Ухвала суду № 96354545, 16.04.2021, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
753/7223/21
Номер документу
96354545
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДАРНИЦЬКИЙРАЙОННИЙ СУДМ.КИЄВА

справа № 753/7223/21

провадження № 1-кс/753/1523/21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" квітня 2021 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Києва клопотання старший слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів за матеріалами кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 32020100110000060 від 30 жовтня 2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 за погодженням із прокурором відділу процесуальногокерівництва тапідтримання публічногообвинувачення управлінняорганізації іпроцесуального керівництвадосудовим розслідуванняморганів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за №32020100110000060від 30жовтня 2020року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.

Клопотання мотивовано тим, що у ході досудового розслідування провадження досліджуються обставини за яких службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки ухилились від сплати частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 7 613 779 гривень, що підтверджується актом перевірки від 30.03.2012 №57/22-1006/32323256. ППР №000453802 від 15.05.2019.

Згідно з висновком цього акта задекларована ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2010 рік сума зобов`язання зі сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України є меншою на 7613779 грн від розрахованої, оскільки підприємство визначило суму зобов`язання у розмірі 15%, тоді як підлягала застосуванню 30%.

ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є державним унітарним підприємством.

Відповідно до частини 1 статті111цьогоЗакону(у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"(1341-15), а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку (138-2011-п), визначеному Кабінетом Міністрів України: у розмірі 30 відсотків - державні унітарні підприємства, що є суб`єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень; у розмірі 15 відсотків - інші державні унітарні підприємства.

Статтею 1 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"установлено, що доходи Державного бюджету України на 2010 рік, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України та доходи спеціального фонду Державного бюджету України, визначені згідно з додатком N 1 до цьогоЗакону, згідно з яким до доходів Державного бюджету України на 2010 рік належить частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, а також заборгованість за минулі періоди із сплати частини чистого прибутку (доходу) Національної акціонерної компанії " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та її підприємств (код НОМЕР_2 ).

Відповідно до пункту 1 Порядку відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженогоПостановою КМ України від 21.07.2010 № 610, відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, в тому числі державними унітарними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та підприємствами, обсяг чистого прибутку яких у поточному році становить більш як 50000 тис. гривень (далі - підприємства та об`єднання), до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюються відповідно до Порядку, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 N 158(Офіційний вісник України, 2008 р., N 18, ст. 511). Зазначені відрахування здійснюються з урахуванням вимогстатті 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", зокрема того, що державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на реалізацію інвестиційних проектів, рішення щодо яких приймаються Кабінетом Міністрів України, та на обсяг повернення кредитних коштів (у складі тарифу), що були запозичені для фінансування капітальних вкладень на будівництво (реконструкцію, модернізацію) об`єктів згідно з відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України.

Відповідно до достатті 29 Бюджетного кодексу Українитастатей 5і 111Закону України "Про управління об`єктами державної власності"Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2011 № 138затвердив Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (далі - Порядок № 138).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний державний центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Пунктами 2, 3 цього Порядку визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої ІНФОРМАЦІЯ_6 , та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.

За змістом вказаних правових норм зазначений платіж, а саме: частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету підприємствами, перелік та розмір яких встановленийЗаконом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"таЗаконом № 185-V, - хоча і є обов`язковим до сплати цими підприємствами, але не включено до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов`язкових платежів), визначеного статями9та10 ПК України, а тому вказаний платіж не є податковим платежем.

Нормамистатті 126 ПК Українипередбачено застосування штрафу до платника податків за несвоєчасну сплату платником податків грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом.

Наведені правові норми дають підстави для висновку, що частина чистого прибутку не є податковим платежем, у розумінні нормПК України, оскільки цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів, ні до місцевих податків.

Отже, застосування штрафних санкцій на підставістатті 126 ПК Українине відповідає змісту вищевказаної норми, дія якої поширюється виключно на випадки несплати платником податків грошових зобов`язань. При цьому покладення на контролюючі органи повноважень щодо обліку таких платежів, а також сплата його до державного бюджету України, не змінює правової природи такого платежу і не звільняє позивача від обов`язку, встановленогостаттею 11 Закону № 185-Vщодо сплати частини чистого прибутку, розраховано за 2010 рік та визначеного підприємством у відповідному розрахунку.

