
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
29 березня 2021 р. Справа №200/7348/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши заяву Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про заміну способу та порядку виконання рішення по справі № 200/7348/20-а за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради
про: визнання протиправним та скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 29.04.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.11.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений статтею 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”, тобто 41280 грн.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 29.04.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.11.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений статтею 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”, тобто 41280 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 29.04.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.11.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений статтею 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” задоволено.
Визнано протиправним та скасовано розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 29.04.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 .
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.11.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 .
Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 25953617) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений статтею 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”.
Вказане судове рішення набрало законної сили 02 грудня 2012 року, у зв`язку з чим суд 08 лютого 2021 року видав позивачу виконавчі листи у справі.
26 березня 2021 року від Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області по справі № 200/7348/20-а надійшла заява про заміну способу та порядку виконання рішення.
Розглянувши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність застосування у даному випадку положень КАС України, якими визначено порядок залишення без руху позовних заяв.
Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У заяві про зміну порядку та способу виконання судового рішення заявник просив суд керуючись положеннями статті 8 Закону України “Про судовий збір” звільнити його від сплати судового збору за подання даної заяви, оскільки відповідно до судового рішення вбачається, що судом вирішено спір про захист соціального права громадянина на виплату пенсійного забезпечення.
Суд зазначає, що статтею 5 Закону України “Про судовий збір” визначено вичерпний перелік осіб, які звільнені від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у
З наведеного вбачається, що якщо майновий стан особи не дає можливості оплатити судові витрати, суд на свій розсуд за клопотанням особи може прийняти одне з таких рішень:
- зменшити розмір належних до оплати судових витрат;
- звільнити особу від оплати судових витрат повністю або частково;
- відстрочити оплату судових витрат на визначений строк;
- розстрочити оплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, суд зазначає, що звільнення особи від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду та зважаючи на той факт, що ненадходження коштів (обов`язкових платежів) до Державного бюджету ускладнюють виконання державою своїх функцій, у тому числі і соціальних.
Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” зобов`язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України “Про судовий збір”.
Згідно ч. 1 ст. 4 Законом України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2020 рік” з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2270 грн.
Згідно з пп. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 5 Закону України “Про судовий збір” заявник не звільнений від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.
Таким чином, при зверненні до адміністративного суду заявник повинен був сплатити судовий збір за звернення до суду з заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду у розмірі 681 грн. (2270*0,3=681,00).
Суд зазначає, що Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області до заяви про встановлення способу і порядку виконання судового рішення не долучено доказів сплати судового збору.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, заява Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про зміну способу і порядку виконання рішення по справі 200/7348/20-а підлягає залишенню без руху, заявнику необхідно усунути недоліки заяви шляхом сплати судового збору у розмірі 681 грн., за наступними реквізитами: отримувач коштів Донецьке ГУК/Слов`янська МТГ/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.); код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача (ІВАN): UA 308999980313111206084005658; код класифікації доходів бюджету 22030101. Призначення платежу: «Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35099148 (суду, де розглядається справа)» та надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 7, 161, 169, 248, 256, 293, 294, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В:
У задоволенні клопотання Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Заяву Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про зміну способу і порядку виконання рішення по справі № 200/7348/20-а за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 29.04.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , визнання протиправним та скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 07.11.2016 року про відмову у призначенні допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 , зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений статтею 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”, тобто 41280 грн. - залишити без руху.
Встановити Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали на усунення недоліків шляхом надання суду платіжного документу про сплату судового збору належного зразка та у належному розмірі. Якщо заявник усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Копія ухвали про залишення заяви без руху надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.В. Олішевська