
16.03.2021 Єдиний унікальний номер 205/9085/20
Провадження № 2/205/12/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2021 року Ленінський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючого судді - Терещенко Т.П.,
за участю секретаря судового засідання - Далакян Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Правобережне УСЗН ДМР звернулось до суду з вищевказаною позовною заявою, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач з 2015 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Відповідачу була нарахована допомога на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів на такі періоди: з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року за заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 25.07.2017 року. Крім цього, відповідачем була надана заява від 25.07.2017 року про відсутність доходів через конфліктну ситуацію з ПАТ «Державний ощадний банк України» та копія позовної заяви ОСОБА_1 до працедавця від 11.07.2017 року про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Згідно із Положенням №250 відповідачу призначалась державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на такі періоди: з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року; з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року, також згідно із Положенням №1751 відповідачу призначалась допомога на дітей одиноким матерям у період: з 01.01.2018 року по 30.06.2018 рік; з 01.07.2018 року по 31.12.2018 рік. Відповідач 16.10.2018 року надала до Управління пояснювальну щодо змін, які відбулися в конфлікті з працедавцем, копію Постанови суду від 05.09.2018 року, довідку про нарахування середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу за рішенням суду у справі №205/4333/17 від 21.03.2018 року з березня 2017 по березень 2018 року від 04.10.2018 року №103.21-11/1220. З урахуванням інформації, отриманої від відповідача, управлінням було зроблено перерахунок раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів та допомоги малозабезпеченим сім`ям та перерахунок в межах терміну, і розраховано суми надміру отриманих коштів допомоги одиноким матерям за період з 01.07.2017 року по 30.11.2018 рік - 8859 грн. 48 коп., малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2017 року по 30.11.2018 року - 3848 грн. 36 коп. Суми надміру нарахованих коштів, згідно з п.49 Порядку призначення №250 та п.28 Порядку призначення №1751, на підставі рішень відповідних органів можуть відраховуватись в розмірі не більше як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Вказані норми були застосовані управлінням з грудня 2018 року. 19.09.2019 року відповідачу були надіслані повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям. 30.09.2019 року між управлінням та відповідачем були укладені угоди про повернення надмірно сплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім`ям із зазначенням терміну (з 30.09.2019 по 31.12.2019 року) та сумами щомісячної обов`язкової сплати. Незважаючи на вжиті заходи, станом на 02.03.2020 року заборгованість відповідачем погашена не була, тому їй було відправлено повторне повідомлення про повернення надмірно сплачених коштів, яке було отримано нею особисто 03.03.2020 року, цього ж дня було укладено угоду між управлінням та відповідачем про погашення надмірно сплачених коштів допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 3448 грн. 36 коп. у термін з 03.03.2020 року по 15.12.2020 рік з щомісячною обов`язковою платою 200 грн. Також, Відповідачем 03.03.2020 року надано заяву щодо відрахувань 20 відсотків із сум виплачуваної допомоги на дітей одиноким матерям. Станом на листопад 2020 року заборгованість відповідача складає 6 804 грн. 28 коп. - допомоги на дітей одиноким матерям, 3448 грн. 36 коп. - допомоги малозабезпеченим сім`ям, а загалом - 10 252 грн. 64 коп. На підставі викладеного позивач звернувся до суду з цим позовом, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у сумі 6 804 грн. 28 коп. та допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 3448 грн. 36 коп., а всього - 10 252 грн. 64 коп.
Ухвалою судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 04 січня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача надала суду клопотання, у якому просить розглядати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явилася з невідомих суду причин, хоча відповідно до ст. 128 ЦПК України про день та час розгляду справи повідомлялася належним чином, про що свідчать конверти, що повернулися до суду з відміткою - «за закінченням терміну зберігання» (а. с. 72, 73), а також шляхом оприлюднення повідомлення про виклик до суду на офіційному веб-сайті Ленінського районного суду м. Дніпропетровська (а. с. 74), заперечень проти позову суду не представила, а тому суд вважає за можливе розгляд справи проводити за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів із винесенням заочного рішення.
16 березня 2021 року ухвалою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська було вирішено питання про заочний розгляд справи.
За таких обставин, суд розглянув справу у відсутність учасників справи за правилами спрощеного позовного провадження з можливістю ухвалення заочного рішення відповідно до ст. 280 ЦПК України, оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без повідомлення причин, відзиву не подав. При цьому, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що сторони у судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з таких підстав.
Положеннями ч. 1 ст. 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що відповідач звернулася до Ленінського Управління соціального захисту населення м. Дніпропетровська з заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, які передбачені та призначаються згідно із Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року (надалі - Порядок призначення).
Перелік документів, які повинні бути надані для призначення державної допомоги, серед яких: заява про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та довідка про доходи, затвердженого зразка, передбачений порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року (надалі - Порядок призначення №250), та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року (надалі - Порядок призначення №1751)
Відповідно до Порядку призначення №1751 відповідачу була нарахована допомога на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів на такі періоди: з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року за заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (далі-заява) від 25.07.2017 року, до якої було долучену декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 25.07.2017 року, довідку про доходи за січень - червень 2017 року № 103.21-11/0861 від 18.07.2017 року, виданої Відповідачу Філією - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк» «далі - довідка про доходи).
Також відповідачем була надана заява від 25.07.2017 року про відсутність доходів через конфліктну ситуацію з ПАТ «Державний ощадний банк України» та копія позовної заяви ОСОБА_1 до працедавця від 11.07.2017 року про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Згідно із Положенням № 250 відповідачу призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям на такі періоди: з 01.09.2017 року по 28.02.2018 року за заявою від 29.09.2017 року, до якої долучено декларацію від 29.09.2017 року та довідку про доходи за березень - серпень 2017 року №103.21-11/01062 від 08.09.2017 року; з 01.08.2018 року по 31.01.2019 року за заявою від 13.08.2018 року, до якої долучено від 17.08.2018 року та довідку про доходи за лютий - липень 2018 року №103.21-11/1031 від 16.08.2018 року.
Відповідно до Положення № 1751 відповідачу призначена допомога на дітей одиноким матерям у період: з 01.01.2018 по 30.06.2018 року за заявою від 05.01.2018 року, до якої долучено декларацію від 19.01.2018 року та довідку про доходи за липень - грудень 2017 року № 103.21-11/0026 від 10.01.2018 року; з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року за заявою від 16.07.2018 року, до якої долучено декларацію та довідку про доходи за січень - червень 2018 року №103.21-11/0825 від 10.07.2018 року.
16.10.2018 року відповідач надала до Управління пояснювальну щодо змін, які відбулися в конфлікті з працедавцем, копію Постанови суду від 05.09.2018 року, довідку про нарахування середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу за рішенням суду у справі №205/4333/17 від 21.03.2018 року з березня 2017 по березень 2018 року від 04.10.2018 року №103.21-11/1220.
Відповідно до п. п. 5, 7 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370, зі змінами (далі - Методика обчислення сукупного доходу сім`ї), до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять суми, які виплачувалися за час вимушеного прогулу та суми за час вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника, ураховуються у тому місяці, за який вони нараховані.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення №1751 та п.18 Порядку призначення №250 розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку призначення.
Згідно із ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (надалі - Закон) право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Частиною 1 ст. 8-3 Закону передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги; суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідач ОСОБА_1 була попереджена про обов`язок своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на виплату допомоги, про що свідчать зміст її заяв.
На підставі отриманої інформації Управлінням було зроблено перерахунок раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів та допомоги малозабезпеченим сім`ям та перерахунок в межах терміну, і розраховано суми надміру отриманих коштів допомоги одиноким матерям за період з 01.07.2017 року по 30.11.2018 року - 8859 грн. 48 коп., малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2017 року по 30.11.2018 року - 3448 грн. 36 коп.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення № 250 та п. 28 Порядку призначення № 1751, суми надміру нарахованих коштів, на підставі рішень відповідних органів можуть відраховуватись в розмірі не більше як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги, вказані норми були застосовані Управлінням з грудня 2018 року.
