Ухвала суду № 96354557, 16.04.2021, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
753/7223/21
Номер документу
96354557
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДАРНИЦЬКИЙРАЙОННИЙ СУДМ.КИЄВА

справа № 753/7223/21

провадження № 1-кс/753/1522/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2021 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва клопотання старший слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 , погоджено з прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження відомості про яке внесено до ЄРДР за № 32020100110000060 від 30 жовтня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу процесуальногокерівництва тапідтримання публічногообвинувачення управлінняорганізації іпроцесуального керівництвадосудовим розслідуванняморганів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 32020100110000060 від 30 жовтня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Повноваження прокурора у даному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів у складі прокурорів управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 .

Клопотання мотивовано тим, що у ході досудового розслідування провадження досліджуються обставини за яких службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.04.2010 року по 30.09.2011 року ухилились від сплати частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 7 613 779 гривень, що підтверджується актом перевірки від 30.03.2012 №57/22-1006/32323256. ППР №000453802 від 15.05.2019.

Згідно з висновком цього акта задекларована ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2010 рік сума зобов`язання зі сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України є меншою на 7613779 грн від розрахованої, оскільки підприємство визначило суму зобов`язання у розмірі 15%, тоді як підлягала застосуванню 30%.

ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є державним унітарним підприємством.

Відповідно до частини 1 статті111цьогоЗакону(у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"(1341-15), а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку (138-2011-п), визначеному Кабінетом Міністрів України: у розмірі 30 відсотків - державні унітарні підприємства, що є суб`єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень; у розмірі 15 відсотків - інші державні унітарні підприємства.

Статтею 1 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"установлено, що доходи Державного бюджету України на 2010 рік, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України та доходи спеціального фонду Державного бюджету України, визначені згідно з додатком N 1 до цьогоЗакону, згідно з яким до доходів Державного бюджету України на 2010 рік належить частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, а також заборгованість за минулі періоди із сплати частини чистого прибутку (доходу) Національної акціонерної компанії " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та її підприємств (код НОМЕР_2 ).

Відповідно до пункту 1 Порядку відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженогоПостановою КМ України від 21.07.2010 № 610, відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, в тому числі державними унітарними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та підприємствами, обсяг чистого прибутку яких у поточному році становить більш як 50000 тис. гривень (далі - підприємства та об`єднання), до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюються відповідно до Порядку, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 N 158(Офіційний вісник України, 2008 р., N 18, ст. 511). Зазначені відрахування здійснюються з урахуванням вимогстатті 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", зокрема того, що державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на реалізацію інвестиційних проектів, рішення щодо яких приймаються Кабінетом Міністрів України, та на обсяг повернення кредитних коштів (у складі тарифу), що були запозичені для фінансування капітальних вкладень на будівництво (реконструкцію, модернізацію) об`єктів згідно з відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України.

Відповідно до достатті 29 Бюджетного кодексу Українитастатей 5і 111Закону України "Про управління об`єктами державної власності"Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2011 № 138затвердив Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (далі - Порядок № 138).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний державний центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Пунктами 2, 3 цього Порядку визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої ІНФОРМАЦІЯ_6 , та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.

За змістом вказаних правових норм зазначений платіж, а саме: частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету підприємствами, перелік та розмір яких встановленийЗаконом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"таЗаконом № 185-V, - хоча і є обов`язковим до сплати цими підприємствами, але не включено до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов`язкових платежів), визначеного статями9та10 ПК України, а тому вказаний платіж не є податковим платежем.

Нормамистатті 126 ПК Українипередбачено застосування штрафу до платника податків за несвоєчасну сплату платником податків грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом.

Наведені правові норми дають підстави для висновку, що частина чистого прибутку не є податковим платежем, у розумінні нормПК України, оскільки цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів, ні до місцевих податків.

Отже, застосування штрафних санкцій на підставістатті 126 ПК Українине відповідає змісту вищевказаної норми, дія якої поширюється виключно на випадки несплати платником податків грошових зобов`язань. При цьому покладення на контролюючі органи повноважень щодо обліку таких платежів, а також сплата його до державного бюджету України, не змінює правової природи такого платежу і не звільняє позивача від обов`язку, встановленогостаттею 11 Закону № 185-Vщодо сплати частини чистого прибутку, розраховано за 2010 рік та визначеного підприємством у відповідному розрахунку.

Враховуючи це не було законних підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій, оскільки платіж (частина прибутку (доходу)), що відраховується державними підприємствами до бюджету, не є податковим зобов`язанням, хоча декларування та сплата цього платежу (код 21010100) здійснюється у порядку, передбаченому для податку на прибуток підприємств, а контроль за його відрахуванням покладено на Державну фіскальну службу згідно ізпостановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету", водночас сума частини чистого прибутку (доходу) як зобов`язання, належне до сплати державними унітарними підприємствами до Державного бюджету України, розраховано правомірно.

Відомості викладені у даному клопотанні підтверджуються доказами отриманими під час здійснення досудового розслідування, податковим повідомлення-рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також іншими матеріалами кримінального провадження.

В ході досудового розслідування призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено ІНФОРМАЦІЯ_8 . 16.02.2021 року на адресу Офісу великих пластиків податків надійшло клопотанням експерта щодо надання додаткових матеріалів, а саме банківських виписок, платіжних доручень про сплату частини чистого прибутку (доходу) до бюджету, які необхідні для проведення експертизи, у зв`язку і з тим постала необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей та документів.

За результатом проведення слідчих дій установлено, що у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) відкрито наступні рахунки у банківських установах, зокрема:

- ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (МФО НОМЕР_3 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , рахунки: №№ НОМЕР_4 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 ;

- АТ КБ" ІНФОРМАЦІЯ_10 " (МФО НОМЕР_17 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , рахунки: № НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 , НОМЕР_25 , НОМЕР_26 , НОМЕР_27 , НОМЕР_28 , НОМЕР_29 , НОМЕР_30 , НОМЕР_31 , НОМЕР_32 , НОМЕР_33 , НОМЕР_34 , НОМЕР_35 , НОМЕР_36 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (МФО НОМЕР_37 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , рахунки: №№ НОМЕР_38 , НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49

- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (МФО НОМЕР_50 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_4 рахунки: №№ НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 , НОМЕР_54 , НОМЕР_55 , НОМЕР_56 , НОМЕР_57 , НОМЕР_58 , НОМЕР_59 , НОМЕР_60 , НОМЕР_61 , НОМЕР_62 , НОМЕР_63 , НОМЕР_64 , НОМЕР_65 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_66 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_5 , рахунок: № НОМЕР_67 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (МФО НОМЕР_68 ), який розташований за адресою: АДРЕСА_6 , рахунки: №№ НОМЕР_69 , НОМЕР_70 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (МФО НОМЕР_71 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , рахунки: НОМЕР_72 , НОМЕР_73 ;

- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (МФО НОМЕР_74 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_8 , рахунок № НОМЕР_75 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (МФО НОМЕР_76 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_9 , рахунки: №№ НОМЕР_77 , НОМЕР_78 , НОМЕР_79 ;

Таким чином, слідчий вважає, що у вказаних банківських установах наявні оригінали документів, які містять інформацію, що має доказове значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні, а також вказані документи необхідні для проведення судово-економічної експертизи.

Крім цього, з метою повного, всебічного неупередженого проведення досудового розслідування, а також перевірки фактів можливого подальшого вчинення правопорушення службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), у досудового розслідування постала необхідність отримати інформацію по вищезазначеним рахункам починаючи з 01.04.2010 року по 30.09.2011 року.

Так, відомості щодо відкриття та обслуговування розрахункових рахунків вказаних вище підприємств у банківських установах, відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», становлять банківську таємницю.

Постановою Національного Банку України від 12.11.2003 № 492 затверджена «Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», згідно з положеннями якої, документи щодо стану поточних рахунків клієнта знаходяться у розпорядженні банківських установ. Вказані відомості і документи щодо відкриття та обслуговування розрахункових рахунків зазначених вище підприємств, наявні у зазначених банківських установах, можуть бути використані як докази та відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» становлять банківську таємницю.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити, водночас у порядку ч.2 ст. 163 КПК України звернувся із письмовим клопотання, яке підтримав в судовому засіданні, про його розгляд за відсутності та без без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі/документи, тимчовий доступ до яких він просить, оскільки існує ймовірна наявність достатніх підстав вважати, що наявні реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Так, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться (ч.2 ст. 163 КПК України).

Розгляд клопотання здійснювався без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни чи знищення вказаних документів, що узгоджується із ч.4 ст. 163 КПК України, за обгрунтованим клопотанням слідчого/прокурора.

Слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Вивчивши матеріали клопотання, вислухавши доводи слідчого, з урахуванням положення ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 32020100110000060 від 30 жовтня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України

Органом досудового розслідування встановлено, що у ході досудового розслідування провадження досліджуються обставини за яких службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки ухилились від сплати частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 7 613 779 гривень, що підтверджується актом перевірки від 30.03.2012 №57/22-1006/32323256. ППР №000453802 від 15.05.2019.

Згідно з висновком цього акта задекларована ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2010 рік сума зобов`язання зі сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України є меншою на 7613779 грн від розрахованої, оскільки підприємство визначило суму зобов`язання у розмірі 15%, тоді як підлягала застосуванню 30%.

ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є державним унітарним підприємством.

Відповідно до частини 1 статті111цьогоЗакону(у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"(1341-15), а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку (138-2011-п), визначеному Кабінетом Міністрів України: у розмірі 30 відсотків - державні унітарні підприємства, що є суб`єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень; у розмірі 15 відсотків - інші державні унітарні підприємства.

Статтею 1 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"установлено, що доходи Державного бюджету України на 2010 рік, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України та доходи спеціального фонду Державного бюджету України, визначені згідно з додатком N 1 до цьогоЗакону, згідно з яким до доходів Державного бюджету України на 2010 рік належить частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, а також заборгованість за минулі періоди із сплати частини чистого прибутку (доходу) Національної акціонерної компанії " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та її підприємств (код НОМЕР_2 ).

Відповідно до пункту 1 Порядку відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженогоПостановою КМ України від 21.07.2010 № 610, відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, в тому числі державними унітарними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та підприємствами, обсяг чистого прибутку яких у поточному році становить більш як 50000 тис. гривень (далі - підприємства та об`єднання), до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюються відповідно до Порядку, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 N 158(Офіційний вісник України, 2008 р., N 18, ст. 511). Зазначені відрахування здійснюються з урахуванням вимогстатті 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", зокрема того, що державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на реалізацію інвестиційних проектів, рішення щодо яких приймаються Кабінетом Міністрів України, та на обсяг повернення кредитних коштів (у складі тарифу), що були запозичені для фінансування капітальних вкладень на будівництво (реконструкцію, модернізацію) об`єктів згідно з відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України.

Відповідно до достатті 29 Бюджетного кодексу Українитастатей 5і 111Закону України "Про управління об`єктами державної власності"Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2011 № 138затвердив Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (далі - Порядок № 138).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний державний центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Пунктами 2, 3 цього Порядку визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої ІНФОРМАЦІЯ_6 , та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.

За змістом вказаних правових норм зазначений платіж, а саме: частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету підприємствами, перелік та розмір яких встановленийЗаконом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"таЗаконом № 185-V, - хоча і є обов`язковим до сплати цими підприємствами, але не включено до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов`язкових платежів), визначеного статями9та10 ПК України, а тому вказаний платіж не є податковим платежем.

Нормамистатті 126 ПК Українипередбачено застосування штрафу до платника податків за несвоєчасну сплату платником податків грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом.

Наведені правові норми дають підстави для висновку, що частина чистого прибутку не є податковим платежем, у розумінні нормПК України, оскільки цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів, ні до місцевих податків.

Отже, застосування штрафних санкцій на підставістатті 126 ПК Українине відповідає змісту вищевказаної норми, дія якої поширюється виключно на випадки несплати платником податків грошових зобов`язань. При цьому покладення на контролюючі органи повноважень щодо обліку таких платежів, а також сплата його до державного бюджету України, не змінює правової природи такого платежу і не звільняє позивача від обов`язку, встановленогостаттею 11 Закону № 185-Vщодо сплати частини чистого прибутку, розраховано за 2010 рік та визначеного підприємством у відповідному розрахунку.

Враховуючи це не було законних підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій, оскільки платіж (частина прибутку (доходу)), що відраховується державними підприємствами до бюджету, не є податковим зобов`язанням, хоча декларування та сплата цього платежу (код 21010100) здійснюється у порядку, передбаченому для податку на прибуток підприємств, а контроль за його відрахуванням покладено на Державну фіскальну службу згідно ізпостановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету", водночас сума частини чистого прибутку (доходу) як зобов`язання, належне до сплати державними унітарними підприємствами до Державного бюджету України, розраховано правомірно.

Відомості викладені у даному клопотанні підтверджуються доказами отриманими під час здійснення досудового розслідування, податковим повідомлення-рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також іншими матеріалами кримінального провадження.

В ході досудового розслідування призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено ІНФОРМАЦІЯ_8 . 16.02.2021 року на адресу Офісу великих пластиків податків надійшло клопотанням експерта щодо надання додаткових матеріалів, а саме банківських виписок, платіжних доручень про сплату частини чистого прибутку (доходу) до бюджету, які необхідні для проведення експертизи, у зв`язку і з тим постала необхідність у проведенні тимчасового доступу до речей та документів.

За результатом проведення слідчих дій установлено, що у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) відкрито наступні рахунки у банківських установах, зокрема у:

- ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (МФО НОМЕР_3 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , рахунки: №№ НОМЕР_4 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 ;

- АТ КБ" ІНФОРМАЦІЯ_10 " (МФО НОМЕР_17 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , рахунки: № НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 , НОМЕР_25 , НОМЕР_26 , НОМЕР_27 , НОМЕР_28 , НОМЕР_29 , НОМЕР_30 , НОМЕР_31 , НОМЕР_32 , НОМЕР_33 , НОМЕР_34 , НОМЕР_35 , НОМЕР_36 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (МФО НОМЕР_37 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , рахунки: №№ НОМЕР_38 , НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49

- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (МФО НОМЕР_50 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_4 рахунки: №№ НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 , НОМЕР_54 , НОМЕР_55 , НОМЕР_56 , НОМЕР_57 , НОМЕР_58 , НОМЕР_59 , НОМЕР_60 , НОМЕР_61 , НОМЕР_62 , НОМЕР_63 , НОМЕР_64 , НОМЕР_65 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (МФО НОМЕР_66 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_5 , рахунок: № НОМЕР_67 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (МФО НОМЕР_68 ), який розташований за адресою: АДРЕСА_6 , рахунки: №№ НОМЕР_69 , НОМЕР_70 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (МФО НОМЕР_71 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , рахунки: НОМЕР_72 , НОМЕР_73 ;

- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (МФО НОМЕР_74 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_8 , рахунок № НОМЕР_75 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (МФО НОМЕР_76 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_9 , рахунки: №№ НОМЕР_77 , НОМЕР_78 , НОМЕР_79 ;

Таким чином, слідчий вважає, що у вказаних банківських установах наявні оригінали документів, які містять інформацію, що має доказове значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні, а також вказані документи необхідні для проведення судово-економічної експертизи.

Крім цього, з метою повного, всебічного неупередженого проведення досудового розслідування, а також перевірки фактів можливого подальшого вчинення правопорушення службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), у досудового розслідування постала необхідність отримати інформацію по вищезазначеним рахункам починаючи з 01.04.2010 року по 30.09.2011 року.

Так, відомості щодо відкриття та обслуговування розрахункових рахунків вказаних вище підприємств у банківських установах, відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність», становлять банківську таємницю.

Постановою Національного Банку України від 12.11.2003 № 492 затверджена «Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», згідно з положеннями якої, документи щодо стану поточних рахунків клієнта знаходяться у розпорядженні банківських установ. Вказані відомості і документи щодо відкриття та обслуговування розрахункових рахунків зазначених вище підприємств, наявні у зазначених банківських установах, можуть бути використані як докази та відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» становлять банківську таємницю.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.

Відповідно до ст. 131 КПК України орган досудового розслідування у кримінальному провадженні з метою досягнення дієвості досудового розслідування, не позбавлений права ініціювати питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Зазначений оригінал документа має відомості, що будуть використовуватись як доказ, без отримання оригіналу документа не можливо буде провести почеркознавчу експертизу та технічної експертизи, що необхідно довести стороні обвинувачення.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України вищеперераховані документи мають значення речового доказу, в рамках вказаного кримінального провадження.

Іншого способу отримання відомостей, якими володіє установа немає, оскільки виїмка речей і документів відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України проводиться лише на підставі ухвали слідчого судді, а відтак єдиним законним шляхом отримання цих відомостей є надання дозволу слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.

Стаття 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, в тому числі, не становлять собою або не включають речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.

На підставі викладених у клопотання доводів та наданих на їх підтвердження документів можна дійти висновку про наявність можливості вчинення кримінальних правопорушень за наведених у клопотанні обставин.

Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

У пункті 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі « Нечипорук і Йонкало проти України» зазначено, що « термін « обґрунтована підозра » означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи викладене, для перевірки викладених обставин кримінального правопорушення слідчий суддя вважає за необхідне надати слідчому тимчасовий дозвіл до речей та документів, які знаходяться у володінні вказаних банківських установах, оскільки наявні в них відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть бути використані як докази, й слідчий суддя вважає, що слідчий відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України довів наявність достатніх підстав вважати, що ці речі/ документи перебувають у володінні такої юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Водночас ухвала слідчого судді підлягає виконанню з дотриманням положення ст. 165 КПК України.

Окрім того, клопотання не підлягає задоволенню в частині надання дозволу іншим оперативним працівникам, які не включені в групу слідчих.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 110, 163 165, 258, 259, 263, 309, 369 372 та ст. 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державної фіскальної служби України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 32020100110000060 від 30 жовтня 2020 року,за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.3ст.212КК України,-задовольнити частково.

Надати дозвіл слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №32020100110000060 ОСОБА_17 , ОСОБА_3 , ОСОБА_18 на тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення у банківських установах копії таких документів і відомості за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 року щодо відкриття, користування і обслуговування рахунків ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), зокрема у:

- ПАТ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (МФО НОМЕР_3 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , рахунки: №№ НОМЕР_4 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 ;

- АТ КБ" ІНФОРМАЦІЯ_10 " (МФО НОМЕР_17 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , рахунки: №№ НОМЕР_18 , НОМЕР_19 , НОМЕР_20 , НОМЕР_21 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_24 , НОМЕР_25 , НОМЕР_26 , НОМЕР_27 , НОМЕР_28 , НОМЕР_29 , НОМЕР_30 , НОМЕР_31 , НОМЕР_32 , НОМЕР_33 , НОМЕР_34 , НОМЕР_35 , НОМЕР_36 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (МФО НОМЕР_37 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , рахунки: №№ НОМЕР_38 , НОМЕР_39 , НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 , НОМЕР_43 , НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 , НОМЕР_47 , НОМЕР_48 , НОМЕР_49

- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (МФО НОМЕР_50 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_4 рахунки: №№ НОМЕР_51 , НОМЕР_52 , НОМЕР_53 , НОМЕР_54 , НОМЕР_55 , НОМЕР_56 , НОМЕР_57 , НОМЕР_58 , НОМЕР_59 , НОМЕР_60 , НОМЕР_61 , НОМЕР_62 , НОМЕР_63 , НОМЕР_64 , НОМЕР_65 ;

-АТ « ІНФОРМАЦІЯ_13 »(МФО НОМЕР_66 )який розташованийза адресою: АДРЕСА_5 , рахунок: № НОМЕР_67 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (МФО НОМЕР_68 ), який розташований за адресою: АДРЕСА_6 , рахунки: №№ НОМЕР_69 , НОМЕР_70 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (МФО НОМЕР_71 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_7 , рахунки: НОМЕР_72 , НОМЕР_73 ;

- ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (МФО НОМЕР_74 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_8 , рахунок № НОМЕР_75 ;

- АТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (МФО НОМЕР_76 ) який розташований за адресою: АДРЕСА_9 , рахунки: №№ НОМЕР_77 , НОМЕР_78 , НОМЕР_79 ;

- та інших рахунків (за наявності) зазначених підприємств, відкритих у вказаних банківських установах;

- юридичних справ; анкет клієнта банку; всіх банківських карток зі зразками підписів посадових осіб та відбитків печатки, копій паспортів, доручень, заяв, договорів, інших документів, які надавались банку та були складені і підписані сторонами при відкритті, обслуговуванні (подальшій зміні поточних даних) банківських рахунків; довіреностей на право користування (розпорядження) банківськими рахунками; договорів та інших документів, оплата вартості товарів та послуг за якими здійснювалася шляхом перерахування грошових коштів на банківські рахунки вказаних підприємств;

- платіжних доручень та меморіальних ордерів, які свідчать про надходження та використання коштів по банківським рахункам вищевказаних підприємств;

- валютних контрактів (угод, договорів), які укладали та оплачували ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) з банківських рахунків, з усіма додатковими угодами, додатками та доповненнями до них за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки;

- валютних платіжних доручень про оплати по валютних контрактах (угодах, договорах) ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки;

- документів, що підтверджують надходження на адресу (на рахунки) ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) валютних коштів від нерезидентів шляхом S.W.I.F.T.-платежів (так званих S.W.I.F.T.-овок) за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки;

- відомостей щодо ІР - адрес підключення до системи клієнт-банк, банківських виписок (роздруківок руху коштів) по розрахункових рахунках (в друкованому та електронному вигляді, з зазначенням призначення платежу; повних даних платника та отримувача з зазначенням коду, номеру рахунку та МФО банківської установи; конкретного часу та дати платежу; номеру платіжного документу), а також довідку про залишок коштів (на момент проведення тимчасового доступу) на рахунках вищевказаних підприємств,

- заяв на зняття грошових коштів (переведення на корпоративний рахунок), видаткових касових ордерів на отримання готівки, грошових чеків з контрольною маркою на отримання готівки, доручень, інших документів, з банківських рахунків вищевказаних підприємств;?

- відомостей щодо юридичних осіб, які використовували такі ж самі ІР - адреси підключення до системи клієнт-банк, як і вищезазначені юридичні особи, з наступними документами: відомостей щодо ІР - адрес підключення до системи клієнт-банк, банківських виписок (роздруківок руху коштів) по розрахункових рахунках (в друкованому та електронному вигляді, з зазначенням призначення платежу; повних даних платника та отримувача з зазначенням коду, номеру рахунку та МФО банківської установи; конкретного часу та дати платежу; номеру платіжного документу).

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її оголошення.

Строк дії даної ухвали складає один місяць з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: