Рішення № 96346995, 16.03.2021, Ленінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
16.03.2021
Номер справи
205/9728/20
Номер документу
96346995
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

16.03.2021 Єдиний унікальний номер 205/9728/20

Провадження № 2/205/4/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 березня 2021 року Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:

головуючого судді - Терещенко Т.П.,

за участю секретаря судового засідання - Далакян Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків,

В С Т А Н О В И В:

Позивач Правобережне УСЗН ДМР звернулось до суду з вищевказаною позовною заявою, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач з 2016 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям (вдовам). 17.05.2017 року вона черговий раз звернулася до Ленінського УСЗН м. Дніпропетровська з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (вдовам). Відповідач в декларації від 23.05.2017 року за період з 01.11.2016 року по 30.04.2017 року зазначила свої доходи у вигляді заробітної плати та лікарняний лист - 12855 грн.16 коп. та 220 грн. 00 коп. відповідно. Зазначена у декларації інформація була підтверджена довідкою про доходи №3 від 23.05.2017 року, виданої ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_2 . На підставі наданих відповідачем відомостей їй було призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року в розмірі 1036 грн. 08 коп. щомісячно. В результаті проведеної перевірки 19.04.2018 року правильності та достовірності інформації, наданої відповідачем для призначення державної соціальної допомоги, було виявлено надання (приховування) відповідачем недостовірних відомостей про доходи. Так, згідно інформації отриманої з ДФС України від 05.12.2017 року встановлено, що відповідач за IV квартал 2016 року та І квартал 2017 року мала прибуток. За результатами здійснення Управлінням відповідних запитів, органом соціального захисту населення знайдено документальне підтвердження їх виникнення шляхом отримання довідок від ФОП ОСОБА_3 № 1 від 23.04.2018р. та від ФОП ОСОБА_2 16.05.2017р., 24.04.2018р. Враховуючи вищезазначене, на підставі отриманої інформації Управлінням зроблено перерахунок раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям, сплаченої відповідачу за період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 рік та визначено суму надміру сплачених коштів у розмірі 864 грн. 48 коп. На підставі викладеного позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року у сумі 864 грн. 48 коп. та судовий збір.

Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 04 січня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача надала суду клопотання, у якому просить розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач у судове засідання не з`явилася з невідомих суду причин, хоча відповідно до ст. 128 ЦПК України про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином, про що свідчать конверти, що повернулися до суду з відміткою - «за закінченням терміну збергання» (а. с. 41, 42), заперечень проти позову суду не представила, а тому суд вважає за можливе розгляд справи проводити за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів із винесенням заочного рішення.

16 березня 2021 року ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська було вирішено питання про заочний розгляд справи.

За таких обставин, суд розглянув справу у відсутність учасників справи за правилами спрощеного позовного провадження з можливістю ухвалення заочного рішення відповідно до ст. 280 ЦПК України, оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без повідомлення причин, відзиву не подав. При цьому, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Враховуючи, що сторони у судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Положеннями ч. 1 ст. 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 17.05.2017 року відповідач звернулася до Ленінського Управління соціального захисту населення м. Дніпропетровська з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (вдовам), яка передбачена та призначається згідно із Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (надалі - Порядок призначення) (а. с. 6-7).

Відповідно до п. абз.2 п. 33 Порядку № 1751 від 27.12.2001 року, право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Згідно із п. 35 Порядку № 1751 від 27.12.2001 року, для призначення держаної допомоги на дітей одиноким матерям уповноважений представник сім`ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім`ї; декларацію про доходи та майно на підставі довідки про доходи, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, копію свідоцтва про народження та довідку проживання дитини з матір`ю). Мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію, подають копію свідоцтва про смерть одного з подружжя та довідку про те, що вони не одержують на дітей зазначені пенсії.

Відповідач в декларації від 23.05.2017р. за період з 01.11.2016 року по 30.04.2017 року зазначила свої доходи у вигляді заробітної плати та лікарняний лист - 12855 грн. 16 коп. та 220 грн. 00 коп. (а. с. 8), що підтверджується довідкою про доходи № 3 від 23.05.2017 року, виданої ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_2 (а. с. 10).

Відповідно до «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2001 року № 1091 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1098), із змінами, державними соціальними інспекторами Управління здійснюються перевірки достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім`ї, що звертається за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми; робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, органів Пенсійного фонду України інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.

За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям (Акт перевірки від 24.04.2018р.), було встановлено, що ОСОБА_1 отримала дохід у вигляді заробітної плати за IV квартал 2016 року та І квартал 2017 року від ФОП ОСОБА_3 та від ФОП ОСОБА_2 (а. с. 20 -23).

Згідно із ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (надалі - Закон) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Частиною 1 ст. 8-3 Закону передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги; суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідач ОСОБА_1 була попереджена про обов`язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги, про що свідчать зміст її заяви (а.с. 6-7), однак свої зобов`язання не виконала, не внесла в Декларацію про доходи відомості про отримання доходу у вигляді заробітної плати за IV квартал 2016 року та І квартал 2017 року, тобто діяла не добросовісно.

При зверненні із заявами про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, ОСОБА_1 цю інформацію не повідомила, у зв`язку з чим їй було надмірно виплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року в загальному розмірі 864 грн. 48 грн.

Відповідно до п. 48 Порядку призначення суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Згідно із повідомленням №188 від 07.05.2018 року про припинення надання соціальної допомоги ОСОБА_1 на підставі проведеної Управлінням перевірки достовірності інформації, що впливає на право призначення допомоги, виявлено, що ОСОБА_1 не повідомлено про зміну обставин, які вплинули на отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, а саме: про отримані доходи, внаслідок чого надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у сумі 864 грн. 48 коп., які ОСОБА_1 має повернути до 30.09.2018 року (а. с. 25). Однак, станом на 09.12.2020 року надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у сумі 864 грн. 48 коп. не повернуті.

Відповідно до повідомлення № 71 про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги від 27.03.2020 року, ОСОБА_1 надмірно нараховані та виплачені кошти у сумі 864 грн. 48 коп., які вона зобов`язана повернути у строк до 25.05.2020 року на рахунок Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (а. с. 26).

Згідно із повідомленням № 339 про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги від 22.10.2020 року, ОСОБА_1 надмірно нараховані та виплачені кошти у сумі 864 грн. 48 коп., які вона зобов`язана повернути у строк до 15.12.2020 року на рахунок Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (а. с. 27).

Таким чином, позивач намагався вирішити цей спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до відповідача, однак повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти відповідачем не повернуті.

Пунктами 1, 2 рішення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради від 13.02.2019 року № 258 (надалі - Рішення № 258) передбачено, що припинено юридичну особу - Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради з 24.04.2019 року (49068, м. Дніпро, вул. Трудова, 1-а код ЄДРПОУ 42788513). Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради вважається правонаступником майнових прав та обов`язків управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради.

Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи, що ОСОБА_1 всупереч ст. 81 ЦПК України не надала суду доказів, які б спростовували викладені у позовній заяві обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно отримала грошову допомогу у розмірі 864 грн. 48 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти у розмірі 864 грн. 48 коп. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

За змістом ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2102 грн.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 2-5, 7, 10-13, 76-82, 89, 95, 141, 247, 258, 259, 263-265, 272, 280 - 282, 352 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788513) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.05.2017 року по 31.10.2017 року в розмірі 864 грн. 48 коп., а також понесені та документально підтверджені судові витрати по справі у вигляді судового збору у розмірі 2102 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно-процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Сторони:

Позивач: Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788513), місце знаходження: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова,1-А.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя: Т.П. Терещенко