
Справа № 464/5235/20
пр.№ 2-а/464/19/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.04.2021 року м.Львів
Сихівський районний суд м.Львова
суддя Тімченко О.В.
справа № 464/5235/20
учасники справи:
позивач ОСОБА_1
відповідач Управління патрульної поліції у Львівській області
відповідач Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП
вимоги: скасування постанови
Обставини справи
Позивач звернувся до суду в порядку адміністративного судочинства із позовною заявою, в якій просить скасувати постанову відповідача серії ДП18 № 830965 від 12 вересня 2020 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 255 грн за ч.1 ст.122 КУАП. Покликається, що правил дорожнього руху не порушував та адміністративного правопорушення не вчиняв.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Тімченко О.В .
Ухвалою суду від 28 вересня 2020 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 7 жовтня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (викликом). Сторони проти такого порядку розгляду справи не заперечили.
Даною ухвалою залучено співвідповідачем Департамент патрульної поліції як юридичну особу в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП, адже останнє не наділено адміністративною процесуальною дієздатністю. Строк звернення до адміністративного суду не є пропущеним.
Отримавши ухвалу про відкриття провадження у справі з додатками, відповідач як суб`єкт владних повноважень до даного часу своїми процесуальними правами не скористався та відзиву не подав.
На підставі п.10 ч.1 ст.4 та ч.9 ст.205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження без фіксування судового процесу технічними засобами згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України.
Мотиви та висновки суду
У ч.1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Інспектором УПП у Львівській області 12 вересня 2020 року винесено постанову серії ДП18 № 830965, якою на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУАП.
Даною постановою встановлено, що ОСОБА_1 12 вересня 2020 року о 20.20 год на 608 км автодороги М-06 Київ-Чоп, керуючи автомобілем марки «КІА» номерний знак НОМЕР_1 , перетнув вузьку суцільну лінію дорожньої розмітки 1.1, чим порушив Правила дорожнього руху України розділу 34.
Згідно з вимогами ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У ст.ст.72-76 КАС України визначено поняття доказів, їх належність, допустимість, достовірність та достатність.
Незважаючи на зазначене, суб`єктом владних повноважень - патрульною поліцією не було подано в порядку, визначеному ст.ст.162, 269 КАС України, жодних доказів недотримання позивачем вимог дорожньої розмітки.
Позиція щодо застосування норм права при розгляді справі щодо притягнення до адміністративної відповідальності у постанові Верховного Суду від 08 липня 2020 року у справі № 463/1352/16-а. За ч.5 ст.242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (аналогічне правило передбачено ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»)
У даній постанові встановлено, що, оцінюючи оскаржувану постанову на предмет її обґрунтованості (п.3 ч.2 ст.2 КАС України), суд має констатувати, що працівником Національної поліції факт вчинення правопорушення, в якому звинувачено позивача, жодним чином не зафіксовано та не підтверджено жодним допустимим й належним доказом, що міг бути забезпечений для такого роду порушень правил дорожнього руху. Отже, відповідачем у своїй діяльності порушені принципи всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин, оскільки при розгляді справи було застосовано спрощений підхід, а саме: обґрунтування вини сформовано лише на одних даних сприйняття співробітників поліції, з яких неможливо визначити наявність або відсутність правопорушення, тобто без застосування будь-яких інших фактів, які б підтверджували наявність або відсутність вини певної особи (показання свідків, відеофіксація тощо). Наявність лише постанови про притягнення до відповідальності не дає підстав стверджувати про допущення позивачем порушень Правил дорожнього руху України в той день та час, оскільки зазначені твердження не знайшли обґрунтування під час розгляду справи. У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
З урахуванням викладеного при розгляді даної справи суб`єктом владних повноважень, на якого покладено процесуальний обов`язок щодо доказування правомірності винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, не підтверджено недотримання позивачем Правил дорожнього руху України, а відповідно судом факту вчинення ним правопорушень за ч.1 ст.122 КУАП з урахуванням, що всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України), не встановлено.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
З огляду на встановлені судом обставини, враховуючи відсутність достатніх та належних доказів в підтвердження правомірності оскаржуваної постанови, суд приходить до висновку, що прийняте рішення (постанова) про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, прийняте без повного та об`єктивного з`ясування усіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі. При цьому, за ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Належним відповідачем у справі, предметом якої є оспорювання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, повинен бути відповідний орган Національної поліції - Департамент патрульної поліції, як юридична особа, в особі Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП, який і залучений судом згідно з ухвалою про відкриття провадження від 11 листопада 2020 року на підставі положень п.5 ч.1 ст.213, ч.2 ст.222 КУАП, п.7 ч.1 ст.4 ст.43, ч.4 ст.46 КАС України,
Тому у вимогах до Управління патрульної поліції у Львівській області слід відмовити, адже таке не наділено адміністративною процесуальною дієздатністю та не є належним відповідачем, який повинен відповідати за заявленими позовними вимогами.
Установлені обставини справи свідчать про необхідність часткового задоволення позову. Відомості, які б спростовували даний висновок суду, відсутні.
Розподіл судових витрат
Згідно із ч.5 ст.139 КАС України судові витрати належить віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.ст.241-246, 286 КАС України, суд
у х в а л и в :
Позов задоволити частково.
Постанову серії ДП18 № 830965 від 12 вересня 2020 року скасувати, а справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.122 КУАП закрити.
Відмовити у задоволенні вимог до Управління патрульної поліції у Львівській області.
Рішення може бути оскаржено згідно з ч.4 ст.286 КАС України протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду з урахуванням Перехідних положень КАС України. У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення.
Рішення набирає законної сили в порядку ст.272 КАС України.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1
відповідач Управління патрульної поліції у Львівській області, м.Львів, вул.Перфецького, 19
відповідач Департамент патрульної поліції в особі Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції, код ЄДРПОУ 40108646, м.Львів, вул.Перфецького, 19
Повне судове рішення складено та підписано 19 квітня 2021 року, що є датою його ухвалення в порядку письмового провадження - ч.5 ст.250 КАС України.
Суддя О.В.Тімченко