
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/1672/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Мачульського В.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Житлово-комунального підприємства №1 про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовною заявою до Житлово-комунального підприємства №1 (ЖКП №1, відповідач) про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 260 439,93 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимогам статей 16, 36, 38 ПК України свої зобов`язання щодо сплати податків та інших обов`язкових платежів належним чином не виконував, у зв`язку з чим за останнім обліковується податковий борг в загальній сумі 260 439,93 грн., який визнаний рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 у справі № 803/1855/16 в сумі 144 290,38 грн., та від 29.05.2017 у справі № 803/588/17 в сумі 116 149,55 грн. Вказані рішення набрали законної сили.
Контролюючим органом була сформована, надіслана та вручена відповідачу податкова вимога № 770-23 від 14.09.2015, проте вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. Крім того, на виконання рішень Волинського окружного адміністративного суду ГУ ДПС у Волинській області було виставлено інкасові доручення від 12.03.2019 № 308 та 309, від 25.03.2019 № 310 та 311 та від 12.02.2019 №312, які були повернуті без виконання.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відтак позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу в сумі 260 439,93 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.02.2021 прийнято вказану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не подав, направлена на адресу відповідача копія ухвали про відкриття провадження у справі від 17.02.2021 повернута до суду поштовим відділенням зв`язку з поміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.30-32).
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ЖКП №1 зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №394793696671 від 02.11.2020 (а.с.5-8).
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 у справі №803/1855/16 стягнуто з рахунків ЖКП №1 у банках, обслуговуючих такого платника податків, в дохід Державного бюджету податковий борг в сумі 144 290,38 грн., яке набрало законної сили 19.01.2017 (а.с.13-14).
Також рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 29.05.2017 у справі № 803/588/17 стягнуто з рахунків ЖКП №1 в банках, обслуговуючих платника податків, на користь держави податковий борг в розмірі 116 149,55 грн., яке набрало законної сили 20.06.2017 (а.с.16-17).
На виконання вказаних рішень, ГУ ДПС у Волинській області здійснювалися заходи щодо погашення податкового боргу ЖКП №1, а саме: були виставлені інкасові доручення від 12.03.2019 № 308 та 309 (АТ Укрсиббанк), від 25.03.2019 № 310 та 311 (АТ Укрсиббанк) та від 12.02.2019 №312 (КБ Приватбанк), які повернуті без виконання по причині відсутності коштів на рахунку платника (а.с.18-20).
Як слідує із розрахунку сум боргу по платежах до бюджету, довідки про наявність податкового боргу та витягу з АІС “Податковий блок” податковий борг ЖКП №1 становить 260 439,93 грн., в тому числі: податок на із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 256 914,25 грн. – основний платіж та 3 525,68 грн. - пеня. Водночас зазначено, що рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 у справі №803/1855/16 стягнуто податковий борг в сумі 144 290,38 грн. та від 29.05.2017 у справі № 803/588/17 стягнуто податковий борг в розмірі 116 149,55 грн. (а.с.9-11).
12.11.2015 начальник Нововолинської ОДПІ прийняв рішення №12 про опис майна у податкову заставу майна, що перебуває у власності ЖКП №1 (а.с.21), податковий керуючий згідно з актом опису майна № 10/03-19-23-16 від 30.11.2015 провів опис майна на суму 42 409,52 грн. (а.с.22-23), а податкову заставу було зареєстровано в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що підтверджується витягом від 07.12.2015 № 49204930 (а.с.24).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до підпунктів 14.1.155, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов`язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 59.1, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 ПК України).
Відповідно до пунктів 89.1, 89.3 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, суд зазначає, що звернення податкового органу до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватися після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку, і лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутися з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, ПК України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків та лише в разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, контролюючим органом ГУ ДПС у Волинській області вжито заходів щодо погашення податкового боргу відповідача в розмірі 260 439,93 грн. шляхом звернення до суду із вимогою про стягнення коштів з такого платника податків з рахунків в банку, що підтверджено рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 у справі № 803/1855/16 та від 29.05.2017 у справі № 803/588/17.
З наведеного слідує, що позивачем не порушено процедури щодо звернення до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, оскільки спочатку контролюючий орган здійснив заходи щодо погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника та в зв`язку з їх недостатністю звернувся з позовом щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі
Отже, враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ГУ ДПС у Волинській області є обґрунтованими про надання дозволу на погашення суми податкового боргу ЖКП №1, що вже була стягнена з відповідача за рішеннями Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2016 у справі № 803/1855/16 та від 29.05.2017 у справі № 803/588/17, а саме щодо надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 260 439,93 грн. за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Надати Головному управлінню ДПС у Волинській області дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 260 439,93 грн. (двісті шістдесят тисяч чотириста тридцять дев`ять гривень дев`яносто три копійки) за рахунок майна Житлово-комунального підприємства №1, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Відповідач: Житлово-комунальне підприємство №1 (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Нововолинська, будинок 8, код ЄДРПОУ 32456769).
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський