому підстави для проведення перерахунку пенсії згідно довідки від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до Постанови № 704, відсутні.
Уважаючи дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати відповідно до довідки від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії позивача згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5, скерованої Управлінням служби безпеки України у Львівській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв`язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Як слідує з матеріалів справи Управління служби безпеки України у Львівській області виготовило довідку № 62/21-554-5 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 05 березня 2019 року за відповідною (аналогічною) посадою (по день звільнення із служби) із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Супровідним листом від 22 вересня 2020 року № 62/21/554 Управління служби безпеки у Львівській області скерувало зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
У відзиві на позовну заяву відповідач не заперечує факт отримання довідки № 62/21-554-5 від 22 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від Управління служби безпеки України у Львівській області.
Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення і для реалізації такого права позивача надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов`язки, а протиправно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплати його пенсії на підставі такої довідки.
Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своїх дій щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивача, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв`язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Управління служби безпеки України у Львівській області реалізувало у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розміри грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включенні через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Зважаючи на вищенаведене, суд вважає, що відповідач не здійснивши перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Управління служби безпеки України у Львівській області № 62/21-554-5 від 22.09.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 діяв не підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Як свідчать матеріали справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області, не здійснюючи позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі зазначеної довідки після виникнення підстав для проведення перерахунку та виплати, допустило протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов`язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.01.2013 у справі "Олександр Волков проти України" (Заява № 21722/11) зазначив, що рішення суду не може носити декларативний характер, не забезпечуючи у межах національної правової системи захист прав і свобод, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Конституційний Суд України в рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 120, частини шостої статті 234, частини третьої статті 236 Кримінально-процесуального кодексу України (справа про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора) висловив правову позицію, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення у правах.
Відповідно до статті 8 Загальної декларації з прав людини 1948 року кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Як вбачається із змісту позовних вимог позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 62/21-554-5 від 22.09.2020 року Управління Служби безпеки України у Львівській області.
Суд звертає увагу позивача на те, що за своєю правовою природою протиправні дії суб`єкта владних повноважень це активна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод та законних інтересів фізичної чи юридичної особи.
Поняття ж бездіяльності було неодноразово надано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема, у постановах від 26.06.2019 року по справі №807/583/14, від 15.03.2019 у справі №805/1953/18-а та від 23.05.2018 у справі №802/490/16-а, в яких зазначено, що бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов`язків (завдань) згідно із чинним законодавством.
Таким чином, відмову відповідача у проведенні позивачу перерахунку пенсії, суд кваліфікує як протиправні дії, а не бездіяльність як визначає позивач.
Оскільки суд визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті позивачу з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки Управління служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, то з метою ефективного захисту порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до пункту п`ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Пунктом першим частини третьої статті 132 КАС України передбачено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» та при зверненні до суду з цим адміністративним позовом його не сплачував, а тому розподіл судового збору на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.
Щодо стягнення з відповідача на користь позивача понесених ним витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає, що оскільки представник позивача у відповіді на відзив вказує, що докази отримання правничої допомоги та її оплати будь подані до суду протягом п`яти днів після ухвалення судом рішення у цій справі, питання щодо стягнення таких витрат буде вирішуватися судом після надання представником позивача відповідних доказів.
Керуючись статтями 19-21, 72-77, 242-246,255,293, 295, пп.15.5 п. 15 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання провести перерахунок і виплату пенсії, - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22 вересня 2020 року № 62/21-554-5 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 квітня 2021 року.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна