
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" квітня 2021 р. справа № 300/916/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.02.2021 № 31 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 період роботи в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" з 05.10.1987 по 20.07.1992 (що складає 4 роки 5 місяців 17 днів) на посаді старшого виконроба до пільгового стажу за Списком № 2 та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із 08.02.2021.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 08.02.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Однак 15.02.2021 відповідач прийняв рішення № 301 про відмову в призначенні пенсії позивачу. Така відмова є наслідком того, що пенсійний орган не зарахував до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз", оскільки посада старшого виконроба не передбачена переліком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10. ОСОБА_1 вважає зазначену відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах протиправною, оскільки позивачем подано пенсійному органу трудову книжку, яка підтверджує стаж роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а також довідку ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" від 14.05.2005 № 82, в якій зазначено, що посаду старшого виконроба належить класифікувати з позицією 2130100б-24444 підрозділу І «Буріння», розділу ХІІ Списку № 2. Окрім цього, трудова книжка містить записи про те, що робота виконувалася безпосередньо на родовищі. Також позивач звернув увагу на постанову Верховного Суду від 15.08.2019 в справі № 554/10457/16-а, згідно якої Верховний Суд дійшов висновку, що хоча посада «старший виконроб» прямо не передбачена Списком № 2, однак «старший» є підвищенням посади в межах однієї професії та не змінює характеру виконуваних робіт». ОСОБА_1 вважає, що його пільговий стаж за Списком № 2 становить 8 років 11 місяців 17 днів, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 згідно з пунктом "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". За вказаних обставин, ОСОБА_1 вважає неправомірним рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії від 15.02.2021 № 301.
Ухвалою від 16.03.2021 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.03.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшли письмові пояснення позивача від 26.03.2021 про віднесення посади «старшого виконроба» до Списку № 2, чинного згідно постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10.
02.04.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 29.03.2021 № 0900-0803-7/11106 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком № 2 і за результатами атестації робочих місць, зокрема чоловіки після досягнення віку 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. В позивача наявний загальний страховий стаж 41рік9 місяців, пільговий за Списком № 2 - 4 роки 6 місяців. Період роботи ОСОБА_1 з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" не зараховано до пільгового стажу, оскільки посада старшого виконроба не передбачена переліком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10. У виданій позивачу пільговій довідці від 14.05.2005 № 82 ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" зазначило вказаний період як пільговий, однак позиція 2130100б-24444 Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, на яку вказує підприємство в довідці, передбачає посаду «виконроба», а не «старшого виконроба». Таким чином, на думку представника відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області правомірно відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 2.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 08.02.2021 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. До заяви долучено копії: паспорта громадянина України; довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; трудової книжки НОМЕР_1 ; диплом про навчання серії НОМЕР_2 ; довідки із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідку про відкритий рахунок в банку; довідку Філії «Уренгой буріння» ООО «Газпром буріння» № 20/844 від 11.10.2010 про реорганізацію; довідку Філії «Уренгой буріння» ООО «Газпром буріння» № 20/3252 від 04.05.2010 про умови роботи; довідку ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" № 82 від 14.05.2005 про умови роботи; наказ Виробничого об`єднання «Пурнефтегаз" № 100-к від 02.10.1987 про прийом на роботу; наказ Виробничого об`єднання «Пурнефтегаз" № 87-к від 10.07.1992 про звільнення з роботи; довідку ПАТ Бурова компанія «Букрос» № 02-44/1027 від 18.09.2020 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; довідку ПАТ Бурова компанія «Букрос» № 02-44/1235 від 19.01.2021 «Щодо довідки про пільговий стаж № 02-44/1027 від 19.09.2020»; архівна довідка ОАО НК "Роснефть" про реорганізацію підприємств; довідку ПАТ Бурова компанія «Букрос» № 02-44/1234 від 19.01.2021 про перейменування підприємства; довідка ПАТ «Укрекскавація» від 21.02.2018 № 13-3 про роботу на підприємстві; довідку Філії «Уренгой буріння» ООО «Газпром буріння» № 17/6835 від 06.10.2010 про заробітну плату; довідку Філії «Уренгой буріння» ООО «Газпром буріння» № 17/2502 від 06.04.2010 про заробітну плату; довідку ОАО НК "Роснефть" № 7-01/10- 1953 від 13.07.2010 про заробітну плату; довідку ПАТ «Укрекскавація» від 21.02.2018 № 13-4 про заробітну плату; довідку АТ «Укртрансгаз» № 48 від 14.02.2019 про заробітну плату.
15.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області прийняло рішення № 301 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком. Рішення відповідача від 15.02.2021 про відмову в призначенні пенсії № 301 мотивоване тим, що страховий стаж позивача становить 41 рік9 місяців, пільговий стаж за Списком № 2 - 4 роки 6 місяців. Згідно з вимогами статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки після досягнення віку 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівники, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку чоловікам на 1 рік за 2 роки 6 місяців такої роботи.Період роботи ОСОБА_1 з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" не зараховано до пільгового стажу, оскільки посада старшого виконроба не передбачена переліком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 за № 10.Поскільки документально підтверджений пільговий стаж становить 4 роки 6 місяців, при необхідних 12 роках 6 місяців, то немає законних підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 (а.с. 23-24).
Вважаючи неправомірним рішення про відмову у призначенні пенсії від 15.02.2021 № 301, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статтею 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Таким чином, згідно пункту "б" частини 1 статті 13 наведеного Закону пенсія на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи призначається працівникам за наявності трьох обов`язкових умов у сукупності:
- досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- зайнятості повний робочий день на відповідних роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;
- атестації робочого місця;
Водночас, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), рішенням Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020. Порядок застосування статті 13 визначає пункт 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020.
Так, відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б"-„г" статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б"-„г" статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б"-„г" статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
"На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам".
При цьому, Конституційний Суд в пункті 4.1 Рішення № 1-р/2020 від 23.01.2020 зазначив, що статтею 13 Закону № 1788 до внесення змін Законом № 213 було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років.
Отже, в статті 13 Закону № 1788 до внесення змін Законом № 213 було встановлено такий пенсійний вік: у пункті „а" для чоловіків - 50 років, для жінок - 45 років; у пунктах „б"-„з" для чоловіків - 55 років, для жінок - 50 років.
У Законі № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, збережено вказану пропорцію щодо зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку без урахування різниці між пенсійним віком для чоловіків і жінок. У частині першій статті 13 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, встановлено однаковий пенсійний вік для чоловіків та жінок, а саме: у пункті „а" - 50 років (на 10 років менше, ніж загальний пенсійний вік), у пунктах „б"-„з" - 55 років (на 5 років менше, ніж загальний пенсійний вік).
Таким чином, статтею 13 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, передбачено поетапне збільшення пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах, визначених у цих нормах.
Відповідно до пункту 4.4 Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 перевіряючи статтю 13, частину другу статті 14, пункти „б"-„г" статті 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходив з такого.
Вказаними положеннями Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років.
Згідно зі статтею 13, частиною другою статті 14, пунктами „б"-„г" статті 54 Закону № 1788 у редакції до внесення змін Законом № 213 у осіб, які належать до категорій працівників, вказаних у цих нормах, виникли легітимні очікування щодо реалізації права виходу на пенсію. Однак оспорюваними положеннями Закону № 213 змінено нормативне регулювання призначення пенсій таким особам.
Конституційний Суд України, дослідивши правовідносини, пов`язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років, зазначає, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов`язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Отже, особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об`єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов`язані саме з положеннями Закону № 1788 у редакції до внесення змін Законом № 213. Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов`язаних із реалізацією права виходу на пенсію.
Таким чином, стаття 13, частина друга статті 14, пункти „б"-„г" статті 54 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині першій статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що у справах "Щокін проти України" (заяви № 23759/03 та 37943/06, рішення від 14.10.2010) та "Серков проти України" (заява № 39766/05, рішення від 07.07.2011) Європейський суд з прав людини дійшов висновку що, по-перше, національне законодавство не було чітким та узгодженим та не відповідало вимозі "якості" закону і не забезпечувало адекватного захисту осіб від свавільного втручання у права заявника; по-друге, національними органами не було дотримано вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника, коли в його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування; по-третє, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу "якості закону". В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків осіб, національні органи зобов`язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
За вказаних обставин, така обов`язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах: необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правої визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України. Таке застосування судом вищевказаних норм права, усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність.
Отже, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в оскаржуваному рішенні про відмову в призначенні пенсії від 15.02.2021 № 301 зазначило, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 41 рік9 місяців, пільговий стаж за Списком № 2 - 4 роки 6 місяців.
Такий обрахунок відповідачем розміру пільгового стажу позивача зроблений без врахування періоду роботи позивача в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" з 05.10.1987 по 20.07.1992.
Даючи оцінку правильності такого висновку пенсійного органу судом встановлено таке.
Згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 працював на посаді старшого виконроба в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" з 05.10.1987 по 20.07.1992.
Згідно з статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637. Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивач: з 10.08.1984 прийнятий виконробом у вишкомонтажний цех № 1 Вишкомонтажної контори ВПО «Тюменьгазпром» ПО «Тюменьбургаз»; з 01.03 1986 переведений на посаду старшого виконроба районної інженерно-технологічної служби; з 01.10.1987 звільнений із займаної посади; з 05.10.1987 прийнятий в вишкомонтажну дільницю старшим виконробом по вахтово-експедиційному методу в ПУ «Пурнефтегаз» (робота безпосередньо на родовищі); з 20.07.1992 звільнений за власним бажанням (а.с. 25-37).
З огляду на зміст оскаржуваного рішення відповідача від 15.02.2021 за № 301 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком, період роботи ОСОБА_1 з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" не зараховано до пільгового стажу, оскільки посада старшого виконроба не передбачена переліком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10(а.с. 23-24).
Суд звертає увагу на те, що питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10 «Об утверждении списков производств, работ, профессий, должностей и показателей, дающих право на льготное пенсионное обеспечение» затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі XІІ передбачено професію за № 2130100б-24444 «Производители работ вышкостроения».
Отже, посада «виконроба вишкобудування» міститься в Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10.
Згідно довідки ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" від 14.05.2005 № 82, ОСОБА_1 дійсно працював повний робочий день з 05.10.1987 по 20.07.1992 на посаді «старшего производителя работ» («старшого виконроба») у вишкомонтажному управлінні виробничого об`єднання «Пурнефтегаз», вахтовим методом. Вказана посада відноситься до позиції № 2130100б-24444 «Производители работ вышкостроения» у розділі XІІ Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10. Стаж роботи, який дає право на зменшення пенсійного віку становить 04 роки 05 місяців 17 днів (а.с. 13).
Окрім вищевказаної довідки ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" від 14.05.2005 № 82 позивач разом із заявою про призначення пенсії від 08.02.2021 надав відповідачу: копію наказу Виробничого об`єднання «Пурнефтегаз" № 100-к від 02.10.1987 про прийняття ОСОБА_1 на посаду старшого виконроба на вишкомонтажну дільницю; копію наказу Виробничого обєднання «Пурнефтегаз" № 87-к від 10.07.1992 про звільнення позивача з посади старшого виконроба вишкомонтажної бригади; копію довідки ОАО НК "Роснефть" № 7-01/10-1953 від 13.07.2010 про заробітну плату позивача за період з жовтня 1987 року по грудень 1991 року.
Отже, факт роботи ОСОБА_1 з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" на посаді старшого виконроба є встановленим, та не заперечено відповідачем.
Щодо доводів відповідача про те, що посада «старшого виконроба» не передбачена Списком № 2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, то суд вказує на таке.
В Загальносоюзному класифікаторі професій, посад та тарифних розрядів затвердженому Постановою Держстандарту СРСР від 27.08.1986 року № 016, а також в Класифікаторі професій» ДК 003:2010 в розділі «Основні положення» та додатку В і примітках 1, 2 зазначено, що від назв призначених професій (професійних назв робіт, посад), додаванням похідних слів (провідний, головний, молодший, змінний, гірничий, третій та ін.) наведених в додатку В.
В Кваліфікаційному довіднику посад керівників, спеціалістів і службовців» затвердженому Постановою Держкомпраці СРСР і ВЦСПС від 27.03.1986 № 102/6-142 в розділі Загальні положення зазначається, що «установление должностного наименования «старший» возможно при условии, если работник наряду с выполнением обязанностей, предусмотренных по занимаемой должности осуществляет руководство подчиненными ему исполнителями».
У виданні: «Довідник спеціаліста з визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці» зазначено: «Відповідно до додатку В (примітка 1) Класифікатор професій ДК 003-95, затвердженого наказом Держстандарту України від 27.07.1995 р. №257, похідні слова до професій (професійних назв робіт) можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог виключення дублювання, збереження колу новоутвореної професії. Зокрема, цим додатком передбачене похідне слово «старший».
Посада старшого може застосовуватись встановлюватись як виняток і за відсутності виконавців в безпосередньому підпорядкуванні працівника, якщо на нього покладаються функції керівництва самостійною ділянкою роботи.
Таким чином, професійна назва «старший виконавець робіт» утворена за допомогою похідного слова «старший», при цьому зберігається галузева та функціональна належність, кваліфікаційні вимоги, право на пенсію за віком на пільгових умовах старшого виконавця робіт визначається на тих же умовах, що і виконавця робіт.
Верховний Суд в постанові від 15.08.2019 за результатом розгляду справи № 554/10457/16-а зазначив: «Посада «виконроб» передбачена Списком № 2 виробництв, цехів, професій і посад з тяжкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженим Радою Міністерств СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173. При цьому, судами попередніх інстанцій вірно зауважено, що хоча посада «старший виконроб» прямо не передбачена Списком № 2, однак «старший» є підвищенням посади в межах однієї професії та не змінює характеру виконуваних робіт».
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що посада «старшого виконроба», на якій ОСОБА_1 працював в період з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" передбачена Списком № 2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, який діяв на той час.
Суд встановив, що ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії від 08.02.2021 надав відповідачу необхідний перелік документів для зарахування пільгового стажу за період з 05.10.1987 по 20.07.1992. Вказані документи підтверджують факт роботи ОСОБА_1 в період з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" на посаді, яка передбачена Списком № 2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, а тому такий період роботи позивача необхідно зарахувати до пільгового стажу за Списком № 2.
Суд вважає, що відмова відповідача в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2, з тих лише підстав, що в період з 05.10.1987 по 20.07.1992 позивач працював в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" на посаді «старшого виконроба вишкобудування», тоді як Списком № 2 передбачено за відповідною позицією посаду «виконроба вишкобудування», є надміру формальною, тобто такою, що за формального дотримання норми закону по своїй суті натомість непропорційно втручається в гарантоване Державою право особи на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в формі права на пенсію за віком на пільгових умовах, що не відповідає меті закону, якою встановлено умови призначення такої пенсії.
З огляду на встановлені статтею 114 Закону № № 1058-IV обов`язкові умови для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, суд дійшов висновку про наявність таких умов щодо позивача, а саме: ОСОБА_1 досяг 59 років, страховий стаж становить 41 рік9 місяців, пільговий за Списком № 2 - більше 8 років 11 місяців. За вказаних обставин позивач має право на зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Так, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
В позовній заяві ОСОБА_1 просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 15.02.2021 № 31 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 період роботи в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" з 05.10.1987 по 20.07.1992 (що складає 4 роки 5 місяців 17 днів) на посаді старшого виконроба вишкобудування до пільгового стажу за Списком № 2 та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із 08.02.2021.
З огляду на матеріали справи, відмова у призначенні позивачу пенсії за віком прийнята у формі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 301 від 15.02.2021.
Суд пам`ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 301 від 15.02.2021 про відмову в призначенні пенсії та зобов`язання відповідача призначити та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 08.02.2021 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зарахувавши періоди роботи з 05.10.1987 по 20.07.1992в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" на посаді старшого виконроба вишкобудування до пільгового стажу за Списком № 2.
Таким чином, позов ОСОБА_1 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області належить задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 1069457389534874 від 10.03.2021 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1816,00 грн.
З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 908 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.
Решту надміру сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн. згідно зі статтею 7 Закону України "Про судовий збір" може бути повернуто позивачу лише за його клопотанням. Однак на час постановлення цього рішення позивачем такого клопотання до суду не подано. Суд роз`яснює позивачу про те, що він вправі подати таке клопотання до суду й після ухвалення судом рішення в цій адміністративній справі.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 301 від 15.02.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) призначити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з 08.02.2021 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зарахувавши періоди роботи з 05.10.1987 по 20.07.1992 в ОАО НК "Роснефть"-Пурнефтегаз" на посаді старшого виконроба до пільгового стажу за Списком № 2.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.