Згідно із повідомленням від 19.09.2019 року про припинення надання соціальної допомоги ОСОБА_1 на підставі проведеної Управлінням перевірки достовірності інформації на право призначення допомоги, виявлено, що ОСОБА_1 не повідомлено про зміну обставин, які вплинули на отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, внаслідок чого надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у сумі 8859 грн. 48 коп., які ОСОБА_1 має повернути до 31.12.2019 року (а. с. 52). Однак, станом на 19.11.2020 року надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям не повернуті.
Відповідно до повідомлення від 19.09.2019 року про припинення надання соціальної допомоги ОСОБА_1 на підставі проведеної Управлінням перевірки достовірності інформації на право призначення допомоги, виявлено, що ОСОБА_1 не повідомлено про зміну обставин, які вплинули на отримання державної соціальної допомоги одиноким матерям, внаслідок чого надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 3848 грн. 36 коп., які ОСОБА_1 має повернути до 31.12.2019 року (а. с. 54). Однак, станом на 19.11.2020 року надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям не повернуті.
30.09.2019 року між управлінням та відповідачем були укладені угоди про повернення надмірно сплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім`ям із зазначенням терміну (з 30.09.2019 по 31.12.2019 року) та сумами щомісячної обов`язкової сплати.
Незважаючи на вжиті заходи, станом на 02.03.2020 року заборгованість відповідачем погашена не була, тому їй було відправлено повторні повідомлення про повернення надмірно сплачених коштів, де зазначено, що надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям у сумі 8859 грн. 48 коп. та надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 3448 грн. 36 коп., ОСОБА_1 має повернути до 15.12.2020 року (а. с. 53, 55), які були отримано нею особисто 03.03.2020 року.
03.03.2020 року між управлінням та відповідачем було укладено угоду про погашення надмірно сплачених коштів допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 3448 грн. 36 коп. у термін з 03.03.2020 року по 15.12.2020 рік з щомісячною обов`язковою платою 200 грн.
Також, відповідачем 03.03.2020 року надано заяву щодо відрахувань 20 відсотків із сум виплачуваної допомоги на дітей одиноким матерям.
Станом на листопад 2020 року заборгованість відповідача складає 6 804 грн. 28 коп. - допомоги на дітей одиноким матерям та 3448 грн. 36 коп. - допомоги малозабезпеченим сім`ям, а загалом - 10 252 грн. 64 коп.
Таким чином, позивач намагався вирішити цей спір з відповідачем в досудовому порядку, шляхом звернення до відповідача, однак повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги від 02.03.2020 року залишились без реагування, в добровільному порядку надмірно нараховані кошти відповідачем не повернуті.
Пунктами 1, 2 рішення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради від 13.02.2019 року № 258 (надалі - Рішення № 258) передбачено, що припинено юридичну особу - Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради з 24.04.2019 року (49068, м. Дніпро, вул. Трудова, 1-а код ЄДРПОУ 42788513). Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради вважається правонаступником майнових прав та обов`язків управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради.
Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи, що ОСОБА_1 всупереч ст. 81 ЦПК України не надала суду доказів, які б спростовували викладені у позовній заяві обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно отримала державну соціальну допомогу одиноким матерям у сумі 6 804 грн. 28 коп. та допомогу малозабезпеченим сім`ям у сумі 3448 грн. 36 коп., а всього - 10 252 грн. 64 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти у розмірі 10 252 грн. 64 коп. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
За змістом ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2102 грн.
Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 2-5, 7, 10-13, 76-82, 89, 95, 141, 247, 258, 259, 263-265, 272, 280 - 282, 352 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги одиноким матерям та малозабезпеченим сім`ям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788513) надміру сплачені кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 6 804 грн. 28 коп. і допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 3448 грн. 36 коп., а всього - 10 252 грн. 64 коп., а також понесені та документально підтверджені судові витрати по справі у вигляді судового збору у розмірі 2102 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільно-процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Сторони:
Позивач: Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788513), місце знаходження: 49068, м. Дніпро, вул. Трудова,1-А.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНН НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя: Т.П. Терещенко