Враховуючи це не було законних підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій, оскільки платіж (частина прибутку (доходу)), що відраховується державними підприємствами до бюджету, не є податковим зобов`язанням, хоча декларування та сплата цього платежу (код 21010100) здійснюється у порядку, передбаченому для податку на прибуток підприємств, а контроль за його відрахуванням покладено на Державну фіскальну службу згідно ізпостановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету", водночас сума частини чистого прибутку (доходу) як зобов`язання, належне до сплати державними унітарними підприємствами до Державного бюджету України, розраховано правомірно.

Відомості викладені у даному клопотанні підтверджуються доказами отриманими під час здійснення досудового розслідування, податковим повідомлення-рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також іншими матеріалами кримінального провадження.

В ході досудового розслідування призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено ІНФОРМАЦІЯ_8 . 16.02.2021 на адресу Офісу великих пластиків податків надійшло клопотанням експерта щодо надання додаткових матеріалів, таких як розрахунки частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (основні, уточнюючі) з відміткою (квитанцією) ДФС про прийняття, регістри бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість, картка рахунку) по рахункам на яких ведеться облік нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету, які на даний час у органу досудового розслідування фактично відсутні.

Слідчим у кримінальному провадженні 25.11.2020 на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » скеровано запит в порядку ст. 93 КПК України № 1430/10/28-97-03-03-04 про надання документів, які використовувались для написання акту перевірки в період 01.01.2010 по 31.12.2011. За результатом розгляду вищевказаного запиту службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надано проміжкові відповідь, а також копії документів (статутів та виписок з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), однак будь-яких інших документів зазначених у запиті не надано.

У зв`язку із вищевикладеним у органу досудового розслідування постала необхідність в отриманні оригіналів розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (основні, уточнюючі) з відміткою (квитанцією) ДФС про прийняття, регістрів бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість, картка рахунку) по рахункам на яких ведеться облік нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити, водночас у порядку ч.2 ст. 163 КПК України звернувся із письмовим клопотання, яке підтримав в судовому засіданні, про його розгляд за відсутності та без без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі/документи, тимчовий доступ до яких він просить, оскільки існує ймовірна наявність достатніх підстав вважати, що наявні реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Слідий вважає, що іншим способом, аніж вилучити оригінали, а разі їх відсутності засвідчені належним чином копії документів у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », неможливо довести усі обставини вчинення кримінального правопорушення, встановити осіб, які організували та здійснювали протиправну діяльність, а також всіх осіб, причетних до викладеної вище злочинної діяльності, визначити обсяг вини кожного з них, задля правильної та неупередженої кваліфікації діяння, та притягнути кожного винного до відповідальності.

Так, якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться (ч.2 ст. 163 КПК України).

Розгляд клопотання здійснювався без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни чи знищення вказаних документів, що узгоджується із ч.4 ст. 163 КПК України, за обгрунтованим клопотанням слідчого/прокурора.

Слідчий суддя, суд розглядає клопотання за участю сторони кримінального провадження, яка подала клопотання, та особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Вивчивши матеріали клопотання, з урахуванням положення ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за №32020100110000060від 30жовтня 2020року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України

У ході досудового розслідування провадження досліджуються обставини за яких службові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки ухилились від сплати частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 7 613 779 гривень, що підтверджується актом перевірки від 30.03.2012 №57/22-1006/32323256. ППР №000453802 від 15.05.2019.

Згідно з висновком цього акта задекларована ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за 2010 рік сума зобов`язання зі сплати частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України є меншою на 7613779 грн від розрахованої, оскільки підприємство визначило суму зобов`язання у розмірі 15%, тоді як підлягала застосуванню 30%.

ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » є державним унітарним підприємством.

Відповідно до частини 1 статті111цьогоЗакону(у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"(1341-15), а також державних підприємств "Міжнародний дитячий центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") та їх об`єднання зобов`язані спрямувати частину чистого прибутку (доходу) до Державного бюджету України у порядку (138-2011-п), визначеному Кабінетом Міністрів України: у розмірі 30 відсотків - державні унітарні підприємства, що є суб`єктами природних монополій, та державні унітарні підприємства, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 мільйонів гривень; у розмірі 15 відсотків - інші державні унітарні підприємства.

Статтею 1 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"установлено, що доходи Державного бюджету України на 2010 рік, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України та доходи спеціального фонду Державного бюджету України, визначені згідно з додатком N 1 до цьогоЗакону, згідно з яким до доходів Державного бюджету України на 2010 рік належить частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об`єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, а також заборгованість за минулі періоди із сплати частини чистого прибутку (доходу) Національної акціонерної компанії " ІНФОРМАЦІЯ_5 " та її підприємств (код НОМЕР_2 ).

Відповідно до пункту 1 Порядку відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженогоПостановою КМ України від 21.07.2010 № 610, відрахування у 2010 році державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, в тому числі державними унітарними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та підприємствами, обсяг чистого прибутку яких у поточному році становить більш як 50000 тис. гривень (далі - підприємства та об`єднання), до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюються відповідно до Порядку, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 N 158(Офіційний вісник України, 2008 р., N 18, ст. 511). Зазначені відрахування здійснюються з урахуванням вимогстатті 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", зокрема того, що державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на реалізацію інвестиційних проектів, рішення щодо яких приймаються Кабінетом Міністрів України, та на обсяг повернення кредитних коштів (у складі тарифу), що були запозичені для фінансування капітальних вкладень на будівництво (реконструкцію, модернізацію) об`єктів згідно з відповідними рішеннями Кабінету Міністрів України.

Відповідно до достатті 29 Бюджетного кодексу Українитастатей 5і 111Закону України "Про управління об`єктами державної власності"Кабінет Міністрів України постановою від 23.02.2011 № 138затвердив Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (далі - Порядок № 138).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 138 частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно доЗакону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів", а також державних підприємств "Міжнародний державний центр " ІНФОРМАЦІЯ_3 " і " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") до державного бюджету за відповідний період, визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, у розмірі: 30 відсотків - державними підприємствами, що є суб`єктами природних монополій, та державними підприємствами, плановий розрахунковий обсяг чистого прибутку яких перевищує 50 млн. гривень; 15 відсотків - іншими державними унітарними підприємствами.

Пунктами 2, 3 цього Порядку визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.

Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.

За змістом вказаних правових норм зазначений платіж, а саме: частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету підприємствами, перелік та розмір яких встановленийЗаконом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік"таЗаконом № 185-V, - хоча і є обов`язковим до сплати цими підприємствами, але не включено до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов`язкових платежів), визначеного статями9та10 ПК України, а тому вказаний платіж не є податковим платежем.

Нормамистатті 126 ПК Українипередбачено застосування штрафу до платника податків за несвоєчасну сплату платником податків грошового зобов`язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом.

Наведені правові норми дають підстави для висновку, що частина чистого прибутку не є податковим платежем, у розумінні нормПК України, оскільки цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів, ні до місцевих податків.

Отже, застосування штрафних санкцій на підставістатті 126 ПК Українине відповідає змісту вищевказаної норми, дія якої поширюється виключно на випадки несплати платником податків грошових зобов`язань. При цьому покладення на контролюючі органи повноважень щодо обліку таких платежів, а також сплата його до державного бюджету України, не змінює правової природи такого платежу і не звільняє позивача від обов`язку, встановленогостаттею 11 Закону № 185-Vщодо сплати частини чистого прибутку, розраховано за 2010 рік та визначеного підприємством у відповідному розрахунку.

Враховуючи це не було законних підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій, оскільки платіж (частина прибутку (доходу)), що відраховується державними підприємствами до бюджету, не є податковим зобов`язанням, хоча декларування та сплата цього платежу (код 21010100) здійснюється у порядку, передбаченому для податку на прибуток підприємств, а контроль за його відрахуванням покладено на Державну фіскальну службу згідно ізпостановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 № 106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов`язкових платежів) та інших доходів бюджету", водночас сума частини чистого прибутку (доходу) як зобов`язання, належне до сплати державними унітарними підприємствами до Державного бюджету України, розраховано правомірно.

Відомості викладені у даному клопотанні підтверджуються доказами отриманими під час здійснення досудового розслідування, податковим повідомлення-рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 , а також іншими матеріалами кримінального провадження.

В ході досудового розслідування призначено судово-економічну експертизу, проведення якої доручено ІНФОРМАЦІЯ_8 . 16.02.2021 на адресу Офісу великих пластиків податків надійшло клопотанням експерта щодо надання додаткових матеріалів, таких як розрахунки частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (основні, уточнюючі) з відміткою (квитанцією) ДФС про прийняття, регістри бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість, картка рахунку) по рахункам на яких ведеться облік нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету, які на даний час у органу досудового розслідування фактично відсутні.

Слідчим у кримінальному провадженні 25.11.2020 на адресу ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » скеровано запит в порядку ст. 93 КПК України № 1430/10/28-97-03-03-04 про надання документів, які використовувались для написання акту перевірки в період 01.01.2010 по 31.12.2011. За результатом розгляду вищевказаного запиту службовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » надано проміжкові відповідь, а також копії документів (статутів та виписок з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), однак будь-яких інших документів зазначених у запиті не надано.

У зв`язку із вищевикладеним у органу досудового розслідування постала необхідність в отриманні оригіналів розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (основні, уточнюючі) з відміткою (квитанцією) ДФС про прийняття, регістрів бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість, картка рахунку) по рахункам на яких ведеться облік нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету.

З метою розкриття злочину слідчий вважає за необхідне просити слідчого суддю надати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів які знаходяться у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ), а саме оригіналів розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (основні, уточнюючі) з відміткою (квитанцією) ДФС про прийняття, регістрів бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість, картка рахунку) по рахункам на яких ведеться облік нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки.

Відповідно до ст. 131 КПК України орган досудового розслідування у кримінальному провадженні з метою досягнення дієвості досудового розслідування, не позбавлений права ініціювати питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом вилучити їх (здійснити виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Зазначений оригінал документа має відомості, що будуть використовуватись як доказ.

Стаття 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, в тому числі, не становлять собою або не включають речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.

На підставі викладених у клопотання доводів та наданих на їх підтвердження документів можна дійти висновку про наявність можливості вчинення кримінальних правопорушень за наведених у клопотанні обставин.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України вищеперераховані речі мають значення речового доказу, в рамках вказаного кримінального провадження, оскільки були предметом злочинного посягання.

Іншого способу отримання відомостей, якими володіє установа немає, оскільки виїмка речей і документів відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України проводиться лише на підставі ухвали слідчого судді, а відтак єдиним законним шляхом отримання цих відомостей є надання дозволу слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів.

Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

У пункті 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі « Нечипорук і Йонкало проти України» зазначено, що « термін « обґрунтована підозра » означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи викладене, для перевірки викладених обставин кримінального правопорушення слідчий суддя вважає за необхідне надати слідчому тимчасовий дозвіл до речей та документів, які знаходяться у володінні ДП " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", оскільки наявні в них відомості мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні і можуть бути використані як докази, й слідчий суддя вважає, що слідчий відповідно до ч.5 ст. 163 КПК України довів наявність достатніх підстав вважати, що ці речі/ документи перебувають у володінні такої особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Водночас ухвала підлягає виконанню з дотриманням положення ст. 165 КПК України.

Окрім того, клопотання не підлягає задоволенню в частині надання дозволу іншим оперативним працівникам, які не включені в групу слідчих.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 110, 163 165, 258, 259, 263, 309, 369 372 та ст. 395 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого з ОВС другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за №32020100110000060від 30жовтня 2020року заознаками кримінальногоправопорушення,передбаченого ч.3ст.212КК України,-задовольнити частково.

Надати дозвіл слідчому ОСОБА_3 , а також слідчим групи слідчих ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ): оригіналів розрахунків частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (основні, уточнюючі) з відміткою (квитанцією) ДФС про прийняття, регістрів бухгалтерського обліку (оборотно-сальдова відомість, картка рахунку) по рахункам на яких ведеться облік нарахування та сплати частини чистого прибутку (доходу) до бюджету за період з 01.04.2010 по 30.09.2011 роки.

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвалу підлягає виконанню з дотриманням положень статті 165 КПК України.

Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її оголошення.

Строк дії даної ухвали складає один місяць з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: