Рішення № 96358998, 16.04.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
240/14747/20
Номер документу
96358998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2021 року м. Житомир справа № 240/14747/20

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Токаревої М.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом у якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації про відмову у винесенні його заяви про встановлення статусу ветерана війни на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту";

- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації винести на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" питання про встановлення йому і статусу ветерана війни.

В обґрунтування позову вказано, що у травні 2020 року він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації із заявою про встановлення йому статусу ветерана війни. Однак, листом від 14.05.2020 №811 відповідач його повідомив, що підстав для винесення заяви на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних зі встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" згідно поданих документів немає.

Справу призначено до розгляду у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

У встановлений судом строк відповідачем було подано відзив на позовну заяву за змістом якого просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування позову вказано, що листом від 14.05.2020 ОСОБА_1 було повідомлено про те, що немає підстав для винесення на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних зі встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту".

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 у травні 2020 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації із заявою про встановлення йому статусу ветерана війни.

Листом від 14.05.2020 №811 Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації було повідомлено ОСОБА_1 , що підстав для винесення його заяви на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних зі встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" згідно поданих документів немає.

Вважаючи таку позицію відповідача протиправною позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

За приписами ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" визначено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.

На даний час, процедуру надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який визначає Порядок надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 (далі Порядок 740), яким врегульовано порядок надання статусу членів сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб та Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2015 р. № 685 (далі Порядок 685).

Іншого нормативного акту, який би визначав Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни іншим категоріям осіб, визначених та деталізованих у ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" на час розгляду справи не прийнято.

За нормами ч.6 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

З огляду наведене, суд застосовує до спірних правовідносин Порядок №740 та Порядок №685.

За приписами п.7 Порядку №685 визначено, що рішення про надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни приймається органами соціального захисту населення у місячний строк з дня подання документів.

Аналогічні норми закріплено у п.5 та 6 Порядку №740, за змістом яких для встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, членам сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати структурному підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення заяву і документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку.

Рішення про встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, приймається структурними підрозділами місцевих держадміністрацій з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання у місячний строк з дати подання документів.

Відсутність документів, визначених пунктом 4 цього Порядку, та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.

Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни визначені Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 (далі Положення № 302).

Пунктом 3 Положення № 302 передбачено, що відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Учасникам бойових дій (стаття 6 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" та нагрудний знак "Ветеран війни - учасник бойових дій".

Згідно з п. 2 Положення № 302 посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Аналіз наведених норм свідчить, що обов`язком органами соціального захисту населення при вирішенні питання щодо можливості надання особі статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є прийняття рішення про надання/відмову у наданні такого статусу.

Ні нормами Порядку №685, ні Порядку №740 не встановлено повноважень органами соціального захисту населення вирішувати питання про наявність або відсутність правових підстав для винесення на розгляд комісії матеріалів про надання громадянам відповідного статусу.

Крім того, необхідно вказати, що підставою для відмови у наданні відповідного статусу є, зокрема, і неподання особою повного переліку документів необхідного його для надання, на що посилався відповідач у своє листі від 14.05.2020 №811.

Разом з тим, судом у ході судового розгляду не було встановлено прийняття відповідачем відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , а лист від 14.05.2020 №811 не є тим рішенням у розумінні КАС.

Зважаючи на наведені обставини, суд дійшов висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації не забезпечило належний розгляд заяви позивача про надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, допустивши при цьому бездіяльність, а суд вважає за необхідне визнати бездіяльність МВС України протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України закріплено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Забезпечуючи належний захист порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації щодо належного розгляду заяви позивача про надання йому статусу ветерана війни та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з прийняттям відповідного рішення.

Підстави для відшкодування позивачу судового збору у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 139, 243, 245, 246 та 255 КАС України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 20,Баранівка,Баранівський район, Житомирська область,12701, код ЄДРПОУ 03192796) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про надання йому статусу ветерана війни.

Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації винести на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" питання про встановлення йому і статусу ветерана війни з прийняттям відповідного рішення.

У задоволенні позовних вимог про визнати протиправними та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення Баранівської районної державної адміністрації про відмову у винесенні його заяви про встановлення статусу ветерана війни на розгляд комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу ветерана війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева