Ухвала суду № 96358987, 16.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
200/14305/19-а
Номер документу
96358987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

16 квітня 2021 р. Справа №200/14305/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши заяви Головного управління ДПС у Донецькій області: про виправлення описки у виконавчому документі, про заміну сторони у виконавчому провадженні її правонаступником та про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа до виконання по адміністративній справі № 200/14305/19-а за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала справа № 200/14305/19-а за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області задоволено - вирішено стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в розмірі 8 284,00 грн.

12 серпня 2020 року на адресу Головного управління ДПС у Донецькій області направлено виконавчий лист, виданий на виконання Рішення суду від 17 березня 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року виправлено описку в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року та у виконавчому листі, виданому на виконання цього рішення, шляхом зазначення у тексті цих документів правильного імені відповідача - « ОСОБА_1 » замість помилково зазначеного « ОСОБА_3 ».

8 квітня 2021 року Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із заявами про виправлення описки у виконавчому документі, про заміну сторони у виконавчому провадженні її правонаступником та про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Заява про виправлення помилки у виконавчому листі № 200/14305/19-а обґрунтована тим, що у виконавчому листі замість правильного РНОКПП відповідача - НОМЕР_2 зазначено неправильний РНОКПП - НОМЕР_1 .

Заява про заміну сторони у виконавчому провадженні її правонаступником обґрунтована тим, що Кабінетом Міністрів України 30 вересня 2020 року прийнято постанову № 893 «Деякі питання територіальних органів державної податкової служби», відповідно до якої прийнято рішення: 1. Ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної Податкової служби за переліком згідно з додатком; 2. Установити, що: територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття Державною податковою службою рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. На виконання постанови № 893 та наказу ДПС України від 8 жовтня 2020 року № 556 «Про ліквідацію територіальних органів ДПС» 20 жовтня 2020 року до ЄДР внесено запис про припинення юридичної особи - Головного управління ДПС у Донецькій області в результаті її ліквідації. 30 вересня 2020 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано (запис: 1000741030008085321) філію (інший відокремлений підрозділ) Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Донецькій області ЄДРПОУ ВП 44070187, Україна, 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Італійська (Центральний район), будинок 59. Наказом ДПС України № 643 від 12 листопада 2020 року затверджено Положення про територіальні органи ДПС, згідно якого даний орган є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. ГУ ДПС у Донецькій області (відокремлений підрозділ) є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області (код 43142826).

Заява про поновлення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання вмотивована тим, що зазначений у виконавчому листі строк для пред`явлення його до виконання (10 листопада 2020 року) пропущений з поважних причин, а саме - під час опрацювання виконавчого листа виявилось, що останній містить описку та не може бути спрямований до примусового виконання. Крім цього, Головне управління посилається на дію карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (CОVID-19).

Ухвалою суду від 9 квітня 2021 року розгляд заяв Головного управління ДПС у Донецькій області про виправлення описки у виконавчому листі, про заміну сторони у виконавчому провадження та про поновлення строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання - призначено в судовому засіданні на 16 квітня 2021 року о 13-30 год.

Представник заявника, боржник за виконавчим листом ОСОБА_1 та представник ГУ ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) у судове засідання 16 квітня 2021 року не з`явились, про день та час розгляду заяв повідомлялись судом належним чином.

Відповідно до ст. 253 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) питання про внесення виправлень в судовому рішенні цього суду суд може вирішити в порядку письмового провадження.

Як вбачається з ч. 3 ст. 374 КАС України суд розглядає заяву боржника або стягувача про виправлення помилки у виконавчому документі в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви. До розгляду заяви суд має право своєю ухвалою зупинити виконання за виконавчим документом або заборонити приймати виконавчий документ до виконання

Згідно ч. 2 ст. 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 376 КАС України суд розглядає заяву про поновлення пропущеного строку в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи наведені приписи, беручи до уваги, що заявник, боржник за виконавчим листом ОСОБА_1 та представник ГУ ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд вважає за можливе розглянути заяви про виправлення описки у виконавчому документі, про заміну сторони у виконавчому провадженні її правонаступником та про поновлення строку на пред`явлення виконавчого документа до виконання без їх участі в письмовому порядку.

Розглядаючи заяву про виправлення помилки рішенні суду та у виконавчому листі суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 253 КАС України суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

Відповідно до ст. 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Як вбачається з матеріалів справи в резолютивній частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року та у виконавчому листі, виданому на виконання цього рішення, допущена описка в зазначені РНОКПП відповідача (боржника у виконавчому листі), а саме: замість правильного РНОКПП « НОМЕР_2 » вказано неправильний РНОКПП - « НОМЕР_1 ».

За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви Головного управління ДПС у Донецькій області про виправлення описки у рішенні суду та у виконавчому листі.

Що стосується заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ч. 4 цієї ж статті положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Як встановлено судом виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 200/14305/19-а не відкривалось.

Отже, в даному випадку може мати місце заміна боржника у виконавчому листі.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17 березня 2011 року № 3166-VI, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Головне управління ДПС у Донецькій області.

Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30% вакансій.

В абзаці 4 п. 2 постанови кабінету Міністрів України № 893 закріплено, що права та обов`язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.

Наказом ДПС України від 30 вересня 2020 року № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи, в тому числі Головне управління ДПС у Донецькій області.

30 вересня 2020 року проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Донецькій області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.

Наказом ДПС України № 643 від 12 листопада 2020 року затверджено Положення про територіальні органи ДПС.

Згідно п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області даний орган є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Донецькій області (43142826). В цьому випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого, внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції). Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого.

Таким чином, функції Головного управління ДПС у Донецькій області, в т.ч. щодо адміністрування податків, зборів та платежів, стягнення податкового боргу, адміністрування єдиного внеску тощо, перейшли до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС.

Наказом ДПС України від 24 грудня 2020 року № 755 розпочато з 1 січня 2021 року здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893.

Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Таким чином, з 1 січня 2021 року всі права та обов`язки Головного управління ДПС у Донецькій області (код юридичної особи 43142826) перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ВП в ЄДРПОУ ВП: 44070187).

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про задоволення клопотання заявника про заміну сторони (стягувача) у виконавчому провадженні (виконавчому листі).

Розглядаючи заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 1404-VIII строки, зазначені в ч. 1 цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

За приписами ч.ч. 1-2 ст. 376 КАС України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Як встановлено судом, Головне управління ДПС у Донецькій області отримало виконавчий лист, який містив описку, що унеможливило його спрямування до виконання в передбачені законом строки.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що 2 квітня 2020 року набрав чинності Закон України від 30 березня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким розділ VІ «Прикінцеві положення» КАС України доповнено пунктом 3 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також щодо строків звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за ново виявленими або виключними обставинами, продовжуються на строк дії такого карантину».

17 липня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18 червня 2020 року №731-ІХ, яким внесені зміни, зокрема у пункт 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України та у пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункт 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що в заявника наявні поважні причини пропуску строку пред`явлення виконавчого листа № 200/14305/19-а до виконання.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 128, 160, 165, 260, 374, 376, 243, 248, 294, 295, 297, 379, 241, 248, 256, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про виправлення описки в судовому рішенні - задовольнити.

2. Виправити описку в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року, прийнятому за результатом розгляду адміністративної справи № 200/1430/19-а, шляхом зазначення у абзаці 1 резолютивній частині цього рішення правильного РНОКПП відповідача - « НОМЕР_2 » замість помилкового РНОКПП - « НОМЕР_1 ».

3. Виправити описку у виконавчому листі № 200/1430/19-а від 17 березня 2020 року, виданому Донецьким окружним адміністративним судом 12 серпня 2020 року на виконання рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року, шляхом зазначення у його тексті правильного РНОКПП боржника - « НОМЕР_2 » замість помилкового РНОКПП - « НОМЕР_1 ».

4. Заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про заміну стягувача у виконавчому листі № 200/14305/19-а від 17 березня 2020 року - задовольнити.

5. Замінити стягувача у виконавчому листі № 200/14305/19-а від 17 березня 2020 року, виданому Донецьким окружним адміністративним судом 12 серпня 2020 року, з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) на правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187), місцезнаходження: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59).

6. Заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про поновлення пропущеного строку для пред`явлення виконавчого листа до виконання - задовольнити.

7. Поновити Головному управлінню ДПС у Донецькій області строк пред`явлення до виконання виконавчого листа № 200/14305/19-а від 17 березня 2020 року, виданого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року, строком на три місяці з наступного дня після набрання цією ухвалою законної сили.

8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

9. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.

10. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Н.П. Волгіна