
Справа № 161/100/21
Провадження № 2/161/1332/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2021 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого судді Івасюти Л.В.
з участю секретаря судового засідання Мельничук Т.Ю.
представника позивача Колачинської Т.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державних соціальних допомог,-
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент) звернувся до суду із цивільним позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 15.07.2019 про призначеня усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг та на підставі поданих документів ОСОБА_2 користувалася державною соціальною допомогою малозабезпеченій сім`ї та тимчасовою державною допомогою дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів на період з 01.07.2019 по 30.09.2020. При проведенні перевірки справ одержувачів державних соціальних допомог, державним соціальним інспектором Департаменту, було виявлено, що відповідачем у заяві від 15.07.2019, навмисно подано недостовірні відомості про майновий стан, а саме не задекларувала відомості про цивільного чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За результатами проведеної перевірки, складено акт № 173 від 06.09.2019. Таким чином, внаслідок подання недостовірних даних, ОСОБА_2 , припинено виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів з 01.07.2019, а також встановлено обсяг надміру виплачених коштів: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 в розмірі 10478,34 грн. та тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 в розмірі 2316,99 грн. З огляду на наведене, просить суд стягнути з відповідача 12795,33 грн. надміру виплачених коштів.
Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 11.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
В установлений ухвалою строк відзив до суду не надходив.
У судовому засідання представник позивача позов підтримала з підстав наведених у позовній заяві та просив його задовольнити.
Відповідач позов не визнала, просила у його задоволенні відмовити та пояснила, що внесла неправдиві відомості про цивільного чоловіка, оскільки так їй рекомендували працівники Департаменту.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, та подані докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
Відповідач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Департаменті як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомогу сім`ям з дітьми, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
15.07.2019 ОСОБА_2 звернулась до Департаменту із заявою про призначення допомоги і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї, до заяви додано деклараціяю про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. В декларації відповідач зазначила в пункті 3 розділу І членів сімї, а саме: себе та двох доньок ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с.08).
Рішеннями від 18.07.2019 та 19.07.2019 на підставі поданих документів, позивачем призначено ОСОБА_2 державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.07.2019 по 31.12.2019 в розмірі 3492,78 грн. та допомогу сім`ям з дітьми, батьки яких ухиляються від сплати аліментів а період з 01.07.2019 по 31.12.2019 в розмірі 772,33 грн. щомісячно (а.с. 7 на звороті).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям – щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно з п.3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
Відповідно до п.3 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 189 призначення і виплата тимчасової допомоги здійснюється за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, управлінням праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурним підрозділом питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради.
Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 Якщо малозабезпеченою сім`єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім`ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
У п.10 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 189 визначено, що у разі коли одержувачем навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на тимчасову допомогу та визначення її розміру, а також у разі неповідомлення або невчасного повідомлення про виникнення обставин, за яких виплата тимчасової допомоги припиняється, на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через 12 місяців з місяця виявлення порушення (виникнення обставин).
Судом встановлено, що позивачем при зверненні до відповідача за призначенням соціальної допомоги подано недостовірну інформацію, а саме в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, а саме не задекларувала відомості про цивільного чоловіка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Факт спільного проживання із цивільним чоловіком ОСОБА_3 був встановлений під час перевірки та відображено в акті обстеження матеріально-побутоих умов сім`ї № 371 від 04.09.2019. (а.с.10-11), не заперечувався відповідачем у судовому засіданні.
Рішеннями Департаменту від 10.09.2019 визначено обсяг надміру виплачених відповідачу коштів в розмірі 2316,99 грн. за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 по тимчасовій допомозі на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та в розмірі 10478,34 грн. за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 по соціальній допомозі малозабезпеченій сім`ї. (а.с.13 та на звороті).
Спеціалістами управління гр. ОСОБА_2 було направлено повідомлення від 13.09.2019 № 11-5-7/2819/2019 про повернення надміру виплачених коштів у розмірі 2316,99 грн. та від 13.09.2019 № 11-5-7/2820/2019 про повернення надміру виплачених коштів у розмірі 10478,34 грн. (а.с. 6 та на звороті).
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
На даний час, ОСОБА_2 в добровільному порядку грошові кошти не повернула.
В судовому засіданні відповідач, у відповідності до вимог ст.81 ЦПК України не надала жодних належних та допустимих доказів на підтвердження своїх заперечень та в спростування доводів позивача щодо суми стягнення.
Доводи відповідача про те, що вона неодноразово повідомляла працівників Департаменту про наявність цивільного чоловіка та спільне з ним проживання, на що вони запевнили її, що вказувати чоловіка у декларації не потрібно, не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що внаслідок неповерненням відповідачем надміру виплачених коштів позивачем та отриманих останньою, позовні вимоги позивача про стягнення таких коштів є цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., який на підставі ст.141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача в користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 141, 263-265, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1166, 1212-1213 ЦК України, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250, Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 189, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП – НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 10478 (десять тисяч чотириста сімдесят вісім) гривень 34 копійки та 2316 (дві тисячі триста шістнадцять) гривень 99 копійок тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП – НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 03191963).
Відповідач: ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця фактичного проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП – НОМЕР_1 ).
Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В. Івасюта