
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2021 року м. Київ №640/7306/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шейко Т.І.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. КиєвідоПідприємства Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач»прозастосування заходів реагуваннявстановив:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Підприємства Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач», у якому просило суд:
- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Підприємства Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач» (місце знаходження юридичної особи: вул. Січових Стрільців, буд. 21. м. Київ. 04053), код ЄДРПОУ: 13712908, який розташований за адресою: вул. Сім`ї Кульженків. 14-6 в Оболонському районі м. Києва - до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки, шляхом знеструмлення та накладення печаток на електрощит;
- обов`язок щодо забезпечення виконання судового рішення шляхом опечатування та відімкнення від джерел електроживлення покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві;
- контроль за виконанням судового рішення щодо усунення відповідачем порушень вимог пожежної та техногенної безпеки та погодження термінів усунення порушень за письмовим зверненням суб`єкта господарювання, в тому числі право відтермінування зупинення експлуатації приміщень, покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, Конституцію України, Кодекс цивільного захисту України, Господарський кодекс України, Закон України «Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві, затверджене наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 04 лютого 2013 року №3, та зазначає, що Підприємством Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач» порушено вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, які перебувають в приміщенні.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2020 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання.
Від відповідача повернувся конверт з довідкою про неможливість вручення поштового відправлення з зазначенням причини «за закінченням терміну зберігання».
В той же час ухвала про відкриття провадження направлялась на адресу, зазначену в позовній заяві, яка є ідентичною адресі, зазначеній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву.
Розпорядженням керівника апарату суду від 29 березня 2021 року №431, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді, в провадженні якої перебувала адміністративна справа №640/7306/20, відповідно до пунктів 2.3.49, 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду справу за позовом Головного управління ДСНС у м. Києві до Підприємства Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач» про застосування заходів реагування передано на повторний автоматизований розподіл справ між суддями, за результатами якого визначено суддю Шейко Т.І .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 квітня 2021 року справу №640/7306/20 прийнято до свого провадження суддею Шейко Т.І.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно Наказу від 06 грудня 2019 року №1038 «Про проведення планових перевірок» державним інспекторам у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту доручено у період з 16 січня 2020 року по 29 січня 2020 року провести планову перевірку приміщення Підприємства Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач» розташованого за адресою: вул. Сім`ї Кульженків. 14-6 в Оболонському районі м. Києва, щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Повідомлення від 09 грудня 2019 року № 28/3269 про проведення планової перевірки надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення 19 грудня 2019 року, що підтверджується відміткою в повідомленні та доказами направлення.
На підставі наказу № 1038 видано посвідчення від 13 січня 2020 року №684 на проведення перевірки приміщення Підприємства ФПУ «Укрпрофпостач», розташованого за адресою: вул. Сім`ї Кульженків, 14-6 в Оболонському районі м. Києва.
Перед початком здійснення перевірки державним інспектором надано/пред`явлено посвідчення на проведення перевірки від 13 січня 2020 року № 684 та службове посвідчення, яке засвідчує особу перевіряючого.
Копію посвідчення отримав 20 січня 2020 року особисто головний інженер - Дубовий О.І. , про що зроблено відповідну відмітку в посвідченні №684.
Під час здійснення перевірки встановлено, що об`єкт перевірки - приміщення Підприємства ФПУ «Укрпрофпостач» експлуатується з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
п.2.37. глава 2. розділ III ППБУ - відсутні пристрої для само зачинення дверей сходової клітки;
п. 2.4. глава 2. розділ 111 ППБУ - клас вогнестійкості проходок електрокабелів та інженерного обладнання через огороджувадьпі конструкції, з нормованим класом вогнестійкості. менше ніж нормована межа вогнестійкості огороджу вальних конструкцій за ознаками Е1 в технічних приміщеннях, в електрошитових та паркіпгу;
п. 1.21. глава 1. розділу IV ППБУ - не проведено перевірку блискавкозахисту будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДС`ГУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд»;
п. 8 частини першої статті 20 КЦЗУ - не надано підтвердження проходження навчання па курсах цивільного захисту керівного складу;
п. 2.32. глава 2 розділ III ППБУ - евакуаційні виходи не позначені світловими покажчиками «Вихід»;
п. 16. розділу II ППБУ - посадові особи не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрі України від 26.06.2013 №444;
п. 1.7. Глава. 1. Розділ IV ППБУ - в електропроводах пожежонебезпечних зон відгалужувальні та з`єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих матеріалів;
п. 1.8. Глава. 1. Розділ IV ППБУ - дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових електромереж;
п. 3.10.. Глава. 3. Розділ VI ППБУ - вогнегасники не навішені па вертикальні конструкції на висоті не більше 1.5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і па відстані від дверей, достатній для її повного відчинення;
п. 1.15.. Глава 1, Розділ IV ППБУ - електричні вмикачі силових та освітлювальних мереж складських приміщень з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними зонами будь-якого класу та інших подібних приміщень не винесено за межі (ззовні) вказаних приміщень на негорючі стіни або па окремі опори;
п.1.12.. Глава 1. Розділ IV 1 ПБУ - відсутні акти проведення прихованих робіт па прокладання електропроводки;
п. 2..3. Глава 2. Розділ III ППБУ - тип заповнення прорізів у протипожежних перешкодах не відповідає вимогам ДБН В. 1.1-7 «Пожежна безпеки об`єктів будівництва»;
п. 1.18.. Глава 1. Розділ IV ППБУ - допускається складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами;
п.2.3. Глава 2.. Розділ. III ППБУ - пожежонебезпечні приміщення не відокремлено від інших приміщень протипожежними перешкодами 1-ГО ТИП), перекриттями 3-го типу з межею вогнестійкості не менше ЕІ 45 та дверима 2-го типу з межею вогнестійкості не менше ЕІ 30;
абзац перший пункту 2 статті 57 - дозволяється здача в оренду суб`єктам господарювання без поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки та без позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стануприміщення;
p. IІІ п. 2.23. p. 11 n. 22 ППБУ - конструктивні елементи перекриття та покриття будівлі (металеві балки, ферми, тощо) виконані нижче ступені вогнестійкості будівлі, чим знижено рівень пожежної безпеки, встановлений законодавством, яке було чинним па момент початку використання об`єкта. в порушення ДБІ І В. 1.1-7;
п. 1.18. глава 1. розділ IV ППБУ - електричні світильники експлуатуються зі знятими ковпаками (розсіювачами);
п. 1.1 7. глава 1. розділ IV ППБУ - вимикачі, розетки встановлені на горючій основі (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріал)', що виступає за габарити апарата не менше ніж па 0.01 метра;
п. 1.16. глава 1. розділ IV ППБУ - електрощити групові електрощитки не оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаними значенням номінального струму апарат) захисту (плавкої вставки);
розділ III п.2.27 ППБУ - за наявності людей приміщеннях двері евакуаційних виходів знаходяться зачиненими на замки, які не можливо відкрити з середини без ключа;
п. 2.23. глава 2. розділ III ППБУ - відсутній другий евакуаційний вихід з 2-го поверху в порушенні ДБН В. 1.1 -7;
p. V п.п. 1.2.. ППБУ - приміщення не обладнані системами протипожежного захисту;
розділ IV. п. 1.6. ППБУ - в приміщеннях з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів викопані не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;
п. 2.33. розділу III ППІБУ - не проведено розрахунки по визначенню розрахункового часу евакуації людей у разі пожежі відповідно до ГОСТ 12.1.004-91 «Пожарная безопаспость. Обшие требования»;
п. 2.37. Глава 2. розділ III ППБУ - допускається захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами (2-й поверх);
п. 1.20. Глава 1. розділу IV ППБУ - не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;
п.2.12. глава 2. розділ IV ППБУ - дозволяється улаштування тимчасових печей (булерьян) у виробничому приміщенні;
п.4. розділ II ППБУ - нe в усіх приміщеннях на видних місцях вивішені інструкції про заходи пожежної безпеки;
п. 1.18. глава 1. розділ IV ППБУ - в приміщеннях допускається підвішування світильників безпосередньо па струмопровідні проводи;
п.2.18. глава 2. розділ III ППБУ - в приміщенні допускається зберігання тара з під ЛЗР та інших речовин та матеріалів, що мають підвищену вибухопожежну небезпеку;
п. 1.18. глава 1. розділ IV ППБУ - дозволяється користування пошкодженими розетками;
п. 2.23. глава 2. розділ III ППБУ - ширина евакуаційного шляху в закладі (коридор) за наявності дверей, що відчиняються з приміщень у коридор, при розташуванні з двох сторін коридору, менше 1.4 м.;
п.2.23, глава 2. розділ ІII, п. 9 розділу ІІ ППБУ - нe підтверджено показники щодо пожежної небезпеки матеріалів, якими оздоблені шляхи евакуації (стіни коридорів);
п. 2.1. глава 2. розділ V ППБУ - для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу не проведено випробування па тиск та витрат) води з оформленням акта;
п. 1.18. глава. 1. розділу IV - дозволяється використання побутових електронагрівальних приладів в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено;
п.21 Розділу II - технічне переоснащення та капітальний ремонт приміщень здійснено без проектної документації, яка затверджена у встановленому порядку;
п. 1.19. глава 1, розділу III ППБУ - допускається куріння не в спеціально відведених місцях.
За результатами перевірки державними інспекторами складено Акт № 57 від 29 січня 2020 року.
Державним інспектором з нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки Оболонського району м. Києва полковником служби цивільного захисту Гумпером І І.Н. складений протокол КИ № 052867 від 29 січня 2020 року на головного інженера - Дубового О.І., який відповідно до наказу № 1 від 02 січня 2020 року є відповідальним за пожежну безпеку.
Вказаний акт перевірки підписаний без зауважень та отримано його примірник уповноваженою особою відповідача.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту. Також цей Кодекс визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно із частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
У відповідності до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Згідно зі статтею 1, частиною п`ятою статті 4, частиною сьомою статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що встановлення факту порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків у цій сфері, є достатньою підставою для застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Представник відповідача під час розгляду справи не заперечив обставин щодо виявлених Оболонським районним управлінням ГУ ДСНС України у м. Києві порушень.
Разом з тим суд звертає увагу, жодних доказів на підтвердження усунення виявлених під час перевірки порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки відповідачем не надано.
При цьому суд враховує, що виявлені порушення становлять реальну загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки мають ризиком настання пожежі.
Разом з тим, у відповідності до пункту 26 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечним чинником є складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є заходом, направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
Суд звертає увагу сторін, що поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем порушені вимоги законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, що підтверджується актом перевірки, та не спростовано відповідачем в процесі розгляду справи.
Відтак враховуючи, що на час розгляду справи відповідачем не усунуто виявлені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень відповідача розташованих за адресою: вул. Сім`ї Кульженків. 14-6 в Оболонському районі м. Києва, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки, шляхом знеструмлення електроживлення приміщень гуртожитку та накладання печатки на розподільчий електрощит.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві задовольнити.
2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Підприємства Федерації професійних спілок України «Укрпрофпостач» (місце знаходження юридичної особи: вул. Січових Стрільців, буд. 21. м. Київ. 04053), код ЄДРПОУ: 13712908, який розташований за адресою: вул. Сім`ї Кульженків. 14-6 в Оболонському районі м. Києва - до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки, шляхом знеструмлення та накладення печаток на електрощит.
3. Обов`язок щодо забезпечення виконання судового рішення шляхом опечатування та відімкнення від джерел електроживлення покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.
4. Контроль за виконанням судового рішення щодо усунення Відповідачем порушень вимог пожежної та техногенної безпеки та погодження термінів усунення порушень за письмовим зверненням суб`єкта господарювання, в тому числі право відтермінування зупинення експлуатації приміщень, покласти на Головне управління ДСНС України у м. Києві.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко