
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
22 березня 2021 року м. Київ № 320/10062/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бориспільський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції України в Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бориспільський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про визнання протиправними та скасування наказів ГУ НП в Київській області від 07.09.2020 №559, від 25.09.2020 №277 о/с у частині накладення на нього дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції; поновлення на посаді слідчого 1-го відділення слідчого відділу Бориспільського ВП ГУ НП в Київській області; стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 26.09.2020 по день винесення рішення суду без урахування обов`язкових податків та зборів.
В результаті автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Журавля В.О. для розгляду даної адміністративної справи.
23.10.2020 суддя Журавель В.О. подав заяву про самовідвід, оскільки суддя упродовж багатьох років працював на посаді заступника начальника Головного управління військових прокуратур - начальника слідчого управління Генеральної прокуратури України та особисто знайомий з керівником Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону, підпорядковані якому працівники прокуратури здійснюють процесуальне керівництво досудовим слідством у справі щодо ОСОБА_1 , а також знає окремих прокурорів, які призначенні для здійснення процесуального керівництва за досудовим розслідуванням кримінального правопорушення щодо ОСОБА_1 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 (суддя Журавель В.О. ) задоволено самовідвід судді Журавля В.О .
Внаслідок автоматизованого розподілу, 23.10.2020 матеріали справи були передані для розгляду судді Брагіній О.Є .
За результатами розгляду даної справи Київським окружним адміністративним судом постановлено ухвалу від 23.10.2020 №320/10062/20 про передачу справи за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.
На виконання ухвали від 23.10.2020 дану адміністративну справу надіслано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду, оскільки процесуальний строк на апеляційне оскарження вказаної ухвали закінчився 07.11.2020 та апеляційні скарги на дану ухвалу подані не були.
Таким чином, Київським окружним адміністративним судом були дотримані приписи ч. 8 ст. 29 КАС України.
Однак, в подальшому 16.11.2020 на адресу Київського окружного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга позивача на ухвалу від 23.10.2020 про передачу справи №320/10062/20 за підсудністю.
Київським окружним адміністративним судом був надісланий запит до Луганського окружного адміністративного суду від 20.11.2020 вих. №01-12/8162/20 про повернення адміністративної справи №30/10062/20 до Київського окружного адміністративного суду для подальшого скерування зазначеної справи разом з апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції. Даний запит Луганським окружним адміністративним судом був отриманий 30.11.2020 за вх. №49194/2020.
Крім того, як вбачається з матеріалів даної справи, Луганським окружним адміністративним судом 26.11.2020 винесена ухвала про передачу адміністративної справи №320/10062/20 за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Також, в матеріалах даної справи наявна заява представника позивача від 01.12.2020 про відкликання апеляційної скарги позивача на ухвалу суду від 23.10.2020 про передачу справи №320/10062/20 за підсудністю.
23.12.2020 до Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №320/10062/20. В результаті автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Щавінського В.Р. для розгляду даної адміністративної справи.
Враховуючи викладене, суддя Щавінський В.Р. адміністративну справу №320/10062/20 скерував разом з апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції для прийняття відповідного рішення.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2021 заяву ОСОБА_1 про відкликання апеляційної скарги задоволено, апеляційну скаргу на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 повернуто ОСОБА_1 .
До Київського окружного адміністративного суду 22.01.2021 повернуто матеріали адміністративної справи №320/10062/20.
З акту ВДЗК Київського окружного адміністративного суду від 15.03.2021 вбачається, що дана адміністративна справа зареєстрована у комп`ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду « Київського окружного адміністративного суду 10.03.2020 та передана 15.03.2021 судді Щавінському В.Р. для подальшого розгляду.
Частиною 1 ст. 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 передбачено, що для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Згідно із ст. 3 цього ж Закону документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Суд зазначає, що згідно з абз. 2 п. 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207, відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України: у вигляді книжечки (зразка 1993 року) - шляхом проставлення в ньому штампа реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 або штампа зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 2; у формі картки (зразка 2015 року) - шляхом внесення інформації до безконтактного електронного носія, який імплантовано у такий паспорт, у разі наявності робочих станцій та підключення органу реєстрації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр). У разі непідключення органу реєстрації до Реєстру особі видається довідка про реєстрацію або зняття з реєстрації місця проживання, а внесення інформації до безконтактного електронного носія здійснюється територіальним підрозділом ДМС на підставі такої довідки.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначено місце реєстрації: АДРЕСА_1 (також, дане підтверджується копією паспорта позивача, яка наявна у матеріалах справи) та місце проживання: АДРЕСА_2 , а відтак позивач вважає, що ця справа може розглядатися Київським окружним адміністративним судом за місцем проживання позивача.
Разом з тим, суд зауважує, що ч. 1 ст. 25 КАС України передбачає можливість вибору позивачем суду лише за зареєстрованим місцем проживання (перебування) фізичної особи - позивача, а не за фактичним.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Наведене визначення є місцем проживання в приватноправовому розумінні.
Натомість відносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-ІV (далі - Закон №1382-ІV).
У ст. 3 вказаного Закону надано визначення, зокрема, таких термінів:
місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
документами, до яких вносяться відомості про місце проживання та місце перебування особи є - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні;
реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Згідно з ч. 1, ч. 10 ст. 6 Закону №1382-ІV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.
У відповідності до ст. 15 Закону №1382-ІV особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру".
Так, відповідно до п. 3, п. 4 Правил реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Пунктом 9 Правил визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Системний аналіз наведених норм права дає змогу зробити висновок про те, що місце проживання - це житло, в якому проживає особа, а реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання/перебування підтверджується вичерпним переліком документів, зокрема, паспортом громадянина України.
Отже, чинним законодавством передбачено чіткі вимоги до реєстрації особою місця свого проживання чи перебування, та передбачено документи, які підтверджують таку реєстрацію.
Отже, до позовної заяви позивачем не надано належних доказів на підтвердження свого місця реєстрації місця проживання або місця перебування в Київській області.
Суд зазначає, що оскільки місцезнаходженням відповідача є м. Київ, надання позивачем копії довідки про реєстрацію місця проживання необхідно для підтвердження зареєстрованого місця проживання, що є визначальним для встановлення територіальної підсудності даної адміністративної справи.
Зазначена вище обставина вказує на невідповідність позовної заяви вимогам ст. 160-161 КАС України.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 з наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом надання суду: копію довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 (тобто документу, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи).
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Бориспільський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Щавінський В.Р.